Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Παραλογες θερμοκρασιες ειναι αυτες που φτανουν οι δικες σου . Καλοκαιρι και δεν τις εχω δει να ξεπερνανε 47-48 βαθμους και χωρις fan και τις εχω oc . 

Εμ εβαλες την θερμαστρα διπλα ,τι περιμενες, ενω αν ειχες παει σε 3d θα ηταν δροσερες δροσερες :P (Παντως περα απο την πλακα δεν ειναι φυσιολογικες θερμοκρασιες αυτες , λογικα απο εκει ειναι το error ) 

Edit: το xmp θεωρειται oc , και δεν ειναι εγγυημενο . Εχω διαβασει και αλλου οτι σε 7000 μπορει να μην ειναι τελειως σταθερο. 

τον επεξεργαστή με τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο φίλος μας ο herald τον έχω στρώσει παρα πολύ στο alan wake2 59watt τραβάει και είναι στους 45c 

με xmp όλα τα αλλα stock πήγα να τρέξω το tunic που είναι και ελαφρύ και crashαρε παρόλο που έβγαλε το testmem...

δοκίμασα να αλλάξω λίγο timings με 7200 τρέχω το test, 305 errors στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα και crash :P... μάλλον ή οι μνήμες ή η MB ζορίζονται πολύ και δε σηκώνει τέτοια συχνότητα...

στα 7000 με τερματισμένο oc στις μνήμες πέρασε το test και κομπλέ και το παιχνίδι, πραγματικά δε ξέρω τι γίνετε με αυτά τα διαόλια τα πισιά...

πάω γυμναστήριο και βάζω καμια 20 κύκλους να τρέξει να δω τι θα γίνει... αν καεί το pc τα λέγαμε φιλαράκια μου χάρηκα που σας γνώρισα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Tambas91 said:

στα 7000 με τερματισμένο oc στις μνήμες πέρασε το test και κομπλέ και το παιχνίδι, πραγματικά δε ξέρω τι γίνετε με αυτά τα διαόλια τα πισιά...

 

παρε ενα mac ή ενα ετοιμο pc για δουλεια να ησυχασεις..

και μια κονσόλα για games σε μεγαλη tv με πολυκάναλο να το απολαυσεις και τον χρόνο που χανεις σε troubleshooting και αναζητησεις των best settings/pc parts θα ειχες τερματίσει ολα τα best games of the year :)

αν και μεγάλη αλήθεια το παραπάνω, σε πειράζω. αφου ειναι χομπι και σου αρέσει να παιδεύεσαι, να φτίαχνεις, χαλάς, ξαναφτίαχνεις :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες στα 7000 και πάνω ζορίζονται πολύ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου πετάνε λάθη και να είναι σταθερό το σύστημα με τα αστεία volt του XMP στα 1.35.

Οι δικές μου θέλουν τουλάχιστον 1.43/1.45 VDD/VDDQ για να είναι σταθερές πάνω από τα 6800 (corsair vengeance 7000). Να μην αναφέρω το γεγονός ότι μιας και τα RGB τους τραβάνε από το VDD, θέλουν εξτρά volts για να μην κολλάει το iCUE που τις ελέγχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2024 στις 7:41 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Καλα ειναι σοβαροι την μητρικη που επεστρεψα με το στραβο back plate την εβαλαν παλι για πουλημα;

 

 

 

μια χαρα τιμη την δινει ,πρεπει να εχει και καναλι αυτος γιατι την ειδα σε σε παρουσιαση σε βιντεο ο πιτσιρικας .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

τον επεξεργαστή με τις ρυθμίσεις που μου είχε πει ο φίλος μας ο herald τον έχω στρώσει παρα πολύ στο alan wake2 59watt τραβάει και είναι στους 45c 

με xmp όλα τα αλλα stock πήγα να τρέξω το tunic που είναι και ελαφρύ και crashαρε παρόλο που έβγαλε το testmem...

