Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Armoral said:

Δεν ξέρω αν έχει μπει ήδη.

Ναι, όταν παίζει, ο 14900κ καταναλώνει περισσότερο. Να μας πει τι γίνεται τις υπόλοιπες 12 ώρες που ο υπολογιστής κάθεται στο ρελαντί... Αυτό με την κατανάλωση το συζητάμε 10 χρόνια τώρα... Εκατσε κανείς να μετρήσει πόσα παραπάνω πλήρωσε για έναν μήνα, απο την μεγαλύτερη κατανάλωση ενός επεξεργαστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Armoral είπε

Δεν ξέρω αν έχει μπει ήδη.

Ο τύπος είναι μαπας. 

Τον έχει πνίξει τον 14900 σε ρεύματα ,ρολόγια ,λιμιτς και έχει χάλια αποτελέσματα αλλά και θερμοκρασίες.

Κοινώς δεν ξέρει τι του γίνεται.Θα σταθώ στο σκορ του στο στο cb r23 ως παράδειγμα ,ο οποίος βγάζει με default k open limits cpu 40264 σε αντίθεση με το δικό μου uv με ιντελ λιμιτς που βγάζω 40400-40500 κάπου εκεί με πολύ πιο χαμηλές θερμοκρασίες.Επισης οι θερμοκρασίες και τα ρολόγια του με uv in game είναι για κλάματα όπως και η απόδοση του chip έτσι όπως το έχει καταντήσει.

Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω σαφώς γιατί δεν έχει κάνει σωστό uv στον 14900 εσκεμμένα η όχι δεν έχει σημασία.Απο την άλλη γουστάρω τα ρύζια και την απόδοση τους στα του gaming ,ειδικά τον 7800χ3δ που είναι vfm και πάρα πολύ δυνατός.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Armoral είπε

Δεν ξέρω αν έχει μπει ήδη.

Θυμασαι που σου ελεγα οτι οι περισσοτεροι youtubers ειναι αμπαλοι? Αυτος ειναι ενας απο αυτους :P

 

6 ώρες πριν, Eloy είπε

Ναι, όταν παίζει, ο 14900κ καταναλώνει περισσότερο. Να μας πει τι γίνεται τις υπόλοιπες 12 ώρες που ο υπολογιστής κάθεται στο ρελαντί... Αυτό με την κατανάλωση το συζητάμε 10 χρόνια τώρα... Εκατσε κανείς να μετρήσει πόσα παραπάνω πλήρωσε για έναν μήνα, απο την μεγαλύτερη κατανάλωση ενός επεξεργαστή ?

Καλα αστο η κατναλωση της Intel δεν σωζεται ,ειδικα στοκ τα πραγματα ειναι τραγικα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες το βράδι εκανε ένα update το windows και δεν μου δουλεύει το xmp 6400 μετα από update F8=F12 Bios δουλεύει τι xmp στα 6400 για τώρα.

(Corsair Dominator Platinum RGB 64 GB (4 x 16 GB) DDR5-6400 CL38)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλουμε contact frame χάνεται η εγγύηση της μητρικής ή είναι ανάλογα την εταιρεία;

Είτε thermalright, είτε το ακριβότερο της grizzly, ακριβώς το ίδιο performance δεν έχουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που να αγορασω contact frame και ποιο να παρω;

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Αν βάλουμε contact frame χάνεται η εγγύηση της μητρικής ή είναι ανάλογα την εταιρεία;

Είτε thermalright, είτε το ακριβότερο της grizzly, ακριβώς το ίδιο performance δεν έχουν;

 

Γιατι αν χαλασει η μητρικη και βαλεις παλι την παλια βαση που θα το δουν οτι εσυ ειχες βαλει contact frame?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Απο που να αγορασω contact frame και ποιο να παρω;

Γιατι αν χαλασει η μητρικη και βαλεις παλι την παλια βαση που θα το δουν οτι εσυ ειχες βαλει contact frame?

Νομίζω φαίνεται αν βγει..αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, prefuse είπε

Νομίζω φαίνεται αν βγει..αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Τίποτα δεν φαίνεται.

Όσο για την απόδοση μεταξύ thermalright k grizzly.

Για μένα thermalright για δύο λόγους.

Είναι πιο φθηνό

Και συγχωρεί λάθος εάν το σφίξεις λίγο παραπάνω επειδή στην βάση του έχει καουτσούκ όπως το στοκ ilm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, azazil1190 said:

Τίποτα δεν φαίνεται.

