Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, azazil1190 said:

Για την ek έτσι είχα διαβάσει.(τελικά χρησιμοποιεί δικιά της καστομ)

Μπορεί να θυμάμαι λάθος και όσες ανέφερα πιο πάνω να ήταν gen7 .

Όπως και να έχει είναι από τις πιο δυνατές aio.

Αναφέρει ότι η lian LI LCD έχει asetek 8, ενώ η trinity performance έχει άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αναφέρει ότι η lian LI LCD έχει asetek 8, ενώ η trinity performance έχει άλλο.

H Galahad ii Trinity asetek 8 έχει και είναι πολύ ήσυχη η pump της,την χρησιμοποιώ κάνα μήνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Dennisbest said:

Καμία από αυτές δεν έχει asetek 8 . Galahad II lcd, asus ryujin/ryuo III , phanteks t30 gen 2 έχουν asetek 8 και μάλιστα μόνο η ryujin και η galahad lcd φτάνουν τις 3600rpm στην αντλία . 

Στο βίντεο παραπάνω αναφέρει ότι είτε στις 3600 είτε στις 2200, η απόδοση της lian li LCD είναι παραπλήσια ενώ ο θόρυβος στις 3600 είναι μεγάλος, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα.

Βασικά καλύτερα δες το βίντεο για να βγάλεις τα δικά σου συμπέρασμα.

5 minutes ago, ICE-T said:

H Galahad ii Trinity asetek 8 έχει και είναι πολύ ήσυχη η pump της,την χρησιμοποιώ κάνα μήνα .

Ναι είναι η πιο ήσυχη αλλά και ακριβότερη, σύμφωνα με το έγκυρο kitguru.

Κρίμα που δεν είχε και την ek nucleus στο συγκριτικό αλλά την είχαν βγαλει the aio to beat in 2023.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, harrybani είπε

Ξαναλέω και είναι το σημαντικότερο,όποια και να έχετε βάλτε liquid metal

Πανω στο καπακι αν μπει χάνεις εγγύηση μιας και σβήνονται τα χαρακτηριστικά πάνω στο cpu που είναι χαραγμένα από ιντελ.Επισης θέλει προσοχή μην τρέξει πουθενά η liquidmetal.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

H Galahad ii Trinity asetek 8 έχει και είναι πολύ ήσυχη η pump της,την χρησιμοποιώ κάνα μήνα .

Η "απλή" trinity δεν έχει asetek 8. Μόνο η lcd έχει. Οι άλλες (trinity και trinity performance) χρησιμοποιούν δικό τους in-house design το οποίο δυστυχώς από ότι διαβάζω δεν είναι και τόσο αξιόπιστο. Η trinity performance συγκεκριμένα, ανακλήθηκε και είναι εκτός stock μέχρι να λάβουν πρώτα τη νέα έκδοση όσοι τις επέστρεψαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dennisbest είπε

Η "απλή" trinity δεν έχει asetek 8. Μόνο η lcd έχει. Οι άλλες (trinity και trinity performance) χρησιμοποιούν δικό τους in-house design το οποίο δυστυχώς από ότι διαβάζω δεν είναι και τόσο αξιόπιστο. Η trinity performance συγκεκριμένα, ανακλήθηκε και είναι εκτός stock μέχρι να λάβουν πρώτα τη νέα έκδοση όσοι τις επέστρεψαν.

Ενώ η Asetek είναι αξιόπιστη, θέλεις να σου θυμίσω με την gen 7 που χρησιμοποίησε η phanteks στις AIO τι έπαθε ? Άμα είναι να χαλάσει η βγήκε πρόβλημα από την παραγωγή,δεν έχει νόημα ο κατασκευαστής.

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Στο βίντεο παραπάνω αναφέρει ότι είτε στις 3600 είτε στις 2200, η απόδοση της lian li LCD είναι παραπλήσια ενώ ο θόρυβος στις 3600 είναι μεγάλος, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα.

Βασικά καλύτερα δες το βίντεο για να βγάλεις τα δικά σου συμπέρασμα.

Ναι είναι η πιο ήσυχη αλλά και ακριβότερη, σύμφωνα με το έγκυρο kitguru.

Κρίμα που δεν είχε και την ek nucleus στο συγκριτικό αλλά την είχαν βγαλει the aio to beat in 2023.

νομίζω η πιο φτηνή είναι σε σχέση με τις άλλες Lian Li γιατί δεν έχει το controller για τα fan μέσα .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Ενώ η Asetek είναι αξιόπιστη, θέλεις να σου θυμίσω με την gen 7 που χρησιμοποίησε η phanteks στις AIO τι έπαθε ? Άμα είναι να χαλάσει η βγήκε πρόβλημα από την παραγωγή,δεν έχει νόημα ο κατασκευαστής.

