Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, prefuse είπε

Αυτο κατάλαβες από το βίντεο ή δεν το είδες;

Πολύ πιο ήσυχος ο p28 σε full load και γενικά παρόμοιο performance. Προσωπικά δεν θα επέλεγα κανένα από τους 2, θα πήγαινα για κάποιον πολύ πιο ήσυχο με λίγο χειρότερο performance.

Δεν ξέρω τι λέει ο Άρης αλλά για fan δεν τον πολύ εμπιστεύομαι, πλέον ειναι ytuber γενικου περιεχομένου και εκφράζει γνώμη για πράγματα που δεν κατέχει. Από "review" (τύφλα να έχει ο Vincent) τηλεοράσεις και καλιμπρεισον (δεν είχε ιδέα γιατί μιλούσε) μέχρι παρόχους ρεύματος, ιδιωτικά πανεπιστήμια και μάλιστα για μια χώρα στην οποία δεν διαμένει πλέον..

Screenshot_2024-01-18-23-01-03-30_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-02-09-02_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-02-39-15_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-03-17-62_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Iσα ισα που ο Αρης μετραει με μηχανημα ,δεν μετραει απλα θερμοκρασιες σε ενα cpu και ο 5950x δεν ειναι και κανα θερμο cpu .

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, prefuse είπε

Δεν διαφωνεί κανείς ότι οι t30 είναι εξαιρετικοί

έγραψα "αν θυμάμαι καλα..."

Και η διαφορά είναι 0.3 βαθμούς όπου μπορεί να είναι και margin of error.

Αλλά οι p28 έχουν 2 πλεονεκτήματα είναι φθηνότεροι και είναι πιο ήσυχοι σε full load

Το top performance όμως παραμένει στους t30 και ο p28 εμφανίζει έναν θόρυβο που μπορεί να ενοχλεί πάνω από κάποιες στροφές. Με έκανες και ξανά είδα το βίντεο... :)

Και sorry αν σου γ@μησ@ τη χαρά της αγοράς

Αναμένουμε αποτέλεσμα με θερμοκρασίες και κυρίως θόρυβο, γιατί οι επιδόσεις από μόνες δεν λένε απολύτως τίποτα. Ποιος θα τρέχει full load τα t30 και το μηχάνημα θα είναι δίπλα του;

Δεν έχει να κάνει με την αγορά μου ρε συ .. προφανώς μιλάμε για τεχνολογία που γίνεται παρωχημένη με το κλείσιμο των ματιών … απλά έγραψες για αεροπλανοφόρα σα να τους απαξιώνεις κάπως ενώ βλέπουμε ότι και σε χαμηλές στροφές πάλι αποδίδουν καλύτερα ..

Τώρα οποίος πάρει τ30 να τα βάλει 3000rpm θα χρειαστεί και ένα καλό ζευγάρι ωτοασπίδες :P δεν είναι για full load εκτός άμα θες να τους τεσταρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δεν έχει να κάνει με την αγορά μου ρε συ .. προφανώς μιλάμε για τεχνολογία που γίνεται παρωχημένη με το κλείσιμο των ματιών … απλά έγραψες για αεροπλανοφόρα σα να τους απαξιώνεις κάπως ενώ βλέπουμε ότι και σε χαμηλές στροφές πάλι αποδίδουν καλύτερα ..

Τώρα οποίος πάρει τ30 να τα βάλει 3000rpm θα χρειαστεί και ένα καλό ζευγάρι ωτοασπίδες :P δεν είναι για full load εκτός άμα θες να τους τεσταρεις 

Όχι φίλε στους 3000 θα τους δουλεύεις όλη την ώρα.

Έδωσες τόσα χρήματα για φανς ας πιάσουν τόπο. Θέλεις performance στα όρια.

Εξάλλου όπως λέει και ο λαός: "Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος;" 

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, prefuse είπε

Πολύ πιο ήσυχος ο p28 σε full load και γενικά παρόμοιο performance. Προσωπικά δεν θα επέλεγα κανένα από τους 2, θα πήγαινα για κάποιον πολύ πιο ήσυχο με λίγο χειρότερο performance.

Για πες καμια προταση.

Θελω κι εγω ανεμιστηρακια για το νεο κουτι και δεν εχω αποφασισει ακομη.

Τα Be Quiet Silent Wings Pro 4 κοιτουσα.

Κατι αλλο που θα προτεινες για καλο flow/noise rate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, SeNNinhA said:

Η συχνότητα του ηχου εχει παντα μεγαλη σημασια, ισως και περισσοτερο απο την πραγματικη ενταση σε db.

Ενας υψίσυχνος θόρυβος ειναι εκνευριστικος ενώ ενα χαμηλης συχνότητας θορυβος λειτουργει εως και χαλαρωτικα καποιες φορες.

