Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δεν θα πάει και λογικό είναι. Γενικά το κοιτάμε πολύ... σοσιαλιστικά το όλο θέμα και καλά κάνουμε. Απλώς στο τέλος της ημέρας για την κάθε Intel είναι money in money out και ο μοναδικός τους σκοπός δεν είναι πως να κρατάνε τους χρήστες τους ευχαριστημένους, αλλά τους μετόχους. 

Δεν συμφωνώ, είναι λάθος να το κοιτάμε "σοσιαλιστικά", γιατί ξεκινάμε με λάθος παραδοχές και καταλήγουμε σε λάθος ερμηνείες ή σε συνομωσιολογία, ενώ υπάρχουν λογικότατες εξηγήσεις.

Btw, το τελευταίο που λες είναι μέρος του δόγματος που εξαπλώθηκε από τα τέλη της δεκαετίας του 80 κ μετά (shareholder vs stakeholder economy), δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα κ νομίζω ότι σιγά-σιγά, έστω και με δειλά βήματα θα επανέλθουμε σε μια ισορροπία (ή έτσι ελπίζω, γιατί ήδη είναι εμφανές, σε εμένα τουλάχιστον, ότι τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα δεν είναι καλά ούτε για τους ίδιους τους shareholders κ τις εταιρίες, πχ Boeing).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Westbaum είπε

 

Πολύ καλό βίντεο, ενδιαφέρον ότι ίσως είναι και θέμα ποιότητας των μητρικών που έχουν 4 dimm-slots (με τα 2-slots να τα πηγαίνουν καλύτερα), όσο και των επεξεργαστών για το αν καταφέρνουν εν τέλη να φτάσουν τις XMP ταχύτητες και η μόνη πραγματική ταχύτητα που αντέχουν (και είναι recomended στα Specs) είναι κάτι 4400 και 3600... 

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, duffyduck said:

 

Aυτές τις τιμές στο svid, τώρα τις είδε αυτός (και οι άλλοι) για πρώτη φορά ??? τόσα χρόνια που κυκλοφορεί ο 13900Κ και τόσες μητρικές που δοκίμασαν δεν είδαν τίποτα ? Ακόμα κι αν λέει η ετικεττα intel defaults 1.643 V, δεν τους προκάλεσε εντύπωση να βάλουν τις φωνές ? Tώρα το βλέπουν και λένε wow ? Το HWInfo γιατί το τρέχουν σε κάθε δοκιμή και τι κοιτάνε ? Ti τους χρειαζόμαστε τότε ?

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Eloy είπε

Aυτές τις τιμές στο svid, τώρα τις είδε αυτός (και οι άλλοι) για πρώτη φορά ??? τόσα χρόνια που κυκλοφορεί ο 13900Κ και τόσες μητρικές που δοκίμασαν δεν είδαν τίποτα ? Ακόμα κι αν λέει η ετικεττα intel defaults 1.643 V, δεν τους προκάλεσε εντύπωση να βάλουν τις φωνές ? Tώρα το βλέπουν και λένε wow ? Το HWInfo γιατί το τρέχουν σε κάθε δοκιμή και τι κοιτάνε ? Ti τους χρειαζόμαστε τότε ?

Η intel με τόσους μηχανικούς κλπ, με τόσα μηχανήματα/συστήματα ελέγχου πολύ πιο σοβαρά από το κάθε hwinfo, δεν τα είδε στα τόσα microcode updates που έβγαλε για το θέμα ή πολύ περισσότερο από τότε που βγήκαν οι γενιές?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Πέτρος said:

Η intel με τόσους μηχανικούς κλπ, με τόσα μηχανήματα/συστήματα ελέγχου πολύ πιο σοβαρά από το κάθε hwinfo, δεν τα είδε στα τόσα microcode updates που έβγαλε για το θέμα ή πολύ περισσότερο από τότε που βγήκαν οι γενιές?

