Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Όσο αφορά το Gaming εναντίον του 14600Κ, ο 14700 στην πλειοψηφία των Games θα είναι ελάχιστα μπροστά σε Default και οι δυο.

Τα ειδες τα ρολογια στο βιντεο που ανεβασα? Εβαλα και cp2077. Η μπουκαλα παει συννεφο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

 

To link δεν αναφέρει κάτι για τους HU πάνω στο θέμα ενώ προφανώς είχε γίνει χαμός σε διάφορα άλλα sites...

Ο Αυστραλός εκτελεί (κατα την γνώμη μου) εντεταλμένη υπηρεσία και είναι συνήθως τα δικά του βίντεο που ανεβάζουμε όταν θέλουμε να τσεκουρώσουμε την Ιντελ - άρα και η κριτική σ'αυτόν είναι η ανάλογη...

 

To link δείχνει οτι το θέμα μια χαρά διαστάσεις πήρε (ορθώς).

Το θέμα σου με το hu, είναι εντελώς αδιάφορο (και) στο συγκεκριμένο ζήτημα που "τώρα" προέκυψε.

Υπάρχουν πόσες άλλες πηγές ενημέρωσης εκεί έξω, μπορείς ελεύθερα να επιλέξεις ποιες θα δέχεσαι και ποιες θα απορρίπτεις.

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

όμως αυτό που γράφω εγώ για τους 7950X, οι οποίοι έχουν διπλό % από Amazon 1 star reviews σε σχέση με τους άλλους AM5 (λίγο κάτω από τους RL) και πολλαπλάσια άρθρα για instability (τα περισσότερα πριν από τα πρώτα bios updates) δεν το έχω δει πουθενά να αναφέρεται.

Elaborate please

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Πέτρος said:

Elaborate please

Google search (πρώτα γενικά και μετά με site:reddit site:techpowerup.com κλπ κλπ με τα μεγάλα forum) για 7950Χ instability και θα δεις αποτελέσματα που αφού τα διαβάσεις καταλαβαίνεις ότι όντως ήταν θέμα CPU και όχι tuning. Γίνεται ξεκάθαρο όταν σου γράφουν αρκετοί ότι με ένα θετικό offset λύθηκε το πρόβλημα ή ότι μετά από δύο bios update έφτιαξε.

Amazon.com βάλε να δεις όλα τα CPU ένα ένα, θα δεις πχ για τον 7800X3D να έχει 3% 1 star reviews, τα διαβάζεις και καταλαβαίνεις ότι μια χαρά το CPU έφταιγαν οι χρήστες ή οι πωλητές. Βάζεις 7950X ή 14900Κ και βλέπεις αν θυμάμαι καλά 5% και 7% αντίστοιχα 1 star reviews, τα διαβάζεις και δεν παίρνεις την εντύπωση ότι φταίει ο χρήστης.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Google search (πρώτα γενικά και μετά με site:reddit site:techpowerup.com κλπ κλπ με τα μεγάλα forum) για 7950Χ instability και θα δεις αποτελέσματα που αφού τα διαβάσεις καταλαβαίνεις ότι όντως ήταν θέμα CPU και όχι tuning. Γίνεται ξεκάθαρο όταν σου γράφουν αρκετοί ότι με ένα θετικό offset λύθηκε το πρόβλημα ή ότι μετά από δύο bios update έφτιαξε.

Amazon.com βάλε να δεις όλα τα CPU ένα ένα, θα δεις πχ για τον 7800X3D να έχει 3% 1 star reviews, τα διαβάζεις και καταλαβαίνεις ότι μια χαρά το CPU οι χρήστες έφταιγαν. Βάζεις 7950X ή 14900Κ και βλέπεις αν θυμάμαι καλά 5% και 7% αντίστοιχα 1 star reviews, τα διαβάζεις και δεν παίρνεις την εντύπωση ότι φταίει ο χρήστης.

Μόλις κάτσω σε υπολογιστή, ευχαρίστως.

Για εδώ, στο insomnia, όντως δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε το συγκεκριμένο θέμα.

Άργησε ο κόσμος εδώ να πάρει τα κτήνη, με δεδομένο το εξωφρενικό αρχικά συνολικό κόστος, οπότε στη συνέχεια το ξεπέρασαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Πέτρος said:

Μόλις κάτσω σε υπολογιστή, ευχαρίστως.

Για εδώ, στο insomnia, όντως δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε το συγκεκριμένο θέμα.

Άργησε ο κόσμος εδώ να πάρει τα κτήνη, με δεδομένο το εξωφρενικό αρχικά συνολικό κόστος, οπότε στη συνέχεια το ξεπέρασαν?

Εγώ δεν έχω δει κανένα στο insomnia να γράφει ότι έχει προβλήματα instability με Zen4 ή Raptor Lake, εσύ;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2024 στις 9:19 ΜΜ, elpenor είπε

Εγώ δεν έχω δει κανένα στο insomnia να γράφει ότι έχει προβλήματα instability με Zen4 ή Raptor Lake, εσύ;

ανώριμοι user's πιθανόν να έιχαν προβλήματα και με 7950Χ και με 14900Κ αν δεν ξέρουν να κάνουν μερικές απλές ρυθμίσεις στα bios ,δεν νομίζω να υπάρχει νορμάλ άνθρωπος να βλέπει το CPU να υποφερει και να κάθεται να τον κοιτάζει επειδή είναι στα specs να δουλεύει σε θερμοκρασίες φούρνου.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ανώριμοι user's πιθανόν να έιχαν προβλήματα και με 7950Χ και με 14900Κ αν δεν ξέρουν να κάνουν μερικές απλές ρυθμίσεις στα bios ,δεν νομίζω να υπάρχει νορμάλ άνθρωπος να βλέπει το CPU να υποθερει και να κάθεται να τον κοιτάζει επειδή είναι στα specs να δουλεύει σε θερμοκρασίες φούρνου.

