Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, αποστόλης είπε

Περιμένω ένα thermalright και έχω τον 13700κ από τον Απρίλιο του 2023. Λες να έχει προκύψει θέμα μέσα σε ένα χρόνο και κάτι;

Μπορεί να έχει πάρει,μπορεί και όχι .Είναι λίγο λαχείο και το πόση πίεση ασκεί το στοκ ilm του εκάστοτε aib. Μόλις βάλεις σωστά το tr και βάλεις σωστά την ψήκτρα+πάστα, λογικά θα δεις καλύτερες θερμοκρασίες, 8-10c κατω.Σε περίπτωση που δεν δεις η δεν θα το έχεις βάλει σωστά η θα σου έχει πάρει " σασί" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, azazil1190 said:

Μπορεί να έχει πάρει,μπορεί και όχι .Είναι λίγο λαχείο και το πόση πίεση ασκεί το στοκ ilm του εκάστοτε aib. Μόλις βάλεις σωστά το tr και βάλεις σωστά την ψήκτρα+πάστα, λογικά θα δεις καλύτερες θερμοκρασίες, 8-10c κατω.Σε περίπτωση που δεν δεις η δεν θα το έχεις βάλει σωστά η θα σου έχει πάρει " σασί" 

Ωραία αναμένουμε! Πρέπει να βγάλω τη μητρική από το κουτί για να βάλω το frame? Ελπίζω να μη σε πρήζω 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, αποστόλης είπε

Ωραία αναμένουμε! Πρέπει να βγάλω τη μητρική από το κουτί για να βάλω το frame? Ελπίζω να μη σε πρήζω 😁😁😁

Όχι δεν θα έχεις θεμα δεν χρειάζεται να βγει η μητρική. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σφίξεις σωστά τις βίδες του φρειμ. Και μην το σφίξεις πολύ γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει θέματα αστάθειας ακόμα και στοκ/ xmp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Δεν συμφωνώ, είναι λάθος να το κοιτάμε "σοσιαλιστικά", γιατί ξεκινάμε με λάθος παραδοχές και καταλήγουμε σε λάθος ερμηνείες ή σε συνομωσιολογία, ενώ υπάρχουν λογικότατες εξηγήσεις.

Btw, το τελευταίο που λες είναι μέρος του δόγματος που εξαπλώθηκε από τα τέλη της δεκαετίας του 80 κ μετά (shareholder vs stakeholder economy), δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα κ νομίζω ότι σιγά-σιγά, έστω και με δειλά βήματα θα επανέλθουμε σε μια ισορροπία (ή έτσι ελπίζω, γιατί ήδη είναι εμφανές, σε εμένα τουλάχιστον, ότι τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα δεν είναι καλά ούτε για τους ίδιους τους shareholders κ τις εταιρίες, πχ Boeing).

Οκ συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Δεν νομίζω ότι κάνουμε λάθος παραδοχές, ίσα ίσα νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν καλή αντίληψη του τι παίζεται γενικά. Απλώς δεν δικαιολογούμε τα αίσχη των εταιριών και τα αναγνωρίζουμε ως αίσχη, γιατί γνωρίζουμαι ότι το συμφέρον το δικό μας δεν συνάδει με των big corpo. 

Tώρα για το δεύτερο δεν ξέρω να σου πω, προσωπικά το βλέπω να πηγαίνει ακόμα περισσότερο κατά διαόλου το πράγμα μέχρι να τραβηχτεί το παγκόσμιο reset. 

11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Να βαλω και εγω αυτο εδω ,συμφωνα με την intel το 1.72v ειναι το οριο ,αλλα μετα εφτεγαν τα elevated  voltages.

 

Spoiler

Screenshot_20240719_215711_Messenger.jpg.bfb4753bce274ff5d883b87eb68d7f87.jpg

 

Το 1.72 είναι το μέγιστο που μπορεί να χωρέσει στο VID table σύμφωνα με το τελευταίο spec της Intel, δεν σημαίνει ότι έχει valid data ή ότι χρησιμοποιείται. Ο λόγος ήταν ότι μέχρι την 8η γενιά το όριο ήταν γύρω στα 1.5 αν δεν κάνω λάθος (νομίζω ένας 8bit register με τιμές από 0.55-1.52) και αν θέλανε να δώσουν παραπάνω voltage έπρεπε να βάλουν offset έως 200mV. 

