Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Και πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα; Ίσως αν τον τρέξει με power limit στο off;

παιρνεις 14700k :P

δεν ειναι προβλημα ετσι ειναι το cpu αυτο γιαυτο το διαλεγουν για τα 65 watt του αλλιως γτ να το παρει καποιος?

Τωρα αν οντως θα πεφτει στα 65watt σε ολα τα games δεν ξερω φανταζομαι θα ειναι αναλογα με το load που θα εχει το cpu αλλα χωρις να υπαρχει καποιο review για αυτον δυσκολο να το ξερεις πως συμπεριφερεται

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, akoinonitos said:

o 14700 εχει pl1 65watt και pl2 219watt 

δλδ μετα απο 56sec απο το limit  των 219watt θα πεσει στα 65watt limit. Ε στα 65watt δεν θα μπορει να κραταει 5.3ghz στα pcores και θα πεσει αρκετα.

Παιδιά, αν δεν έχετε δει κάτι με τα μάτια σας η να είχατε nonk cpu, όσο και να διαβάσετε δεν θα μπορέσετε να πάρετε σωστή θέση….

Δεν θα πέσει ποτέ ο 14700 στα 65watt στα παιχνίδια…. Και ο Κ πέφτει και κάτω από 65watt στα windows όταν χρειάζεται…. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, konlift said:

Παιδιά, αν δεν έχετε δει κάτι με τα μάτια σας η να είχατε nonk cpu, όσο και να διαβάσετε δεν θα μπορέσετε να πάρετε σωστή θέση….

Δεν θα πέσει ποτέ ο 14700 στα 65watt στα παιχνίδια…. Και ο Κ πέφτει και κάτω από 65watt στα windows όταν χρειάζεται…. 

Ε αφου τα ξερεις τι μας ρωτας?  Ποσα ghz κραταει δλδ στα pcores σε gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ε αφου τα ξερεις τι μας ρωτας?  Ποσα ghz κραταει δλδ στα pcores σε gaming?

Νομίζω 0.2 λιγότερα από τον Κ.

Στα χαρακτηριστικά το γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, konlift said:

Νομίζω 0.2 λιγότερα από τον Κ.

Στα χαρακτηριστικά το γράφει

Όπως είπε και ο @akoinonitos αφού τα ξέρεις τι ρωτάς;

Πάρε ότι νομίζεις. Κακως που ασχολήθηκα, ας με συγχωρέσεις.

Καλές αγορές

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για τις διαφορές 14700K και non Κ στo gaming (υποθέτω θα έχει να κάνει και με το παιχνίδι, τις ρυθμίσεις και τη GPU) αλλά γιατί να σκεφτεί κάποιος πέρα από αυτό που έγραψε νωρίτερα ο @akoinonitos;

1 hour ago, akoinonitos said:

Αν προκειται να αγοραστει καινουριος δεν εχει κανενα λογo αγορας γτ εχει τα ιδια λεφτα με 14700k τον οποιο τον κανεις οτι θες οποτε θες.

Τα δύο SKU έχουν την ίδια τιμή, το ένα είναι ξεκλείδωτο και το ρυθμίζεις όπως θέλεις, το άλλο κλειδωμένο...

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, konlift είπε

Νομίζω 0.2 λιγότερα από τον Κ.

Στα χαρακτηριστικά το γράφει

καλα δες το βιντεο ,βαραει 220watt για να κρατησει 5.2-5.3 αν τον ριξεις στα 65 watt θα παει για τσαγαλα  το ρολοι οποτε με αυτο το σεταρισμα που εχουν κανει παει εντελως χαμενος ο λογος αγορας ενος τετοιου cpu  δλδ η χαμηλη καταναλωση.

https://www.reddit.com/r/intel/comments/193addp/non_k_14th_gen_benchmarks_i9_14900_i7_14700_i5/

Απο περιεργεια θα βαλω το βραδυ τον δικο μου στα pl του 14700 να σου πω πως συμπεριφερεται αν και δεν θα ειναι ακριβως το ιδιο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, prefuse είπε

Όπως είπε και ο @akoinonitos αφού τα ξέρεις τι ρωτάς;

Πάρε ότι νομίζεις. Κακως που ασχολήθηκα, ας με συγχωρέσεις.

