Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση, είχα ενεργοποιήσει αυτό το option και το είχε αφήσει στα 500 βάζοντας μόνο στα long & short 181w. Προς το παρόν το έβαλα στο 300.

Έχω φάει το ίντερνετ να βρω κάποιο αναλυτικό spec sheet της ιντελ για τον συγκεκριμένο cpu να έχει αναλυτικά τουλάχιστον αυτά τα settings - δεν αναφέρω voltages γιατί πιθανολογώ ότι κάθε cpu & motherboard vendor τα ορίζει ίσως διαφορετικά για stability - και δεν έχω βρει κάτι. Απαράδεκτη η intel.

14600k ειπες εχεις ε? λαθος 200Α ειναι το stock.

βρηκα και αυτο που εψαχνες

https://edc.intel.com/content/www/us/en/design/products/platforms/details/raptor-lake-s/13th-generation-core-processors-datasheet-volume-1-of-2/009/009/vcccore-dc-specifications/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

14600k ειπες εχεις ε? λαθος 200Α ειναι το stock.

βρηκα και αυτο που εψαχνες

https://edc.intel.com/content/www/us/en/design/products/platforms/details/raptor-lake-s/13th-generation-core-processors-datasheet-volume-1-of-2/009/009/vcccore-dc-specifications/

Είσαι θεός ! Σε ευχαριστώ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο bios οι Asus.

BIOS 2301

Version 2301
12.92 MB 2024/05/30

"1. Introduce the ""Performance Preferences"" with options for Intel Default Settings (Performance/Extreme) and ASUS Advanced OC Profile.
2. Redefine the factory defaults based on Intel’s new ""Intel Default Settings"" for various CPU SKUs.
3. Change F5 from ""Load Optimized Defaults"" to ""Reset to Defaults"".
4. Add warnings when users switch from the defaults to other settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μενα στο θρεντ. προσφατα εκανα upgrade σε 14700Κ - asus rog strix-H gaming wifi και g skill 2x16gb g skill 6000mhz 
να ρυθμισω σταθερα ρευματα στη μητρικη? και αν ναι ποια και ποσο (ξερω κομματι με κομματι διαφέρει) αλλα βλέπω σε custom loop (2x120mm) (1x120mm) ψυγεια 70 βαθμους in game. bios 2202
Νομιζω το loop λογω 12ετιας δεν σηκωνει αλλο και θέλει αλλαγη σε 360mm 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2024 στις 12:33 ΜΜ, NOODLE είπε

Καλησπέρα και απο μενα στο θρεντ. προσφατα εκανα upgrade σε 14700Κ - asus rog strix-H gaming wifi και g skill 2x16gb g skill 6000mhz 
να ρυθμισω σταθερα ρευματα στη μητρικη? και αν ναι ποια και ποσο (ξερω κομματι με κομματι διαφέρει) αλλα βλέπω σε custom loop (2x120mm) (1x120mm) ψυγεια 70 βαθμους in game. bios 2202
Νομιζω το loop λογω 12ετιας δεν σηκωνει αλλο και θέλει αλλαγη σε 360mm 
 

αλλαξε καλυτερα ενα ψυγειο καθαρισε και το loop και ασε το cpu με  default settings

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι μνήμες που είχαν βγει off μου τις άλλαξαν με καινούργιες αξίζει να τις κρατήσω ή να αφήσω στο pc τα 48gb ?

IMG_2464.jpeg.8eb1c5f79f940e591ff5bc552e4d302e.jpegIMG_2463.jpeg.99e5f016e2930a2ceffd3cfa4192aa65.jpeg

Είναι σφραγισμένες άμα τις θέλει κανείς από εδώ εννοείτε με καλύτερη τιμή ας στείλει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβήκαν απότομα οι ανάγκες μου σε CPU και ετοιμάζομαι να κάνω ένα upgrade σε cpu mobo ram. 
Υπάρχει κάποιο go-to σετάκι για 14700K? γιατί έχω χάσει την επαφή τον τελευταίο χρόνο.
 
Θα παίξω σε workstation usage, με noctua D15 και Fractal torrent compact που έχω ήδη. Το PC κλείνει μία φορά τη βδομάδα, οπότε ελπίζω να παίρνει ένα δυνατό UV ή κάποιο σετάρισμα με καρφωτά ρεύματα ο 14700k για να μείνει σχετικά δροσερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Dr.Tesla said:

Ανεβήκαν απότομα οι ανάγκες μου σε CPU και ετοιμάζομαι να κάνω ένα upgrade σε cpu mobo ram. 
Υπάρχει κάποιο go-to σετάκι για 14700K? γιατί έχω χάσει την επαφή τον τελευταίο χρόνο.
 
Θα παίξω σε workstation usage, με noctua D15 και Fractal torrent compact που έχω ήδη. Το PC κλείνει μία φορά τη βδομάδα, οπότε ελπίζω να παίρνει ένα δυνατό UV ή κάποιο σετάρισμα με καρφωτά ρεύματα ο 14700k για να μείνει σχετικά δροσερός.