Στα review του hwcooling χωρίζει σε χαμηλές, μεσαίες και υψηλές συχνότητες και μετράει στο κάθε τα peaks. Εγώ μόνο από τέτοια reviews μπορώ να καταλάβω ένα fan πριν το αγοράσω. Και φυσικά σημασία έχουν μόνο τα reviews από τους 5-6 που έχουν τον εξοπλισμό (όπως ο Άρης, οι GN κλπ).

https://www.hwcooling.net/en/phanteks-ph-f120t30-the-fan-that-pushes-boundaries-review/

Σε κάθε περίπτωση τα t30 είναι κορυφή και τα review του Άρη πολύ αξιόπιστα για όποιον δεν χρειάζεται παραπάνω ανάλυση σαν του HWcooling.

2 hours ago, SeNNinhA said:

Για πες καμια προταση.

Θελω κι εγω ανεμιστηρακια για το νεο κουτι και δεν εχω αποφασισει ακομη.

Τα Be Quiet Silent Wings Pro 4 κοιτουσα.

Κατι αλλο που θα προτεινες για καλο flow/noise rate?

H Noctua αναπτύσσει νέα 140mm LCP, μόλις πήρε άλλους 3 μήνες αναβολή για το Q2 2024, μπορεί αν είναι επανάσταση όταν βγουν.

Για να συγκρίνεις fans και να δεις ποιος είναι ο πιο κατάλληλος για εσένα πρέπει να αποφασίσεις τα db που προσωπικά σε ενδιαφέρουν, εμένα πχ με ενδιαφέρει μόνο το κάτω από 40db, άλλους τα 45db, δεν είναι πάντα το ίδιο ανεμιστηράκι καλύτερο.

Στη συνέχεια πρέπει να δεις μέσα από τι θα περάσει ο αέρας, ανάλογα με το αν είναι mesh χωρίς φίλτρο ή οπές με φίλτρο άλλο fan είναι το καλύτερο.

Αφού βρεις τα fans με τις κατάλληλες επιδόσεις πρέπει να δεις αν έχουν κάνει ότι χρειάζεται για να καταπολεμήσουν το vibration.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Tambas91 said:

Δεν έχει να κάνει με την αγορά μου ρε συ .. προφανώς μιλάμε για τεχνολογία που γίνεται παρωχημένη με το κλείσιμο των ματιών … απλά έγραψες για αεροπλανοφόρα σα να τους απαξιώνεις κάπως ενώ βλέπουμε ότι και σε χαμηλές στροφές πάλι αποδίδουν καλύτερα ..

Τώρα οποίος πάρει τ30 να τα βάλει 3000rpm θα χρειαστεί και ένα καλό ζευγάρι ωτοασπίδες :P δεν είναι για full load εκτός άμα θες να τους τεσταρεις 

Τι να απαξιωσω ρε αφού σε όλα τα review είναι top performer. Και να ήθελα δεν μπορώ :P

Αεροπλανοφόρα έγραψα για τις στροφές που πιάνουν και ότι είναι θορυβώδη.

Προσωπικά προτιμώ 2-3 βαθμούς παραπάνω στο CPU παρά +4-5db παραπάνω στα αυτακια μου. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, αλλά θέμα προτίμησης, top performance ή λιγότερου θορύβου με οκ θερμοκρασίες.

Και το θέμα δεν είναι μόνο στα 36db που μέτρησε ο Canucks αλλά και πιο κάτω / πάνω.

Και για να απαντήσω στον φίλο @SeNNinhA που σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός, απλά θα περίμενα τους νέους noctua που είναι εταιρεία με αλμυρές τιμές αλλά φημίζεται για τα αθόρυβα προϊόντα της. θα έβγαιναν με καθυστέρηση τέλος 2023, αλλά απο ότι γράφει και ο φίλος παραπάνω, πήραν και νέα έξτρα καθυστέρηση.

Αλλά αν είχα άμεση ανάγκη τώρα, θα έπαιρνα (μάλλον) τους πολύ οικονομικούς arctic μέχρι να βγουν οι νέοι noctua.

7 hours ago, akoinonitos said:

Iσα ισα που ο Αρης μετραει με μηχανημα ,δεν μετραει απλα θερμοκρασιες σε ενα cpu και ο 5950x δεν ειναι και κανα θερμο cpu .

