Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ισχευει οτι ειχαν dergadation και σε Τ sku τοτε ειναι προβλημα κατασκευαστικο και δεν εχει να κανει με τις τασεις, πραγμα που ειναι ακομα χειροτερο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Μ'αρέσουν οι κωμωδίες γι'αυτο :lol:

Εγώ τον έχω μόνο ως την απόδειξη ότι αν κάναμε τους TechLads στα αγγλικά, θα είχαμε πάει ψηλά. Εδώ ο τύπος μάζεψε 30k subs στο κανάλι και δεν έχει ιδέα από hardware και OC...

Βίντεό του δεν κατάφερα ποτέ να δω πάνω από 5 λεπτά. Την μία του τα σκάνε τα αναβολικά και το ADHD και αρχίζει τα ακαταλαβίστικα, την άλλη τον πιάνει το god-complex και κράζει όλους τους υπόλοιπους, την παράλλη του τριγκάρεται το σύνδρομο καταδίωξης και αρχίζει τα "ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΑΔΕΡΦΧΙΑ".

Συνειδητοποιώ μόνο πόσο μαλάκας ήμουν στα 19 και 20 μου, που για "OC consulting" και κλοκάρισμα σε κόσμο το έκανα δωρεάν ή με 10/20€, ενώ θα μπορούσα να χρεώνω μισό χιλιάρικο 😅 

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν ισχευει οτι ειχαν dergadation και σε Τ sku τοτε ειναι προβλημα κατασκευαστικο και δεν εχει να κανει με τις τασεις, πραγμα που ειναι ακομα χειροτερο

Λίγο edcuated/ίσως και insider info, γιατί κάναμε μία συζήτηση με έναν καθηγητή μου που δούλευε κοντά δεκαετία στην μπλε, σε IC design θέση και μιλάει με κόσμο που είναι ακόμα μέσα:

Σχεδόν σίγουρα είναι silicon issue, τώρα αν παίζει θέμα σχεδιασμού ή παραγωγής δεν μπορεί να ξέρει. Θεωρεί πως ο Steve από GN έχει πέσει κοντά στην πηγή του προβλήματος και η συμπεριφορά φαίνεται να δείχνει σε πιθανή οξείδωση (μπορεί να παίζουν και άλλες αιτίες). Οι υψηλές τάσεις γενικά σε τέτοιες καταστάσεις δεν βοηθάνε και επιδεινώνουν το πρόβλημα. 

Τώρα στην δική μου αποψάρα: Από το που χτυπάνε τα θέματα και τι errors βγάζουνε (driver crashes κτλ), εικάζω ότι το θέμα παίζει σε I/O πλευρά και συγκεκριμένα στον System Agent του Ring Bus. Στις συχνότητες που παίζει, αν υπάρχει έστω και ελάχιστο impedance mismatch και δεν είναι σωστά τα χαρακτηριστικά του καναλιού, πάει η ανάκλαση και η συμβολή σημάτων γόνα. 

Αν το θέμα εντοπίζονταν στους πυρήνες, θεωρώ ότι θα είχε πιο βίαια συμπεριφορά, γιατί πιθανόν να ήταν και unrecoverable ο πυρήνας από τον kernel, οπότε θα έφευγε το BSOD σύννεφο. 

Προσωπικά δεν του δίνω καμία πιθανότητα να είναι firmware/software το θέμα και θα μου κάνει τρομερή εντύπωση να βγω λάθος. 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εγώ τον έχω μόνο ως την απόδειξη ότι αν κάναμε τους TechLads στα αγγλικά, θα είχαμε πάει ψηλά. Εδώ ο τύπος μάζεψε 30k subs στο κανάλι και δεν έχει ιδέα από hardware και OC...

Βίντεό του δεν κατάφερα ποτέ να δω πάνω από 5 λεπτά. Την μία του τα σκάνε τα αναβολικά και το ADHD και αρχίζει τα ακαταλαβίστικα, την άλλη τον πιάνει το god-complex και κράζει όλους τους υπόλοιπους, την παράλλη του τριγκάρεται το σύνδρομο καταδίωξης και αρχίζει τα "ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΑΔΕΡΦΧΙΑ".

