Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tambas91 είπε

εσύ θες να με καταστρέψεις :P 

ευχαριστώ Χρηστο εκτος από αυτά στη υδρόψυξη (advanced) τα αλλα τα έβαλα στο performance, όταν τα βάλω στο καινούργιο κουτί θα κάτσω να φτιάξω και τα curves

Τελικα σε ποιο case θα πας γιατι 9 δεν φτανουν για το 3000 εκτος αν ειχες ηδη 5-6 ακομα.
4 μπροστα ,4 στο πλαι , 4 κατω, 1 πισω χωρις να υπολογισω αλλα 3 κατω 4 πανω.
Aν ακυρωσεις καποια , ακυρωσε τα πλαινα.
Αν ακυρωσεις πανω απο 4 ακυρωσε μετα απο τα κατω πλαινα.
Τα πιο βασικα ειναι 4 μπροστα, 4 πανω, 1 πισω, 3 κατω απο τη Gpu.
Στα 4 κατω πλαινα θα μπορουσες να βαλεις και 4 οτι ναναι απο τα παλια σου fans.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τελικα σε ποιο case θα πας γιατι 9 δεν φτανουν για το 3000 εκτος αν ειχες ηδη 5-6 ακομα.
4 μπροστα ,4 στο πλαι , 4 κατω, 1 πισω χωρις να υπολογισω αλλα 3 κατω 4 πανω.
Aν ακυρωσεις καποια , ακυρωσε τα πλαινα.
Αν ακυρωσεις πανω απο 4 ακυρωσε μετα απο τα κατω πλαινα.
Τα πιο βασικα ειναι 4 μπροστα, 4 πανω, 1 πισω, 3 κατω απο τη Gpu.

σύνολο έχω 12 T30 και 3 be quiet pure wings 3..  πάνω θα βάλω την υδρόψυξη να βγάζει αέρα και μάλλον θα τις κουμπώσω τα be quiet 

οποτε έχουμε 4 πλαγια, 4 κάτω απ την κάρτα και 4 να βάζουν αέρα από μπροστά... θα βάλω και ένα μούφα που έχω να βγάζει αέρα από πίσω μέχρι να πάρω άλλο ένα t30, έχω δει ότι παίρνει και 4 πλαγια διπλα από τη MB αλλα νομίζω δεν έχει νόημα να βάλω εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

σύνολο έχω 12 T30 και 3 be quiet pure wings 3..  πάνω θα βάλω την υδρόψυξη να βγάζει αέρα και μάλλον θα τις κουμπώσω τα be quiet 

οποτε έχουμε 4 πλαγια, 4 κάτω απ την κάρτα και 4 να βάζουν αέρα από μπροστά... θα βάλω και ένα μούφα που έχω να βγάζει αέρα από πίσω μέχρι να πάρω άλλο ένα t30, έχω δει ότι παίρνει και 4 πλαγια διπλα από τη MB αλλα νομίζω δεν έχει νόημα να βάλω εκεί

Δες απο τα reviews ποια εχουν καλυτερο static presure και air flow πανω σε ψυγεια, νομιζω τα T30 ειναι καλυτερα για τη AIO.

3X T30 στην ΑΙΟ (το 4ο πανω μπορεις και να μη το βαλεις για να μην χαλαει το μπροστα πανω που βαζει οπως και το 4ο κατω απο τη gpu)
4x T30 μπροστα, 3Χ Τ30 κατω απο τη GPU συνολο 10 Τ30 και μενουν 2x T30 και 3x Silent Wings.
Βαζεις τα 3x Silent Wing και 1 T30 κατω πλαι και 1 T30 πισω.

Screenshot_15.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δες απο τα reviews ποια εχουν καλυτερο static presure και air flow πανω σε ψυγεια, νομιζω τα T30 ειναι καλυτερα για τη AIO.

3X T30 στην ΑΙΟ (το 4ο πανω μπορεις και να μη το βαλεις για να μην χαλαει το μπροστα πανω που βαζει οπως και το 4ο κατω απο τη gpu)
4x T30 μπροστα, 3Χ Τ30 κατω απο τη GPU συνολο 10 Τ30 και μενουν 2x T30 και 3x Silent Wings.
Βαζεις τα 3x Silent Wing και 1 T30 κατω πλαι και 1 T30 πισω.

Screenshot_15.jpg

θέλω πρώτα να πάρω το κουτί να το δω από κοντά να το περιεργαστώ και λίγο, το θέμα είναι ότι έχω πάρει και 2 τέτοια: Arctic Case Fan Hub - PWM Sharing Hub for PC fans - 10 outputs | Skroutz.gr και θέλω να βάλω τα T30 6 στο κάθε ένα ώστε να δίνουν τις ίδιες στροφές. αυτή είναι μια σκέψη άλλη είναι να μη τα βάλω όλα και να βάλω και μερικά χύμα στη μητρική...