Ναι ρε φίλε, η Ιντελ είναι η κακή όμως... έτσι δεν λέμε ? Οι άλλοι όλοι που θησαυρίζουν απο τα views και τα click μας και έχουν σημαία την ενημέρωση και την προστασία του καταναλωτή απο τις κακές εταιρίες, τι έβλεπαν δυόμιση χρόνια στα reviews, στα τεστς και στα συγκριτικά που έκαναν ? Αν δεν έβλεπαν αυτά τα νούμερα, τότε είναι άχρηστοι. Αν τα έβλεπαν και δεν μιλούσαν είναι άχρηστοι κι επικίνδυνοι. Τώρα βλέπουν το svid τόσο υψηλό και μένουν με ανοιχτό το στόμα... "Προφανώς, κάτι τρέχει εδώ" λέει το σπίρτο στο βίντεο...

59 minutes ago, akoinonitos said:

Να βαλω και εγω αυτο εδω ,συμφωνα με την intel το 1.72v ειναι το οριο ,αλλα μετα εφτεγαν τα elevated  voltages.

H Intel λέει έτσι, όντως. Εσύ αν έκανες τεστ κι έβλεπες 1.6V δεν θα έλεγες "βρήκαμε ασυνήθιστα υψηλό voltage 1.6V έστω και μέσα στα όρια της Intel "? - Eδώ βλέπουμε 1.453V και λέμε πολύ είναι... Πιστεύω δεν είχαν δει τίποτα οι reviewers - μόνο temps, cinebench και framerates κοιτάζουν - αν το είχαν δει θα το ανέφεραν σαν ύποπτο, ειδικά μετά τις πρώτες αστάθειες...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eloy είπε

Ναι ρε φίλε, η Ιντελ είναι η κακή όμως... έτσι δεν λέμε ? Οι άλλοι όλοι που θησαυρίζουν απο τα views και τα click μας και έχουν σημαία την ενημέρωση και την προστασία του καταναλωτή απο τις κακές εταιρίες, τι έβλεπαν δυόμιση χρόνια στα reviews, στα τεστς και στα συγκριτικά που έκαναν ? Αν δεν έβλεπαν αυτά τα νούμερα, τότε είναι άχρηστοι. Αν τα έβλεπαν και δεν μιλούσαν είναι άχρηστοι κι επικίνδυνοι. Τώρα βλέπουν το svid τόσο υψηλό και μένουν με ανοιχτό το στόμα... "Προφανώς, κάτι τρέχει εδώ" λέει το σπίρτο στο βίντεο...

H Intel λέει έτσι, όντως. Εσύ αν έκανες τεστ κι έβλεπες 1.6V δεν θα έλεγες "βρήκαμε ασυνήθιστα υψηλό voltage 1.6V έστω και μέσα στα όρια της Intel "? - Eδώ βλέπουμε 1.453V και λέμε πολύ είναι... Πιστεύω δεν είχαν δει τίποτα οι reviewers - μόνο temps, cinebench και framerates κοιτάζουν - αν το είχαν δει θα το ανέφεραν σαν ύποπτο, ειδικά μετά τις πρώτες αστάθειες...

Χτυπάς το σαμάρι για μην τ' ακούσει ο γάιδαρος. Nice.

Δεν το λέμε εμείς, έτσι είναι. Η intel προσπαθεί να βγάλει την ουρά της απέξω, αλλά είναι φανερό πως ''πουσάρισε'' υπερβολικά τους επεξεργαστές της, με αποτέλεσμα αυτοί ν' αρχίσουν να παραδίδουν πνεύμα.