Κάπως έτσι πήραμε τα 1.72V (1.52+0.2), τα οποία δεν τα χρησιμοποίησαν ποτέ σε older gens. Πλέον το VID table πήρε extension (λογικά στα 10bit) και έχει εύρος 0-1.72V, το οποίο το κράτησαν σαν πάνω όριο. 

11 ώρες πριν, Eloy είπε

H Intel λέει έτσι, όντως. Εσύ αν έκανες τεστ κι έβλεπες 1.6V δεν θα έλεγες "βρήκαμε ασυνήθιστα υψηλό voltage 1.6V έστω και μέσα στα όρια της Intel "? - Eδώ βλέπουμε 1.453V και λέμε πολύ είναι... Πιστεύω δεν είχαν δει τίποτα οι reviewers - μόνο temps, cinebench και framerates κοιτάζουν - αν το είχαν δει θα το ανέφεραν σαν ύποπτο, ειδικά μετά τις πρώτες αστάθειες...

Να στα πω και λίγο από την σκοπιά του reviewer; 

Πορσωπικά δεν θα ένιωθα άνετα και ίσως να έκανα μία αναφορά, αλλά θα συνέχιζα με το "εφόσον η Intel το θεωρεί ασφαλές, δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά σίγουρα δεν θα πρότεινα να το χρησιμοποιήσετε για overclocking. Πιθανότατα αυτά τα voltages δίνονται κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες ρεύματος, θερμοκρασίας και φορτίου, που το CPU κρίνει πως δεν θα του προκαλέσουν ζημιά". 

Αυτά από εμένα που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και ασχολούμαι με CPU και IC design. Ο μέσος reviewer δεν έχει ιδέα από το πως λειτουργεί πραγματικά το hardware, τι αντοχές έχει και τι λαμβάνεται υπόψιν κατά τον σχεδιασμό του. Πως λοιπόν να πάει ενάντια στην Intel και δεκάδες μηχανικούς που έχει στις ομάδες της, εφόσον αυτή λέει ότι "είναι οκ"; Δεν το παίρνεις αυτό το ρίσκο σαν reviewer, ακόμα και γνώστης του αντικειμένου να είσαι. 

Σύμφωνοι βέβαια για το ότι είναι κατάπτυστο το γεγονός ότι ξαφνικά μας βγήκαν όλοι και ακούμε πράγματα από "Κοιτάχτε να δείτε τι τάσεις παίρνει, είναι πραγματικά εξωπραγματικό!", εώς και "ΕΓΩ ΣΑΣ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΑΝΕ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ!", όπως ο φίλος μας ο Framechasers. 

Εντωμεταξύ ότι και να ανοίξω βλέπω παντού το βίντεο του Steve, δεν μπορώ να το δω μέχρι να γυρίσω από την δουλειά και με έχει φάει η αγωνία 😅

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.guru3d.com/story/modelfarm-will-be-moving-to-amd-ryzen-9-9950x-due-to-intel-chip-failures/

Πολύ μεγαλύτερη ζημιά γίνεται από αυτούς, παρά από τον κάθε τουμπερ.

Όλοι όσοι αυτές τις μέρες διαβάζουν τον "ειδικό" Τύπο για το θέμα, βλέπουν εταιρείες τη μία μετά την άλλη να ανακοινώνουν εξωφρενικά νούμερα αποτυχίας στους επεξεργαστές τους.

Εννοείται, δε, ότι αυτά τα χάλια δεν είναι της τελευταίας εβδομάδας ή του τελευταίου μήνα, απλά πρέπει να είχε απλωθεί τεράστιο χαλί για να τα κρύψει, σε φάση "ε, θα πέσατε σε  batch στραβό, ήταν δύσκολες οι μέρες για τον Μπάιντεν, είχε ζέστη...", οπότε πλέον βλέπουν την πραγματικότητα και ένας ένας πετάει τη ρουκέτα.

Oh, well...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

"ε, θα πέσατε σε  batch στραβό, ήταν δύσκολες οι μέρες για τον Μπάιντεν, είχε ζέστη..."

Με intel defaults τα βάζω, με intel defaults τα βγάζω, τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε... 

