Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κανε στο ιδιο ,κλεισε το ray tracing και βαλε native αναλυση 1080p χωρις dlss και fg να δουμε αν αλλαζει η καταναλωση  και ποσο. 

ποια μητρικη εχεις?

Asus Prime B660M A-D4

 

Με τις ρυθμίσεις που είπες όντως μειώθηκε η κατανάλωση.

image.jpeg.1141f6bde894cdaa65d3f18a11606e8f.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Westbaum είπε

Σαν εφιάλτης που δεν μπορείς να ξυπνήσεις.FU Intel🤬

το αστειο ειναι οτι περασα το τελευταιο bios με το intel profile και τα ζεματανε ακομα περισσοτερο τα cpu σε ταση ,δλδ και αυτος που την ειχε γλιτωσει τωρα θα το ξεπατωσει ευκολα :lol:

@Aten-Ra 

14700

Spoiler

spacer.png

 

14600Κ

Spoiler

14600k.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

το αστειο ειναι οτι περασα το τελευταιο bios με το intel profile και τα ζεματανε ακομα περισσοτερο τα cpu σε ταση ,δλδ και αυτος που την ειχε γλιτωσει τωρα θα το ξεπατωσει ευκολα :lol:

Eίχα σετάρει τον 13600k αρχές του 23, ac/dc/power limits/offsets με βοήθεια απο εδώ και ήταν δροσερός.

Πέρασα πρόσφατα το τελευταίο bios της msi που υποτίθεται είναι τα intel defaults. 1.4v 😆

Πως να μη φάνε degrade μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Westbaum είπε

Σαν εφιάλτης που δεν μπορείς να ξυπνήσεις.FU Intel🤬

Εχω μια απορια ,το ενδεχομενο των crash να ειναι απο κακο cpu η Memory overclock δεν το εχουν σκεφτει? Η περισσοτεροι με 13900K/14900k θα το τεντωσουν ,πως μπορουν να ξερουν αν τα συστηματα που κρασαρουν ειναι στοκ η Overclocked?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εχω μια απορια ,το ενδεχομενο των crash να ειναι απο κακο cpu η Memory overclock δεν το εχουν σκεφτει? Η περισσοτεροι με 13900K/14900k θα το τεντωσουν ,πως μπορουν να ξερουν αν τα συστηματα που κρασαρουν ειναι στοκ η Overclocked?

Θα μπορούσε να ισχύει αυτό, αλλά από την στιγμή άρχισαν να κρασάρουν και σε server motherboards που δεν επιτρέπουν overclocking, δεν παίζει. Τα πράγματα δείχνουν ότι τρώνε degrading.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Εγώ αναρωτιέμαι ποιο είναι το νόημα χρήσης 13/14900k για server. 

Σε prebuilt συστήματα (από dell π.χ) για γραφεία που κάνουν δουλειά CAD, BIM, rendering κλπ χρησιμοποιούνται τέτοια. Απο όσα ξέρω δίνονται καλύτερα πακέτα after sales support και έχουν καλύτερο security και stability σε server motherboards. (δεν έχω διαβάσει πλήρως τα άρθρα που συζητήθηκαν προηγουμένως, φαντάζομαι δε μιλάμε για data centers)

Επεξ/σία από true_lucif3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Westbaum said:

 

 

Με παίρνει ο ύπνος όποτε τον ακούω, μιλάει μιλάει χωρίς παύση, μετά από 25 λεπτά λέει κάτι ενδιαφέρον και μετά αμέσως λέει "δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που έλεγα είναι απλά η εντύπωση μου δεν στηρίζεται σε κάποιο εύρημα" και θέλεις να χτυπήσεις το κεφάλι σου στον τοίχο.

Μετά το 25 λεπτό γίνεται λίγο ενδιαφέρον (αν και τα έχει ξαναπεί) από τα προηγούμενα πραγματικά δεν μου έμεινε τίποτα, σαν να μην το άκουσα...

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, elpenor said:

Με παίρνει ο ύπνος όποτε τον ακούω, μιλάει μιλάει χωρίς παύση, μετά από 25 λεπτά λέει κάτι ενδιαφέρον και μετά αμέσως λέει "δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που έλεγα είναι απλά η εντύπωση μου δεν στηρίζεται σε κάποιο εύρημα" και θέλεις να χτυπήσεις το κεφάλι σου στον τοίχο.

Μετά το 25 λεπτό γίνεται λίγο ενδιαφέρον (αν και τα έχει ξαναπεί) από τα προηγούμενα πραγματικά δεν μου έμεινε τίποτα, σαν να μην το άκουσα...

Εντελώς απάλευτος. 1 στις 2 προτάσεις περιέχουν τα Like you know, anyway κλπ. Προσπάθησα να τον παρακολουθήσω στο παρελθόν, αλλά δεν είχα τόσο χρόνο για πέταμα.

Και αυτό το βίντεο δεν ήταν τίποτα. Έχει κάτι 3ωρα-4ωρα streams που το περιεχόμενό τους μπορεί να συνοψιστεί σε 2-3 screenshots.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...