Νταξει σε αυτο ομως φερουν ευθυνη και οι κατασκευαστες μητρικων αλλα και των επεξεργαστων.  Θελωντας να δειξουν ποσο μακρυ το εχουν το παρακαναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δεν κάνουν όλοι OC/UV, η πλειοψηφία τους τρέχει default

Επίσης το RCP της Intel έχει τον 14700Κ στα $419 και τον 14700 στα 395$ με CPU Cooler στο κουτί κάτι που δεν έχει ο Κ.

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρει να κάνει OC/UV  και θέλει και χαμηλότερα Watt και Cooler στην τιμή, ο 14700 είναι καλύτερο προϊόν.

Όσο αφορά το Gaming εναντίον του 14600Κ, ο 14700 στην πλειοψηφία των Games θα είναι ελάχιστα μπροστά σε Default και οι δυο.

Ρε συ οι διάφορες που έχουν τα cpu εφ όσων τρέχει όπως λέει ο ακοινώνητος είναι αστείες … ο απλός είναι ότι ναναι, για την ψυκτρα του 10ρικου που έχει δε το συζητάω καν , δίνεις 400 ευρώ για cpu βάλε τουλάχιστον αλλά 50 να πάρεις κάτι decent …κοροϊδεύουμε την amd για τα cpu Chernobyl (7900 3D) καλή είναι και η ιντελ…

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μην το έχεις εντελώς κλειστό το κουτί εσύ...να προλάβεις να σώσεις τίποτα.

Αδερφέ μου Πέτρο το pc το έχω κολλήσει τοίχο κει δε φαίνεται τίποτα όποτε όλα κομπλέ .. όπως κάνουν μερικοί με τα αυτοκίνητα όταν χαλάνε και κάνουν θόρυβο βάζουν τέρμα τη μουσική να μην ακούνε :P

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Quote

 

https://alderongames.com/intel-crashes

Intel is selling defective 13-14th Gen CPUs

Over the last 3–4 months, we have observed that CPUs initially working well deteriorate over time, eventually failing. The failure rate we have observed from our own testing is nearly 100%, indicating it's only a matter of time before affected CPUs fail. This issue is gaining attention from news outlets and has been noted by Fortnite and RAD Game Tools, which powers decompression behind Unreal Engine.

Users are also receiving misleading error messages about running out of video driver memory, despite having sufficient memory.

 

To prevent further harm to our game, we are implementing the following measures:

Server Migration: We are swapping all our servers to AMD, which experience 100 times fewer crashes compared to Intel CPUs that were found to be defective.
Hosting Recommendations: We advise anyone hosting Path of Titans servers or selling game servers to avoid purchasing or using 13th and 14th gen Intel CPUs.
In-Game Notifications: We are adding a popup message in-game to inform users with these processors about the issue. Many users are currently unaware of why their game is crashing and what they can do about it.

Nothing to see here folks, απλά ΟΛΟΙ οι 13900/14900 (τουλάχιστον) είναι θέμα χρόνου πότε θα ψοφήσουν, με τους 14900 να μιλάμε για ούτε χρόνο στην αγορά

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, akoinonitos said:

Τα ειδες τα ρολογια στο βιντεο που ανεβασα? Εβαλα και cp2077. Η μπουκαλα παει συννεφο. 

Όπως είπα και οι δυο σε Default , ο 14700 θα είναι ελάχιστα μπροστά από τον 14600Κ λόγο Cache και έχτρα δυο πυρήνων.

Αν δεις ο 12700 στα 65W έχει μόλις ένα 5-7% διαφορά σε Gaming από τον 12700ΚF (unlimited TDP) 

https://youtu.be/ydgN4W97Esk?t=1145

12700-1080p.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όπως είπα και οι δυο σε Default , ο 14700 θα είναι ελάχιστα μπροστά από τον 14600Κ λόγο Cache και έχτρα δυο πυρήνων.

Αν δεις ο 12700 στα 65W έχει μόλις ένα 5-7% διαφορά σε Gaming από τον 12700ΚF (unlimited TDP) 

https://youtu.be/ydgN4W97Esk?t=1145

12700-1080p.png

Εγω βλεπω οτι αν βαλω τον δικο μου στα 65watt και με undervolt κιολας η gpu πεφτει στο 80%  ενω με τον 13600k ηταν 98-99% και εχω 7800xt. Οι 12700/k δεν εχουν το ιδιο power envelope με τους 14700/k.

Οι δυο εξτρα πυρηνες και η cache δεν θα κανει τπτ αφου και οι πυρηνες θα ψοφανε αφου θα πεφτουν τα ρολογια και η cache θα τρεχει σε πολυ χαμηλη συχνοτητα αφου θα πεφτει το  vcore  

 

btw αν υπηρχε ο 12600k στα νουμερα του steve θα ηταν πανω απο τον 12700 αφου ειναι πανω απο 5800x και 5900x

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...