Όσο για την απόδοση μεταξύ thermalright k grizzly.

Για μένα thermalright για δύο λόγους.

Είναι πιο φθηνό

Και συγχωρεί λάθος εάν το σφίξεις λίγο παραπάνω επειδή στην βάση του έχει καουτσούκ όπως το στοκ ilm.

Τελικά δεν είναι φθηνό, μετά τα review ότι έχει ίδια απόδοση με το grizzly, πήγε και αυτό πάνω από 48€+, στο review του Steve ήταν 5$..

Thermalright Intel LGA1700 CPU Frame, LGA1700-BCF, Black, L-Shaped Screwdriver, TF7, 0.08 oz (2 g) Included https://amzn.eu/d/bHEMR98

Σε αυτή την τιμή, δεν αξίζει ένα contact frame, για 2-3 βαθμούς διαφορά...ειδικά αν δεν έχουμε πρόβλημα με τις θερμοκρασίες, όπως εγώ.

Από ebay Κίνα έχει κάτι no brand με 5-10€ (παίζει να είναι τα ίδια με thermalright χωρίς το logo) αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με τελωνείο.

https://www.ebay.com/itm/375095265047?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=8g__1ihqryw&sssrc=4429486&ssuid=&var=&widget_ver=artemis&media=COPY

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

Τελικά δεν είναι φθηνό, μετά τα review ότι έχει ίδια απόδοση με το grizzly, πήγε και αυτό πάνω από 48€+, στο review του Steve ήταν 5$..

Thermalright Intel LGA1700 CPU Frame, LGA1700-BCF, Black, L-Shaped Screwdriver, TF7, 0.08 oz (2 g) Included https://amzn.eu/d/bHEMR98

Σε αυτή την τιμή δεν αξίζει για 2-3 βαθμούς διαφορά...ειδικά αν δεν έχουμε πρόβλημα με τις θερμοκρασίες, όπως εγώ.

Από ebay Κίνα έχει κάτι no brand με 5-10€ (παίζει να είναι τα ίδια με thermalright χωρίς το logo) αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με τελωνείο.

https://www.ebay.com/itm/375095265047?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=8g__1ihqryw&sssrc=4429486&ssuid=&var=&widget_ver=artemis&media=COPY

Από Γερμανία το είχα φέρει στα 30€ εάν θυμάμαι καλά με μεταφορικά.(Amazon.de) είδανε ότι πουλάει και το ανέβασαν και αυτό στην τιμή.

Διαφορά έχει παραπάνω από 2-3c ειδικά όταν το cpu τραβάει από 280w k επάνω.

Εάν παίζεις με λιμιτς cpu δεν θα δεις τρομερές διαφορες.Αυτα που γράφω είναι από προσωπική εμπειρία.Για να δεις διαφορά θα πρέπει να το έχεις τοποθετήσει σωστά.Να έχεις βάλει σωστα πάστα ,να πατάει καλά το κουλερ και αυτό είναι ανάλογα το κουλερ που έχεις.

Η αρκτικ 360 που είχα πριν δεν πάταγε το ίδιο καλά με την ek που έχω τώρα.Ακομα και με στοκ ilm η ek πάει σχεδόν το ίδιο,ίσως και λίγο καλύτερα από ότι με arctic κ contact frame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ περιμένω να βγει contact frame  με RGB επάνω και οπωσδήποτε χαμηλή τιμή... Πάνω απο 10 Ε για λίγα εκατοστά στραβωμένη λαμαρίνα δεν δίνω ακόμα κι αν με δέρνουν... Διαβάζω πιο πάνω για 48, για 30... Ρε, πάμε καλά? 48Ε είναι μισός επεξεργαστής... είναι 16gb ddr4... μια σχετικά καλή ψύκρα με όλα τα παρελκόμενα και τον ανεμιστήρα...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, azazil1190 said:

Από Γερμανία το είχα φέρει στα 30€ εάν θυμάμαι καλά με μεταφορικά.(Amazon.de) είδανε ότι πουλάει και το ανέβασαν και αυτό στην τιμή.

Διαφορά έχει παραπάνω από 2-3c ειδικά όταν το cpu τραβάει από 280w k επάνω.

