Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Nαι,ήμουν on the fence 2 μήνες πριν,αλλά πλέον δεν αγγίζω 13/14th gen,θα περιμένω 15/16th ή πάω AMDΧ3D.Αυτές οι πρακτικές είναι απαράδεκτες,crashing/degradation και η έλλειψη επίσημης εξήγησης πέρα από το χαζό δοκίμασε lower p.limit,με κάνουν να απορώ πώς δεν τους έχουν κάνει αγωγή ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάνε ανοικτά στα προβλήματα των 13/14th-gen ορισμένοι devs πλέον.

https://wccftech.com/intel-14th-gen-13th-gen-cpu-instability-issues-forces-game-studio-to-switch-to-amd-advises-customers-same/

- Alderon Games says that they have witnessed a whopping 100% failure rate in their testing and that Intel CPUs are deteriorating over time.
- Intel is now rejecting RMA requests for processors even though they comply with the terms & conditions.

Είναι απλώς θέμα χρόνου πότε θα χαλάσει ο επεξεργαστής, δεν έχει σημασία το ζόρισμα, κτλ. Σύμφωνα με τον Wendel υπάρχει 50% failure rate και σε ορισμένους δεν διορθώνεται ούτε με τα ελάχιστα και σταθερά settings. Χειρότερα τα πάνε οι DDR-5 επίσης. 

Επεξ/σία από aki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος και εδω παμε σε νεα γενια με μικροτερη καταναλωση,και δυνατο IPC

https://wccftech.com/intel-14th-gen-13th-gen-cpu-instability-issues-forces-game-studio-to-switch-to-amd-advises-customers-same/

https://wccftech.com/intel-arrow-lake-s-core-ultra-200-desktop-cpus-december-launch-rumor/

Τελος και εδω τα πηραμε τα χαρηκαμε μας εμειναν οι μνημες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σχολιάσω ότι δεν έχω δει ούτε έναν στο insomnia να έχει πρόβλημα με Raptor Lake. Επίσης η Hetzner νοικιάζει 13900Κ και δεν υπάρχει online ούτε ένα post για πρόβλημα. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα ποσοστά που γράφουν οι youtubers και με κάνει να πιστεύω ότι το έχουν τραβήξει από τα αυτιά.

Μπορεί να υπάρχει άλλη εξήγηση, πχ η Hetzner και τα μέλη να είναι πιο τεχνικά καταρτισμένα και να έχουν καλύτερη ψύξη, tuning, τροφοδοτικά και μητρικές; Ίσως έχει σχέση με τα batch που ήρθαν στην Ευρώπη/Ελλάδα λόγω της αναγκαστικά μεγαλύτερης εγγύησης;

Προβλήματα είχαν επίσης και οι 7950X, ιδίως πριν από τα πρώτα bios update το ποσοστό ήταν πολύ μεγάλο, περιέργως δεν απασχόλησαν κανένα youtuber... Μοναδική λύση το θετικό offset που κάποιοι χρειάστηκαν να το αυξήσουν μετά από κάποιο διάστημα.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι η Intel πήγε την σιλικόνη στο όριο στα top SKU της και μετά η AMD ακολούθησε, θυμάμαι ακόμα την έκπληξη και αποστροφή μου όταν είδα ότι πλέον τα CPU τα αφήνουν για ώρες να δουλεύουν στους 90-100 βαθμούς όπως και την αποστομοτική απάντηση που (πολύ λογικά) πήρα τότε από διάφορα members ότι "είναι μέσα στα specs του κατασκευαστή".

