Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

6.2 και 6 με τί ρεύμα θα κρατηθεί σταθερά? Γι'αυτό άρπαξαν, μαζί με κάτι 7000+μνήμες και λίγο σκάλισμα και από εκεί καληνύχτα.

Τα 6Ghz TVB(όχι turbo 3.0 που έγραψα πριν) είναι κάτω από αυστηρές συνθήκες και μόνο για τα καλύτερα cores. Αυτά που δουλεύουν με τη μικρότερη τάση για Χ συχνότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα 6Ghz TVB(όχι turbo 3.0 που έγραψα πριν) είναι κάτω από αυστηρές συνθήκες και μόνο για τα καλύτερα cores. Αυτά που δουλεύουν με τη μικρότερη τάση για Χ συχνότητα.

εγώ θα προτιμούσα μικρότερη συχνότητα με λιγότερα design flaws , από ότι φαίνεται δεν ήταν ασφαλές, ήταν και από τους λόγους που δεν πήρα ποτέ 13900 η 14900 μια χαρά κάνω την δουλειά μου με Ι7 (προς το παρών) .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, ICE-T said:

Ο τύπος όπως σεταρει τους υπολογιστές του και με τόσο oc που δίνει στις μνήμες για να παίξουν 8200 είναι φυσιολογικό να τους παίρνει στο χέρι πολύ γρήγορα.

Δεν ήταν δικό του λέει. Κάποιου viewer από τον discord server που του τον έδωσε. Δεν μπορούσε να τον πουλήσει και έκανε το εν λόγω πείραμα. Καλά σίγουρα το τσιπ δε θα αντέξει πολύ ακόμη αλλά ίσως βγάλει μερικούς μήνες ή και χρόνο. 

 

Αυτά με τα ρεύματα και τα oc/uv τα σιχάθηκα και γω. Παλιά πείραζα cpuδια με μερικό overclock για να πάρω τη μέγιστη δυνατή απόδοση και να ελαχιστοποιηθεί ένα μελλοντικό bottleneck με μια δυνατότερη κάρτα γραφικών. Για μένα πλέον απλά άδικα τα ξενύχτια και οι μαύροι κύκλοι. Έχασα αρκετό χρόνο από τη ζωή μου να κοιτάω την οθόνη του intel burn test & occt. Bios, XMP, fan curve για τα ανεμιστηρακια, κλείσιμο igpu, save bios, game.

99% Στοκαδουρα δηλαδή το cpu. Μόνο στην επιλογή cooler έχω επιλέξει το Water Cooling στη μητρική (Msi Z690 A pro ddr4) που αν θυμάμαι καλά δεν βάζει limits ;! στον 12700Κ. Βασικά δεν έχω τη διάθεση καν να πατήσω το κουμπάκι να μπω bios. Το pc όταν άνοιγε ήταν καθαρά σαν κονσόλα. Chrome, Steam, Spotify, Gaming, κάνα review γραπτό στο site. Αυτά.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εγώ θα προτιμούσα μικρότερη συχνότητα με λιγότερα design flaws , από ότι φαίνεται δεν ήταν ασφαλές.

Αν δεν βρούμε datasheet όλα είναι εικασίες.

6700K και 10900K είναι 14nm. Όμως ο δεύτερος βάσει datasheet έχει 1,52V operational(λειτουργική και απολύτως ασφαλή) τάση τηρουμένων των υπολοίπων προδιαγραφών. Το mobo μου δίνει ~1,42V σε χαμηλά φορτία(κάπου 1,32V η mobo του 6700K) και όσο το είχα δουλέψει έτσι δεν είχε πάθει απολύτως τίποτα. Με τον 6700K θα υπήρχε πρόβλημα.

Δυστυχώς, τώρα διαπιστώνω ότι απέσυραν όλα τα datasheets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν ρίχνω την ευθύνη όλη στον χρήστη, αλλά δεν γίνεται να βλέπεις υψηλά ρεύματα και επειδή είναι στα specs να είσαι χαλαρός και δεν τρέχει τίποτα.

