Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Παιδιά θέλετε και τα λέτε; Τίποτα δε θα γίνει. Θα βγάλει κανα ακόμη bios ρίχνοντας στα τάρταρα τα boost clocks ή ότι άλλο ξέρω γω ή παίζοντας με τα ρεύματα και πάμε στην επόμενη γενιά ή παραπλήσια. Σίγουρα θα σου δώσει άλλο τσιπ...

Αν καποιος εχει θεμα ζηταει ενα advanced rma απο την intel και παιρνει καινουριο cpu. Μεχρι εκει.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Arkin said:

Intel to launch Bartlett-S die with 12 P-Cores for LGA1700 platform in January 2025

https://videocardz.com/newz/intel-to-launch-bartlett-s-die-with-12-p-cores-for-lga1700-platform-in-january-2025

Θα ειναι μια πολυ τιμια εναλλακτικη να αποσυρει τους 13/14 gen και να τους κανει replace δωρεαν με αυτους. 

Ναι όσο αποζημίωσε η amd και οι μητρικάδες τον κόσμο για το degradation που έφαγαν μεχρι να λυθεί (3-4 μήνες μετά την κυκλοφορία τους) το πρόβλημα ξεροψησίματος στα πρώτα βήματα του am5... Αλλο τόσο θα αποζημιώσει και η intel...

 

Oι Bartlett θα δουλέβουν με DDR4 άραγε ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0x125 microcode

Spoiler

I had PL1=PL2 at 232 watts before (because the system was already occasionally hitting 100C on some cores and I didn't want to push it any harder -- also, with previous microcode, the system would never draw more than 232 watts anyway, likely because it was hitting 100C). Now, I raised it to PL1=PL2=253 and I'm seeing wattage float between 220 and 240. I suspect the reason it doesn't go higher than 240 is because of some limits from the SuperMicro firmware (because they are server/stability focused, they probably are more conservative), but in any event, I think it's more interesting that the wattage is now sometimes going even lower than before at "only" 220 watts.

https://www.reddit.com/r/intel/comments/1dujvvx/intel_13th14th_gen_microcode_update_125_stability/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη καλησπέρα και απο εμένα..

Δεύτερο BIOS Update απο 1002 ==> 1402 μετά από 3 μήνες που τρέχω το υπάρχων νέο setup, να αναφέρω όσοι έχετε τη συγκεκριμένη μητρική [ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II] και γενικά το Ζ790 chipset να κάνετε οπωσδήποτε τα τελευταία BIOS update. Το μόνο κακό είναι οτι χάνονται τα personal profile και θέλει ξανα σετάρισμα απο την αρχή, αλλά έχουν προστεθεί αρκετές νέες σημαντικές και ζωτικής σημασίας επιλογές. Έχω μαρκάρει μερικά σημαντικά σημεία στα screenshot και πλέον επειδή στοχεύω στη μακροζωία και όχι στα benchmarks (πρώτο setup στη ζωή μου που τρέχει εντελός "μαμά") καλό είναι να προστεθεί το Intel Default Settings για να πάρει τα σωστά ρεύματα και το MCE => πάντα Disabled.

Επίσης, κλείδωσα και το VRM Core Voltage @ 1,34V στον CPU και δεν έχω βάλει XMP Profile για να λειτουργούν χαμηλότερα με 1.11V αντί 1.44V οι μνήμες. Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις που μετά απο χρόνια "την άκουγε" ο Memory Controller είτε απο XMP είτε απο ασφυκτικά timings και ψηλά ρεύματα, προς έκπληξή μου, σε ένα υπομενού υπάρχει ρύθμιση και για το ρεύμα εκεί αν θες να το "πειράξεις".

Όλα τα παραπάνω με διάφορα stress test, benchmark, video-audio edit, gaming, VMs και Azure, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα BSOD, ούτε έχουν ανέβει ποτέ οι θερμοκρασίες πανω απο 58 βαθμούς σε CPU & GPU κυρίως.

Ελπίζω να μην κούρασε το post, ευελπιστώ το πρόβλημα με το σταδιακό degradation που παρατηρήθηκε σε κάποιους 13/14ης γενιάς επεξεργαστές να μην είναι κατασκευαστικό λάθος και να λυθεί στο άμεσο μέλλον απο τις ενημέρωσεις όπως η παραπάνω, που έδωσε ο εκάστοτε κατασκευαστής.

unnamed1.jpg

unnamed2.jpg

Επεξ/σία από BlitzKrieg Hellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως πιο σώφρον θα ήταν όσοι έχετε 13900/14900 που δεν ψόφησαν ακόμα να τους πουλήσετε μαζί με μητρική και μνήμες αν είναι DDR4 και να πάτε σε AMD για να μην μπλεκετε αργότερα με το αν και πότε θα λυθεί το θέμα και το τι θα κάνει η Intel με αντικαταστάσεις, RMA κτλ.

