Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Υπάρχει σοβαρό θέμα και παίζει να πέσει μαζικό refund στην σειρά 13/14th gen.

Ο φιλος armoral επειδη μιλαμε με λεει δεν παλευετε η κατασταση. Εχει και 13900k και 14900k και απλα τα κρασαρισματα σε cpu heavy load ειναι ατελειωτα. Παιζει FF XV και τα crashes ειναι συνεχομενα. Καταντια ολο αυτο το φιασκο απο την intel οταν δεν υπαρχουν οδηγιες στους κατασκευαστες μητρικων η οταν δινεις safe ορια τετοια ρευματα και θερμοκρασιες αυτα συμβαινουν. Το degrade γινεται μεσα σε λιγους μηνες σε stock καταστασεις. Ο 8700k stock τραβαγε πανω απο 1.35volt και τον ειχα 4.8 με 1.18 ρευμα για 5 6 χρονια και παλι ενα μικρο degrade εφαγε και ηθελε 1.21 μετα για 4.8. Δεν θα φανε τωρα οι raptor με τα 1.45 κοντα που παιζουν. 

Για να πιασει το performance crown η intel στα benchmarks κρεμασε τωρα ολους τους πελατες. Ας προσεχε θα πω εγω. 

1 λεπτό πριν, konik είπε

Όταν λέμε 14th gen εννοούμε και 14500 έχουν θέμα αυτοί;;;

Τα μεγαλα για την ωρα 13700k 14700k 13900k 14900k. Τα μικρα δεν τραβανε και τρελα ρευματα οποτε ειναι σε πιο safe επιπεδα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ADL(12th gen) δεν έχουν θέμα, κάποια αλλαγή στην cache που έγινε στους RPL(13/14) προκαλεί το θέμα. Εγώ έχω φάει cold restart στο Diablo IV, δεν ξέρω αν έχει λυθεί με το τελευταίο bios και Intel default settings..

BIOS 2402

Version 2402
12.92 MB 2024/07/12

"Updated with microcode 0x125 to ensure eTVB operates within Intel specifications

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καταντια ολο αυτο το φιασκο απο την intel οταν δεν υπαρχουν οδηγιες στους κατασκευαστες μητρικων η οταν δινεις safe ορια τετοια ρευματα και θερμοκρασιες αυτα συμβαινουν.

Μήπως να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους κατασκευαστές μητρικών;
Όταν και οι Servers αποτυγχάνουν μάλλον φταίει το κοινό component, οι επεξεργαστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, aki said:

Μήπως να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους κατασκευαστές μητρικών;
Όταν και οι Servers αποτυγχάνουν μάλλον φταίει το κοινό component, οι επεξεργαστές.

Κοίτα όταν βάζουν επιλογές τύπου 'watercooling solution power limit' με ταβάνι τα 4096W, ε, δε νομίζω ότι φταίει αμιγώς η Intel. Οι μητρικάδες, προκειμένου να περάσουν 0.05% μπροστά από τον ανταγωνισμό, αποτελείωσαν τα τσιπάκια που είχε ήδη σπρώξει η Intel στο όριο. Αμφότεροι έχουν μερίδιο ευθύνης. Η Intel έδωσε οδηγίες για τα max αμπερ και watt που πρέπει να τραβάνε τα τσιπ, οι κατασκευαστές την ψιλοέκλασαν και αυτή απλά τους έκλεισε πονηρά το μάτι και συνέχισε να πουλάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Arkin said:

Ο φιλος armoral επειδη μιλαμε με λεει δεν παλευετε η κατασταση

Γι αυτό δεν ποστάρει πλέον?Κάθε φορά που πάει να γράψει κάτι στο insomnia τρώει blue screen?😑

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Κοίτα όταν βάζουν επιλογές τύπου 'watercooling solution power limit' με ταβάνι τα 4096W, ε, δε νομίζω ότι φταίει αμιγώς η Intel. Οι μητρικάδες, προκειμένου να περάσουν 0.05% μπροστά από τον ανταγωνισμό, αποτελείωσαν τα τσιπάκια που είχε ήδη σπρώξει η Intel στο όριο. Αμφότεροι έχουν μερίδιο ευθύνης. Η Intel έδωσε οδηγίες για τα max αμπερ και watt που πρέπει να τραβάνε τα τσιπ, οι κατασκευαστές την ψιλοέκλασαν και αυτή απλά τους έκλεισε πονηρά το μάτι και συνέχισε να πουλάει.

Πού να είναι εκείνες οι ψυχές που έλεγαν ότι οι ΑΜΔ ανατινάζονται γιατί δεν έχουν συστήματα αυτοπροστασίας οι επεξεργαστές και οτι οι πολύ ανώτεροι Ιντελ δεν θα το πάθαιναν ποτέ αυτό (ξέρω, δεν ανατινάζονται στο θέμα μας) γιατί η υπέρλαμπρη μπλε μαμά τους έχει κάνει διαστημικούς?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι ADL(12th gen) δεν έχουν θέμα, κάποια αλλαγή στην cache που έγινε στους RPL(13/14) προκαλεί το θέμα. Εγώ έχω φάει cold restart στο Diablo IV, δεν ξέρω αν έχει λυθεί με το τελευταίο bios και Intel default settings..