Γιατί ν' αμφισβητήσει ο χ/ψ tech god-reviewer τα guidelines-specs της intel; Για να το λέει η intel, έτσι θα είναι. Σαφώς και είναι κατακριτέα η άκομψη προσπάθεια να βγάλουν με το ζόρι καλύτερο έναν επεξεργαστή της intel, επιλέγοντας προγράμματα και παιχνίδια τα οποία τον ευνοούν. Ουδεμία ευθύνη έχουν όμως, όταν, ακόμη κι αν έχουν τις γνώσεις και πουν off the record στην intel ότι κάτι δεν πάει καλά με τα stock voltages, η εταιρεία επιμένει ότι οι επεξεργαστές της λειτουργούν όπως πρέπει και ουδείς λόγος ανησυχίας υφίσταται, ιδίως από τη στιγμή κατά την οποία δεν failάρουν (τι λέξη κι αυτή) εξαρχής τα τσιπάκια.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε ακόμα και με το update του μικροκωδικα πως μπορεί να καταλάβει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα στη cpu για να ξεκινήσει διαδικασίες RMA? Θα υπάρχει κάποιου είδους stress test? 

Λίγο άσχετο, έχει τύχει σε κανέναν να έχει λυγίσει λίγο η cpu λόγω του γνωστού προβλήματος με το ILM; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και παρακολουθώ το θέμα day one στο ocnet και γενικά.Μιλαμε για μεγάλο fail από την ιντελα οποίο και να είναι το λάθος αυτό.(Από την αρχή κάτι δεν πήγαινε καλά με κάποια κομμάτια που είχαν το γνωστό sa bug,όχι πως είναι αυτό το θέμα η μπορεί και να είναι μέρος - ένδειξη του προβλήματος)

Από όσο έχω δει τα πρώτα μπατς 13900 k πιο πολύ 14900 δεν είχαν αυτά τα θέματα ,ίσως να υπήρχαν άλλα ήταν μετρημένα στα 5 δάχτυλα της παλάμης η της πατουσας😋 (ότι γουστάρετε.)

Προσωπικά μιας και έχω από τα πρώτα μπατς δεν έχω συναντήσει ποτέ κρας(πέρα από ασταθές uv/oc ,oταν πειραματιζομουν με το τσιπ να βρω τα σταθερά όρια του.) Τον τρέχω uv/oc (tvb +1 boost + limits 270w, που εννοείται δεν πάει τόσο ποτέ σε gaming)  με όσο χαμηλότερα ρεύματα επιτρέπει το Σίλικον μου σε vcore,sa κτλ.και δεν έχω κανένα θέμα σε ότι και να τρέξω ,σε ότι και να κάνω στο pc.

Στο μόνο κομμάτι που ασχολήθηκα αρκετά ήταν το σεταρισμα των μνημών .Το έκανα και αυτό και από τότε δεν ξανά έβαλα χέρι στο bios αλλά ούτε έκανα τα τελευταία updates bios που βγήκαν. Φανταστείτε έχω bios επάνω πριν αρχίσουν οι τόσες αναφορές θεμάτων των τσιπς.

Εννοείται πως από το παραπάνω θέμα η ιντελ θα χάσει μεγάλο μερίδιο πελατών και δικαίως, γιατί μετά από τόσους μήνες συνεχίζει να δουλεύει τον κόσμο που αγόρασε τα παραπάνω τσιπ.ενω βάζω το χέρι μου στην φωτιά ξέρουν που είναι το πρόβλημα εξ αρχής.Επελεξαν όμως να πετάνε το μπαλάκι στην εξέδρα,στους χρήστες και στους aib μητρικών.Μαζικα rma στα τσιπ που έχουν θέματα δεν τους παίρνει να κάνουν όπως προανέφερε και ο Κώστας κάτι ποστς πίσω. Οπότε πλέον μένει να δούμε την τελική οφισιαλ ετυμηγορία τους ,εάν ποτέ παραδεχτούν η το θέμα ξεχαστεί το αφήσουν( με κανά update code του κώλου )η τελος με τον ερχομό των νέων cpu της.

Απορώ όμως γιατί δεν λένε την πραγματική αλήθεια στον κόσμο ...ικανούς τους είχα και για το παρακάτω 😋 

Spoiler

Η Ρωσία και η Κίνα ευθύνεται για το μείζον πρόβλημα   ...χαχαχαχα!