δοκίμασα να αλλάξω λίγο timings με 7200 τρέχω το test, 305 errors στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα και crash :P... μάλλον ή οι μνήμες ή η MB ζορίζονται πολύ και δε σηκώνει τέτοια συχνότητα...

στα 7000 με τερματισμένο oc στις μνήμες πέρασε το test και κομπλέ και το παιχνίδι, πραγματικά δε ξέρω τι γίνετε με αυτά τα διαόλια τα πισιά...

πάω γυμναστήριο και βάζω καμια 20 κύκλους να τρέξει να δω τι θα γίνει... αν καεί το pc τα λέγαμε φιλαράκια μου χάρηκα που σας γνώρισα :P 

απορώ γιατί ασχολείσαι ακόμα με xmp...μια μέρα αφιέρωσε....manual tuning και πιο δροσερό cpu & ram θα έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 14:50, harrybani said:

Exω την deepcool LT720 ,πολύ καλή αλλά όχι ποιοτικοί ανεμιστήρες.Ξαναλέω και είναι το σημαντικότερο,όποια και να έχετε βάλτε liquid metal αντί για κρυοσέντονα και θερμαγώγιμες και θα εκπλαγείτε.

Είναι ρίσκο μωρέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ICE-T είπε

μια χαρα τιμη την δινει ,πρεπει να εχει και καναλι αυτος γιατι την ειδα σε σε παρουσιαση σε βιντεο ο πιτσιρικας .

Πηρα αυτη που ειχα παρει απο αλλο μαγαζι 12-14 του μηνα θα την εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες μου αρέσει και εμενα να τα σκαλίζω η αλήθεια είναι δε φταίει μονο το HW 

2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου πετάνε λάθη και να είναι σταθερό το σύστημα με τα αστεία volt του XMP στα 1.35.

1.45 τα είχα που έφαγα crash 😕 

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

απορώ γιατί ασχολείσαι ακόμα με xmp...μια μέρα αφιέρωσε....manual tuning και πιο δροσερό cpu & ram θα έχεις

απλά επειδή έκανα bios update και τα έβαλε όλα στο default είπα να δοκιμάσω να δω τι νούμερα βγάζει με όλα stock και μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν έχω συναντήσει ποτε ξανά τέτοιο πρόβλημα με XMP

πάντως με τα εξής timmings:

IMG_2130.jpeg.950a789f338995cee45c323100c4ea96.jpeg

έβγαλε 20 cycles

image.png.fd6951905116850682f8f8f04a594069.png

πως τα βλέπεις μπάμπη τα αφήνω έτσι η συνεχίζω να δοκιμάζω τις αντοχές μου? :P 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

παίδες μου αρέσει και εμενα να τα σκαλίζω η αλήθεια είναι δε φταίει μονο το HW 

Βρε δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό, εσύ φταις!

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

1.45 τα είχα που έφαγα crash 😕 

Με 1.46-1.46 είμαι εγώ σε 6200/28 (6000/30 ΧΜΡ/ΕΧΡΟ) και σε 1.5 ώρα παιγνίδι (BF2042) με τα πάντα όλα να ξερνάνε μέσα στο κουτί ζέστη, ούτε τους 38 δεν έφτασαν, χωρίς φουρφούρι πάνω τους.

Οκ, το ΤΜ5 λογικά τις ζορίζει παραπάνω και δεν ανεβάζουν και οι ανεμιστήρες στροφές, αφού δεν "βλέπουν" cpu να ζεσταίνεται, αλλά όχι και 60άρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βρε δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό, εσύ φταις!

έβαλα και το μονο μπροστά φταίει και το HW λίγο :P

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Με 1.46-1.46 είμαι εγώ σε 6200/28 (6000/30 ΧΜΡ/ΕΧΡΟ) και σε 1.5 ώρα παιγνίδι (BF2042) με τα πάντα όλα να ξερνάνε μέσα στο κουτί ζέστη, ούτε τους 38 δεν έφτασαν, χωρίς φουρφούρι πάνω τους.

