Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έλα ρε και φτιάχνεις τα πάντα από κει?

Θα το δω μετά που θα είμαι σπίτι.

δεν υπαρχει καλυτερο μεχρι και καμπυλες και διαλεγεις ποια fans θα ακουνε σε καθε καμπυλη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, azazil1190 said:

Έλα ρε και φτιάχνεις τα πάντα από κει?

Θα το δω μετά που θα είμαι σπίτι.

Σούπερ είναι ! Πρόσφατα το δοκίμασα και εγώ.

Αντί για τα αεροπλανοφόρα t30 δες και κάτι πιο ήσυχο... Δεν θα έχεις συνέχεια full load για να δεις διάφορες στην απόδοση. Γενικά ψάξε τα τελευταία βίντεο τους...είναι top καναλι για fan

Αν τύχει και δεις κανένα βίντεο τους και αναφέρουν ότι τα fan του κουτιού, καλό είναι να τρέχουν σε διαφορετικές ταχύτητες, για να μην συντονίζουν, ρίξε ένα quote γιατί δεν θυμάμαι που το άκουσα/διάβασα. Νομίζω αυτοί το αναφέρουν.

Πάντως αναμένω τον φίλο με τα 9xt30 πόσο unbearable θόρυβο θα κάνει το κουτί του (+ότι παίζει να έχει χειροτερέψει τις θερμοκρασίες), εκτός και αν προορίζεται για σέρβερ κλεισμένο σε αποθήκη.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, prefuse είπε

Σούπερ είναι ! Πρόσφατα το δοκίμασα και εγώ.

Αντί για τα αεροπλανοφόρα t30 δες και κάτι πιο ήσυχο... Δεν θα έχεις συνέχεια full load για να δεις διάφορες στην απόδοση. Γενικά ψάξε τα τελευταία βίντεο τους...είναι top καναλι για fan

Αν τύχει και δεις κανένα βίντεο τους και αναφέρουν ότι τα fan του κουτιού, καλό είναι να τρέχουν σε διαφορετικές ταχύτητες, για να μην συντονίζουν, ρίξε ένα quote γιατί δεν θυμάμαι που το άκουσα/διάβασα. Νομίζω αυτοί το αναφέρουν.

Πάντως αναμένω τον φίλο με τα 9xt30 πόσο unbearable θόρυβο θα κάνει το κουτί του (+ότι παίζει να έχει χειροτερέψει τις θερμοκρασίες), εκτός και αν προορίζεται για σέρβερ κλεισμένο σε αποθήκη.

 

Kανετε παντα ενα λαθος βλεποντας τις max στροφες ,μπορει οι T30 στις 3000 στροφες να κανουν φασαρια αλλα στις 1500 θα ειναι πιο ησυχοι και με καλυτερο airflow και static presure απο ολους τους αλλους

 

https://hwbusters.com/cooling/phanteks-t30-120-cooling-fan-review-recheck/

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, prefuse είπε

Σούπερ είναι ! Πρόσφατα το δοκίμασα και εγώ.

Αντί για τα αεροπλανοφόρα t30 δες και κάτι πιο ήσυχο... Δεν θα έχεις συνέχεια full load για να δεις διάφορες στην απόδοση. Γενικά ψάξε τα τελευταία βίντεο τους...είναι top καναλι για fan

Αν τύχει και δεις κανένα βίντεο τους και αναφέρουν ότι τα fan του κουτιού, καλό είναι να τρέχουν σε διαφορετικές ταχύτητες, για να μην συντονίζουν, ρίξε ένα quote γιατί δεν θυμάμαι που το άκουσα/διάβασα. Νομίζω αυτοί το αναφέρουν.

Πάντως αναμένω τον φίλο με τα 9xt30 πόσο unbearable θόρυβο θα κάνει το κουτί του (+ότι παίζει να έχει χειροτερέψει τις θερμοκρασίες), εκτός και αν προορίζεται για σέρβερ κλεισμένο σε αποθήκη.

 

Ωραία φανακια θα τα έβαζα για το case.

Επειδή στην aio θέλω καλύτερη απόδοση για αυτό λέω για τα τ30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, azazil1190 said:

Ωραία φανακια θα τα έβαζα για το case.

