Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, akoinonitos said:

το Photoshop benchmark, μετα απο update το εβγαλε ,ωστοσο τα 16Gb ram κοβουν πολυ

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=181241

Γιατί στις RAM σου γράφει 4400; Μήπως αυτό σε κόβει;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, elpenor said:

Γιατί στις RAM σου γράφει 4400; Μήπως αυτό σε κόβει;

και η ταχυτητα της μνημης απο οσο θυμαμαι, δεν παιζει και τοσο ρολο.

πιο πολυ το οτι εχει 16gb που πλεον ειναι πολυ λιγο για any workstation.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, prefuse said:

και η ταχυτητα της μνημης απο οσο θυμαμαι, δεν παιζει και τοσο ρολο.

πιο πολυ το οτι εχει 16gb που πλεον ειναι πολυ λιγο για any workstation.

Σίγουρα η ποσότητα της RAM παίζει μεγαλύτερο ρόλο, είδα μέχρι 41gb usage όταν το έτρεξα (και έχω 32GB).

Στα αποτελέσματα, έβαλα φίλτρο τον 5900X και είδα ότι η ταχύτητα της RAM παίζει κάποιο ρόλο, πολύ χονδρικά αν επενδύσεις σε μία γρήγορη RAM θα κερδίσεις ένα 5%-8% στο pugetbench.

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/?age=30&benchmark=PugetBench+for+Photoshop+1.0.0&application=&specs=5900X#results-table

Όταν έβαλα να δω και τους 14700K είδα πολύ μεγάλη ανομοιομορφία στα αποτελέσματα, δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί κάποιοι είναι κάτω από 8000 και κάποιοι πάνω από 10.000. Σίγουρα η DDR5 βοηθάει αλλά φαίνεται να υπάρχει και κάτι άλλο που κάνει μεγάλη διαφορά και δεν ξέρω τι είναι.

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/?age=30&benchmark=PugetBench+for+Photoshop+1.0.0&application=&specs=14700K#results-table

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, prefuse said:

ειπε και ο Αινσταιν, η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν έχει τέλος

οφφ τοπικ

Κι όμως , δεν ειπώθηκε ποτέ κάτι τέτοιο από τον ίδιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, 7nisiotis said:

οφφ τοπικ

Κι όμως , δεν ειπώθηκε ποτέ κάτι τέτοιο από τον ίδιο. 

ευχαριστω για την διόρθωση, δεν το εψαξα ποτε και ουτε με ενδιαφέρει αν το ειπε αυτός ή όχι, χαζομαρα μου που ανεφερα και το ονομα του.

οποιος και να το είπε, δυστυχώς ισχυει.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, elpenor είπε

Σίγουρα η ποσότητα της RAM παίζει μεγαλύτερο ρόλο, είδα μέχρι 41gb usage όταν το έτρεξα (και έχω 32GB).

Στα αποτελέσματα, έβαλα φίλτρο τον 5900X και είδα ότι η ταχύτητα της RAM παίζει κάποιο ρόλο, πολύ χονδρικά αν επενδύσεις σε μία γρήγορη RAM θα κερδίσεις ένα 5%-8% στο pugetbench.

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/?age=30&benchmark=PugetBench+for+Photoshop+1.0.0&application=&specs=5900X#results-table

Όταν έβαλα να δω και τους 14700K είδα πολύ μεγάλη ανομοιομορφία στα αποτελέσματα, δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί κάποιοι είναι κάτω από 8000 και κάποιοι πάνω από 10.000. Σίγουρα η DDR5 βοηθάει αλλά φαίνεται να υπάρχει και κάτι άλλο που κάνει μεγάλη διαφορά και δεν ξέρω τι είναι.

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/?age=30&benchmark=PugetBench+for+Photoshop+1.0.0&application=&specs=14700K#results-table

ειναι λιγο μουφα το benchmark  δλδ αν δεις αυτο εδω το αποτελεσμα 

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=179289

Eνω τρεχει λεει το standad test  στο raw results δεν εχει τρεξει ολα τα tests και βγαζει εξωφρενικο νουμερο.

Στο benchmark παντως το συγκεκριμενο μετραει αρκετα η ταχυτητα του δισκου καθως και η ταχυτητα της ram και ακομα πιο πολυ το μεγεθος. 

Οι ddr5 βγαζουν καλυτερα νουμερα ειδικα αν εχουν πολλα mhz.