 

Προσωπικά το ίδιο θα έκανα και για 13700/14700 αφού είναι παρόμοια τσιπ,

https://forums.warframe.com/topic/1405008-instability-on-recent-intel-processors/

αν εκεί είναι πιο αργός ο θάνατος τους άντε βγάλε άκρη με CPU που αγόρασες πριν 3-4+ χρόνια με RMA

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Hacker?pcs said:

Πάντως πιο σώφρον θα ήταν όσοι έχετε 13900/14900 που δεν ψόφησαν ακόμα να τους πουλήσετε μαζί με μητρική και μνήμες αν είναι DDR4 και να πάτε σε AMD για να μην μπλεκετε αργότερα με το αν και πότε θα λυθεί το θέμα και το τι θα κάνει η Intel με αντικαταστάσεις, RMA κτλ.

 

Προσωπικά το ίδιο θα έκανα και για 13700/14700 αφού είναι παρόμοια τσιπ,

https://forums.warframe.com/topic/1405008-instability-on-recent-intel-processors/

αν εκεί είναι πιο αργός ο θάνατος τους άντε βγάλε άκρη με CPU που αγόρασες πριν 3-4+ χρόνια με RMA

Αν και ήμουνα ανάμεσα στον i9-14900KF & AMD 7950X3D όταν αποφάσισα να στήσω το νέο setup, θεωρώ με κέρδισε ο πρώτος (για διάφορους λόγους) και πιστεύω με τα νέα BIOS απο τους κατασκευαστές, δεν θα υπάρχει πρόβλημα απο εδώ και στο εξής.. Ήδη με τα τελευταία λύνεται μια πληθώρα προβλημάτων με διάφορες ασυμβατότητες σε μνήμες, λάθος "μαμά" ρεύματα κυρίως λόγω έλλειψης του Intel Default Settings στις ρυθμίσεις, που ανέβαζαν τις θερμοκρασίες στο θεό.

Όσο περνάει ο καιρός "στρώνουν" ακόμα περισσότερο..

Είδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι οι μητρικές, είχαν 100% failure rate σε server μητρικές W680 που τρέχουν πολύ κάτω σε ρεύματα και δεν ξέρεις πόσο έχει προχωρήσει ήδη το degradation, τζογαρεις αφού όταν το πάθεις θα μείνεις χωρίς PC και δεν θα πουλιεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το να πουληθουν μια κουβεντα ειναι, αν καποιος ακολουθεί τα πραγματα, δε θα παρει το ρίσκο ευκολα, αν το παρει πρεπει να ναι σε τιμή ευκαιρίας,
Αν δε γνωρίζει, υπαρχει πιθανότητα να τον παρεις στο λαιμό σου τον αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ''Intel default settings'', δηλαδή PL1/PL2 - 253W και core/current 307A λογικά ΔΕΝ θα πρέπει να υπάρχει θέμα με αστάθεια εκτός κι αν το chip έχει φάει τόσο degrade που είναι για RMA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δειξει τους επόμενους μήνες Γενικα πρεπει η ιδια η εταιρια να πει τι σκοπευει να κανει με το εν λόγω θεμα γιατι οσα RMA και να κανει καποιος, αν υπαρχει θεμα κι επαναλαμβάνονται τα προβληματα οπως λεγεται πως γινεται με τα server\workstation boards, ειναι ανουσιο, απλα ταλαιπωρεί τους χρήστες που την εμπιστευτηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Με τα ''Intel default settings'', δηλαδή PL1/PL2 - 253W και core/current 307A λογικά ΔΕΝ θα πρέπει να υπάρχει θέμα με αστάθεια εκτός κι αν το chip έχει φάει τόσο degrade που είναι για RMA.

Σωστός, και εγώ θεωρώ οτι με τα intel default settings δεν νομίζω να έχει θέμα κάποιος εκτός αν πέσει σε "κακή" παρτίδα cpu.

Μέχρι το Φλεβάρη δεν υπήρχε αυτό το option σε κανένα bios και σε καμία μητρική και για αυτό οι θερμοκρασίες στα πρώτα benchmarks των i7-14700 & περισσότερο των i9-14900 αγγίζαν για πλάκα το tjunction 90+ βαθμούς που είναι άκρως απαγορευτικό για τη μακροζωία τους.

Ακόμα και το XMP πολλές φορές ανέβαζε και το base clock της cpu και το Vcore ψηλά, αν τα είχες όλα τελείως στο Auto στα πρωταρχικά BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι, design flaw + εύκολο stock degrade + πολύ μεγάλο variance ανάμεσα στα samples.

Το θέμα δεν είναι τόσο το ποιο είναι το πρόβλημα, αυτό το γνωρίζει η intel, εμείς μπορεί να μη το μάθουμε ποτέ.