Επειδή στην aio θέλω καλύτερη απόδοση για αυτό λέω για τα τ30

Σε κανονικές συνθήκες (αν θυμάμαι καλά το βίντεο) τα Lian li έχουν το ίδιο performance με λιγότερο θόρυβο και είναι κάτω από τις στροφές που εισάγεται ο ενοχλητικός θόρυβος που αναφέρει στο βίντεο. Με το t30 θα έχεις καλύτερες επιδόσεις μόνο όταν τρέχεις για ώρες το cinebench 24 και ποτέ άλλοτε..

Αλλά καλύτερα τσεκαρε το βίντεο γιατί μπορεί να ξεχνάω άλλες βασικές πληροφορίες.

Οτι βγάζει κάποιος μεγαλύτερο αποτέλεσμα στο cinebench δεν σημαίνει ότι έχει και καλύτερη απόδοση γενικά... Θα έχει καλύτερη απόδοση ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιεί την μηχανή 3d rendering του cinema 4d από όπου είναι φτιαγμένο και το cinebench. Σχεδόν σε καμία άλλη περίπτωση δεν θα είναι ταχύτερος ο υπολογιστής του καθώς οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα δεν θα χρησιμοποιεί έτσι την CPU. Πχ στο Photoshop που είναι lightly threaded, δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά και ώφελος, μόνο φασαρία απο τα fan.

Δεν γνωρίζω πως χρησιμοποιούν την CPU τα games που ενδιαφέρεστε και φαντάζομαι σε κάθε παιχνίδι θα είναι διαφορετικό, αλλά το ότι κάποιος βγάζει μεγαλύτερο νούμερο στο cinebench δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, πέρα από το ότι ο υπολογιστής του θα είναι πιο γρήγορος, σε 3d rendering αν χρησιμοποιήσει το cinema 4d.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, harrybani said:

Όντως,αλλά αξίζει,μέρα με την νύχτα οι θερμοκρασίες.

Για κάνα δίμηνο. Μετά, το Γάλλιο (το βασικό μέταλλο στα lm της αγοράς) θα έχει φάει για πλάκα τον χαλκό από το μπλοκ της υδρόψυξης, θα δεις μεγάλο degradation το οποίο δεν είναι αναστρέψιμο. Tα μπλοκ δεν είναι πλέον αμιγώς χαλκός (ο οποίος είναι πανάκριβος), είναι κράμα χαλκού + ψευδάργυρου. Με άλλα λόγια, έλκει με μανία τα ιόντα από το lm = διάβρωση σε χρόνο dt.

Καλύτερα βγάλτο γιατί δεν αξίζει να καταστρέψεις το μπλοκ για 3-4 βαθμούς κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχύει ,μετά απο 6 μήνες που έβγαλα το block δεν είχε το παραμικρό,μόνο ο cpu μικρά μαύρα στίγματα,καθαρισμός με αλοιφή καθαρισμού μετάλλων και κομπλέ.Τα γράμματα όμως αχνοφαίνονται πλέον.Μετά δοκίμασα το κρυοσέντονο(τα πιο πεταμένα λεφτά ever)και το έβγαλα με την πρώτη ευκαιρία.Επιμένω ότι αξίζει και η διαφορά στις θερμοκρασίες είναι χαοτικές σε σημειο που τα Τ30 ακόμα κ σε idle πέσανε κοντά 400 στροφές.

Επεξ/σία από harrybani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2:36-4:37 .Στo block της παλιας μου lian li galahad ούτε καν αυτό χρειάστηκε.Θα βγάλω και την deepcool σε 6 μήνες για έλεγχο και μιλάμε μονο για copper blocks.

Επεξ/σία από harrybani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akoinonitos said:

Kανετε παντα ενα λαθος βλεποντας τις max στροφες ,μπορει οι T30 στις 3000 στροφες να κανουν φασαρια αλλα στις 1500 θα ειναι πιο ησυχοι και με καλυτερο airflow και static presure απο ολους τους αλλους

 

https://hwbusters.com/cooling/phanteks-t30-120-cooling-fan-review-recheck/

Αυτο κατάλαβες από το βίντεο ή δεν το είδες;

Πολύ πιο ήσυχος ο p28 σε full load και γενικά παρόμοιο performance. Προσωπικά δεν θα επέλεγα κανένα από τους 2, θα πήγαινα για κάποιον πολύ πιο ήσυχο με λίγο χειρότερο performance.