Καλές αγορές

Ρωτάω για τις Θερμοκρασίες και μόνο!! Δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και τίποτε άλλο!! 
Πραγματικά ρε παιδιά διαβάζετε καλά πρώτα πριν απαντήσετε…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, konlift είπε

Ρωτάω για τις Θερμοκρασίες και μόνο!! Δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και τίποτε άλλο!! 
Πραγματικά ρε παιδιά διαβάζετε καλά πρώτα πριν απαντήσετε…..

Ρε συ ,μιλας για gaming και ρωτας ποιος ειναι καλυτερος απο τους δυο και ποιος θα ειναι πιο κρυος. 

Θα σου απαντησω ακριβως λοιπον.

Αν ειναι ολα default by intel specs στο bios καλυτερος στο gaming θα ειναι ο 14600k , αν πας και βαλεις pl1 = pl2 σε καποια μητρικη που το επιτρεπει τοτε θα ειναι καλυτερος ο 14700 αλλα θα ειναι θερμαστρα.

Σε gaming και ο 14600k κρυος θα ειναι και να μην ειναι θα γινεται.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ ,μιλας για gaming και ρωτας ποιος ειναι καλυτερος απο τους δυο και ποιος θα ειναι πιο κρυος. 

Θα σου απαντησω ακριβως λοιπον.

Αν ειναι ολα default by intel specs στο bios καλυτερος στο gaming θα ειναι ο 14600k , αν πας και βαλεις pl1 = pl2 σε καποια μητρικη που το επιτρεπει τοτε θα ειναι καλυτερος ο 14700 αλλα θα ειναι θερμαστρα.

Σε gaming και ο 14600k κρυος θα ειναι και να μην ειναι θα γινεται.

Ώπα, πως θα είναι καλύτερος σε gaming ο i5-14600k από τον i7-14700 αφού ο δεύτερος έχει περισσότερους πυρήνες; Έστω και με τις ρυθμίσεις που ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, konlift said:

Ρωτάω για τις Θερμοκρασίες και μόνο!! Δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και τίποτε άλλο!! 
Πραγματικά ρε παιδιά διαβάζετε καλά πρώτα πριν απαντήσετε…..

σου εγραψε κανεις οτι δεν ξερεις κατι;

σου παρεθεσα γιατι καποιος να επιλέξει εναν Κ απο εναν non K.

η επιλογη δική σου.

το ιδιο θα μπορουσα να γραψω και εγω, αλλα δεν ειναι του χαρακτηρα μου

Πραγματικά ρε παιδιά διαβάζετε καλά πρώτα πριν απαντήσετε…..

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ώπα, πως θα είναι καλύτερος σε gaming ο i5-14600k από τον i7-14700 αφού ο δεύτερος έχει περισσότερους πυρήνες; Έστω και με τις ρυθμίσεις που ανέφερες;

γιατι θα εχει χαμηλοτερο ρολοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O i7 χει χαμηλότερο ρολόι, αλλά έχει και πιο πολλή cache, οπότε είναι ανάλογα το παιχνίδι, με τα πιο πολλά παιχνίδια να είναι έχουν περισσότερα fps στον i5. Αλλά οι διαφορές είναι πολύ μικρές, 2-3 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γιατι θα εχει χαμηλοτερο ρολοι 

Δεν νομίζω ότι θα πέσουν τόσο πολύ οι συχνότητες, απλώς θα μειωθεί το Power Limit. Τα ρολόγια παραμένουν ως έχουν. Βέβαια δεν παίρνω και όρκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δεν νομίζω ότι θα πέσουν τόσο πολύ οι συχνότητες, απλώς θα μειωθεί το Power Limit. Τα ρολόγια παραμένουν ως έχουν. Βέβαια δεν παίρνω και όρκο...

πως θα μειωθει το power limit χωρις να πεσει το ρολοι? με μαγια? 

6 λεπτά πριν, takisapog είπε

O i7 χει χαμηλότερο ρολόι, αλλά έχει και πιο πολλή cache, οπότε είναι ανάλογα το παιχνίδι, με τα πιο πολλά παιχνίδια να είναι έχουν περισσότερα fps στον i5. Αλλά οι διαφορές είναι πολύ μικρές, 2-3 fps.

5.3ghz  εχουν και οι δυο,  εξαρταται ποτε θα τον πιανει το pl1 στα 65watt και  ποσο θα πεσουν τα pcores , αν υποθεσουμε οτι θα πεφτει στα 65watt τοτε τα ρολογια θα φανε κατρακυλα. Τωρα που και αν θα πεφτει εκει εφοσον δεν υπαρχει καποιο review μονο καποιος που τον εχει μπορει να ξερει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...