Ποιος είπε ότι τα βλέπουν?

Αν τα βλέπουν και είναι στα specs, πάντως, γιατί να μην είναι χαλαροί?

Στο κάτω-κάτω, αυτό δεν πουλάει η intel τόσα χρόνια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν ήταν δικό του λέει. Κάποιου viewer από τον discord server που του τον έδωσε. Δεν μπορούσε να τον πουλήσει και έκανε το εν λόγω πείραμα. Καλά σίγουρα το τσιπ δε θα αντέξει πολύ ακόμη αλλά ίσως βγάλει μερικούς μήνες ή και χρόνο. 

 

Αυτά με τα ρεύματα και τα oc/uv τα σιχάθηκα και γω. Παλιά πείραζα cpuδια με μερικό overclock για να πάρω τη μέγιστη δυνατή απόδοση και να ελαχιστοποιηθεί ένα μελλοντικό bottleneck με μια δυνατότερη κάρτα γραφικών. Για μένα πλέον απλά άδικα τα ξενύχτια και οι μαύροι κύκλοι. Έχασα αρκετό χρόνο από τη ζωή μου να κοιτάω την οθόνη του intel burn test & occt. Bios, XMP, fan curve για τα ανεμιστηρακια, κλείσιμο igpu, save bios, game.

99% Στοκαδουρα δηλαδή το cpu. Μόνο στην επιλογή cooler έχω επιλέξει το Water Cooling στη μητρική (Msi Z690 A pro ddr4) που αν θυμάμαι καλά δεν βάζει limits ;! στον 12700Κ. Βασικά δεν έχω τη διάθεση καν να πατήσω το κουμπάκι να μπω bios. Το pc όταν άνοιγε ήταν καθαρά σαν κονσόλα. Chrome, Steam, Spotify, Gaming. Αυτά.

Ο 12700 είναι πολύ δροσερός στοκ στα 4.7 τον έχω δώσει στο παιδί που έχει πάρει και το 13700 και τον δουλεύει ο γιος του και τον λυσαει στο gaming, πολύ καλό τσιπακι,απροβληματιστο.

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ποιος είπε ότι τα βλέπουν?

Αν τα βλέπουν και είναι στα specs, πάντως, γιατί να μην είναι χαλαροί?

Στο κάτω-κάτω, αυτό δεν πουλάει η intel τόσα χρόνια?

Εγώ θα τρόμαζα αν έβλεπα τέτοια σχέδια στον υπολογιστή μου , προσωπική άποψη είναι φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ποιος είπε ότι τα βλέπουν?

Αν τα βλέπουν και είναι στα specs, πάντως, γιατί να μην είναι χαλαροί?

Στο κάτω-κάτω, αυτό δεν πουλάει η intel τόσα χρόνια?

Αυτο ισχυει εντωμεταξυ οι περισσοτεροι αντε να κοιτανε θερμοκρασιες αντε μεχρι εκει, πολλα παιδια δεν εχουν ιδεα απο vcore, vids κλπ  και δεν οφειλουν να εχουν και στο κατω κατω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Εγώ θα τρόμαζα αν έβλεπα τέτοια σχέδια στον υπολογιστή μου , προσωπική άποψη είναι φυσικά.

Μα δεν διαφωνώ σε αυτό, απλά συνήθως ισχύει αυτό που γράφει κι ο @akoinonitos 

Εσύ ξέρεις/έμαθες 1-2-5 πράγματα και αναλόγως πράττεις. Ο χ-ψ χρήστης, όμως, τί λόγο έχει (ειδικά αν πήρε έτοιμο σύστημα ή έστω διάλεξε τα βασικά κομμάτια και του το έστησαν)?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μα δεν διαφωνώ σε αυτό, απλά συνήθως ισχύει αυτό που γράφει κι ο @akoinonitos 

Εσύ ξέρεις/έμαθες 1-2-5 πράγματα και αναλόγως πράττεις. Ο χ-ψ χρήστης, όμως, τί λόγο έχει (ειδικά αν πήρε έτοιμο σύστημα ή έστω διάλεξε τα βασικά κομμάτια και του το έστησαν)?