 

37 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

 

Λίγο άσχετο, έχει τύχει σε κανέναν να έχει λυγίσει λίγο η cpu λόγω του γνωστού προβλήματος με το ILM; 

Ναι υπάρχουν αναφορές για αυτό και οι περισσότεροι παίζουμε με κοντακτ φρειμ.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό RMA εδώ θα ήταν να σου στείλει ίδιο CPU με αυτό που έχεις και μετά να απαιτήσει να στείλεις το παλιό, για να μην σε αφήσει χωρίς PC αλλά που..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, azazil1190 said:

Μιας και παρακολουθώ το θέμα day one στο ocnet και γενικά.Μιλαμε για μεγάλο fail από την ιντελα οποίο και να είναι το λάθος αυτό.(Από την αρχή κάτι δεν πήγαινε καλά με κάποια κομμάτια που είχαν το γνωστό sa bug,όχι πως είναι αυτό το θέμα η μπορεί και να είναι μέρος τους προβλήματος)

Από όσο έχω δει τα πρώτα μπατς 13900 k πιο πολύ 14900 δεν είχαν αυτά τα θέματα ,ίσως να υπήρχαν άλλα ήταν μετρημένα στα 5 δάχτυλα της παλάμης η της πατουσας😋 (ότι γουστάρετε.)

Προσωπικά μιας και έχω από τα πρώτα μπατς δεν έχω συναντήσει ποτέ κρας(πέρα από ασταθές uv/oc ,oταν πειραματιζομουν με το τσιπ να βρω τα σταθερά όρια του.) Τον τρέχω uv/oc (tvb +1 boost + limits 270w, που εννοείται δεν πάει τόσο ποτέ σε gaming)  με όσο χαμηλότερα ρεύματα επιτρέπει το Σίλικον μου σε vcore,sa κτλ.και δεν έχω κανένα θέμα σε ότι και να τρέξω ,σε ότι και να κάνω στο pc.

Στο μόνο κομμάτι που ασχολήθηκα αρκετά ήταν το σεταρισμα των μνημών .Το έκανα και αυτό και από τότε δεν ξανά έβαλα χέρι στο bios αλλά ούτε έκανα τα τελευταία updates bios που βγήκαν. Φανταστείτε έχω bios επάνω πριν αρχίσουν οι τόσες αναφορές θεμάτων των τσιπς.

Εννοείται πως από το παραπάνω θέμα η ιντελ θα χάσει μεγάλο μερίδιο πελατών και δικαίως, γιατί μετά από τόσους μήνες συνεχίζει να δουλεύει τον κόσμο που αγόρασε τα παραπάνω τσιπ.ενω βάζω το χέρι μου στην φωτιά ξέρουν που είναι το πρόβλημα εξ αρχής.Επελεξαν όμως να πετάνε το μπαλάκι στην εξέδρα,στους χρήστες και στους aib μητρικών.Μαζικα rma στα τσιπ που έχουν θέματα δεν τους παίρνει να κάνουν όπως προανέφερε και ο Κώστας κάτι ποστς πίσω. Οπότε πλέον μένει να δούμε την τελική οφισιαλ ετυμηγορία τους ,εάν ποτέ παραδεχτούν η το θέμα ξεχαστεί το αφήσουν( με κανά update code του κώλου )η τελος με τον ερχομό των νέων cpu της.

Απορώ όμως γιατί δεν λένε την πραγματική αλήθεια στον κόσμο ...ικανούς τους είχα και για το παρακάτω 😋

  Reveal hidden contents

Η Ρωσία και η Κίνα ευθύνεται για το μείζον πρόβλημα   ...χαχαχαχα!

 

Ναι υπάρχουν αναφορές για αυτό και οι περισσότεροι παίζουμε με κοντακτ φρειμ.

Περιμένω ένα thermalright και έχω τον 13700κ από τον Απρίλιο του 2023. Λες να έχει προκύψει θέμα μέσα σε ένα χρόνο και κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...