Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Ναι

Στο MSI Center, πήγαινε Features και κοίτα στο "Device Speed Up". Εχει  2 options - USB boost και storage boost. Δες αν είναι τσεκαρισμένα. Αν είναι, απενεργοποίησέ τα ένα-ένα ή και τα δύο και ξαναδες πόσο φορτώνει ο επεξεργαστής...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

Στο MSI Center, πήγαινε Features και κοίτα στο "Device Speed Up". Εχει  2 options - USB boost και storage boost. Δες αν είναι τσεκαρισμένα. Αν είναι, απενεργοποίησέ τα ένα-ένα ή και τα δύο και ξαναδες πόσο φορτώνει ο επεξεργαστής...

Μολις πηγα να γραψω αυτο.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/copy-files-causes-100-cpu-load.376108/

Ναι εγω τα εχω τσεκαρει και τα δυο τα εβγαλα τωρα και θα κανω μια δοκιμη.

Το USB Boost ηταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Αυτά τα boost κλπ, είναι απομεινάρια 20ετίας. Τα σημερινά συστήματα δεν τα έχουν ανάγκη και συχνά δημιουργούν προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους !

Γνωρίζει κανείς πόσα Amps πρέπει να έχει το  core iccmax στην asus z790 P-wifi με τον Ι5 14600κ;

Default έχει βάλει 500Α. Τα υπόλοιπα είναι σωστά από την σελίδα της ιντελ για τον επεξεργαστή  τουτέστιν 181w maximum turbo power. Δεν έχω βρει πουθενά για το core iccmax.

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2024 στις 3:10 ΜΜ, Dragonlordcv2002 είπε

Καλησπέρα σε όλους !

Γνωρίζει κανείς πόσα Amps πρέπει να έχει το  core iccmax στην asus z790 P-wifi με τον Ι5 14600κ;

Default έχει βάλει 500Α. Τα υπόλοιπα είναι σωστά από την σελίδα της ιντελ για τον επεξεργαστή  τουτέστιν 181w maximum turbo power. Δεν έχω βρει πουθενά για το core iccmax.

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

307Α, λογικα στο ai tweaker σου εχει επιλογη  enforce stock limits ,βαζοντας το σου περναει τα stock limits της intel

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, ChaosAD said:

Υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη με κιτακι 2x24GB να του ζητήσω μια απείρως τεράστια χάρη?

2x32GB δεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, ChaosAD said:

Τα 2x32 δεν πάνε 8000+ οπότε δεν με βοηθάνε δυστυχώς...

σε κατηφόρα παν.. :)

δυστυχως δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2024 στις 9:32 ΠΜ, akoinonitos είπε

307Α, λογικα στο ai tweaker σου εχει επιλογη  enforce stock limits ,βαζοντας το σου περναει τα stock limits της intel

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση, είχα ενεργοποιήσει αυτό το option και το είχε αφήσει στα 500 βάζοντας μόνο στα long & short 181w. Προς το παρόν το έβαλα στο 300.

Έχω φάει το ίντερνετ να βρω κάποιο αναλυτικό spec sheet της ιντελ για τον συγκεκριμένο cpu να έχει αναλυτικά τουλάχιστον αυτά τα settings - δεν αναφέρω voltages γιατί πιθανολογώ ότι κάθε cpu & motherboard vendor τα ορίζει ίσως διαφορετικά για stability - και δεν έχω βρει κάτι. Απαράδεκτη η intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση, είχα ενεργοποιήσει αυτό το option και το είχε αφήσει στα 500 βάζοντας μόνο στα long & short 181w. Προς το παρόν το έβαλα στο 300.

Έχω φάει το ίντερνετ να βρω κάποιο αναλυτικό spec sheet της ιντελ για τον συγκεκριμένο cpu να έχει αναλυτικά τουλάχιστον αυτά τα settings - δεν αναφέρω voltages γιατί πιθανολογώ ότι κάθε cpu & motherboard vendor τα ορίζει ίσως διαφορετικά για stability - και δεν έχω βρει κάτι. Απαράδεκτη η intel.

307A ειναι το στοκ μην παιδευεσαι να ψαχνεις ,βαλτο εκει και δεν εχεις κανενα φοβο ,η ταση ναι δεν εχει κατι στανταρ εξαρταται απο το κομματι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...