Δυστυχώς τα καινούργια pc για gaming θέλουν πολλές παραμετροποιήσεις, αρκετές γνώσεις και συνεχείς ενημερώσεις σε driver's hardware,σε αρκετών φίλων που έχουν παιδιά 13-17 που μου ζητάνε υπολογιστή για gaming , τους προτείνω κονσόλα, και τους εξηγώ αυτούς τους λόγους και ξενερώνουν και μου την λένε και από πάνω 😂.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δυστυχώς τα καινούργια pc για gaming θέλουν πολλές παραμετροποιήσεις, αρκετές γνώσεις και συνεχείς ενημερώσεις σε driver's hardware,σε αρκετών φίλων που έχουν παιδιά 13-17 που μου ζητάνε υπολογιστή για gaming , τους προτείνω κονσόλα, και τους εξηγώ αυτούς τους λόγους και ξενερώνουν και μου την λένε και από πάνω 😂.

εμένα μου πήρε μια μέρα το mem tuning, τον cpu τον άφησα όπως είναι και ούτε καν 60w δεν φτάνει, έβαλα nvidia drivers και chipset drivers και αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

εμένα μου πήρε μια μέρα το mem tuning, τον cpu τον άφησα όπως είναι και ούτε καν 60w δεν φτάνει, έβαλα nvidia drivers και chipset drivers και αυτά.

πήγαινε πες θα στους πατεράδες τους, που να σε περνούν τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι γιατί τους κρασαρει το warzone η το Fortnite , εκτός αν θες να πηγαίνεις τσάμπα σπίτι τους να τους τα περνάς εσύ.εγω δεν έχω όρεξη., εσύ έχεις διάθεση να σεταρεις σωστά ένα υπολογιστη όπως πρέπει, αρκετοί δεν έχουν.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

πήγαινε πες θα στους πατεράδες τους, που να σε περνούν τηλέφωνο κάθε λίγο και λιγάκι γιατί τους κρασαρει το warzone η το Fortnite , εκτός αν θες να πηγαίνεις τσάμπα σπίτι τους να τους τα περνάς εσύ.εγω δεν έχω όρεξη., εσύ έχεις διάθεση να σεταρεις σωστά ένα υπολογιστη όπως πρέπει, αρκετοί δεν έχουν.

σύμφωνοι, αλλά επειδή κάποιοι βαριούνται αυτό δεν σημαίνει ότι τα gaming PCs θέλουν πολύ tweaking. για το 99% του κόσμου είναι πραγματικά 10  λεπτά υπόθεση. XMP, CPU, GPU stock και drivers της κάρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

σύμφωνοι, αλλά επειδή κάποιοι βαριούνται αυτό δεν σημαίνει ότι τα gaming PCs θέλουν πολύ tweaking. για το 99% του κόσμου είναι πραγματικά 10  λεπτά υπόθεση. XMP, CPU, GPU stock και drivers της κάρτας.

Αδερφέ δεν τα αφιερώνουν δυστυχώς,για αυτούς τους ανθρώπους η κονσόλα είναι η καλύτερη λύση.ενα firmware update που το ζητάει όχι τακτικά μόνη της η κονσόλα και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ICE-T είπε

ποιος νορμάλ άνθρωπος θα άφηνε με στοκ settings unlimited power 14900K ?Δεν νομίζω να είναι τόσο ανάγκη να βλέπεις 6.0ghz σε στρεσαρισμα διάρκειας,δεν κερδίζεις τίποτα ,εσείς από την άλλη μεριά team red δεν κάνετε ρυθμίσεις στην μητρική για να δουλέψουν πιο δροσερά από το να το αφήνεις στοκ, βέβαια έπρεπε να έγραφε με δικιά σου ευθύνη η intel αν τον αφήσεις στοκ με unlimited power.