Δεν ξέρω τι λέει ο Άρης αλλά για fan δεν τον πολύ εμπιστεύομαι, πλέον ειναι ytuber γενικου περιεχομένου και εκφράζει γνώμη για πράγματα που δεν κατέχει. Από "review" (τύφλα να έχει ο Vincent) τηλεοράσεις και καλιμπρεισον (δεν είχε ιδέα γιατί μιλούσε) μέχρι παρόχους ρεύματος, ιδιωτικά πανεπιστήμια και μάλιστα για μια χώρα στην οποία δεν διαμένει πλέον..

Screenshot_2024-01-18-23-01-03-30_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-02-09-02_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-02-39-15_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-03-17-62_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

Βρε εσύ αυτο κατάλαβες από το βίντεο ή δεν το είδες καν;

 

Screenshot_2024-01-18-23-01-03-30_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-02-09-02_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-02-39-15_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

Screenshot_2024-01-18-23-03-17-62_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg

με αυτό που ποστάρεις δείχνει τους t30 στα 36dBA να αποδίδουν καλύτερα.. άρα πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα που έγραψε νωρίτερα? :

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Σε κανονικές συνθήκες (αν θυμάμαι καλά το βίντεο) τα Lian li έχουν το ίδιο performance με λιγότερο θόρυβο και είναι κάτω από τις στροφές που εισάγεται ο ενοχλητικός θόρυβος που αναφέρει στο βίντεο. Με το t30 θα έχεις καλύτερες επιδόσεις μόνο όταν τρέχεις για ώρες το cinebench 24 και ποτέ άλλοτε..

πάντως εγώ με μια ερευνα αγοράς που έκανα σε ότι review είδα οι t30 δεν έχουν αντίπαλο.. μπορείς να το καταλάβεις και όταν τους πιάνεις στα χερια σου έχουν αριστη ποιότητα κατασκευής και βάρος χωρίς λαμπάκια και φαμφάρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Tambas91 said:

με αυτό που ποστάρεις δείχνει τους t30 στα 36dBA να αποδίδουν καλύτερα.. άρα πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα που έγραψε νωρίτερα? :

πάντως εγώ με μια ερευνα αγοράς που έκανα σε ότι review είδα οι t30 δεν έχουν αντίπαλο.. μπορείς να το καταλάβεις και όταν τους πιάνεις στα χερια σου έχουν αριστη ποιότητα κατασκευής και βάρος χωρίς λαμπάκια και φαμφάρες

 

Δεν διαφωνεί κανείς ότι οι t30 είναι εξαιρετικοί

έγραψα "αν θυμάμαι καλα..."

Και η διαφορά είναι 0.3 βαθμούς όπου μπορεί να είναι και margin of error.

Αλλά οι p28 έχουν 2 πλεονεκτήματα είναι φθηνότεροι και είναι πιο ήσυχοι σε full load

Το top performance όμως παραμένει στους t30 και ο p28 εμφανίζει έναν θόρυβο που μπορεί να ενοχλεί πάνω από κάποιες στροφές. Με έκανες και ξανά είδα το βίντεο... :)

Και sorry αν σου χάλασα τη χαρά της αγοράς

Αναμένουμε αποτέλεσμα με θερμοκρασίες και κυρίως θόρυβο, γιατί οι επιδόσεις από μόνες δεν λένε απολύτως τίποτα. Ποιος θα τρέχει full load τα t30 και το μηχάνημα θα είναι δίπλα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Δεν διαφωνεί κανείς ότι οι t30 είναι εξαιρετικοί

έγραψα "αν θυμάμαι καλα..."

Και η διαφορά είναι 0.3 βαθμούς όπου μπορεί να είναι και margin of error.