νομίζω η πιο φτηνή είναι σε σχέση με τις άλλες Lian Li γιατί δεν έχει το controller για τα fan μέσα .

Για την gen 8 πάντως δεν έχει ακουστεί κάτι ακόμα και είναι αρκετούς μήνες που έχουν βγει υλοποιήσεις με αυτήν . H performance είχε θέματα από τις πρώτες μέρες που βγήκε . Και η προηγούμενη γενιά είχε αρκετές αστοχίες από ότι έχω διαβάσει . Η πιο αξιόπιστη παίζει να είναι η Arctic τελικά απλά έχει μείνει αρκετά πίσω πλέον στο performance .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Για την gen 8 πάντως δεν έχει ακουστεί κάτι ακόμα και είναι αρκετούς μήνες που έχουν βγει υλοποιήσεις με αυτήν . H performance είχε θέματα από τις πρώτες μέρες που βγήκε . Και η προηγούμενη γενιά είχε αρκετές αστοχίες από ότι έχω διαβάσει . Η πιο αξιόπιστη παίζει να είναι η Arctic τελικά απλά έχει μείνει αρκετά πίσω πλέον στο performance .

Ναι ισχύει οι gen 8 δουλεύουν καλά,Εγώ την έβγαλα την Artic γιατί μου έβρισκε το χοντρό backplate στο πίσω μέρος του κουτιού Ο11D Evo και έδενε στραβα η μητρική, αλλιώς δεν θα ασχολιομουν καθόλου.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, elpenor είπε

Όλα αυτά τα AIO που αναφέρθηκαν κάνουν τον ίδιο θόρυβο σε idle ή υπάρχουν κάποια πιο ήσυχα;

Για παράδειγμα διαβάζω μία απάντηση στο reddit για το performance το οποίο είχε μεγάλο RMA rate και το έκαναν discontinue:

Έχω διαβάσει και για το LT720 κάποια σχόλια που με κάνουν να πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλο για όποιον θέλει το πιο αθόρυβο.

Υπάρχει κάποιο AIO, έστω και με τσιμπημένη τιμή, που να έχουν προσέξει πολύ το θέμα του θορύβου;

στην Nucleus οταν βαζω την αντλια τερμα ακουγεται οχι ενοχλητικα για εμενα για εσενα σιγουρα θα σε ενοχλει :lol:

Στις 2000rpm δλδ στο 50% δεν την ακους καθολου, τα fans της ωστοσο δεν ξερω αν θα σου κανουν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

στην Nucleus οταν βαζω την αντλια τερμα ακουγεται οχι ενοχλητικα για εμενα για εσενα σιγουρα θα σε ενοχλει :lol:

Στις 2000rpm δλδ στο 50% δεν την ακους καθολου, τα fans της ωστοσο δεν ξερω αν θα σου κανουν

Εγώ δεν την ακούω καθόλου την αντλία της πάντως .

Τα φαν της ναι είναι ενοχλητικά στις υψηλές στροφές.

Σκέφτομαι να βάλω 3χτ30 ,όχι για τον θόρυβο αλλά για την απόδοση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Εγώ δεν την ακούω καθόλου την αντλία της πάντως .

Τα φαν της ναι είναι ενοχλητικά στις υψηλές στροφές.

Σκέφτομαι να βάλω 3χτ30 ,όχι για τον θόρυβο αλλά για την απόδοση 

εισαι μακρυα γιαυτο ,τα φανς μεχρι 50% τα εχω πιο πανω κανουν φασαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

εισαι μακρυα γιαυτο ,τα φανς μεχρι 50% τα εχω πιο πανω κανουν φασαρια

Την αντλία την έχω τέρμα .

Και τα φαν από 40% στις χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι 60% στους 60c μέσο του bios.

Τώρα δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ακούει το curve στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Την αντλία την έχω τέρμα .

Και τα φαν από 40% στις χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι 60% στους 60c μέσο του bios.

Τώρα δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ακούει το curve στην πραγματικότητα.

βαλε fan control ρε να παιζεις μπαλιτσα ωραια

2024-01-18194634.png.be0fcb90d0d2261c643305fdd92a9b49.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

βαλε fan control ρε να παιζεις μπαλιτσα ωραια

2024-01-18194634.png.be0fcb90d0d2261c643305fdd92a9b49.png

Έλα ρε και φτιάχνεις τα πάντα από κει?

Θα το δω μετά που θα είμαι σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...