Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Shadow Explorer said:

Το θεμα αυτο εχει λυθει, αν καποιος ειχε παθει κατι τετοιο, θα ειχε το cpu στο χερι. και ακομα κι αν επαιζε θεμα ασταθειας, θα του αλλαζε τον επεξεργαστη μετα απο λιγο πρηξημο.

Και εκεί ΗΤΑΝ όντως θέμα βλακείας των motherboards και όχι άγνωστης αιτίας που ακόμα ψάχνουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα! Απαξ και με έβαλε στο thread o φίλτατος @Thresh και ξεκίνησα να ψάχνομαι πιστεύω θα τη βρώ την άκρη. :P

Λογικά το χαμηλό single-core score σε CB R32 + CPU-Z οφείλεται σίγουρα στο offset που έχω βάλει + Intel Default Settings και λογικά "φρενάρει" σε τεράστιο βαθμό τις αναμενόμενες επιδόσεις στα P-Cores & E-cores + τα power limits. Τα σκορ που σου έγραψα τα έχω δει σε διάφορα test benches που κάνανε παλαιότερα χωρίς τα παραπάνω, με τελείως auto ρυθμίσεις που τα watt σε PL1 & PL2 φτάνουν 350-400W, και το VCore 1,4-1,5 αλλά εκεί οι θερμοκρασίες μετά φτάνουν 90-100  στα όρια του throttling και προφανώς δεν είναι καθόλου υγιές. Για αυτό είχαμε και αρκετά "ατυχήματα" μέχρι πριν λίγο καιρό.

Μόλις βρω χρόνο απο τη δουλειά, θα ψαχτώ λίγο παραπάνω με τα BIOS settings και θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Πολύ-πολύ παλιά  είχα την ASUS Blitz Formula SE (R.I.P.) και θυμάμαι κάποιο conflict είχε με το τελευταίο BIOS update (το οποίο ήταν beta) τότε. Είχα τσιμπήσει έναν Xeon X3360 σε άριστη κατάσταση, μόλις πήγα να τον βάλω και να παίξω με τις ρυθμίσεις, τελευταίο reboot κάτι πείραξα στο offset στα ρεύματα και μετά απλά δεν ξανάνοιξε... Η μητρική "πέταξε" και απο τότε δεν ξαναπείραξα το offset και έβαζα "καρφωτά" τα ρεύματα μου είχε μείνει ψυχολογικό! :P

Και πάμε στο σήμερα, επειδή με ιντρίγκαρες ξαναμπήκα στο BIOS και έβαλα τα εξής + τις ρυθμίσεις πιο πάνω στα υπόλοιπα:

Actual VRM Core Voltage @ Offset Mode
-Offset Mode Sign @ - (μείον)
-CPU Core Voltage Offset @ 0,08000

Και επι τι ευκαιρία έτρεξα και τα 2 συνημμένα. Γενικά το Intel Default Settings περιορίζει πολύ τα σκορ, για να μένουν χαμηλά τα ρεύματα και οι θερμοκρασίες. Πιστεύω αν το βγάλω και μπούν οι αντίστοιχες ρυθμίσεις ASUS O/C θα γράψει πάνω απο 41k CB R23 και 18k στο CPU-Z όπως διαβάζω αλλού .

CINEBENCH R23 - DEFAULT SETTINGS.jpg

CPU Z - DEFAULT SETTINGS.jpg

Kατι εχεις κανει λαθος και σου κοβει πολυ το single core.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Shadow Explorer said:

Το θεμα αυτο εχει λυθει, αν καποιος ειχε παθει κατι τετοιο, θα ειχε το cpu στο χερι. και ακομα κι αν επαιζε θεμα ασταθειας, θα του αλλαζε τον επεξεργαστη μετα απο λιγο πρηξημο.

3 hours ago, Hacker?pcs said:

Και εκεί ΗΤΑΝ όντως θέμα βλακείας των motherboards και όχι άγνωστης αιτίας που ακόμα ψάχνουμε

 

Οταν μιλάμε για degradation, είναι κάτι που φαίνεται σε βάθος χρόνου - μπορεί να φανεί σε 6 μήνες, μπορεί να φανεί σε 6 χρόνια... Οσες cpus δεν στρεσσαρίστηκαν τόσο πολύ ώστε να μοιάζουν με αυτήν της φωτογραφίας, δεν σημαίνει οτι δεν εχουν "αρπάξει" καθόλου... Κι αν ήταν μόνο θέμα των μητρικάδων, γιατί έβγαλε και τους μοίρασε καινούργιο (τότε) agesa ? - θα τους έλεγε απλά κόφτε εκεί κι εκεί το πολύ ρεύμα, και τέλος. Μέχρι να τακτοποιηθεί το θέμα, είχε κανα τρίμηνο?-τετράμηνο? που οι am5 cpu-μητρική δούλευαν σε συνθήκες που δεν έπρεπε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/07/2024 at 23:58, akoinonitos said:

Αν καποιος εχει θεμα ζηταει ενα advanced rma απο την intel και παιρνει καινουριο cpu. Μεχρι εκει.