10 minutes ago, Nezeroth said:

Τελος και εδω παμε σε νεα γενια με μικροτερη καταναλωση,και δυνατο IPC

Η Intel τα αλλάζει όλα με τους AL και πάει σε ένα, "περίεργο" και δύσκολο από άποψη yield, node της TSMC (Ν3Β, αυτό που βγήκαν οι M3). Αν της πάνε όλα καλά θα είναι σίγουρα best seller, μένει να δείξει.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oταν οι πρώτες ΑΜ5 μητρικές αλληλοκαρβουνιάζονταν με τους πρώτους ΑΜ5 επεξεργαστές, δεν τους είδα να πολυασχολούνται. Το πρόβλημα αργότερα λύθηκε, αλλά για το degradation που έφαγαν όσα parts δεν εμφάνισαν (ακόμη) ζημιά, δεν ασχολείται κανείς. Οταν συμβαίνει κάτι ανάλογο στην Ιντελ, βγαίνουν τα γνωστά κανάλια με το μαχαίρι στο στόμα...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Ολοσωστα. Κανένας δεν έγραψε για το ζήτημα με τις μητρικές στο ΑΜ. Ποτέ. Πουθενά. Εννοείται όχι εδώ. Ακριβώς όπως τα λέτε. Απολύτως έτσι. Σουρ...

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Πέτρος said:

Σωστά. Ολοσωστα. Κανένας δεν έγραψε για το ζήτημα με τις μητρικές στο ΑΜ. Ποτέ. Πουθενά. Εννοείται όχι εδώ. Ακριβώς όπως τα λέτε. Απολύτως έτσι. Σουρ...

Eδώ το αναφέραμε και το σχολιάσαμε πολύ. Απο Hardware Unboxed όμως δεν βρίσκω κάτι ... Εχεις κανα λίνκ ? Γιατί, για τους Ιντελ πάνω στο θέμα ενημερώνει συνεχώς...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Eδώ το αναφέραμε και το σχολιάσαμε πολύ. Απο Hardware Unboxed όμως δεν βρίσκω κάτι ... Εχεις κανα λίνκ ? Γιατί, για τους Ιντελ πάνω στο θέμα ενημερώνει συνεχώς...

Μήπως επειδή είναι τεράστιο και καθημερινά μεγαλύτερο το πρόβλημα στους 13/14 gen;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, aki said:

Μήπως επειδή είναι τεράστιο και καθημερινά μεγαλύτερο το πρόβλημα στους 13/14 gen;

Γιατί, δεν ήταν μεγάλο στους Ryzen 7000 όταν φώναζε και τους περνούσε ακτινογραφία ο DerBauer ? Η ήξερε κανείς πως θα εξελισσόταν η φάση 1-2 μήνες μετά ? Ξαναλέω οτι κάποια στιγμή φτιάχτηκε το πρόβλημα, ότι κάηκε-κάηκε, ότι ξεροψήθηκε θα το δούμε στην πορεία, αλλά όταν έπαιζε το πρόβλημα δεν μπορούσε κανείς να ξέρει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα...

To καθημερινά μεγαλύτερο - όπως λες - για τους  13/14 δεν το έχω δει ακόμα στο insomnia - εκτός αν μου ξέφυγε κάτι... Για τους R7000 είχαμε αν θυμάμαι καλά, 2 περιστατικά...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Eloy είπε

Eδώ το αναφέραμε και το σχολιάσαμε πολύ. Απο Hardware Unboxed όμως δεν βρίσκω κάτι ... Εχεις κανα λίνκ ? Γιατί, για τους Ιντελ πάνω στο θέμα ενημερώνει συνεχώς...

https://www.google.com/search?q=am5 overvoltage problem&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-m#ip=1

Δεν ήξερα ότι το hwu είναι ο απόλυτος κριτής των (hw) πάντων.

Τελικά, έγινε αναφορά/φασαρία/μανούρα/ιστορία τότε ή μας ενδιαφέρει μόνο ο Αυστραλός?

Για την ουσία του θέματος, αν τελικά επιβεβαιωθεί, θα μπορούμε να μιλάμε ή θα πρέπει να συνεχίσουμε να λέμε για το αν γράφεται κάπου συγκεκριμένα?

