Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 33Bird33 είπε

Ήρθε με 0...... το έκανα update στο τελευταίο 4......

Δεν έχω άλλο μηχάνημα δυστυχώς...

Μάλλον έχει θέμα ο δίσκος , αυτό όμως διαπιστώνεται με δοκιμή η σε άλλο μηχάνημα τον samsung η άλλον nvme στο δικό σου σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Ήρθε με 0...... το έκανα update στο τελευταίο 4......

Δεν έχω άλλο μηχάνημα δυστυχώς...

Πήγαινε σε z790, μπορεί αργότερα να βρεις κάποιο cpu φθηνό και να το βάλεις πάνω.

Εχω παρει ηδη 14700k τι αλλο να παρω για 13500 ηταν να παρω και τελικα πηγα σε 14700k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ξερω αν θα πρεπει να παω σε Z790 αφου ουτε OC θα κανω ουτε τιποτα αντε κανενα UV

Μου αρεσει η B760-F της ASUS

Άμα σου αρέσει αγόρασε την.,το armory crate βέβαια είναι και γαμώ τα bloatware . πριν ρωτήσεις τι είναι είναι σουίτα για τα led,fan control κτλ 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Άμα σου αρέσει αγόρασε την.,το armory crate βέβαια είναι και γαμώ τα bloatware . πριν ρωτήσεις τι είναι είναι σουίτα για τα led,fan control κτλ 

Το είχα στο Rog Strix 17.3 φορητό που είχα.

Απλά είναι σχεδόν στην ίδια τιμή με την Z790 MAG και αν είναι να δώσω +- 250 θα πάω στην MAG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, 33Bird33 said:

Τι φάση εδώ?? Ελπίζω να μην είναι από εκείνο το darker pin στην Ζ790 Formula. Έπρεπε να την γυρίσω πίσω.. τώρα ό,τι στραβό γίνει εκεί θα πηγαίνει το μυαλό πρώτα.

 

Samsung 990Pro 4TB

Eίναι άδειος.

Τι Write είναι αυτά?

image.jpeg.0886dce66b9ea4c56296dc89577e7963.jpeg

 

Μπορεί pcie lane, ανάλογα τι έχεις συνδέσει και που.

Αλλά ο Samsung 990 δεν φημίζεται για καλός δίσκος σε μικρά αρχεία random read write.

Αν θυμάμαι καλά τα βίντεο...

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prefuse είπε

 

Μπορεί pcie lane, ανάλογα τι έχεις συνδέσει και που.

Αλλά ο Samsung 990 δεν φημίζεται για καλός δίσκος σε μικρά αρχεία random read write.

Αν θυμάμαι καλά τα βίντεο...

Έβαλα έναν 990Pro 2TB sto pcie4.0 που πάει στο cpu.

Και τον 990Pro 4TB στο pcie4.0 από κάτω που πάει στη mobo.

Έκανα μεταφορά για τεστ 20Gb από τον 2 στον 4 και έγραφε με 450 ..  Έκανα το αντίθετο και πήγε σφαίρα.

Δε χρησιμοποίησα το pcie5.0 slot

Στο τελευταίο video o 990pro τα διαλύει όλα και έχει μόνο τον 1ΤB

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, 33Bird33 said:

Έβαλα έναν 990Pro 2TB sto pcie4.0 που πάει στο cpu και είναι shared με την GPU. 

Και τον 990Pro 4TB στο pcie4.0 από κάτω που πάει στη mobo.

Έκανα μεταφορά για τεστ 20Gb από τον 2 στον 4 και έγραφε με 450 ..  Έκανα το αντίθετο και πήγε σφαίρα.

Δε χρησιμοποίησα το pcie5.0 slot

Αν κατάλαβα καλά τι έκανες, κακώς

Πάντα ο boot drive (συνήθως ο πάνω πάνω αλλά πάντα διαβάζουμε το manual) μπαίνει στα pcie της CPU. Και οι άλλοι στο chip, μερικοί είναι shared γι'αυτό διαβάζουμε ξανά το manual

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 2TB που είναι boot drive μπήκε στο 2_2 που είναι στα lanes της CPU. 

O 4TB που έχει τα πολύ χαμήλα Writes μπήκε στο 2_3 που είναι στα lanes του chipset της mobo.

Μια χαρά τα έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 33Bird33 said:

O 2TB που είναι boot drive μπήκε στο 2_2 που είναι στα lanes της CPU. 

O 4TB που έχει τα πολύ χαμήλα Writes μπήκε στο 2_3 που είναι στα lanes του chipset της mobo.

Μια χαρά τα έβαλα.

Στο 2.1 τι έχεις;

Έχει καιρό που τα είδα αλλά από ότι θυμάμαι είναι λάθος να μην είναι ο boot nvme στη CPU.

Βασικά διάβασε το manual γράφει εκεί τι γίνεται σίγουρα.

2 hours ago, 33Bird33 said:

Έβαλα έναν 990Pro 2TB sto pcie4.0 που πάει στο cpu.

Και τον 990Pro 4TB στο pcie4.0 από κάτω που πάει στη mobo.

Έκανα μεταφορά για τεστ 20Gb από τον 2 στον 4 και έγραφε με 450 ..  Έκανα το αντίθετο και πήγε σφαίρα.