BIOS 2402

Version 2402
12.92 MB 2024/07/12

"Updated with microcode 0x125 to ensure eTVB operates within Intel specifications

Αν ηταν η cache θα ετρωγα και εγω crash και ολοι με 13/14600 ,εγω πιο πολυ για degradation  το βλεπω απο τα υψηλα volts. Ασε που απο οτι βλεπω οσοι εχουν κανει undervolt δεν αναφερουν κατι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν ηταν η cache θα ετρωγα και εγω crash και ολοι με 13/14600 ,εγω πιο πολυ για degradation  το βλεπω απο τα υψηλα volts. Ασε που απο οτι βλεπω οσοι εχουν κανει undervolt δεν αναφερουν κατι

Αυτοί που κάνουν UV ιδίως με adaptive voltage + offset είναι που θα το πάρουν πρώτοι χαμπάρι, γιατί θα μειώνεται σταδιακά η ικανότητα για αρνητικό offset, ιδίως αν το LLC εξαρχής είναι ό,τι να 'ναι, σε συνδυασμό με επίσης ό,τι να 'ναι impedance και max ampere πολύ πάνω από το safe των 307Α, κοινώς δεν θα σε σώσει γιατί έβαλες -0.05v, όταν όλα τα άλλα είναι μαντάρα και έξω από τα stock specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω δεν το περιμενα αυτο απο την Intel..Θυμαμαι παλια ειχα εναν i5 750 , τον ειχα σκισει στο OC, δουλευε ασταματητα για 7 χρονια περιπου απο τα 2,6 στα 4Ghz και μιλαμε δεν καταλαβαινε τιποτα. Γιγαντας.. Αλλαξαν οι εποχες βεβαια, τωρα ειναι πολυ τσιτωμενοι απο μαμα οι επεξεργαστες αλλα και παλι τετοιο degradation κτλπ δεν θα επρεπε να συμβαινει..Fail της Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έλεγα να δώσω τον 13600k για έναν 14700k. Διαβάζοντας τα νέα μου πέρασε γρήγορα, ειδικά βλέποντας τα χαμηλά ρεύματα που δίνει η Gigabyte και τη θερμοκρασία. Θα αράξω εδώ για την ώρα, I am too old for this sht.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Αυτοί που κάνουν UV ιδίως με adaptive voltage + offset είναι που θα το πάρουν πρώτοι χαμπάρι, γιατί θα μειώνεται σταδιακά η ικανότητα για αρνητικό offset, ιδίως αν το LLC εξαρχής είναι ό,τι να 'ναι, σε συνδυασμό με επίσης ό,τι να 'ναι impedance και max ampere πολύ πάνω από το safe των 307Α, κοινώς δεν θα σε σώσει γιατί έβαλες -0.05v, όταν όλα τα άλλα είναι μαντάρα και έξω από τα stock specs.

Ρε συ οκ τα limits αλλα μιλαμε για gaming , εγω και unlimited να το βαλω και σε amps και σε watt δεν προκειται να πιασει καν τα default limits.

Παντως δεν βλεπω να εχει φαει κανενα dergade το cpu μου ουτε στον πυρηνα αλλα ουτε και στον imc που για καποιον καιρο το ειχα με 1.375v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ οκ τα limits αλλα μιλαμε για gaming , εγω και unlimited να το βαλω και σε amps και σε watt δεν προκειται να πιασει καν τα default limits.

Παντως δεν βλεπω να εχει φαει κανενα dergade το cpu μου ουτε στον πυρηνα αλλα ουτε και στον imc που για καποιον καιρο το ειχα με 1.375v.

Ακόμα και στο τελευταίο bios αν αλλάξεις το intel "performance" όπως το λέει το stock πλέον και το γυρίσεις στο gigabyte optimized (παλιό stock), το current limit = 307Α έχει διαφορά και σε full load και σε games που δεν θα περίμενες να έχει, ενώ με το intel stock δεν έχει καμία διαφορά.

Γιατί στο "stock" της Gigabyte δεν είναι 307Α όπως θα έπρεπε, όπως επίσης το loadline impedance δεν είναι ίδιο σε AC/DC αλλά διαφορετικό, κάτι που σπάει και το CEP που το πάτησαν auto="disable" και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Ακόμα και στο τελευταίο bios αν αλλάξεις το intel "performance" όπως το λέει το stock πλέον και το γυρίσεις στο gigabyte optimized (παλιό stock), το current limit = 307Α έχει διαφορά και σε full load και σε games που δεν θα περίμενες να έχει, ενώ με το intel stock δεν έχει καμία διαφορά.

Γιατί στο "stock" της Gigabyte δεν είναι 307Α όπως θα έπρεπε, όπως επίσης το loadline impedance δεν είναι ίδιο σε AC/DC αλλά διαφορετικό, κάτι που σπάει και το CEP που το πάτησαν auto="disable" και όλα κομπλέ.

Εγω πιο πολυ συμφωνω με την αποψη του frame chaser για το προβλημα (αν και τον αντιπαθω). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...