Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Mitsos_The_Great είπε

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, ανακοινώθηκαν επεξεργαστές, μητρικές μπας και βγάλω σε σύνταξη τον πολύ τίμιο 9900K;

Αν βγάλεις σύνταξη τον 9900k, εγώ πρέπει να πάω για αποτέφρωση τον 9600kf... :)

Τι χρήση κάνεις;

Τι κάρτα έχεις και που αποσκοπείς;

H 13η γενιά καθώς και η νέα πλατφόρμα amd (am5/ddr5) έχουν επίσημα κυκλοφορήσει, είναι πολύ πρόσφατες και σε "κακές" σχετικά τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Αν βγάλεις σύνταξη τον 9900k, εγώ πρέπει να πάω για αποτέφρωση τον 9600kf... :)

Τι χρήση κάνεις;

Τι κάρτα έχεις και που αποσκοπείς;

H 13η γενιά καθώς και η νέα πλατφόρμα amd (am5/ddr5) έχουν επίσημα κυκλοφορήσει, είναι πολύ πρόσφατες και σε "κακές" σχετικά τιμές

 

Η Gen 13 επίσημα θα κυκλοφορήσει στις 20 του μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2022 στις 9:31 ΠΜ, Herald είπε

Aυτή τη στιγμή τα 3 καλύτερακια κιτάκια ddr5 (που μπορείς να αγοράσεις χωρίς να έχεις κονέ στην ταιβάν :P ) κάνουν μεταξύ 320 και 370 (corsair 6600c32 / gskill 6400c32 / gskill 6600c34). Προσωπικά δεν θα αγόραζα κάτι λιγότερο αν πήγαινα τώρα για DDR5. Το πρόβλημα είναι οι μητρικές για να τα τρέξουν αυτά reliably, πόσο μάλλον αν θες και να κάνεις λίγο tuning πέρα από το XMP,  ξεκινάνε από τα 600€ 😮 

Οπότε από θέμα value νομίζω η καλύτερη επιλογή, και εφόσον από όσο ξέρω δεν σε ενδιαφέρει το tuning, είναι τα 6000c30 / 6000c32 kitakia περίπου στα 250-270€ που τα τρέχουν και μητρικές entry level. 

Για DDR4, τα κιτάκια που κάνουνε παπάδες σε XMP κοστίζουν επίσης 300+ και πέφτεις και σε IMC lottery, μιας και σε Gear 1 τα 4k mhz είναι πιο δύσκολα από τα 6600 των DDR5 σε gear 2. 

Περίμενε το warzone 2 να δείς τι παίζει με τον 3d και τα zen 3 γενικότερα. Αν σκάσει πάλι φάση nakatomi plaza χάρισε τα σε κάποιον και έλα στην αγκαλιά της μπλέ ;) 

 

Ενα ποστ που πέτυχα στο reddit με διάφορες συχνότητες (ram) και διαφορές στο συγκεκριμένο σημείο. 

[ δεν υπάρχει πια αλλά anyway ]

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

 

Ενα ποστ που πέτυχα στο reddit με διάφορες συχνότητες (ram) και διαφορές στο συγκεκριμένο σημείο. 

[ δεν υπάρχει πια αλλά anyway ]

Βρές και με 5950x στο ίδιο σημείο 

Ντάξει, σταματάω 🙃

 

Ναί όντως οι ram (βασικά τα πάντα) παίζουν ρόλο στο warzone. Και DDR4 > DDR5 στο συγκεκριμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζ690 λέμε ρέι. Στα τελευταία της ειναι η πλατφόρμα. ΙΣΩΣ όσοι παίξουνε με DDR5 τέρατα μνήμες και μητρικές (€€€) να ρίξουν ματιές. Με DDR4 κανένας λόγος

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τσεκαρετε λιγο τιμες στο αγγλικο amazon. Με δασμους μεσα και μεταφορικα βγαινουν αρκετα φθηνοτερα οι z790 απ' οτι στην Ευρώπη. Μιλησα σημερα μαζι τους γιατι σκεφτομαι να τσιμπησω μια και μου ειπαν οτι ισχυει η 2ετης εγγυηση απο αυτους. Αυτο που με προβληματιζει ειναι σε περιπτωση που οντως  χρειαστει η εγγυηση, αν θα ξαναπερασει τελωνειο αλλα ουτε ο υπαλληλος που μιλησα μαζι του μου το ξεκαθαρισε, ουτε με μια αναζητηση δεν βρηκα σχετικη απαντηση με το τι παιζει.. Το μονο που μου απαντησε ο υπαλληλος ηταν οτι θα με καθοδηγησουν αυτοι αν χρειαστει, καθως θα μου πληρωσουν και καποια μεταφορικα. Η z790 strix d4 παντως που γλυκοκοιταω βγαινει με ολα μεσα στα περιπου 380 ενω στη Γερμανια αυτη τη στιγμη παιζει γυρω στα 490...

Επεξ/σία από soleht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αν γράφει ότι η αποστολή γίνεται από Amazon EU ( οταν τη βάλεις στο καλαθι ) δεν υπάρχει πρόβλημα

Edit το τσέκαρα, Amazon EU 

Screenshot 2022-10-06 020742.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Νομίζω αν γράφει ότι η αποστολή γίνεται από Amazon EU ( οταν τη βάλεις στο καλαθι ) δεν υπάρχει πρόβλημα

Edit το τσέκαρα, Amazon EU 

Screenshot 2022-10-06 020742.png

Α οκ δεν το ήξερα αυτο. Thanks! Οποτε μαλλον θα πεσει η παραγγελια αυριο..

Βλεπω παντως για τους πιο μερακληδες τη strix-e στα 520 και τη hero στα 640 τελικες τιμες ενω στο alternate 677 και 820 αντιστοιχα (με γερμανικο ομως φπα -χωρις μεταφορικα).. και στα πιο οικονομικα μοντελα υπαρχουν διαφορες στις τιμες αλλα μικροτερες..

Προφανως οι τιμες θα πεσουν και στα γερμανικα μαγαζια αργοτερα αλλα για οποιον θελει day one νομιζω ειναι καλη προταση το amazon uk.

Επεξ/σία από soleht
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, soleht είπε

Α οκ δεν το ήξερα αυτο. Thanks! Οποτε μαλλον θα πεσει η παραγγελια αυριο..

Βλεπω παντως για τους πιο μερακληδες τη strix-e στα 520 και τη hero στα 640 τελικες τιμες ενω στο alternate 677 και 820 αντιστοιχα (με γερμανικο ομως φπα -χωρις μεταφορικα).. και στα πιο οικονομικα μοντελα υπαρχουν διαφορες στις τιμες αλλα μικροτερες..

Προφανως οι τιμες θα πεσουν και στα γερμανικα μαγαζια αργοτερα αλλα για οποιον θελει day one νομιζω ειναι καλη προταση το amazon uk.

Mην πάρεις ASUS. Η τουλάχιστον περίμενε τα reviews. Η ακόμα καλύτερα, μην πάρεις ASUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Aπλά ενημέρωση, καλύτερα προτιμήστε το alternatede. Χρεώνει 16€ μεταφορικά με UPS!! Το caseking ζητάει 32€ με DHL. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...