Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και εγώ έτσι τσίμπησα 3090, αλλά τώρα ίσως το στοκ να είναι πιο περιορισμένο - υπομονή. Μην βιάζεστε ρε λεβέντες, όλοι θα πάρουμε :P 

Ελα ντε και εγω θελω γρηγορα αλλα σιγα μην πληρωσω το μαρμαρο του καθενος, αυτα βλεπουνε και θα μας κοψουν και τις επιδοτησεις δεν φτανουν οι 4090 να καλυψουν την ζητηση 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Ελα ντε και εγω θελω γρηγορα αλλα σιγα μην πληρωσω το μαρμαρο του καθενος, αυτα βλεπουνε και θα μας κοψουν και τις επιδοτησεις δεν φτανουν οι 4090 να καλυψουν την ζητηση 😜

Ένας cpu περιμένω να έρθει και είμαστε κομπλέ με την Αorus την 12ρα που έχω εδώ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

απο την εμπειρία σας, μετά απο πόσο καιρό μετά το launch πέφτουν οι τιμές στις νεες CPU?

Να πεσουν οι τιμες σημαντικο καιρο, να ερθουν περιπου στα λογικα τους 1-2 μηνες top.. Μπορει να βρεις και νωριτερα αν εισαι τυχερος..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Να πεσουν οι τιμες σημαντικο καιρο, να ερθουν περιπου στα λογικα τους 1-2 μηνες top.. Μπορει να βρεις και νωριτερα αν εισαι τυχερος..

ναι προτεινόμενη τιμή που ανακοινωσε η intel εννοώ, πχ για 13900K, 589$ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, prefuse είπε

ναι προτεινόμενη τιμή που ανακοινωσε η intel εννοώ, πχ για 13900K, 589$ 

AMD είναι ήδη κάτω από msrp

Για τους Intel θα εξαρτηθει σε ένα βαθμό και από την ζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

απο την εμπειρία σας, μετά απο πόσο καιρό μετά το launch πέφτουν οι τιμές στις νεες CPU?

Υπολόγιζε κάνα 3μηνο, ανάλογα και με τις πωλήσεις των άχρηστων.

Για μία γενιά πίσω οι προσφορές ξεκινούν τον μήνα της ανακοίνωσης των νέων επεξεργαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε τίποτα για 13900 σκέτο, χωρίς Κ;

Μιας και φαίνεται ότι o/c δεν θα παίξει ούτε για πλάκα σε αυτή τη γενιά, σκέφτομαι ότι ένας κλειδωμένος 13άρης με 100€ λιγότερα είναι πολύ καλό deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Mitsos_The_Great είπε

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, ανακοινώθηκαν επεξεργαστές, μητρικές μπας και βγάλω σε σύνταξη τον πολύ τίμιο 9900K;

Θα σου πρότεινα να περιμένεις τα σαφρίδια που θα ξεσκίζουν σε επιδόσεις (αναμένονται μετά το 2024).

Και εγώ αυτόν έχω.

Μετά το 2024 θα βρεις φθηνές μητρικές με PCI5 και δίσκους gen5 με σωστό κόστος.

Ιδιαίτερα οι μνήμες θέλουν τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα να ανέβουν οι επιδόσεις και να πέσουν κατά πολύ οι τιμές.

Δεν έχει νόημα να μην πας σε ddr5 8000 - 10000. Όμως ακόμα αυτές οι μνήμες δεν υπάρχουν, τώρα κουτσοβγαίνουν οι 7200 με τιμές στον θεό.

Για όσους δεν θέλουν να τα σκάσουν χοντρά, μπορούν να αγοράσουν και την προηγούμενη γενιά που θα βγάλει καλές προσφορές (μιλάω για τον 12900Κ) ενώ και οι μητρικές, μνήμες, κτλ είναι σε τίμιες τιμές.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι περίμενε το 2027. Κάπου εκεί νομίζω θα έχουν βγει οι καλοί. Μέχρι τότε θα έχουν ωριμάσει τόσο πολύ οι ddr5 που θα έχουν σαπίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, volman είπε

Θα σου πρότεινα να περιμένεις τα σαφρίδια που θα ξεσκίζουν σε επιδόσεις (αναμένονται μετά το 2024).

Και εγώ αυτόν έχω.

Μετά το 2024 θα βρεις φθηνές μητρικές με PCI5 και δίσκους gen5 με σωστό κόστος.

Ιδιαίτερα οι μνήμες θέλουν τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα να ανέβουν οι επιδόσεις και να πέσουν κατά πολύ οι τιμές.

Δεν έχει νόημα να μην πας σε ddr5 8000 - 10000. Όμως ακόμα αυτές οι μνήμες δεν υπάρχουν, τώρα κουτσοβγαίνουν οι 7200 με τιμές στον θεό.

Για όσους δεν θέλουν να τα σκάσουν χοντρά, μπορούν να αγοράσουν και την προηγούμενη γενιά που θα βγάλει καλές προσφορές (μιλάω για τον 12900Κ) ενώ και οι μητρικές, μνήμες, κτλ είναι σε τίμιες τιμές.

για τις μνήμες επειδη το έψαξα αρκετά αλλα και απο zoom masterclass που εχω παρακολουθήσει, ολοι μας διαβεβαίωναν οτι οι ταχύτερες μνήμες, παιζουν πολύ μικρό ρόλο στα προγράμματα για creators πχ animation/video editing/VFX κτλ 

αυτο που μετράει και το τόνιζαν συνέχεια, ειναι η ποσότητα μνήμης και όχι η ταχύτητα δηλ καλυτερα ειναι ενα μηχάνημα με αργή 128GB DDR4, απο ενα με 96GB ταχύτατης DDR5.

το θέμα ειναι οτι δεν βρίσκω μια ποιοτική motherboard με 128GB DDR4 που να δέχεται 13900K και μάλλον θα πάω σε DDR5 μητρική.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, prefuse είπε

για τις μνήμες επειδη το έψαξα αρκετά αλλα και απο zoom masterclass που εχω παρακολουθήσει, ολοι μας διαβεβαίωναν οτι οι ταχύτερες μνήμες, παιζουν πολύ μικρό ρόλο στα προγράμματα για creators πχ animation/video editing/VFX κτλ 

αυτο που μετράει και το τόνιζαν συνέχεια, ειναι η ποσότητα μνήμης και όχι η ταχύτητα δηλ καλυτερα ειναι ενα μηχάνημα με αργή 128GB DDR4, απο ενα με 96GB ταχύτατης DDR5.

το θέμα ειναι οτι δεν βρίσκω μια ποιοτική motherboard (σαν την proart z690) με DDR4 που να δέχεται 13900K και 128GB και μάλλον θα πάω σε DDR5 μητρική.

Για την χρηση που θες εγω θα προτιμουσα ddr5 ,το μεγαλυτερο bw ισως και καπου να  βοηθησει.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για την χρηση που θες εγω θα προτιμουσα ddr5 ,το μεγαλυτερο bw ολου και καπου θα  βοηθησει.

Εξαρταται το προγραμμα αλλα ναι και εγω σε ενα γενικοτερο πλαισιο δεν θα αγνοουσα το συνολικα πολυ καλυτερο bandwidth των DDR5 και ας μην ηταν και των υψηλοτερων χρονισμων.

 Σιγουρα για ολα τα προγραμματα τετοιου ειδους more ram>better ram παντως.. Και αν αναβαθμισεις τωρα.. u might as well go all the way..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...