Δυστυχώς ο Άρης φωνάζει πολύ και λαικιζει (όχι ότι σε μερικά θέματα όπως με το ρεύμα, δεν είχε δίκιο αλλά μιλάει πλέον για πράγματα που δεν έχει καμία επαφή, εμπειρία και γνώσεις, η παραγωγή είναι από κινητό με κακο φωτισμό, μιλάει 15 λεπτά για ένα θέμα που θα μπορούσε να αναλύσει σε 1 λεπτό) πλέον δεν μπορώ να δω βίντεο του αλλά μπορώ να διαβάσω review του. :)

Και δεν έχει ούτε το καυστικό χιούμορ του Steve, ούτε την απλή παραγωγή του mike (ή όπως τον λένε) από hardware Canucks που κάνει τα συγκριτικά των fans (οι άλλοι 2 Canucks κάνουν πολύ πιο visual pleasing πλάνα αλλά στα fans δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..) που δεν είναι και τίποτα σπουδαίο/ δύσκολο να εχεις ένα καλά φωτισμένο κάδρο και καλαίσθητα infographics.

Τεσπά κρίμα γιατί οι γνώσεις του σε συγκεκριμένα τεχνολογικά θέματα είναι αξιόλογες και θα μπορούσε να έχει καλύτερο κανάλι αν είχε συγκεκριμένη θεματολογία και όχι κανάλι γενικού περιεχομένου. Είναι σαν να βλέπω τον Steve να μιλάει για CPU, slow cinema, να αναλύει τις ταινίες του Kiarostami και κάθε Κυριακή μεσημέρι να μαγειρεύει sushi.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, prefuse είπε

 @SeNNinhA

Αλλά αν είχα άμεση ανάγκη τώρα, θα έπαιρνα (μάλλον) τους πολύ οικονομικούς arctic μέχρι να βγουν οι νέοι noctua.

Το ίδιο έλεγα να κάνω κι εγώ.

Δεν έχω ανάγκη τα σούπερ δυνατό fans ούτως ή άλλως.

Μάλιστα όπου μπαίνουν 140αρηδες θα μπουν μιας και έχουν μεγαλύτερη παροχή σε λιγότερες στροφές άρα πιο ήσυχοι θεωρητικά και με λιγότερους στροβιλισμους στις ροες τους (οι στροβιλισμοι σας μειώνουν δραματικά την ψύξη σας όποτε προσοχή στο σεταρισμα των ανεμιστήρων σας. Μεγάλη δύναμη δεν σημαίνει πάντα και καλό αποτέλεσμα).

Μάλλον Artic black no leds και εάν υπάρξει ανάγκη θα αλλάξουν στο μέλλον.

Thanks

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώντας μίξη τους Phanteks T30 (120-ριδες) & Thermaltake Toughfan 14 Pro (140-ριδες) όπου έμπαινε ο καθένας στο Phanteks Enthoo Pro Special Edition , στην aio του cpu και στην aio της gpu υπήρξε πολύ καλό αποτέλεσμα στα temps γενικά συνολικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ήρθε το νέο psu... (seasonic tx1300)

SP95... 

P-Core 104   E-Core 78   MC  83

Ήμουν σε gigabyte/aorus τα τελευταία χρόνια και με το bios της asus έχω χαθεί.

 Δώστε μου τα φώτα σας

 

 

 

Screenshot_20240120_221316_Gallery.jpg

 

Screenshot_20240120_222033_Gallery.jpg

Screenshot_20240120_222041_Gallery.jpg

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5800 VID δεν ειναι ελεινα τραγικο :) 

Το καλυτερο που έχεις να κανεις ειναι να τεσταρεις το CPU. Ορισμένες φορες το VID δεν ειναι ορισμός του ποσο καλα μπορεις να κανεις OC/UV

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρική να πάρω για τον 14700k γιατί ακύρωσα την Asus B760-i και επειδή δεν μου την έφεραν στο χρονικό διάστημα που μου είχαν πει και γιατί την είχα παραγγείλει για να φτιάξω μίνι υπολογιστή αλλά αφού πήρα το Lian Li O11 Air Mini μόνο μίνι υπολογιστή δεν φτιάχνω.

Έλεγα κάτι σε MSI η Asus B760 η Ζ790 μέχρι 250 ευρώ ATX Micro ATX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, LLLEFTERIS said:

Ποια μητρική να πάρω για τον 14700k γιατί ακύρωσα την Asus B760-i και επειδή δεν μου την έφεραν στο χρονικό διάστημα που μου είχαν πει και γιατί την είχα παραγγείλει για να φτιάξω μίνι υπολογιστή αλλά αφού πήρα το Lian Li O11 Air Mini μόνο μίνι υπολογιστή δεν φτιάχνω.

Έλεγα κάτι σε MSI η Asus B760 η Ζ790 μέχρι 250 ευρώ ATX Micro ATX

Screenshot2024-01-22201257.png.3a29b87fc00b0e2754020c15fd66f6f2.png

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=46674044%2C46674203%2C46841029

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...