Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

είχε θέματα και το θυμάμαι και με το δικό μου 3D cpu

Κάπου εδώ η όποια συζήτηση τελειώνει και αρχίζουμε τα ανέκδοτα με ξανθιές και νάνους.

😛

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κάπου εδώ η όποια συζήτηση τελειώνει και αρχίζουμε τα ανέκδοτα με ξανθιές και νάνους.

😛

Ωραία αφού μιλάμε για ανέκδοτα θα βάλεις και το δικό σου να δούμε κάνα νουμερακι αδερφέ μου Πέτρο ;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Ωραία αφού μιλάμε για ανέκδοτα θα βάλεις και το δικό σου να δούμε κάνα νουμερακι αδερφέ μου Πέτρο ;;; :P

Στείλε δώθε την κάρτα σου και ζήτα ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Eloy said:

ούτε τα παιχνίδια του 2016 ήθελαν πάνω απο 4 πυρήνες

*γχουχ* ... Battlefield 1

του stuttering το κάγκελο τότε με 4c/8th i7 2600k

Σε 5820Κ που είχα δει gameplay σε σύστημα φίλου απλά πετούσε (6c/12th)

 

Τα 4 core παρέδωσαν τέλη 2016 ψυχή μαζί με τις 2GB καρτουλες. Για μουσείο ήταν.

⚰️

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Το BF1 έκατσε με το προβληματικό win update που δεν ελευθέρωνε την standby memory και είχες stutters.

Win 7 είχα τότε 

(ή και 10 μάλλον σε κάποια φάση, έκδοση σίγουρα πριν το bug αυτό. Τα έψαχνα ως το κόκκαλο τότε. Απλά έπαιζε αέρα με 6 πυρήνες. Ότι είχα ψάξει και τσεκάρει από άλλα συστήματα κατόχων.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η Win10 1703(Creator's Update) το 2017 και άρχισαν τα stutters λόγω standby memory. Έπρεπε να τρέχουμε πρόγραμμα καθαρισμού από πίσω ή να την καθαρίζουμε χειροκίνητα για να τρέχει φλούδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με είχε ενοχλήσει τόσο τα stutters της standby list, όσο το γενικά ψηλότερο CPU usage στα windows 10.

Θυμάμαι τότε το 16 είχα μόλις βάλει σε δεύτερο δίσκο τα 10ρια πρώτη φορά, και τα averages ήταν αισθητά κάτω σε σχέση με τα 7ρια.

Βασικά στα 10 ήταν μόνιμα 100% και οι 6 πυρήνες του fx 6300 που είχα στο bf1, ενώ στα 7 ήταν αισθητά πιο χαλαροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σίγουρα.

Παρόλα αυτά, συγκεκριμένα για το bf1, θυμάμαι ότι έσκιζε τους τετραπύρηνους i5 3ης και 4ης γενιάς όποτε μαζευόμασταν με την παρέα σε internet cafe να παίξουμε. Το stutter με εκείνους ήταν απίστευτο.

Επίσης είχε πλάκα που όποτε ήθελα να παίξω bf1, έμπαινα με dual boot στα windows 7 για να έχω καλύτερο frame rate 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bf1 έγινε επική ποστια κάποια στιγμή.

Δεν ξέρω τί άλλαξε και πού (κώδικας παιγνιδιου ή/και win), αλλά με τον fx8320 και τη 290 ήταν σαφέστατη η βουτιά στις επιδόσεις από ένα σημείο και μετά, χωρίς φυσικά τίποτα να το δικαιολογεί.

Εκεί που το πήγαινα τρένο, μήνες μετά (μπορεί και αρκετά πάνω από χρόνο) είχα ξεκάθαρη πτώση σε min/max/av, χωρίς να έχει υπάρξει κάποια ουσιαστική αναβάθμιση του παιγνιδιου.

Ειδικά για τους fx, υπήρξαν ατελείωτες αναφορές στο ντερνετι, ήταν πολύ συγκεκριμένο το μπαμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στο bf1 έγινε επική ποστια κάποια στιγμή.

Δεν έγινε καμία ποστιά στο BF1.

Ήταν παιχνιδάρα που δικαιολογούσε τις απαιτήσεις της.

Και σε Win 7 και σε Win 10 ο i5-2500K @ 4,7 + Dual Rank overclocked DDR3 τον έπινε κανονικά σε κάποια ζόρικα σημεία.

΄Όταν άλλαξα σε R5 2600 στα ίδια σημεία ήμουν 50-60% πάνω σε fps.

Ούτε standby memory ούτε τίποτε δεν έφταιγε.

Είχε έρθει η ώρα για αλλαγή CPU και τίποτε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kkatzos said:

Ήταν παιχνιδάρα που δικαιολογούσε τις απαιτήσεις της.

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι άλλαξε η συμπεριφορά του παιχνιδιού στη πορεία σε ίδιες πίστες/συνθήκες με πριν.

Όπως επίσης το ότι οι 4πυρηνοι τον έπιναν από day one (οπότε και δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερη αλλαγή στην πορεία), δεν σημαίνει ότι ισχύει και το ίδιο για τους 8350 πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν έγινε καμία ποστιά στο BF1.

Ήταν παιχνιδάρα που δικαιολογούσε τις απαιτήσεις της.

Και σε Win 7 και σε Win 10 ο i5-2500K @ 4,7 + Dual Rank overclocked DDR3 τον έπινε κανονικά σε κάποια ζόρικα σημεία.

΄Όταν άλλαξα σε R5 2600 στα ίδια σημεία ήμουν 50-60% πάνω σε fps.

Ούτε standby memory ούτε τίποτε δεν έφταιγε.

Είχε έρθει η ώρα για αλλαγή CPU και τίποτε άλλο.

Μπρε, γράφω πολύ συγκεκριμένο πράγμα, το οποίο έχω αναφέρει κι άλλες φορές στο παρελθόν.

Το παιγνίδι έτρεχε πολύ καλά στο τότε συστημά μου, μέχρι που χωρίς λόγο έτρεχε εμφανώς χειρότερα, στο ίδιο ακριβώς σύστημα, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...