Συνειδητοποιώ μόνο πόσο μαλάκας ήμουν στα 19 και 20 μου, που για "OC consulting" και κλοκάρισμα σε κόσμο το έκανα δωρεάν ή με 10/20€, ενώ θα μπορούσα να χρεώνω μισό χιλιάρικο 😅 

Λίγο edcuated/ίσως και insider info, γιατί κάναμε μία συζήτηση με έναν καθηγητή μου που δούλευε κοντά δεκαετία στην μπλε, σε IC design θέση και μιλάει με κόσμο που είναι ακόμα μέσα:

Σχεδόν σίγουρα είναι silicon issue, τώρα αν παίζει θέμα σχεδιασμού ή παραγωγής δεν μπορεί να ξέρει. Θεωρεί πως ο Steve από GN έχει πέσει κοντά στην πηγή του προβλήματος και η συμπεριφορά φαίνεται να δείχνει σε πιθανή οξείδωση (μπορεί να παίζουν και άλλες αιτίες). Οι υψηλές τάσεις γενικά σε τέτοιες καταστάσεις δεν βοηθάνε και επιδεινώνουν το πρόβλημα. 

Τώρα στην δική μου αποψάρα: Από το που χτυπάνε τα θέματα και τι errors βγάζουνε (driver crashes κτλ), εικάζω ότι το θέμα παίζει σε I/O πλευρά και συγκεκριμένα στον System Agent του Ring Bus. Στις συχνότητες που παίζει, αν υπάρχει έστω και ελάχιστο impedance mismatch και δεν είναι σωστά τα χαρακτηριστικά του καναλιού, πάει η ανάκλαση και η συμβολή σημάτων γόνα. 

Αν το θέμα εντοπίζονταν στους πυρήνες, θεωρώ ότι θα είχε πιο βίαια συμπεριφορά, γιατί πιθανόν να ήταν και unrecoverable ο πυρήνας από τον kernel, οπότε θα έφευγε το BSOD σύννεφο. 

Προσωπικά δεν του δίνω καμία πιθανότητα να είναι firmware/software το θέμα και θα μου κάνει τρομερή εντύπωση να βγω λάθος. 

 

κατσε να παω να κατεβασω την ταση στο sa :lol:

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

κατσε να παω να κατεβασω την ταση στο sa :lol:

Άμα πέσω μέσα με τόση ακρίβεια για τον SA, εγώ ένα KINO θα το παίξω πάντως με νούμερα ότι τάση θα του βάλεις 😅 

Είπαμε educated guess μεν, αλλά παραμένει guess. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fulgore είπε

Συμφορουμίτη τίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν ισχύει.

Ισα ισα που τα καινούργια PC είναι στημένα έτσι ώστε να παίρνεις σχεδόν τα μέγιστα σε CPU/GPU χωρίς να σκαλίζεις.

Εχει ψιλό πεθάνει το CPU/GPU overclock που βλέπαμε στο παρελθόν.

Μόνο το Xmp στις μνήμες υπάρχει που στην τελική ας μην το ενεργοποιήσει και καθόλου κάποιους, αν το υπόλοιπο σύστημα είναι καλό.

Το πρόβλημα προκύπτει από τα σαπάκια έτοιμα PC που αγοράζουν οι γονείς στα παιδιά.

Για ρίξε μια ματιά τι έτοιμα PC πουλάει μέχρι 900ευρώ η μεγαλύτερη αλυσίδα 

image.png.7b2cd4fdcb63944148b3c6569c9dc504.png

image.png.fad28d4bbf7928578abff713854dc9d1.png

Ξέρεις τι είναι να δίνεις 800ευρώ για RX 550(θα τους έχει μείνει από παλιά) ή 650ευρώ για 8gb Ram το 2024?

 

Στην μητρική δεν θα της αναβαθμίσεις το λειτουργικό, chipset driver's δεν θα περάσεις η δεν θα αναβαθμίσεις τον driver της κάρτας? Κάρτα ήχου , δικτύου?Αν εννοείς θα παραγγείλεις έτοιμο custom και θα τα έχει όλα έτοιμα, ναι εκείνη την στιγμή θα τα έχει, μετά από 3 μήνες θα είναι outdated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microcode issue με "incorrect voltages" συμφωνα με την επισημη δηλωση της Intel. 

Θεωρητικα μολις πηγα κουβα, αλλα επιτρεψτε μου να μην πειθομαι μεχρι να δω στην πραξη οτι τα updates οντως λυνουν το προβλημα και παραλληλα επιβεβαιωθει απο το εργαστηριο του Steve οτι δεν υπαρχει θεμα silicon. 