εγώ το σκεφτόμουν κάπως έτσι: 

image.jpeg.af211afa02e86a769e71e12702db586f.jpeg

τα πάνω που βγάζουν θέλω να είναι κολλητά με αυτά που βάζουν για να τραβάνε καθαρό αέρα και από αυτά που βάζουν από μπροστά πιστεύω ότι κάτω κάτω και να μη βάλω ένα είναι irrelevant... τώρα στη ψύκτρα δε ξέρω ποσο θα κάνουν διαφορα και τα be quiet είναι καλά fans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

θέλω πρώτα να πάρω το κουτί να το δω από κοντά να το περιεργαστώ και λίγο, το θέμα είναι ότι έχω πάρει και 2 τέτοια: Arctic Case Fan Hub - PWM Sharing Hub for PC fans - 10 outputs | Skroutz.gr και θέλω να βάλω τα T30 6 στο κάθε ένα ώστε να δίνουν τις ίδιες στροφές. αυτή είναι μια σκέψη άλλη είναι να μη τα βάλω όλα και να βάλω και μερικά χύμα στη μητρική...

εγώ το σκεφτόμουν κάπως έτσι: 

image.jpeg.af211afa02e86a769e71e12702db586f.jpeg

τα πάνω που βγάζουν θέλω να είναι κολλητά με αυτά που βάζουν για να τραβάνε καθαρό αέρα και από αυτά που βάζουν από μπροστά πιστεύω ότι κάτω κάτω και να μη βάλω ένα είναι irrelevant... τώρα στη ψύκτρα δε ξέρω ποσο θα κάνουν διαφορα και τα be quiet είναι καλά fans

Δοκιμασε το αν και νομιζω οτι επειδη δεν εχεις Air cooler ωστε η μεγαλυτερη πηγη θερμοτητας να ειναι στο κεντρο του κουτιου δεν θα εχεις κανενα θεμα με τη AIO τερμα πισω και οσο πιο κοντα στο πισω fan που επισης βγαζει.
Ολη η ζεστη θα ειναι πανω και απο παντου θα ερχεται κρυος αερας.
Το 4ο κατω απο τη GPU θα σου χαλασει τη ροη στα 3 μπροστα θα δουλευει σαν block.
Οι δοκιμες θα σου δειξουν το καλυτερο αποτελεσμα γιατι το case ειναι τεραστιο.
Tα δυνατα fans γινονται αδυναμα και το πιο βασικο που σε ενδιαφερει ειναι η ροη του αερα να μην εχει εμποδια με τα fans να βοηθανε την ροη προς την ιδια κατευθυνηση.
Δηλαδη απο μπροστα-κατω προς πισω-πανω σαν μια καμπυλη σε γραφημα που ξεκιναει κατω δεξια και καταληγει πανω αριστερα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Psyber είπε

Έχει κανείς άποψη για τις μνήμες αυτές;: https://www.teamgroupinc.com/en/product-detail/memory/T-CREATE/expert-u-dimm-ddr5-black/expert-u-dimm-ddr5-black-CTCED532G7200HC34ADC01/

 

Μάλλον με Asrock Nova θα πάνε.

Μια χαρα φαινονται απο specs , θα ταιριαζαν γαντι σε ενα build με asus proart αυτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akoinonitos said:

Μια χαρα φαινονται απο specs , θα ταιριαζαν γαντι σε ενα build με asus proart αυτες!

Η πρώτη μου σκέψη μόλις είδα το design τους! Επιτέλους ένα high performance κομμάτι hardware που δεν είναι σκυλέ!

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Psyber said:

Η πρώτη μου σκέψη μόλις είδα το design τους! Επιτέλους ένα high performance κομμάτι hardware που δεν είναι σκυλέ!

Αν σκοπεύεις να βάλεις 4 dimm μην πάρεις πάνω από 5600-6000 δεν πρόκειται να τις πιάσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε σκοπεύω. Είμαι της λογικής των δύο ντιμμ και εάν χρειαστώ περισσότερα gb τα αντικαθιστω πάλι με δύο ντιμμ διπλάσιας χωρητικότητας. Η asrock nova, υποθέτω ότι θα τα τρέξει οκ γιατί θεωρείται καλή από άποψη υποστήριξη και oc μνημών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Όχι δε σκοπεύω. Είμαι της λογικής των δύο ντιμμ και εάν χρειαστώ περισσότερα gb τα αντικαθιστω πάλι με δύο ντιμμ διπλάσιας χωρητικότητας. Η asrock nova, υποθέτω ότι θα τα τρέξει οκ γιατί θεωρείται καλή από άποψη υποστήριξη και oc μνημών.

Ναι ρε τα 7200 ανετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psyber είπε

Όχι δε σκοπεύω. Είμαι της λογικής των δύο ντιμμ και εάν χρειαστώ περισσότερα gb τα αντικαθιστω πάλι με δύο ντιμμ διπλάσιας χωρητικότητας. Η asrock nova, υποθέτω ότι θα τα τρέξει οκ γιατί θεωρείται καλή από άποψη υποστήριξη και oc μνημών.

Plug and play.

Απλά θα βάλεις xmp on 1-2 ανάλογα πως το έχει .Εάν πας σε 7200 μνήμες.

Το πιο πιθανόν είναι να τις βάλεις και 7400 όπως είναι χωρίς να πειράξει τπτ και να παίζουν σωστά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...