 η noctua D15 δεν ειναι και πολυ καλη επιλογη για το συγκεκριμενο intel socket (δεν ειναι σχεδιασμένος για το συγκεκριμένο), καλύτερα να δεις κατι αλλο.

αν ειναι workstation θα επελεγα air cooler για να ειμαι 100% ασφαλης και ελαχιστο downtime αν παει κατι λαθος.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ακόμη μια φορα η υπομονή μου δοκιμάζεται... έχω αυτό το ποντίκι: https://www.skroutz.gr/s/21267434/Razer-Basilisk-X-Hyperspeed-Asyrmato-Gaming-Pontiki-16000-DPI-Mayro.html?product_id=117621586&sponsored=shelf  το οποιο για κάποιο λόγο (μονο στο σταθερό pc) μου κάνει νούμερα...

εκεί που δουλεύει ξαφνικά σταματάει σε ανύποπτες φάσεις και για να δουλέψει θέλει restart το pc ακόμα και να βάλω άλλο ποντίκι (έχω ακόμα ένα DeathAdder ενσύρματο) δε δουλεύει... το περίεργο είναι ότι με το laptop δε το κάνει... και στο σταθερό με το ενσύρματο δουλεύει κανονικά...

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου το έκανε ενώ έπαιζα rank στο tft και αντί για δεύτερος βγήκα έβδομος και έχασα τα lp μου, οποτε άνθρωπος είμαι και εγώ λύγισα και το πλάκωσα στα κλωτσομπουνια... με το ξύλο έσπασε το κάτω καπάκι που κρύβεις το usb και έβγαλα ένα πλαϊνό κουμπί και το πέταξα κατά τα αλλα δουλεύει κανονικά άμα θέλει κανεις του το δίνω τσάμπα γιατί δε θέλω να σπάσω το υπόλοιπο setup

υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι με τη μητρική η κάτι τέτοιο?

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos Ο 14700KF πως σου πηγαίνει με DDR4? 
Αν μπορώ να γλυτώσω το 300-350 για μνήμες και να βάλω τα  Micron Rev.E που έχω από το τωρινό. 
Από όσο διάβασα στο search τρέχεις limiter στο EDC και Undervolt, κατα τα άλλα στοκ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Tambas91 said:

 

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου το έκανε ενώ έπαιζα rank στο tft και αντί για δεύτερος βγήκα έβδομος και έχασα τα lp μου, οποτε άνθρωπος είμαι και εγώ λύγισα και το πλάκωσα στα κλωτσομπουνια... 

Σε νιώθω, έχω σπάσει έτσι 2-3 ποντίκια στο Battlefield 2142  😁

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για ακόμη μια φορα η υπομονή μου δοκιμάζεται... έχω αυτό το ποντίκι: https://www.skroutz.gr/s/21267434/Razer-Basilisk-X-Hyperspeed-Asyrmato-Gaming-Pontiki-16000-DPI-Mayro.html?product_id=117621586&sponsored=shelf  το οποιο για κάποιο λόγο (μονο στο σταθερό pc) μου κάνει νούμερα...

εκεί που δουλεύει ξαφνικά σταματάει σε ανύποπτες φάσεις και για να δουλέψει θέλει restart το pc ακόμα και να βάλω άλλο ποντίκι (έχω ακόμα ένα DeathAdder ενσύρματο) δε δουλεύει... το περίεργο είναι ότι με το laptop δε το κάνει... και στο σταθερό με το ενσύρματο δουλεύει κανονικά...

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου το έκανε ενώ έπαιζα rank στο tft και αντί για δεύτερος βγήκα έβδομος και έχασα τα lp μου, οποτε άνθρωπος είμαι και εγώ λύγισα και το πλάκωσα στα κλωτσομπουνια... με το ξύλο έσπασε το κάτω καπάκι που κρύβεις το usb και έβγαλα ένα πλαϊνό κουμπί και το πέταξα κατά τα αλλα δουλεύει κανονικά άμα θέλει κανεις του το δίνω τσάμπα γιατί δε θέλω να σπάσω το υπόλοιπο setup

υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι με τη μητρική η κάτι τέτοιο?

Είχα πάθει κάτι αντίστοιχο με το Roccat μετά από Windows Update. Σε μένα πηγαινε λες και έχανε βόλτες. Χρειάστηκε να κάνω hardware reset το ποντίκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Grisos είπε

Είχα πάθει κάτι αντίστοιχο με το Roccat μετά από Windows Update. Σε μένα πηγαινε λες και έχανε βόλτες. Χρειάστηκε να κάνω hardware reset το ποντίκι.

έλεγα να πάρω logitech γιατί έχω και πληκτρολόγιο, απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο γιατί με το laptop δεν έτυχε ποτε κάτι τέτοιο... χωρίς βεβαια να το έχω δοκιμάσει με τις ώρες θα το έσπαγα τελείως και θα το πέταγα αλλα στο τέλος πρυτάνευσε η λογική και είπα μήπως το ήθελε κανεις..