Κάθε νορμάλ άνθρωπος, που παίρνοει έναν επεξεργαστή υψηλών επιδόσεων, το λογικό είναι να τον αφήσει στοκ, είτε για να κάνει τη δουλειά του σε productivity, είτε για να παίξει τα παιχνίδια του. Αυτό κάνανε και οι εταιρείες με servers για να είναι καλυμμένες. Νομίζεις δεν ξέρει κανένας εργαζόμενος εκεί να κάνει oc, ή γενικά tweak και εμείς ξέρουμε καλύτερα από όλους;

Αυτό λέει στον καταναλωτή η Intel να κάνει, αυτό του λέει η καταναλωτική νομοθεσία να κάνει, και κανονικά αυτό πρέπει να κάνει. Δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να κάνει oc και uv. Ότιδήποτε άλλο από τα παραπάνω είναι φανμποισμός και delusional αφέλεια.

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 

Βέβαια, οποιοσδήποτε έχει αγοράσει K intel με Z-mobo ξέρει ότι τα optimized defaults δεν είναι intel stock και ότι το CPU μπορεί να κρατήσει το all core ή single thread turbo με αρκετά λιγότερη τάση. Κατά κανόνα κάνει και ένα UV για να έχει νορμάλ θερμοκρασίες χωρίς το CPU fan να ακούγεται σαν τουρμπίνα.

 

Οποιοσδήποτε έχει αγοράσει K Intel με Z motherboard δεν ξέρει και δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τίποτα για optimized defaults των κατασκευαστών και Intel stock, και τι τάση κρατάει ποιος πυρήνας, και τι είναι hyperthreading

. Μέχρι τώρα οι κατασκευαστές μητρικών έχουν αδειάσει την Intel και υπονοούν ότι ήταν σύμφωνη με τα bios profile τους. Ακόμα και ψέματα να λένε, και η Intel να μην έδωσε οκ (που κακά τα ψέμματα είναι αδύνατο να έχει γίνει), μόνο και μόνο που οι επιδόσεις που διαφήμιζε η ίδια η Intel είναι με αυτά τα bios, είναι συνυπεύθυνη.

Όταν αποδειχτεί αν υπάρχει πραγματικά πρόβλημα σε τόσο μεγάλη κλίμακα, υποθέτω θα σκάσουνε μηνύσεις εκατέρωθεν, αλλά ανεξαρτήτως του αποτελέσματος, για τους καταναλωτές υπεύθυνοι είναι και οι δύο με βασικό υπεύθυνο την μπλε. Είναι δικό της προϊόν, και δική της ευθύνη να τρέχει σωστά στις μητρικές του εμπορίου. Τα έχουν ρυθμισμένα όλα με συμφωνίες, από το πώς θα παίζουν τα cpu, μέχρι πότε θα βγουν τα reviews, μην κοροϊδευόμαστε.

Έδωσαν οκ να παίζουν οι τάσεις στο θεό για να φανούν ψηλά στα benchmarks τα cpu, και να μην χάνουν από 7800x3d παντού, δεν υπολόγισαν σωστά τα όρια της σιλικόνης και είμαστε εδώ που είμαστε. Αν η εικόνα που δίνουν τα media είναι όντως πραγματική, λέω αν, μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα στο hardware, τουλάχιστον το μεγαλύτερο που θυμάμαι εγώ, και θα είναι ταφόπλακα για τη φήμη της μπλε. Επίσης έρχεται τη χειρότερη στιγμή, εν όψει των arrow lake, που είναι η πιο σημαντική γενιά της Intel εδώ και πάνω από δέκα χρόνια. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...