Αλλά οι p28 έχουν 2 πλεονεκτήματα είναι φθηνότεροι και είναι πιο ήσυχοι σε full load

Το top performance όμως παραμένει στους t30 και ο p28 εμφανίζει έναν θόρυβο που μπορεί να ενοχλεί πάνω από κάποιες στροφές. Με έκανες και ξανά είδα το βίντεο... :)

Και sorry αν σου γ@μησ@ τη χαρά της αγοράς

Αναμένουμε αποτέλεσμα με θερμοκρασίες και κυρίως θόρυβο, γιατί οι επιδόσεις από μόνες δεν λένε απολύτως τίποτα. Ποιος θα τρέχει full load τα t30 και το μηχάνημα θα είναι δίπλα του;

Η συχνότητα του ηχου εχει παντα μεγαλη σημασια, ισως και περισσοτερο απο την πραγματικη ενταση σε db.

Ενας υψίσυχνος θόρυβος ειναι εκνευριστικος ενώ ενα χαμηλης συχνότητας θορυβος λειτουργει εως και χαλαρωτικα καποιες φορες.

Οποτε εκει το βλεπω αυτο που λεει ο τυπος.

Απο την αλλη ενω δεν μου αρεσουν φωταψιες και LEDs τα διακριτικα Led των P28 μου αρεσαν αρκετα. Και πρεπει να πω συγχαρητηρια για την πολυ καλό συστημα συνδεσεων των επιμερους κομματιων.

Το καθε μηχανημα λειτουργει σε διαφορετικους φορτους αλλα και περιβαλλον και θερμοκρασιες εργασιας καθως και σε αποσταση απο τον χρηστη.

Σε Gaming παιζεις κυριως με ακουστικα οποτε μονο για εργασια και για συμβιωση με αλλον στο δωματιο ειναι το θεμα.

 

Τους σκεφτομαι αν και οι Τ30 εμενα μου κανουν μιας και στεινω νεο PC χωρις led φωταψιες

Νομιζω όμως ότι και οι Silent Wings pro4 ειναι αρκετα καλοι και την BeQuite την συμπαθω. Μου αρεσουν και οι χαρακιες στα πτερυγια που νομιζω οτι συντελουν συμαντικα στην μειωση του θορυβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeNNinhA said:

Η συχνότητα του ηχου εχει παντα μεγαλη σημασια, ισως και περισσοτερο απο την πραγματικη ενταση σε db.

Ενας υψίσυχνος θόρυβος ειναι εκνευριστικος ενώ ενα χαμηλης συχνότητας θορυβος λειτουργει εως και χαλαρωτικα καποιες φορες.

Οποτε εκει το βλεπω αυτο που λεει ο τυπος.

Απο την αλλη ενω δεν μου αρεσουν φωταψιες και LEDs τα διακριτικα Led των P28 μου αρεσαν αρκετα. Και πρεπει να πω συγχαρητηρια για την πολυ καλό συστημα συνδεσεων των επιμερους κομματιων.

Το καθε μηχανημα λειτουργει σε διαφορετικους φορτους αλλα και περιβαλλον και θερμοκρασιες εργασιας καθως και σε αποσταση απο τον χρηστη.

Σε Gaming παιζεις κυριως με ακουστικα οποτε μονο για εργασια και για συμβιωση με αλλον στο δωματιο ειναι το θεμα.

 

Τους σκεφτομαι αν και οι Τ30 εμενα μου κανουν μιας και στεινω νεο PC χωρις led φωταψιες

Νομιζω όμως ότι και οι Silent Wings pro4 ειναι αρκετα καλοι και την BeQuite την συμπαθω. Μου αρεσουν και οι χαρακιες στα πτερυγια που νομιζω οτι συντελουν συμαντικα στην μειωση του θορυβου.

ναι ο θορυβος αυτος μπορει να ενοχλεί περισσότερο και ισως δεν το διορθωσουν μεχρι να βγαλουν νεο revision.

 αλλο κακο αυτο, να παιζεις και σε μικρη οθονη και με ακουστικά..🙃

Spoiler

χαιρομαι ιδιαιτερα οσους/οσες εχουν χρονο και παιζουν σε μεγαλες 65"+ oled με πολυκάναλο και 5.1 ηχεία, προσωπικα ειμαι (ακομα) με προβολεα+120" σταθερη+πολυκαναλο+sub, μέχρι να πέσει και το τελευταίο κάστρο των 120", που επεσε φετος με 115" απο TCL/Hisense, αλλα οι τιμες δεν έπεσαν..

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...