33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε νιώθω, έχω σπάσει έτσι 2-3 ποντίκια στο Battlefield 2142  😁

άμα ξέρει κανεις από tft είχα στο shop lvl2 kaisa, galio, sylas και δε μπορούσα να πατήσω κλικ να τα αγοράσω.. εκεί μου ήρθε σκοτοδίνη... μέχρι να κάνω restart έχασα 2 rounds και μετά όπως είναι φυσικό δε βρήκα στο shop κανένα από τα 3 ενώ ρόλαρα 50 gold και έχασα στο 3o round... εκεί ήρθε η νέμεσης για το ποντίκι και παραλίγο για την καρεκλα μετά από ένα γύρω ακόμα χασαν 4 άτομα 😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

για ακόμη μια φορα η υπομονή μου δοκιμάζεται... έχω αυτό το ποντίκι: https://www.skroutz.gr/s/21267434/Razer-Basilisk-X-Hyperspeed-Asyrmato-Gaming-Pontiki-16000-DPI-Mayro.html?product_id=117621586&sponsored=shelf  το οποιο για κάποιο λόγο (μονο στο σταθερό pc) μου κάνει νούμερα...

εκεί που δουλεύει ξαφνικά σταματάει σε ανύποπτες φάσεις και για να δουλέψει θέλει restart το pc ακόμα και να βάλω άλλο ποντίκι (έχω ακόμα ένα DeathAdder ενσύρματο) δε δουλεύει... το περίεργο είναι ότι με το laptop δε το κάνει... και στο σταθερό με το ενσύρματο δουλεύει κανονικά...

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου το έκανε ενώ έπαιζα rank στο tft και αντί για δεύτερος βγήκα έβδομος και έχασα τα lp μου, οποτε άνθρωπος είμαι και εγώ λύγισα και το πλάκωσα στα κλωτσομπουνια... με το ξύλο έσπασε το κάτω καπάκι που κρύβεις το usb και έβγαλα ένα πλαϊνό κουμπί και το πέταξα κατά τα αλλα δουλεύει κανονικά άμα θέλει κανεις του το δίνω τσάμπα γιατί δε θέλω να σπάσω το υπόλοιπο setup

υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι με τη μητρική η κάτι τέτοιο?

Έχω τον ανιψιό μου που έσπασε ήδη μια οθόνη παίζοντας μάλλον fifa ή GTA online.. δεν μου λέει τι έπαιζε, απλά ότι φτιάχνουν τις οθόνες "ψεύτικες" και χαλάνε με το παραμικρό χτύπημα αν πχ τύχει και χάσεις και πετάξεις με λίγα νευρα το gamepad στην οθόνη..

Ενός μήνα ήταν η οθόνη και του διάλεξα και σχετικά μια καλή dell..

Αν θέλεις να του κάνεις δώρο το mouse για να το πετάξει (αργά ή γρήγορα, θέμα χρόνου) στην οθόνη που ήδη αντέχει ακόμα, μετά από κάνα χρόνο, ευχαρίστως να πληρώσω τα μεταφορικά :) Αν το τυλίξεις και ως δώρο με χαρτί περιτυλίγματος Παναθηναϊκου, Ολυμπιακού, ΑΕΚ, θα έχουμε και άμεσα αποτέλεσματα εκτόξευσης. Αν και πήρε το πρωτάθλημα και χαιρεται ακόμα..

Λες να του βάλω και μια web cam για να έχουμε το στιγμιότυπο για να γίνει viral? Θα έχεις συνδράμει και σε μια κινηματογραφική παραγωγή extreme sports..

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε


😁

 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

για ακόμη μια φορα η υπομονή μου δοκιμάζεται... έχω αυτό το ποντίκι: https://www.skroutz.gr/s/21267434/Razer-Basilisk-X-Hyperspeed-Asyrmato-Gaming-Pontiki-16000-DPI-Mayro.html?product_id=117621586&sponsored=shelf  το οποιο για κάποιο λόγο (μονο στο σταθερό pc) μου κάνει νούμερα...

εκεί που δουλεύει ξαφνικά σταματάει σε ανύποπτες φάσεις και για να δουλέψει θέλει restart το pc ακόμα και να βάλω άλλο ποντίκι (έχω ακόμα ένα DeathAdder ενσύρματο) δε δουλεύει... το περίεργο είναι ότι με το laptop δε το κάνει... και στο σταθερό με το ενσύρματο δουλεύει κανονικά...

το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι μου το έκανε ενώ έπαιζα rank στο tft και αντί για δεύτερος βγήκα έβδομος και έχασα τα lp μου, οποτε άνθρωπος είμαι και εγώ λύγισα και το πλάκωσα στα κλωτσομπουνια... με το ξύλο έσπασε το κάτω καπάκι που κρύβεις το usb και έβγαλα ένα πλαϊνό κουμπί και το πέταξα κατά τα αλλα δουλεύει κανονικά άμα θέλει κανεις του το δίνω τσάμπα γιατί δε θέλω να σπάσω το υπόλοιπο setup

υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι με τη μητρική η κάτι τέτοιο?

Θα επιλέξω τη σιωπή.

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Σε νιώθω, έχω σπάσει έτσι 2-3 ποντίκια στο Battlefield 2142  😁

Για το συγκεκριμένο bf, ούτε μύτη από μηχανικό μολύβι δεν θυσίαζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...