Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πως θα μειωθει το power limit χωρις να πεσει το ρολοι? με μαγια?

Εγώ αυτή την στιγμή λειτουργώ τον i5-14400 με τα Intel Default settings και δεν έχει καμία διαφορά στις επιδόσεις, τα ρολόγια παραμένουν τα ίδια. 

Αν επιλέξω το "Asus Performance Boost"  αυξάνεται το Power Limit αλλά όπως είπα πρακτικά οι επιδόσεις είναι οι ίδιες, μόνο στο Cinebench πιάνω μεγαλύτερα σκόρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εγώ αυτή την στιγμή λειτουργώ τον i5-14400 με τα Intel Default settings και δεν έχει καμία διαφορά στις επιδόσεις, τα ρολόγια παραμένουν τα ίδια. 

Αν επιλέξω το "Asus Performance Boost"  αυξάνεται το Power Limit αλλά όπως είπα πρακτικά οι επιδόσεις είναι οι ίδιες, μόνο στο Cinebench πιάνω μεγαλύτερα σκόρ. 

ποσο αυξανεται το power limit?  και ποιο power limit αυξανεται το pl1 η το pl2? 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ποσο αυξανεται το power limit?  και ποιο power limit αυξανεται το pl1 η το pl2?

Αυτό δεν το γνωρίζω. Έχω παρατηρήσει όμως ότι στο HW Monitor, όποια επιλογή και αν κάνω στο BIOS, δείχνει πάντα ότι ο επεξεργαστής τραβάει 100 Watt το πολύ.

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω βγάλει άκρη σχετικά τα Watt των CPU.  Είναι λίγο μπέρδεμα. Σίγουρα γνωρίζεις παραπάνω πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω τον 12700, με aio 360, δεν πάει ποτέ στα 65w, και δεν ρίχνει ποτέ ρολόγια στο cinebench, (τραβάει 170watt) τουλάχιστον στο μισάωρο που το έχω αφήσει. Φτάνει 70βαθμούς. Αλλά με την default ψυκτρα, με το που πατάς να αρχίσει το test πιάνει 100 βαθμούς και ρίχνει το ρολόι στα 4 ghz, δεν έχω δει πόσα watt τραβάει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 λεπτά πριν, takisapog είπε

Εγω έχω τον 12700, με aio 360, δεν πάει ποτέ στα 65w, και δεν ρίχνει ποτέ ρολόγια στο cinebench, (τραβάει 170watt) τουλάχιστον στο μισάωρο που το έχω αφήσει. Φτάνει 70βαθμούς. Αλλά με την default ψυκτρα, με το που πατάς να αρχίσει το test πιάνει 100 βαθμούς και ρίχνει το ρολόι στα 4 ghz, δεν έχω δει πόσα watt τραβάει εκεί.

Αρα δεν τρεχει στα default pl1 /pl2 αλλα  pl1=pl2=184w η το maximum που επιτρεπει η μητρικη σου. Οποτε δεν τρεχει στοκ αλλα με τις ματσακονιες του καθε κατασκευαστη μητρικων που βαζει οτι θελει για  default. Οποτε το ερωτημα ειναι γιατι  να πληρωσεις τα ιδια λεφτα για εναν "12700" που δεν θα προοριζεται  γιαυτο που πωλειται δλδ για το χαμηλο tdp με ενα "12700k" και να μημ παρεις ενα "12700k" ?

12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αυτό δεν το γνωρίζω. Έχω παρατηρήσει όμως ότι στο HW Monitor, όποια επιλογή και αν κάνω στο BIOS, δείχνει πάντα ότι ο επεξεργαστής τραβάει 100 Watt το πολύ.

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω βγάλει άκρη σχετικά τα Watt των CPU.  Είναι λίγο μπέρδεμα. Σίγουρα γνωρίζεις παραπάνω πράγματα.

τρεξε 10λεπτο cinebench αν το cpu δεν πεσει στα 65watt  δεν τρεχει με τα default power limits

κανονικα το cpu σου θα επρεπε να τρεχει για 56sec σε pl2(148w) και μετα να πεφτει σε pl1(65w)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, konlift είπε

Παιδιά, αν δεν έχετε δει κάτι με τα μάτια σας η να είχατε nonk cpu, όσο και να διαβάσετε δεν θα μπορέσετε να πάρετε σωστή θέση….