Σκέψου εντωμεταξύ να έχεις servers και για μήνες να τρως συνεχόμενα downtime, χωρίς να βρίσκεις την αιτία. Πρέπει να είχε πάει το γαμωσταυρίδι γόνα 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

https://www.guru3d.com/story/modelfarm-will-be-moving-to-amd-ryzen-9-9950x-due-to-intel-chip-failures/

Πολύ μεγαλύτερη ζημιά γίνεται από αυτούς, παρά από τον κάθε τουμπερ.

Όλοι όσοι αυτές τις μέρες διαβάζουν τον "ειδικό" Τύπο για το θέμα, βλέπουν εταιρείες τη μία μετά την άλλη να ανακοινώνουν εξωφρενικά νούμερα αποτυχίας στους επεξεργαστές τους.

Εννοείται, δε, ότι αυτά τα χάλια δεν είναι της τελευταίας εβδομάδας ή του τελευταίου μήνα, απλά πρέπει να είχε απλωθεί τεράστιο χαλί για να τα κρύψει, σε φάση "ε, θα πέσατε σε  batch στραβό, ήταν δύσκολες οι μέρες για τον Μπάιντεν, είχε ζέστη...", οπότε πλέον βλέπουν την πραγματικότητα και ένας ένας πετάει τη ρουκέτα.

Oh, well...

Εσύ με τον 7800χ3δ είσαι άρχοντας!

Δεν κοιτάς τπτ για μια διετία περίπου.

Απλά κάνε μια καλή και πάρε μια κάρτα πράσινη ανθρώπινη....😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν νομίζω ότι κάνουμε λάθος παραδοχές, ίσα ίσα νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν καλή αντίληψη του τι παίζεται γενικά. Απλώς δεν δικαιολογούμε τα αίσχη των εταιριών και τα αναγνωρίζουμε ως αίσχη, γιατί γνωρίζουμαι ότι το συμφέρον το δικό μας δεν συνάδει με των big corpo. 

Δεν είναι θέμα "δικαιολόγησης" και προφανώς το συμφέρον μας είναι διαφορετικό από τις big corpo (πάντα ήταν έτσι, δεν είναι καινούριο αυτό).

Το θέμα είναι ότι διάβασα πιο πίσω πχ για τους reviewers/youtubers, ότι δήθεν δεν είπαν τίποτα για το θέμα στα reviews, λες και ήταν εμφανές πρόβλημα από day 1 και επιμελώς το απέκρυψαν. Και το λέω εγώ που δεν εμπιστεύομαι κανέναν από αυτούς τυφλά και πέραν από 2-3 που παρακολουθώ, τους θεωρώ λίγο-πολύ promoters/merchandisers παρά δημοσιογράφους/reviewers. Αλλά δεν είναι λογικό να περιμένεις longevity / degradation issues σε day 0 reviews.

Ή πχ να λες ότι οι board partners πήραν οδηγία άνωθεν να πουσάρουν, ενώ ξέρουμε τα καραγκιοζιλίκια τους χρόνια τώρα για να βγάλουν 10 πόντους παραπάνω στα cinebench test των "reviewers" και το πώς πολλές φορές ακόμα και σε "premium"/high end boards πάνε να γλυτώσουν φραγκοδίφραγκα σε μητρικές με τιμή λιανικής 400-500€++.

Το όλο φιάσκο είναι σαφέστατα epic fail της ιντέλας, αλλά από εκεί, μέχρι το όλοι φταίνε/το ξέρανε κ το κρύβανε κτλ, ε υπάρχει μια απόσταση. Τώρα το τι είδους "incentives"/strong-arming έπεσε behind the scenes στο πλαίσιο της επικοινωνιακής διαχείρισης του θέματος από την ιντέλα δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Πχ ακόμα εγώ δεν έχω καταλάβει πιο είναι το failure rate.