Εάν παίζεις με λιμιτς cpu δεν θα δεις τρομερές διαφορες.Αυτα που γράφω είναι από προσωπική εμπειρία.Για να δεις διαφορά θα πρέπει να το έχεις τοποθετήσει σωστά.Να έχεις βάλει σωστα πάστα ,να πατάει καλά το κουλερ και αυτό είναι ανάλογα το κουλερ που έχεις.

Η αρκτικ 360 που είχα πριν δεν πάταγε το ίδιο καλά με την ek που έχω τώρα.Ακομα και με στοκ ilm η ek πάει σχεδόν το ίδιο,ίσως και λίγο καλύτερα από ότι με arctic κ contact frame

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν αλλά δεν το έγραψα. Ότι με τα limit που έχω εγώ δεν θα δω καμία διαφορά και ότι για να υπάρξει διάφορα θα πρέπει και όλα τα άλλα να γίνουν τέλεια.

Στο video του Steve έχει οδηγίες τοποθέτησης, τίποτα σπουδαίο αλλά για όποιον τις χρειάζεται..

Την ek την σκέφτεται ένας φίλος αλλά για 13600k, του λέω να πάρει μια thermalright frozen των 40€ αλλά επειδή επέλεξε το lian LI vision θα πρέπει μάλλον να δώσει άσκοπα χρήματα για φανάκια και aio.

Ευχαριστημένος με την ek? Του πρότεινα 2 lian li, την ek και μια deepcool νομίζω είναι οι καλύτερες αυτή την στιγμή.

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/8-way-aio-showdown-kitgurus-2023-cpu-cooler-round-up/

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/ekwb-nucleus-aio-cr360-lux-d-rgb-cpu-cooler-review/

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/deepcool-lt720-white-360mm-aio-unboxing/

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν αλλά δεν το έγραψα. Ότι με τα limit που έχω εγώ δεν θα δω καμία διαφορά και ότι για να υπάρξει διάφορα θα πρέπει και όλα τα άλλα να γίνουν τέλεια.

Στο video του Steve έχει οδηγίες τοποθέτησης, τίποτα σπουδαίο αλλά για όποιον τις χρειάζεται..

Την ek την σκέφτεται ένας φίλος αλλά για 13600k, του λέω να πάρει μια thermalright frozen των 40€ αλλά επειδή επέλεξε το lian LI vision θα πρέπει μάλλον να δώσει άσκοπα χρήματα για φανάκια και aio.

Ευχαριστημένος με την ek? Του πρότεινα 2 lian li, την ek και μια deepcool νομίζω είναι οι καλύτερες αυτή την στιγμή.

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/8-way-aio-showdown-kitgurus-2023-cpu-cooler-round-up/

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/ekwb-nucleus-aio-cr360-lux-d-rgb-cpu-cooler-review/

https://www.kitguru.net/components/cooling/james-dawson/deepcool-lt720-white-360mm-aio-unboxing/

Οι τοπ αυτή την στιγμή βάση των reviews.

Με τυχαία σειρά τις βαζω.

Ek nucleus 360

Lian li Galahad performance

Deepcool 720

Coolermaster Atmos.(βγάζει και μια καινούρια με διπλή αντλία,πιστεύω θα είναι πολύ δυνατή)

Msi meg core liquid 280/360.

Με την ek είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Για μένα εάν μπορεί ο φίλος να πάρει μια απο τις παραπάνω που έγραψα μιας και θα του μείνει σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης cpu.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, azazil1190 said:

Οι τοπ αυτή την στιγμή βάση των reviews.

Με τυχαία σειρά τις βαζω.

Ek nucleus 360

Lian li Galahad performance

Deepcool 720

Coolermaster Atmos.(βγάζει και μια καινούρια με διπλή αντλία,πιστεύω θα είναι πολύ δυνατή)

Msi meg core liquid 280/360.

Με την ek είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Για μένα εάν μπορεί ο φίλος να πάρει μια απο τις παραπάνω που έγραψα μιας και θα του μείνει σε περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης cpu.

 

 

 

ευχαριστω, τις πρωτες 3 του προτεινα και εγω, του εστειλα και τις αλλες 2 αλλα πιο πολυ θα τον μπερδευσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστω, τις πρωτες 3 του προτεινα και εγω, του εστειλα και τις αλλες 2 αλλα πιο πολυ θα τον μπερδευσω..

Όποια και να πάρει μια χαρά θα είναι .Οπότε οποια βρει πιο εύκολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...