Τοσα microcode updates εχουν βγαλει ηδη και δεν εχει λυθει το θεμα, ειτε κανουν πολυ κακη δουλεια, ειτε ειναι το obscurest of all the obscure issues. Παραλληλα θξελω να δω και τα αποτελεσματα του εργαστηριου, γιατι τους εχω ικανους απλως να προσπαθουν να παρατεινουν την ζωη των CPU για να αποφυγουν τις ευθυνες. 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πήγες κουβά (yet). Και ο Wendel των L1 Techs είχε πει ότι το 50% των επεξεργαστών είχε προβληματα, και απο αυτούς πιστευε οτι οι μισοί θα μπορούσαν να σωθούν με microcode update (δηλ. το 25%),  ενώ οι υπόλοιποι (το άλλο 25%) δεν ήταν fixable.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πιστεύει ο καθένας, μέχρι να έχουμε update από τον Steve και να δούμε και τα update στην πράξη, πάμε με ότι λέει η Intel. Το αν προσπαθεί να μαζέψει τα σπασμένα ή αν αποτελεί όντως λύση, εκ του αποτελέσματος θα κριθεί. 

Το όλο θέμα  για εμένα παρουσιάζει ενδιαφέρον από ακαδημαϊκής απόψεως κυρίως, γιατί είναι πάνω στον τομέα μου και η εμπειρία μου με κατευθύνει σε συγκεκριμένα συμπεράσματα, οπότε το βλέπω σαν τεστ. Αν πάω κουβά σημαίνει ότι θέλει έρευνα το πράγμα και μετά να ψάξω που και γιατί έγινε το λάθος στην συλλογιστική μου πορεία. Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος; Παρέλειψα κάτι; 

Αν βγω σωστός, οκ σωστή η ανάλυση και ο τρόπος σκέψης, επιβεβαιώνω ότι ξέρω σωστά αυτά που λέω ότι ξέρω και πάμε για τα επόμενα. 

Γενικά προσπαθώ να επιβεβαιώνω το τι έχω κάνει κτήμα μου και που θέλω δουλειά ακόμα, για να ξέρω που βρίσκομαι. Ειδικά σε αυτά τα θέματα είναι πολύ εύκολο να νομίζεις ότι έχεις κατανοήσει κάτι, αλλά στην πραγματικότητα να μην το έχεις πιάσει εντελώς ή να το έχεις καταλάβει εξ ολοκλήρου λάθος και απλώς να έτυχε να σου βγάλει σωστά αποτελέσματα σε μια περίπτωση που το χρησιμοποίησες, οπότε να πεις "όλα καλά". 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel issues yet another official statement about the 13th/14th Gen CPU stability issues, promises to fix them via a microcode patch

Στα μέσα Αυγούστου το microcode fix.

''Elevated voltage to blame''.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Intel issues yet another official statement about the 13th/14th Gen CPU stability issues, promises to fix them via a microcode patch

Στα μέσα Αυγούστου το microcode fix.

''Elevated voltage to blame''.

Καλα οτι να ναι ,δλδ στο τελευταιο bios που εφτιαχνε και καλα τα θεματα με instability πηγαν και καρφωσαν intel's fail safe svid στις asus απο default να καιγεται ο τοπος  και τωρα λενε φταιει η υψηλη ταση απο λαθος αλγοριθμο?  Οι ανθρωποι ειναι κωμωδια...  

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' την μύγα ξίγκι πήγαν να βγάλουν στις επιδόσεις για να βγαίνουν μπροστά από την AMD που και πάλι δηλαδή δεν βγαίνουν(Από τον 7800X3D τουλάχιστον). ''Ναι οκ, μπορεί να είναι στα ίσια με μνήμες που τις έχεις πετάξει τα μάτια έξω''.

Μετά από αυτό το φιάσκο ποιος θα τους εμπιστευθεί να πάει σε ARL ; Θα μου πεις και η AMD έχει κάνει τις μλκίες της..Όπως είπα, θα πρέπει να σοβαρευτούν αμφότεροι στα θέματα bios/voltages κλπ. Δεν μπορεί κάποιος να τα έχει όλα stock(Εκτός XMP) και να κινδυνεύει από degrade γιατί μλκίζονται οι μητρικάδες ή οι Intel/AMD με τα bios/AGESA.

Για μένα ευθύνη έχουν όλοι τους, μπορεί οι μητρικάδες να push-αραν ρεύματα κλπ για το εξτραδάκι αλλά και η Intel έβγαζε το σκασμό και την βόλευε μέχρι που έσκασε το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με τους μητρικαδες, διαφορετικα και οι workstation\σερβερ λογικά δε θα χαν κανένα θεμα τα τσιπάκια εκει (για ιντελ μεριά)

για τα νουμεράκια φταινε όλοι, και οι επεξεργαστάδες, και οι μητρικάδες, και οι μαρκετάδες και το circle jerk του γιουθρουμπ κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...