Το θέμα είναι να βρει μια λύση που όσο γίνεται να δυσαρεστήσει λιγότερο τους πελάτες τις.

Για την ώρα δείχνει να το τρενάρει με πίπες για bios και μητρικές μέχρι να βγουν οι επόμενοι, και αυτό είναι το μεγάλο foul για μένα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Τη καλησπέρα και απο εμένα..

Δεύτερο BIOS Update απο 1002 ==> 1402 μετά από 3 μήνες που τρέχω το υπάρχων νέο setup, να αναφέρω όσοι έχετε τη συγκεκριμένη μητρική [ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II] και γενικά το Ζ790 chipset να κάνετε οπωσδήποτε τα τελευταία BIOS update. Το μόνο κακό είναι οτι χάνονται τα personal profile και θέλει ξανα σετάρισμα απο την αρχή, αλλά έχουν προστεθεί αρκετές νέες σημαντικές και ζωτικής σημασίας επιλογές. Έχω μαρκάρει μερικά σημαντικά σημεία στα screenshot και πλέον επειδή στοχεύω στη μακροζωία και όχι στα benchmarks (πρώτο setup στη ζωή μου που τρέχει εντελός "μαμά") καλό είναι να προστεθεί το Intel Default Settings για να πάρει τα σωστά ρεύματα και το MCE => πάντα Disabled.

Επίσης, κλείδωσα και το VRM Core Voltage @ 1,34V στον CPU και δεν έχω βάλει XMP Profile για να λειτουργούν χαμηλότερα με 1.11V αντί 1.44V οι μνήμες. Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις που μετά απο χρόνια "την άκουγε" ο Memory Controller είτε απο XMP είτε απο ασφυκτικά timings και ψηλά ρεύματα, προς έκπληξή μου, σε ένα υπομενού υπάρχει ρύθμιση και για το ρεύμα εκεί αν θες να το "πειράξεις".

Όλα τα παραπάνω με διάφορα stress test, benchmark, video-audio edit, gaming, VMs και Azure, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα BSOD, ούτε έχουν ανέβει ποτέ οι θερμοκρασίες πανω απο 58 βαθμούς σε CPU & GPU κυρίως.

Ελπίζω να μην κούρασε το post, ευελπιστώ το πρόβλημα με το σταδιακό degradation που παρατηρήθηκε σε κάποιους 13/14ης γενιάς επεξεργαστές να μην είναι κατασκευαστικό λάθος και να λυθεί στο άμεσο μέλλον απο τις ενημέρωσεις όπως η παραπάνω, που έδωσε ο εκάστοτε κατασκευαστής.

unnamed1.jpg

unnamed2.jpg

γτ δεν βαζεις Offset και βαζεις καρφωτη ταση ?

Τα Intel default settings ρε παιδια δεν ειναι τπτ καινουριο ,τα stock Limits ειναι , Pl1=pl2=253w και 307Α ,ο νοημων κοσμος με αυτα ηταν.

 

παμε και ενα cinebench :lol:

2024-07-17130621.png.62ee10696ebd1cd042896a1a91e6ab88.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Πάντως πιο σώφρον θα ήταν όσοι έχετε 13900/14900 που δεν ψόφησαν ακόμα να τους πουλήσετε μαζί με μητρική και μνήμες αν είναι DDR4 και να πάτε σε AMD για να μην μπλεκετε αργότερα με το αν και πότε θα λυθεί το θέμα και το τι θα κάνει η Intel με αντικαταστάσεις, RMA κτλ.

 

Προσωπικά το ίδιο θα έκανα και για 13700/14700 αφού είναι παρόμοια τσιπ,

https://forums.warframe.com/topic/1405008-instability-on-recent-intel-processors/

αν εκεί είναι πιο αργός ο θάνατος τους άντε βγάλε άκρη με CPU που αγόρασες πριν 3-4+ χρόνια με RMA

έχεις δεί εδώ μέσα να έχουν θέματα με 13700Κ και 14700Κ η απλώς κάνεις εικασιες ότι έχουν θέματα και αυτοί?

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, ICE-T said:

έχεις δεί εδώ μέσα να έχουν θέματα με 13700Κ και 14700Κ η απλώς κάνεις εικασιες ότι έχουν θέματα και αυτοί?

Συμφωνώ εν μέρη μαζί σου ότι δεν υπάρχουν αρκετές ενδείξεις για να μιλήσει κάποιος με βεβαιότητα αλλά τα charts που βγήκανε τους περιλαμβάνουν.

Πέρα από αυτό πριν γίνει το πρόβλημα γνωστό κανείς δεν μίλαγε στο insomnia για προβλήματα τους 13900Κ/14900Κ. Επίσης η χρήση που κάνουν οι περισσότεροι στο forum (gaming με καλή ψύξη και tuning) πιθανότατα να μην οδηγεί σε degrade.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...