Συγκρινοντας τα raw results τα δικα μου σε σχεση με αλλους με ddr5 βλεπω οτι στα περισσοτερα εχω καλυτερα νουμερα (λογω μεγαλυτερων ρολογιων απο στοκ) αλλα στα resize που θελουν ram ειμαι πολυ πισω).

Εκανα και μια συγκριση με τις μνημες στα 4200 και το cpu στοκ και βγαζω 7950 αντι για 8600 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, akoinonitos said:

ειναι λιγο μουφα το benchmark  δλδ αν δεις αυτο εδω το αποτελεσμα 

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=179289

Eνω τρεχει λεει το standad test  στο raw results δεν εχει τρεξει ολα τα tests και βγαζει εξωφρενικο νουμερο.

Στο benchmark παντως το συγκεκριμενο μετραει αρκετα η ταχυτητα του δισκου καθως και η ταχυτητα της ram και ακομα πιο πολυ το μεγεθος. 

Οι ddr5 βγαζουν καλυτερα νουμερα ειδικα αν εχουν πολλα mhz.

Συγκρινοντας τα raw results τα δικα μου σε σχεση με αλλους με ddr5 βλεπω οτι στα περισσοτερα εχω καλυτερα νουμερα (λογω μεγαλυτερων ρολογιων απο στοκ) αλλα στα resize που θελουν ram ειμαι πολυ πισω).

Εκανα και μια συγκριση με τις μνημες στα 4200 και το cpu στοκ και βγαζω 7950 αντι για 8600 

Μα είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο γι'αυτό και τα διαφορετικά αποτέλεσμα.

Το παραπάνω φυσικά και είναι λάθος.οπως και κάθε bench που είναι πολύ διαφορετικό από κάποιο άλλο με τα ίδια part's.

Σε όλα τα bench, καλό είναι να τρέχεις μερικά runs και να βγάζεις το μέσο όρο.

Αν παρατηρήσεις την ώρα που έγιναν τα bench, θα δεις ότι αρκετοί το κάνουν.

Και αυτά (που έχουν μεν συγκεκριμένο workflow, που μπορεί να είναι διαφορετικό από το δικό σου) είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα (αν χρησιμοποιείς αυτά τα app) από τα άλλα, του cinebench πχ το έβγαλε η maxon για να βλέπουν οι χρήστες του cinema 4d τι δυνατότητες έχει ο CPU τους στο 3d rendering. Όμως δεν είναι σωστός δείκτης πως πχ θα τρέχει ένα game ή το Davinci που είναι πιο πολύ GPU based app.

Πλέον και το cine έχει και GPU bench αλλά δεν ξέρουμε τι μετράει.. του Puget είναι πιο συγκεκριμένο και αναλυτικό, μην βλέπεις μόνο τα overall και extended αλλά έχει και συγκεκριμένα πχ GPU Effects, fusion κτλ

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος τι γίνετε..

έκατσα σήμερα και πέρασα το τελευταίο bios update τις μητρικής μου και μαζί και το τελευταίο Firmware και δοκίμασα να κάνω μερικά test με όλο το σύστημα stock εκτος των μνημών που απλά τις έβαλα XMP.. στο testmem5 λοιπόν βγάζει error, είναι δυνατόν? ενώ δεν έχω πειράξει ούτε ρεύματα ούτε τίποτα? που μπορεί να οφείλεται αυτό?

εδώ θερμοκρασίες και ρεύματα την ώρα που έτρεχε:Screenshot2024-02-02133012.png.b2d2403f9ab32184c87b039fc41b3558.pngScreenshot2024-02-02132930.png.29ef3c7e73c47796e365da78a7983096.png

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος τι γίνετε..

έκατσα σήμερα και πέρασα το τελευταίο bios update τις μητρικής μου και μαζί και το τελευταίο Firmware και δοκίμασα να κάνω μερικά test με όλο το σύστημα stock εκτος των μνημών που απλά τις έβαλα XMP.. στο testmem5 λοιπόν βγάζει error, είναι δυνατόν? ενώ δεν έχω πειράξει ούτε ρεύματα ούτε τίποτα? που μπορεί να οφείλεται αυτό?

εδώ θερμοκρασίες και ρεύματα την ώρα που έτρεχε:Screenshot2024-02-02133012.png.b2d2403f9ab32184c87b039fc41b3558.pngScreenshot2024-02-02132930.png.29ef3c7e73c47796e365da78a7983096.png

Μπορει λογω θερμοκρασιας στις ram. Βαλε ενα  φαν να τις φυσαει και δοκιμασε να ξανα τρεξεις με τα ιδια  να δεις αν θα ξανα βγαλει.

