Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 33Bird33 είπε

Mε 120ευ περισσότερα πας σε μια NOVA

Δεν συμπαθώ την ASRock

Συν ότι δεν θέλω να πάω τόσο ψηλά σε χρήματα αφού δεν θα κάνω OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Ποια μητρική να πάρω για τον 14700k γιατί ακύρωσα την Asus B760-i και επειδή δεν μου την έφεραν στο χρονικό διάστημα που μου είχαν πει και γιατί την είχα παραγγείλει για να φτιάξω μίνι υπολογιστή αλλά αφού πήρα το Lian Li O11 Air Mini μόνο μίνι υπολογιστή δεν φτιάχνω.

Έλεγα κάτι σε MSI η Asus B760 η Ζ790 μέχρι 250 ευρώ ATX Micro ATX

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=172995

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

την έχω εγώ την MAG,zero issues με 13700Κ και 14700Κ , αλλά θα πήγαινα στην pro MAX αν έψαχνα τώρα για μητρική, αφού υποτίθεται έχει και καλύτερο WiFi και καλύτερη τιμή.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ICE-T είπε

την έχω εγώ την MAG,zero issues με 13700Κ και 14700Κ , αλλά θα πήγαινα στην pro MAX αν έψαχνα τώρα για μητρική, αφού υποτίθεται έχει και καλύτερο WiFi και καλύτερη τιμή.

Ποια είναι η pro max δεν την βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Ποια είναι η pro max δεν την βρίσκω.

ο babis πιο πάνω νομίζω την ανέβασε και ο elpenor, τώρα αν θες σε κάτι μαύρο πας στην Ζ790 A pro, νομίζω ποίο φτηνή είναι από την tomahawk, θέμα γούστου είναι,ότι σου αρέσει διαλέγεις αν και από ότι θυμάμαι θες να φτιάξεις blackout pc build χωρίς RGB.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ο babis πιο πάνω νομίζω την ανέβασε και ο elpenor, τώρα αν θες σε κάτι μαύρο πας στην Ζ790 A pro, νομίζω ποίο φτηνή είναι από την tomahawk, θέμα γούστου είναι,ότι σου αρέσει διαλέγεις αν και από ότι θυμάμαι θες να φτιάξεις blackout pc build χωρίς RGB.

Για αυτο μπερδευτηκα επειδη ηδη την ειχε ανεβασει ο Μπαμπης και λεω υπαρχει και αλλη.

Ναι θελω σε μαυρο χρωμα και μονο οι μνημες και οι δυο ανεμιστηρες της υδροψυξης θα εχουν φωτισμο.

Ουτε αυτη που λες μου αρεσει εχει λευκο πανω της οχι οσο αυτη του Μπαμπη αλλα εχει.

20221103092745_3de1f579.jpeg.b25420ed923d8c98fbee1c70f1d8adee.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι με προβληματίζει η ψύκτρα για τον πρώτο nvme (m2_1) σε όλες αυτές τις μητρικές. Αυτή η φετούλα δεν με πείθει καθόλου, είμαι και παθών (μου χτύπησε ένας 980 pro και ένας lexar 790 παλαιότερα σε μια TUF, καλά για τον lexar τί πιο σύνηθες αλλά λέμε τώρα 😁 )

Αντίθετα με τις Aorus που έχουν ωραίο, παχύ heatsink και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαβαζω αρκετους που δεν καταφεραν να κανουν εγκατασταση Windows στις μητρικες επειδη ηθελε ιντερνετ και δεν δουλευε ουτε το LAN ουτε το WiFI

Το να βαλουν το Rufus με επιλογη να μη θελει λογαριασμο Microsoft η την εντολη OOBE\BYPASSNRO με Shift + F10 δεν την ξερουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, this.is.elia said:

Να πω ότι με προβληματίζει η ψύκτρα για τον πρώτο nvme (m2_1) σε όλες αυτές τις μητρικές. Αυτή η φετούλα δεν με πείθει καθόλου, είμαι και παθών (μου χτύπησε ένας 980 pro και ένας lexar 790 παλαιότερα σε μια TUF, καλά για τον lexar τί πιο σύνηθες αλλά λέμε τώρα 😁 )

Αντίθετα με τις Aorus που έχουν ωραίο, παχύ heatsink και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ο 980 pro μήπως είχε το προβληματικο firmware?

Υπήρχε θέμα με το firmware και μπορεί να μην σου χτύπησε για θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα update bios από το 0220 στο τελευταίο στην z790 Formula.. μου άλλαξε το curve... αλλά ανέβασε και το cooler pts από 164 σε 172.

Μια φορά πέρασα 40k σε cb23, με xmp1 (7200/34) και το mce ΟΝ. Throttle κατευθείαν έχω με lf2 420... hmm. Το έσφιξα πολύ;

 

Screenshot_20240123_180624_Gallery.jpg

Screenshot_20240123_180315_Gallery.jpg

Screenshot_20240123_180308_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χα! Έτρεξα μέσα από Benchmate και μου βγάζει 41700 το cb23. Pcore 7 throttle και ο 5 στα 97. Μάλλον έσφιξα κάτω δεξιά βίδα περισσότερο;;

Τράβηξε 404W!!!!!!!

Και ένα y-cruncher...

Ελπίζω να μην έχει σχέση με το dark pin που έχει το socket της μητρικής.

Πείτε καμιά κουβέντα 😅

Screenshot_20240123_194556_Gallery.jpg

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Πείτε καμιά κουβέντα 😅

Βάλε Limit στα watt αν θέλεις να συνεχίσεις να τρέχεις στα ίδια voltages για λίγο καιρό ακόμα. Θα την ακούσει πολύ πιο γρήγορα από όσο νομίζεις. Ούτε για δοκιμή δεν αξίζει ειδικά με 100c. 

Ψάξε vmin για 5.7 5.8 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...