39 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Το 1.72 είναι το μέγιστο που μπορεί να χωρέσει στο VID table σύμφωνα με το τελευταίο spec της Intel, δεν σημαίνει ότι έχει valid data ή ότι χρησιμοποιείται. Ο λόγος ήταν ότι μέχρι την 8η γενιά το όριο ήταν γύρω στα 1.5 αν δεν κάνω λάθος (νομίζω ένας 8bit register με τιμές από 0.55-1.52)

Καλά εννοείται αυτό. Σε καμία περίπτωση το max VID δεν είναι ασφαλές, μια χαρά degradation έχεις σε αυτές τις τάσεις, μπορεί να το επιβεβαιώσει ο 8700Κ μου που είχε ταϊστεί με 1.55v για 1-2-3-5 suicide runs (delidded με LM κιόλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Απλά κάνε μια καλή και πάρε μια κάρτα πράσινη ανθρώπινη....😋

Βγήκε χτες το εκκαθαριστικό...το μόνο πράσινο για λίγο καιρό θα είναι το αγγούρι (στη σαλάτα, για να σας προλάβω), εκτός κι αν δεήσει και πληρωθώ χρωστούμενα (αλλά φορολογημένα) κοντά 2 χρόνων.

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βγήκε χτες το εκκαθαριστικό...το μόνο πράσινο για λίγο καιρό θα είναι το αγγούρι (στη σαλάτα, για να σας προλάβω), εκτός κι αν δεήσει και πληρωθώ χρωστούμενα (αλλά φορολογημένα) κοντά 2 χρόνων.

Υπομονή...

Γιατί ξέρεις τι λέει το γνωστό σε όλους μας αγαπημένο ρητό. 😆

Spoiler

" Με σάλιο και υπομονή,ο κ@λος γίνεται νινι"  (μόνο που μας τον κάνει έτσι ο Τζένσεν)

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

@kostas_anes το βιντεο του γιουσουφ με τον wendell ειχε περισσοτερο ενδιαφέρον απ του steve.

Γενικά βίντεο τα οποία έχουν διάρκεια συγκρίσιμη με extended editions ταινιών του Peter Jackson, τείνω να τα αποφεύγω 😅

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε να δουμε τι εχει καταφερει μεχρι στιγμης η intel απο τη στιγμη που εβγαλε τα bios για να διορθωσει το προβλημα.

Εχουμε 14700kf και asus tuf z790

Οταν καποιος κανει Optimized defaults για να παρει το out of the box σεταρισμα στο bios χωρις να πειραξει τπτ. Στις asus υπαρχει η επιλογη svid behavior. Mεχρι και πριν τα αναφερομενα bios updates το default ηταν το auto ,πλεον το deafult ειναι το Intel's fail safe το οποιο δινει υπερβολικη ταση. Επισης εχουν προστεθει και τα ia cep και sa cep οπου cep = Current Excursion Protection  "a function designed to prevent system instability caused by insufficient CPU voltage"

Παρατηρηστε τα vid σε καθε config

Με ολα default λοιπον εχουμε το παρακατω αποτελεσμα στο cb23

spacer.png

 

To score του 14700k απο τα review στο cb23 ηταν 34800 περιπου ,οποτε εδω βλεπτουμε ξεκαθαρα πτωση αποδοσης ,οχι λογω καποιου προβληματος αλλα λογω επιπλεον τασης που αναγκαζει το cpu να ριξει περισσοτερο τα ρολογια του για να κρατηθει εντος των Limits που παραμενουν τα ιδια απο την κυκλοφορια τους.

 

Παμε λοποιν στο bios για να βλουμε το svid behavior στο auto οπως ηταν πριν τα bios updates που fixαραν τα προβληματα ασταθειας και παιρνουμε αυτο

spacer.png

Η ταση πεφτει στα επιπεδα προ fix αλλα βλεπουμε το σκορ να καταποντιζεται και ο λογος ειναι οτι τα ecores ριχνουν την συχνοτητα τους στα 2,5Ghz. Που οφειλεται αυτο ? Στο IA CEP που προστεθηκε προσφατα το οποιο συμφωνα με τα released notes της asus αφορουσε μονο τα locked cpus.

Παμε λοιπον και βαζουμε στο Bios το IA CEP  disabled  και παιρνουμε αυτο

spacer.png

 

Σκορ νορμαλ συμφωνα με τα reviews του release και τασεις νορμαλ.

 

Οπως καταλαβαινετε  τα εχουν κανει μανταρα με τα bios asus και Intel . Πιθανο τα ιδια να ισχυουν και για τους αλλους κατασκευαστες και καταληγουμε στο οτι ειχες  παρει ενα προιον που ειχε την x αποδοση αλλα πλεον δεν την εχει. Και ολα αυτα εχουν γινει στα μουλωχτα.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...