Κάπου πιο πριν δεν αναφέρθηκε ότι απορρίπτει rma η intel για τους Χ900? https://www.tweaktown.com/news/99306/intel-denies-rma-requests-for-its-faulty-13th-gen-14th-cpus-with-instability-issues/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάπου πιο πριν δεν αναφέρθηκε ότι απορρίπτει rma η intel για τους Χ900? https://www.tweaktown.com/news/99306/intel-denies-rma-requests-for-its-faulty-13th-gen-14th-cpus-with-instability-issues/index.html

Βασικα αν διαβασεις λεει οτι απορριπτουμε το αιτημα για refund οχι το rma . Επισης λεει οτι η του εχουν η οτι θα του δωσουν καινουριο cpu

https://static.tweaktown.com/news/9/9/99306_803_intel-denies-rma-requests-for-its-faulty-13th-gen-14th-cpus-with-instability-issues_full.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ICE-T είπε

νομίζω για mseconds ήταν αυτά τα ψηλά voltages από ότι θυμάμαι με τον 5900Χ, ,δεν νομίζω να ισχύει σε single thread να κρατάει τόσο ψηλά voltage σε  cinebench,σε κατάσταση ηρεμίας που μπουσταρε ανάλογα την ψύξη έκανε κάποια spike σε voltages.

Ακόμα και τα spikes μετράνε για το degradation.  Γι αυτό και δεν συνιστάται το "επιθετικό" LLC. Παίζει ρόλο βέβαια κατά πόσο είναι εντός specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μου CPU ηταν 14900KF, η οποία με τίποτα δεν έπαιζε με σωστο UV και τα XPM βαρουσαν BSOD συνεχως. Παλευα για κανα διμηνο να βγαλω ακρη (τον ειχα παρει day 1) και ευτυχως τον ειχα παρει απο amazon. Επιστροφη, refund και αγορα 14900Κ, τον οποίο τον πήρα μαζί με το Thermal Grizzly contact frame (τοτε αυτο ηταν το προβλημα, οτι στραβωνει το lid με το μαμα frame) παρεα με 360mm AIO. 

εκτοτε με νορμαλ UV (-0.05) παιζει σταθερα με XMP και PL στα 255 watt. Αν ψοφήσει να ειναι καλα το amazon και ευελπιστω σε καποιο μελλοντικό revision.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, akoinonitos said:

Kατι εχεις κανει λαθος και σου κοβει πολυ το single core.

Λοιπόν, κάτι που σκεφτόμουν το πρωί στη δουλειά και τώρα έκατσα και το εφάρμοσα.

Άφησα τελείως στο Auto το Actual VRM Voltage στο BIOS και τα υπόλοιπα και αυτά όπως τα είχα.

Ανέβηκε αισθητά το Single Thread score. Πιστεύω είτε βάλεις Manual είτε Offset, κάποιο σοβαρό φρένο μπαίνει και για αυτό έβγαζε το προηγούμενο χαμηλό σκορ.. Βέβαια έτσι βλέπω στιγμιαία να κάνει peak στο 1.42V ενώ πριν δεν πέρναγε το 1.32V.CPU-Z-ALLDEFAULT.jpg.337a32a47b652e3434ec75696f09ccb6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη ρε παιδια γιατι εχω χαθει λιγο, με τον i7-1400k που περιμενω θα εχω θεματα; Εχω μητρικη Gigabyte Z790 UD rev. 1.0. Επισης με τις ram τι πρεπει να κανω να μην εχω θεματα; Σορρυ εχω μεινει εκτος αθληματος καιρο

Επεξ/σία από Gdros07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlitzKrieg Hellas said:

Λοιπόν, κάτι που σκεφτόμουν το πρωί στη δουλειά και τώρα έκατσα και το εφάρμοσα.

Άφησα τελείως στο Auto το Actual VRM Voltage στο BIOS και τα υπόλοιπα και αυτά όπως τα είχα.

Ανέβηκε αισθητά το Single Thread score. Πιστεύω είτε βάλεις Manual είτε Offset, κάποιο σοβαρό φρένο μπαίνει και για αυτό έβγαζε το προηγούμενο χαμηλό σκορ.. Βέβαια έτσι βλέπω στιγμιαία να κάνει peak στο 1.42V ενώ πριν δεν πέρναγε το 1.32V.CPU-Z-ALLDEFAULT.jpg.337a32a47b652e3434ec75696f09ccb6.jpg

Σε συνέχεια του παραπάνω και ένα "φρέσκο" Cinebench R32 όπου και εδώ τα νούμερα ανέβηκαν αισθητά ειδικά για το Single Core κομμάτι.

CINEBENCHR23-ALLDEFAULT.jpg.3a10c97d4fa9de3ed8d9a5d28865d5f3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που να πιάσουν στα χέρια τους και κανέναν πραγματικά καμμένο i9, τι χαμός έχει να γίνει... lol... Θα τον δανείζουν ο ένας στον άλλον στα γιουτιουμπάδικα να βγάλουν την δουλειά ενός μηνός... Φωτογραφίες απο τον τόπο του εγκλήματος,  συνέντευξη απο την μάνα χρήστη intel,  "δεν ήξερα οτι ο γιός μου ήταν μπλεγμένος έτσι - ήταν καλό παιδί..."... :) :) :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...