Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Οι τοπ αυτή την στιγμή βάση των reviews.

Με τυχαία σειρά τις βαζω.

Ek nucleus 360

Lian li Galahad performance

Deepcool 720

Coolermaster Atmos.(βγάζει και μια καινούρια με διπλή αντλία,πιστεύω θα είναι πολύ δυνατή)

Msi meg core liquid 280/360.

Με την ek είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Για μένα εάν μπορεί ο φίλος να πάρει μια απο τις παραπάνω που έγραψα μιας και θα του μείνει σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης cpu.

 

 

 

Και η 240 η Nucleous, πάντως, πατάει αρκετές 360. Ανάλογα και με το setup βέβαια του κουτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Grisos είπε

Και η 240 η Nucleous, πάντως, πατάει αρκετές 360. Ανάλογα και με το setup βέβαια του κουτιού.

Όλες αυτές έχουν ασετεκ8 αντλία μέσα για αυτό και έχουν ισάξια απόδοση και λογικό να πηγαίνουν κοντρα τις πιο παλιές με πιο παλιές αντλίες.

Περιμένω την νέα coolermaster που έχει διπλή αντλία και λογικά θα κάνει παπάδες για aio.Εκτος εάν βγάλουν και οι άλλοι μαζί με αυτήν .

https://news.coolermaster.com/2024/01/03/g11-aio/

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία από αυτές δεν έχει asetek 8 . Galahad II lcd, asus ryujin/ryuo III , phanteks t30 gen 2 έχουν asetek 8 και μάλιστα μόνο η ryujin και η galahad lcd φτάνουν τις 3600rpm στην αντλία . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Καμία από αυτές δεν έχει asetek 8 . Galahad II lcd, asus ryujin/ryuo III , phanteks t30 gen 2 έχουν asetek 8 και μάλιστα μόνο η ryujin και η galahad lcd φτάνουν τις 3600rpm στην αντλία . 

Για την ek έτσι είχα διαβάσει.(τελικά χρησιμοποιεί δικιά της καστομ)

Μπορεί να θυμάμαι λάθος και όσες ανέφερα πιο πάνω να ήταν gen7 .

Όπως και να έχει είναι από τις πιο δυνατές aio.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω θα εβαζα ποιο πολυ contact frame  για να μην στραβωσει ο επεξεργαστης και δω αργοτερα μεγαλυτερες θερμοκρασιες παρα για να ριξω 3-5 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Παντως εγω θα εβαζα ποιο πολυ contact frame  για να μην στραβωσει ο επεξεργαστης και δω αργοτερα μεγαλυτερες θερμοκρασιες παρα για να ριξω 3-5 βαθμους.

Μέχρι να στραβωσει το ihs θα έχουμε αλλάξει cpu ρε😋  .

Νομίζω πως όλα αυτά που έχουμε διαβάζει ανά καιρούς αριστερά και δεξιά έχουν μια δόση μύθου.Τον 10900κ που τον είχα day one σε apex z490 που είχε το ίδιο ilm η ιντελ με το τωρινό δεν στραβωσε.

Μια χαρά ήταν και είναι η θερμοκρασία του(τώρα τον έχει φίλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τον Igor που είχε ανακαλύψει το washer mod, και τον ρώτησα εάν μια σύγχρονη z790 μητρική χρειάζεται ακόμα κάτι τέτοιο. Τον ρώτησα συγκεκριμένα για την asrock nova που σκοπεύω να αγοράσω. Μου ειπε ότι το πρόβλημα με τα ilm παραμένει και θεωρεί καλύτερη λύση το contact frame της thermalright. Προσωπικά δεν παρατήρησα διάφορα γιατί το εγκατέστησα σε b660 μητρική με όχι απαιτητικό επεξεργαστή (12100f), ως προς τις θερμοκρασίες. Ήταν ωστόσο πολύ πιο "φυσιολογικό" το κλείδωμα του σοκετ καθότι με τα 1.0mm washers απαιτήθηκε πολύ λιγότερη δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, prefuse είπε

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν αλλά δεν το έγραψα. Ότι με τα limit που έχω εγώ δεν θα δω καμία διαφορά και ότι για να υπάρξει διάφορα θα πρέπει και όλα τα άλλα να γίνουν τέλεια.

Στο video του Steve έχει οδηγίες τοποθέτησης, τίποτα σπουδαίο αλλά για όποιον τις χρειάζεται..

Την ek την σκέφτεται ένας φίλος αλλά για 13600k, του λέω να πάρει μια thermalright frozen των 40€ αλλά επειδή επέλεξε το lian LI vision θα πρέπει μάλλον να δώσει άσκοπα χρήματα για φανάκια και aio.

Ευχαριστημένος με την ek? Του πρότεινα 2 lian li, την ek και μια deepcool νομίζω είναι οι καλύτερες αυτή την στιγμή.

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/8-way-aio-showdown-kitgurus-2023-cpu-cooler-round-up/

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/ekwb-nucleus-aio-cr360-lux-d-rgb-cpu-cooler-review/

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/deepcool-lt720-white-360mm-aio-unboxing/

Η Deepcool LT720 είναι πολύ καλή για τα λεφτά της,125 την έχει το Terabyte.gr άμεσα διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτά τα AIO που αναφέρθηκαν κάνουν τον ίδιο θόρυβο σε idle ή υπάρχουν κάποια πιο ήσυχα;

Για παράδειγμα διαβάζω μία απάντηση στο reddit για το performance το οποίο είχε μεγάλο RMA rate και το έκαναν discontinue:

Quote

LIANLIOFFICIAL • 3mo ago

Hi thanks for reaching out,

Rev 2 is not going to be with Asetek solution, but it does have changes made.

We improved the noise dampening around the pump area so there won't be any more rattle coming out. We are also improving the AMD bracket to give the cooler better performance after we saw some media outlets pointing out there are room for improvements.

Έχω διαβάσει και για το LT720 κάποια σχόλια που με κάνουν να πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλο για όποιον θέλει το πιο αθόρυβο.

Υπάρχει κάποιο AIO, έστω και με τσιμπημένη τιμή, που να έχουν προσέξει πολύ το θέμα του θορύβου;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να προτείνετε μια ΑΙΟ υδρόψυξη 240/280mm για i9-14900k? 

Έχω το Cosmos SE ως κουτί και δεν θέλω να αφαιρέσω το HDD cage για να εγκαταστήσω 360mm ψυγείο, το επάνω μέρος έχει εγκατεστημένη μια 280mm υδρόψυξη (Nepton) και είναι το max μέγεθος που χωράει το κουτί στο επάνω μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho13 είπε

Μπορείτε να προτείνετε μια ΑΙΟ υδρόψυξη 240/280mm για i9-14900k? 

Arctic liquid freezer η πιο vfm εγώ ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από θερμοκρασίες και θόρυβο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.ekwb.com/shop/aio/ek-nucleus?dir=asc&order=position

Όλες οι παραπάνω 360 έχουν ίδιες επιδόσεις και αντλία;

Απλά αλλάζουν την οθόνη και τα fan σε RGB ?

Από ότι διαβάζω η ek nucleus και καποια (σε μπερδεύουν τα πολλά μοντέλα) lian LI Galahad II .... Είναι οι top performer aio, με την deepcool LT720 να είναι η καλύτερη VFM aio αυτή τη στιγμή.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την deepcool LT720 ,πολύ καλή αλλά όχι ποιοτικοί ανεμιστήρες.Ξαναλέω και είναι το σημαντικότερο,όποια και να έχετε βάλτε liquid metal αντί για κρυοσέντονα και θερμαγώγιμες και θα εκπλαγείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...