Δεν θα πέσει ποτέ ο 14700 στα 65watt στα παιχνίδια…. Και ο Κ πέφτει και κάτω από 65watt στα windows όταν χρειάζεται…. 

 

Η καρτα ειναι 7800xt , εχω βαλει Pl1 65watt και Pl2 219w οπως ακριβως ο 14700 ,εμενα ειναι και Undervolted οποτε λογικα τα ρολογια στον 14700 θα πεφτουν πιο κατω. Θα δεις οτι υπαρχουν σημεια που πεφτει ακομα και στα 3.3ghz

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Η καρτα ειναι 7800xt , εχω βαλει Pl1 65watt και Pl2 219w οπως ακριβως ο 14700 ,εμενα ειναι και Undervolted οποτε λογικα τα ρολογια στον 14700 θα πεφτουν πιο κατω. Θα δεις οτι υπαρχουν σημεια που πεφτει ακομα και στα 3.3ghz

 

 

Καλα δηλαδή πιο το νόημα αυτού του cpu έναντι του k ? Και έχουν και ίδια τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Καλα δηλαδή πιο το νόημα αυτού του cpu έναντι του k ? Και έχουν και ίδια τιμή 

Δεν ξερω , για καποιο οem  build μπορει να εχουν λογικη

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω , για καποιο οem  build μπορει να εχουν λογικη

Νομίζω είναι αστείο να ζητάει τα ίδια λεφτά πάντως αν ισχύουν όλα αυτά 

μαμά είχε κάνα 100αρι λιγότερα ναι , απλά παίρνεις τον κ κανείς uv και τρέχει καλύτερα από αυτή την τρολια ..

ελπιζω ο φίλος να το σκεφτεί καλύτερα και να μη το παρει … έτσι για τα πρακτικά εμένα με λίγο uv καίει 70-90 watt σε gaming και είναι στους 50-60 c μπορώ να το πάω και χαμηλότερα αλλά δεν έχει νόημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Νομίζω είναι αστείο να ζητάει τα ίδια λεφτά πάντως αν ισχύουν όλα αυτά 

μαμά είχε κάνα 100αρι λιγότερα ναι , απλά παίρνεις τον κ κανείς uv και τρέχει καλύτερα από αυτή την τρολια ..

ελπιζω ο φίλος να το σκεφτεί καλύτερα και να μη το παρει … έτσι για τα πρακτικά εμένα με λίγο uv καίει 70-90 watt σε gaming και είναι στους 50-60 c μπορώ να το πάω και χαμηλότερα αλλά δεν έχει νόημα 

για κανένα γραφείο μέσα σε κλειστό κουτί ίσως έχει νόημα ο non K .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpenor είπε

 

Το ποσοστό είναι φαίνεται μεγάλο και απ την στιγμή που και οι servers έχουν θέμα, τότε δυνητικά όλοι έχουν θέμα και απλά δεν το έχουν παρατηρήσει ακόμα. Κάποτε το όνομα Intel ήταν συνώνυμο της αξιοπιστίας. Πλέον κατέληξε να αγοράζεις από intel και να φοβάσαι ότι δεν είσαι stable ούτε σε stock. Το χειρότερο απ όλα είναι ότι η Intel δεν έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση, που είναι λιγάκι ύποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

για κανένα γραφείο μέσα σε κλειστό κουτί ίσως έχει νόημα ο non K .

Οκ το ακούω , αλλά και πάλι μιλάμε για ξεκάθαρα υποδεέστερο cpu .. δε γίνεται να έχουν ίδια τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mutexlock είπε

Το ποσοστό είναι φαίνεται μεγάλο και απ την στιγμή που και οι servers έχουν θέμα, τότε δυνητικά όλοι έχουν θέμα και απλά δεν το έχουν παρατηρήσει ακόμα. Κάποτε το όνομα Intel ήταν συνώνυμο της αξιοπιστίας. Πλέον κατέληξε να αγοράζεις από intel και να φοβάσαι ότι δεν είσαι stable ούτε σε stock. Το χειρότερο απ όλα είναι ότι η Intel δεν έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση, που είναι λιγάκι ύποπτο.

Intel είναι τιμολογει όπως θέλει, σίγουρα ένα 100ευρω κάτω θα ήταν η σωστή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...