Ποιο κιτ εχεις?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μπορει λογω θερμοκρασιας στις ram. Βαλε ενα  φαν να τις φυσαει και δοκιμασε να ξανα τρεξεις με τα ιδια  να δεις αν θα ξανα βγαλει αλλιως δοκιμασε να τσιμπισεις λιγο το voltage τους, αν θελουν πχ 1.4v βαλε 1.42v

Ποιο κιτ εχεις?

αυτές εδώ είχα πάρει:

PriveShop.gr | ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ-ΜΝΗΜΕΣ RAM-TEAMGROUP T-FORCE DELTA RGB 32GB (2X16GB) 7200MHZ DDR5 BLACK FF3D532G7200HC34ADC01

δεν είχα δοκιμάσει ποτε να κάνω το test με απλό xmp και έβαλα να κάνει 6 κύκλους αντί για 3 που τέσταρα παλιότερα 

κάτσε να δω πως θα το μοντάρω τώρα με τα fans...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το fan πάνω έφτασε 45 βαθμούς στον ίδιο χρόνο και έβγαλε το ίδιο error..

πέταξα 1.45 τώρα και πέρασε κανονικά, 6 κύκλους σε 22 λεπτά δεν ξεπέρασε τους 45c... πως είναι δυνατόν αυτό? εκεί που φτιάχνουν τις μνήμες δε τις τεστάρουν τι ρεύματα θέλουν για να τρέξουν stable? 

υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό κομμάτι???

6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τί σκ.τά...hovercraft είναι το κουτί και τίποτα δεν δροσίζει τις μνήμες?

 

και με το προηγούμενο πάνω κάτω ίδιες θερμοκρασίες βαράγανε, μέχρι  63 είχα δει να φτάνουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

με το fan πάνω έφτασε 45 βαθμούς στον ίδιο χρόνο και έβγαλε το ίδιο error..

πέταξα 1.45 τώρα και πέρασε κανονικά, 6 κύκλους σε 22 λεπτά δεν ξεπέρασε τους 45c... πως είναι δυνατόν αυτό? εκεί που φτιάχνουν τις μνήμες δε τις τεστάρουν τι ρεύματα θέλουν για να τρέξουν stable? 

υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό κομμάτι???

και με το προηγούμενο πάνω κάτω ίδιες θερμοκρασίες βαράγανε, μέχρι  63 είχα δει να φτάνουν...

Παραλογες θερμοκρασιες ειναι αυτες που φτανουν οι δικες σου . Καλοκαιρι και δεν τις εχω δει να ξεπερνανε 47-48 βαθμους και χωρις fan και τις εχω oc . 

Εμ εβαλες την θερμαστρα διπλα ,τι περιμενες, ενω αν ειχες παει σε 3d θα ηταν δροσερες δροσερες :P (Παντως περα απο την πλακα δεν ειναι φυσιολογικες θερμοκρασιες αυτες , λογικα απο εκει ειναι το error ) 

Edit: το xmp θεωρειται oc , και δεν ειναι εγγυημενο . Εχω διαβασει και αλλου οτι σε 7000 μπορει να μην ειναι τελειως σταθερο. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, noFEARgr said:

Edit: το xmp θεωρειται oc , και δεν ειναι εγγυημενο . Εχω διαβασει και αλλου οτι σε 7000 μπορει να μην ειναι τελειως σταθερο. 

δεν θεωρειται, ειναι OC

ειπαν οι μητρικες, "πως μπορουμε να κανουμε τα προιοντα μας ταχύτερα για να μας προτιμάνε..χωρις κοπο/εξοδα" και ετσι εβαλαν ετοιμα OC settings στο bios.

και ας δημιουργούμε προβλήματα σταθεροτητας, blue screen κτλ

θα βαλουμε και κατι μικρα γραμματα, που δεν διαβάζει κανένας.. οτι δεν φερουμε καμια ευθύνη για οτι συμβεί και ολα καλα..

Νομιζω οτι η πρωτη που ξεκινησε τετοιες τεχνικες, δεν ειναι αλλη απο την πιο άπληστη και βρώμικη εταιρεια ASUS. πλεον το κανουν ολες, για να μπορέσουν να φαινονται ανταγωνιστικές.

και καπως ετσι ανταγωνίζονται ποια θα ειναι χειροτερη απο την άλλη..δημιουργωντας προβλήματα στους απλους καταναλωτες.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...