Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Thresh είπε

 

 

 

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μερικα πραγματα που θα επρεπε να εχουν βελτιωσει παραμενουν το ιδιο κακα ,σχεδιαση block και sleeving σωληνων ,κριμα γιατι εχουν καλο Performance

εγώ πάντως ψήθηκα να τσιμπήσω μια ... στα θετικά έχει copper αντί για αλουμίνιο, το φανάκι που κάνει δουλειά στα vrm και ίσως και στις μνήμες, δεν κάνει θόρυβο,η παλιά έχει μονο ένα τετραπινο για fans και pump οποτε φαντάζομαι και αυτή!?, και έχει και πολύ καλο vfm+ απ ότι κατάλαβα θα έχει και contact frame στο κουτί...

θέλω να δω την 420 πως θα συμπεριφέρεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Grisos said:

Η Nucleous παραμένει βασιλιάς. Θα κάνει και ο μαλλιάς συγκριτικό.

Σε Max Fan Speed, με πόσα db διαφορά όμως? 😛

4 minutes ago, Tambas91 said:

να πάρετε intel κύριε :P 

Τότε δεν είναι αρκετά καλό το contact frame της Arctic. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

 

εγώ πάντως ψήθηκα να τσιμπήσω μια ... στα θετικά έχει copper αντί για αλουμίνιο, το φανάκι που κάνει δουλειά στα vrm και ίσως και στις μνήμες, δεν κάνει θόρυβο,η παλιά έχει μονο ένα τετραπινο για fans και pump οποτε φαντάζομαι και αυτή!?, και έχει και πολύ καλο vfm+ απ ότι κατάλαβα θα έχει και contact frame στο κουτί...

θέλω να δω την 420 πως θα συμπεριφέρεται

81 euros σε προσφορα με τα μεταφορικα στο site για την 360 all black

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγάλο αρνητικό για μένα , έως και αποτρεπτικός παράγοντας αγοράς - μιας που δεν κάνω πολλά hardware πειράγματα: το contact frame. Δε βλέπω να δίνεται η επιλογή εγκατάστασης χωρίς αυτό. Διαβάζοντας δεκάδες μηνύματα εδώ από ιντελ χρήστες που έσφιξαν λίγο παραπάνω ή λιγότερο από όσο έπρεπε το frame αυτό και έψαχναν να βρουν τι και πώς (θέμα με memory channel κλπ)

Επίσης θέλω να δω support για νεότερες ΙΤΧ μητρικές και αν χωράει σωστά σαν μπλοκ.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το contact frame της δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό όπως αυτό των Grizzly και Thermalright , πιστεύω πως οφείλεται στο γεγονός πως η ψήκτρα βιδώνει μόνο με δύο πλαϊνές βίδες πάνω στο frame , και όχι ανεξάρτητα με τέσσερις .

Αυτό πιθανό να δημιουργεί μία κυρτότητα μεταξύ των σφυγμένων αντικριστά βιδών, γιατί είναι μόνο δύο.

ΟΚ να προσφέρεις το δικό σου frame...... το πρωτότυπο δεν είδες ρε Artic πως κάτι δεν πάει καλά σε σχέση με τους άλλους????  Πως αποφάσισες να το δώσεις μαζική παραγωγή ????????

Και δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω δικό μου frame με την πατέντα που έκανες στο block δημιουργώντας αδιέξοδο.

Imo ..... πυροβόλησες τα πόδια σου Artic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, 7nisiotis said:

Επίσης θέλω να δω support για νεότερες ΙΤΧ μητρικές και αν χωράει σωστά σαν μπλοκ.

Liquid Freezer III - Compatibility - User Manual (arctic.de)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Thresh said:

Α μια χαρά και με την z790i Edge που ήταν λίγο γεμάτη και ίσα ίσα με μόλις ένα χιλιοστό απόσταση χωρούσε σε αυτήν η ΙΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tambas91 είπε

 

εγώ πάντως ψήθηκα να τσιμπήσω μια ... στα θετικά έχει copper αντί για αλουμίνιο, το φανάκι που κάνει δουλειά στα vrm και ίσως και στις μνήμες, δεν κάνει θόρυβο,η παλιά έχει μονο ένα τετραπινο για fans και pump οποτε φαντάζομαι και αυτή!?, και έχει και πολύ καλο vfm+ απ ότι κατάλαβα θα έχει και contact frame στο κουτί...

θέλω να δω την 420 πως θα συμπεριφέρεται

Ειχα παρει την πρωτη οταν ειχε βγει ,προσωπικα αν δεν σοβαρευτουν δεν θα τους ξανα τιμησω ,απαραδεκτο να γινονται οι σωληνες σαν κοκορετσι κανοντας απλα μια καμπυλη. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
Spoiler

σου έχω πει ότι έχω σπασμένο χέρι και εσύ προσπαθείς να με δυσκολέψεις όσο μπορείς με τα spoiler σου :P 

Spoiler

την έχω βάλει ήδη παραγγελια (την 360)... στα 82 ευρώ μου φάνηκε braindead επιλογή, ένας φίλος μου παραλίγο να με βάλει να αγοράσω αυτή Phanteks Glacier One 360 T30 V2 Υδρόψυξη Επεξεργαστή Τριπλού Ανεμιστήρα 120mm για Socket AM4/AM5/1700/1200/115x | Skroutz.gr

Spoiler

έδωσα ένα χαστούκι στο εαυτό μου με το καλο χέρι και πάτησα το κουμπί για arctic... αν δε μου αρέσει θα την πουλήσω και θα πάρω αυτή που πρότεινες :P 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...