Οκ, το ΤΜ5 λογικά τις ζορίζει παραπάνω και δεν ανεβάζουν και οι ανεμιστήρες στροφές, αφού δεν "βλέπουν" cpu να ζεσταίνεται, αλλά όχι και 60άρια!

πλέον δε πάνε πάνω από 45 με το ανεμιστήρι... δε ξέρω γιατί με κυνηγάνε έτσι οι θερμοκρασίες σκέφτομαι να πάρω και κάνα ακόμα κιτακι να δοκιμάσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απογευματακι γυρισα απο δουλεια και ειχα ορεξη να σκαλισω λιγο το pc οποτε ειπα να βαλω στον cpu παλι το tr frame με την κρυο κουβερτα grizzly (ειχα σκοπο να βαλω παστα αλλα λεω εαν δεν κατσει καλα το πειραμα αντε καθαριζε παστες)Οποτε εκατσα χαλαρα με καφεδακι χωρις βιασυνη και το παρακατω αποτελεσμα δεν το περιμενα ,ηταν εκπληξη!

Παρακατω σε r23 cpu stock,uv k intel limits ,επεσα 12c με τα ιδια σετινγκς που ειχα πριν αλλα με στοκ ilm και παστα!(ισως με παστα να ημουν ακομα 2-3c πιο κρυος αλλα δεν εχω παραπονο.

ρ23 τεμπ.png

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

παίδες μου αρέσει και εμενα να τα σκαλίζω η αλήθεια είναι δε φταίει μονο το HW 

1.45 τα είχα που έφαγα crash 😕 

απλά επειδή έκανα bios update και τα έβαλε όλα στο default είπα να δοκιμάσω να δω τι νούμερα βγάζει με όλα stock και μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν έχω συναντήσει ποτε ξανά τέτοιο πρόβλημα με XMP

πάντως με τα εξής timmings:

IMG_2130.jpeg.950a789f338995cee45c323100c4ea96.jpeg

έβγαλε 20 cycles

image.png.fd6951905116850682f8f8f04a594069.png

πως τα βλέπεις μπάμπη τα αφήνω έτσι η συνεχίζω να δοκιμάζω τις αντοχές μου? :P 

Eγω μια χαρα τα βλεπω στα 7200 σωστα? Για δωσε ενα ασροκ ταιμινγκ και πες ρευματα imc κτλ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Eγω μια χαρα τα βλεπω στα 7200 σωστα? Για δωσε ενα ασροκ ταιμινγκ και πες ρευματα imc κτλ

όχι Νίκο είναι με 7000 στα 7200 σα να ζορίζεται λίγο... τώρα αν κάνουν διαφορα αυτά τα 200Mhz νομίζω μικρή σημασία έχουν... πιο είναι το πρόγραμμα? για δώσε info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

όχι Νίκο είναι με 7000 στα 7200 σα να ζορίζεται λίγο... τώρα αν κάνουν διαφορα αυτά τα 200Mhz νομίζω μικρή σημασία έχουν... πιο είναι το πρόγραμμα? για δώσε info

Σε 4κ δεν θα δεις κάποια διαφορά από τα 7000 στα 7200.

Κατέβασε το .rar από το παρακάτω.

και το asus mem tweak ίδιο μοτίβο είναι.

https://www.overclock.net/threads/official-intel-ddr5-oc-and-24-7-daily-memory-stability-thread.1794772/page-390#post-29048436

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σε 4κ δεν θα δεις κάποια διαφορά από τα 7000 στα 7200.

Κατέβασε το .rar από το παρακάτω.

και το asus mem tweak ίδιο μοτίβο είναι.

https://www.overclock.net/threads/official-intel-ddr5-oc-and-24-7-daily-memory-stability-thread.1794772/page-390#post-29048436

image.png.49a680ce7282abd1c9c0c60a1757e208.png

με αυτές τις τιμές έβγαλε 20 γύρες στο testmem άρα είναι βράχος λες να με παίρνει να πειράξω τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...