Δε χρησιμοποίησα το pcie5.0 slot

Στο τελευταίο video o 990pro τα διαλύει όλα και έχει μόνο τον 1ΤB

Καλός είναι αλλα skhynix/solidigm είναι σαφώς καλύτεροι για os, ο Samsung δεν έχει πολλά tbw, άρα θα χαλάσει πιο γρήγορα και έχει κακη ιστορία με firmware.

(Αν δεν γράφεις σβήνεις πολλά TB ομως δεν θα έχεις πρόβλημα)

Γι'αυτό και η puget άλλαξε προμηθευτή και από Seagate πήγε σε sabrent rocket. Έγινε τότε με το κακό firmware. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και το 2_1 και το 2_2 στη CPU είναι. Το 2_1 είναι pcie5.0 και το bus γίνεται x8 για την GPU αν το βάλεις εκεί, ενώ το 2_2 είναι pcie4.0 και δεν επηρεάζει την GPU.

Η Puget βάζει Samsung απόσο ξέρω

 

Τα πολύ χαμηλά writes δεν ξέρω γιατί γίνονται. Δεν έκανα κάτι εγώ λάθος. Εκτός αν υπάρχει κάποιο setting που δε ξέρω στο BIOS ή κάτι αλλά τα Read είναι Normal.

Ίσως να χρειάζεται 4Κ allignment, αλλά δε ξέρω με τι tool να το κάνω.

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, 33Bird33 said:

και το 2_1 και το 2_2 στη CPU είναι. Το 2_1 είναι pcie5.0 και το bus γίνεται x8 για την GPU αν το βάλεις εκεί, ενώ το 2_2 είναι pcie4.0 και δεν επηρεάζει την GPU.

Η Puget βάζει Samsung απόσο ξέρω

 

Τα πολύ χαμηλά writes δεν ξέρω γιατί γίνονται. Δεν έκανα κάτι εγώ λάθος. Εκτός αν υπάρχει κάποιο setting που δε ξέρω στο BIOS ή κάτι αλλά τα Read είναι Normal.

Ίσως να χρειάζεται 4Κ allignment, αλλά δε ξέρω με τι tool να το κάνω.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον βάλεις στο 2.1 να δεις πως πάει;

Από όσο γνωρίζω είτε x8, είτε x16 στην GPU, η διαφορά στις επιδόσεις είναι αμελητέα.

Όχι οι μόνοι Samsung που χρησιμοποιούν είναι ως έξτρα storage SSD τους 870 evo, όχι nvme για λειτουργικό. (Ούτε ως storage/project files είναι ιδανικοί λόγο χαμηλών tbw)

1400+ TBW

https://www.pugetsystems.com/category/Hard-Drive/?comp_arr=1,22290,19853,22290,22289,22099,22260,20566,21094,21232,21845

Samsung 990 pro 1200 Tbw

https://download.semiconductor.samsung.com/resources/data-sheet/Samsung_NVMe_SSD_990_PRO_Datasheet_Rev.1.0.pdf

Και αυτοί πρέπει να γίνουν πιο ευέλικτοι και να εξελιχθούν, ακόμα με το fractal define 7 κάνουν built, θα μπορούσαν να έχουν 2-3 επιλογές..

Άκουσα ότι θα βάλουν και επιλογή για AIO για όποιον θέλει αντί για μόνο air cooler που έχουν ως τώρα. μόλις είδα ότι  πλέον εχουυν aio στους threadripper.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα re-install Windows (και έφτιαξε και ο δεύτερος NVME) γιατί το Armoury Crate έκανε εγκατάσταση πολλά πράγματα που δημιουργούν πρόβλημα *(όπως 

https://rog-forum.asus.com/t5/gaming-audio/bongiovi-acoustics-audio-enhancements-causes-problems/td-p/984580 )

Δε ξαναακουμπάω Asus μητρική. Δε ξέρω γιατί ο κόσμος κατηγορεί το BIOS της Giga/Aorus. Δεν έχει bloat, ούτε το software της είναι επίτηδες κουτσό (*no eq στο realtek audio control, ούτε σε δελεάζει με AIDA64 για να κάνεις install όλο το bloat με το armoury crate). 

Tώρα παλεύουμε το dGPU/iGPU στο startup. Δεν έχει τελειωμό. 

Ένα game δε πρόλαβα να παίξω. 

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Έκανα re-install Windows (και έφτιαξε και ο δεύτερος NVME) γιατί το Armoury Crate έκανε εγκατάσταση πολλά πράγματα που δημιουργούν πρόβλημα *(όπως 

https://rog-forum.asus.com/t5/gaming-audio/bongiovi-acoustics-audio-enhancements-causes-problems/td-p/984580 )

Δε ξαναακουμπάω Asus μητρική. Δε ξέρω γιατί ο κόσμος κατηγορεί το BIOS της Giga/Aorus. Δεν έχει bloat, ούτε το software της είναι επίτηδες κουτσό (*no eq στο realtek audio control, ούτε σε δελεάζει με AIDA64 για να κάνεις install όλο το bloat με το armoury crate). 

Tώρα παλεύουμε το dGPU/iGPU στο startup. Δεν έχει τελειωμό. 

Ένα game δε πρόλαβα να παίξω. 

Δεν είναι υποχρεωτικό το Armoury Crate. Απλά στο προτείνει πρώτο πρώτο μόλις μπαίνεις στα Windows για πρώτη φορά. Για fan curves υπάρχει το Fan Control και για RGB το Signal RGB. Γενικά τα S/W όλων είναι σαν εργασίες πρωτοετών. Τα αποφεύγεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...