12 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Μάγκες για να μην έχει τύχει σε εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα… case closed

Μην το έχεις εντελώς κλειστό το κουτί εσύ...να προλάβεις να σώσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Tambas91 said:

Νομίζω είναι αστείο να ζητάει τα ίδια λεφτά πάντως αν ισχύουν όλα αυτά 

μαμά είχε κάνα 100αρι λιγότερα ναι , απλά παίρνεις τον κ κανείς uv και τρέχει καλύτερα από αυτή την τρολια ..

ελπιζω ο φίλος να το σκεφτεί καλύτερα και να μη το παρει … έτσι για τα πρακτικά εμένα με λίγο uv καίει 70-90 watt σε gaming και είναι στους 50-60 c μπορώ να το πάω και χαμηλότερα αλλά δεν έχει νόημα 

Δεν κάνουν όλοι OC/UV, η πλειοψηφία τους τρέχει default

Επίσης το RCP της Intel έχει τον 14700Κ στα $419 και τον 14700 στα 395$ με CPU Cooler στο κουτί κάτι που δεν έχει ο Κ.

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρει να κάνει OC/UV  και θέλει και χαμηλότερα Watt και Cooler στην τιμή, ο 14700 είναι καλύτερο προϊόν.

Όσο αφορά το Gaming εναντίον του 14600Κ, ο 14700 στην πλειοψηφία των Games θα είναι ελάχιστα μπροστά σε Default και οι δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Πέτρος said:

https://www.google.com/search?q=am5 overvoltage problem&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-m#ip=1

Δεν ήξερα ότι το hwu είναι ο απόλυτος κριτής των (hw) πάντων.

Τελικά, έγινε αναφορά/φασαρία/μανούρα/ιστορία τότε ή μας ενδιαφέρει μόνο ο Αυστραλός?

Για την ουσία του θέματος, αν τελικά επιβεβαιωθεί, θα μπορούμε να μιλάμε ή θα πρέπει να συνεχίσουμε να λέμε για το αν γράφεται κάπου συγκεκριμένα?

Μην το έχεις εντελώς κλειστό το κουτί εσύ...να προλάβεις να σώσεις τίποτα.

 

To link δεν αναφέρει κάτι για τους HU πάνω στο θέμα ενώ προφανώς είχε γίνει χαμός σε διάφορα άλλα sites...

Ο Αυστραλός εκτελεί (κατα την γνώμη μου) εντεταλμένη υπηρεσία και είναι συνήθως τα δικά του βίντεο που ανεβάζουμε όταν θέλουμε να τσεκουρώσουμε την Ιντελ - άρα και η κριτική σ'αυτόν είναι η ανάλογη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Aten-Ra said:

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρει να κάνει OC/UV  και θέλει και χαμηλότερα Watt και Cooler στην τιμή, ο 14700 είναι καλύτερο προϊόν.

Όσο αφορά το Gaming εναντίον του 14600Κ, ο 14700 στην πλειοψηφία των Games θα είναι ελάχιστα μπροστά σε Default και οι δυο.

Με το default cooler, στην Ελλάδα με τη ζέστη που έχουμε, δεν θα έχεις πολύ χειρότερες επιδόσεις ακόμα και στα παιχνίδια; Όχι πως καταλαβαίνω πως με τα limits μπορείς να παίξεις τα AAA...

57 minutes ago, Πέτρος said:

Σωστά. Ολοσωστα. Κανένας δεν έγραψε για το ζήτημα με τις μητρικές στο ΑΜ. Ποτέ. Πουθενά. Εννοείται όχι εδώ. Ακριβώς όπως τα λέτε. Απολύτως έτσι. Σουρ...

Το θέμα με τα motherboard είχε πάρει σίγουρα διαστάσεις, όμως αυτό που γράφω εγώ για τους 7950X, οι οποίοι έχουν διπλό % από Amazon 1 star reviews σε σχέση με τους άλλους AM5 (λίγο κάτω από τους RL) και πολλαπλάσια άρθρα για instability (τα περισσότερα πριν από τα πρώτα bios updates) δεν το έχω δει πουθενά να αναφέρεται.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...