Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, LLLEFTERIS said:

 

Να υποθεσω η 600αρι βαλω η 1000 η καταναλωση θα ειναι ιδια δηλαδη οσο τραβηξει ο υπολογιστης σωστα;

Το τι ζηταει ο υπολογιστης απο το τροφοδοτικο και τι τραβαει απο τον τοιχο , οχι δεν ειναι το ιδιο . Εκει παιζει ρολο το efficiency του τροφοδοτικου. 

Με βαση το παραδειγμα που εθεσες σε περιπτωση που το συστημα σου π.χ ζητουσε 500watt( δεν θελει τοσο το δικο σου ) με το 1000 θα ειχες καλυτερη καταναλωση απο οτι με το 600αρι. 

Εγω σαν δικο μου κανονα εχω θεσει σε περιπτωση που παιρνω καινουργιο τροφοδοτικο να εχω το διπλασιο σαν περιθωριο για τη μεγιστη αποδοση / λιγοτερο θορυβο . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Το τι ζηταει ο υπολογιστης απο το τροφοδοτικο και τι τραβαει απο τον τοιχο , οχι δεν ειναι το ιδιο . Εκει παιζει ρολο το efficiency του τροφοδοτικου. 

Με βαση το παραδειγμα που εθεσες σε περιπτωση που το συστημα σου π.χ ζητουσε 500watt( δεν θελει τοσο το δικο σου ) με το 1000 θα ειχες καλυτερη καταναλωση απο οτι με το 600αρι. 

Εγω σαν δικο μου κανονα εχω θεσει σε περιπτωση που παιρνω καινουργιο τροφοδοτικο να εχω το διπλασιο σαν περιθωριο για τη μεγιστη αποδοση / λιγοτερο θορυβο . 

Αρα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα θα παω σε 850 τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Αρα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα θα παω σε 850 τοτε.

Μεχρι ενα σημειο , μετα το  μεγαλυτερο κοστος δεν θα το κανεις ποτε αποσβεση ακομα και μια 10ετια να κρατησεις το τροφοδοτικο ( που ευκολα ενα ποιοτικο τροφοδοτικο τα φτανει αυτα τα χρονια ) Για το συστημα σου 750  η 850 θα επαιρνα ωστε να μπορεις να βαλεις και οποια gpu θελησεις στο μελλον χωρις να αλλαζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τροφοδοτικο απο αγγελια ενα RM750X 6 μηνων.

Επειδη ειχε χασει τα καλωδια ειχε μονο αυτο της μητρικης πηρε το φουλ σετ της Corsair πριν 10 μερες.

Ερωτηση 1) Επειδη ειναι μπλε χρωμα και δεν μου αρεσουν ειναι ομως σφραγισμενα και δεν εχουν περασει οι 14 μερες απο την αγορα που ειναι το δικαιωμα επιστροφης μπορω να τα επιστρεψω να παρω ιδια σε αλλο χρωμα η να παρω κατι αλλο;

Ερωτηση 2) Επειδη τα καλωδια που φοραει αυτο το τροφοδοτικο ειναι type 4 και εγω εχω καλωδια type 3 πειραζει αν τα βαλω; Οπως ειδα στο site της Corsair μονο το 24πινο ειναι διαφορετικο που το 24πινο το εχω μου το εδωσε σε type 4

Τωρα εχω συνδεσει το τροφοδοτικο σε εναν υπολογιστη απλα εχω βαλει το 24πινο type4 το 8πινο cpu type 3 και ενα sata για τους δυο δισκους η καρτα δεν παιρνει ρευμα ειναι αρχαια.

Δουλευει μια χαρα απλα λογικα τα type 4 ειναι καλυτερα.

https://www.corsair.com/us/en/s/psu-cable-compatibility

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πηρα τροφοδοτικο απο αγγελια ενα RM750X 6 μηνων.

Επειδη ειχε χασει τα καλωδια ειχε μονο αυτο της μητρικης πηρε το φουλ σετ της Corsair πριν 10 μερες.

Ερωτηση 1) Επειδη ειναι μπλε χρωμα και δεν μου αρεσουν ειναι ομως σφραγισμενα και δεν εχουν περασει οι 14 μερες απο την αγορα που ειναι το δικαιωμα επιστροφης μπορω να τα επιστρεψω να παρω ιδια σε αλλο χρωμα η να παρω κατι αλλο;

Ερωτηση 2) Επειδη τα καλωδια που φοραει αυτο το τροφοδοτικο ειναι type 4 και εγω εχω καλωδια type 3 πειραζει αν τα βαλω; Οπως ειδα στο site της Corsair μονο το 24πινο ειναι διαφορετικο που το 24πινο το εχω μου το εδωσε σε type 4

Τωρα εχω συνδεσει το τροφοδοτικο σε εναν υπολογιστη απλα εχω βαλει το 24πινο type4 το 8πινο cpu type 3 και ενα sata για τους δυο δισκους η καρτα δεν παιρνει ρευμα ειναι αρχαια.

Δουλευει μια χαρα απλα λογικα τα type 4 ειναι καλυτερα.

https://www.corsair.com/us/en/s/psu-cable-compatibility

Μεγειες! Εάν το πήρες σε καλή τιμή και είναι σε καλή κατάσταση ,καλά έκανες.

Moνο type 4 καλώδια στο συγκεκριμένο μην κάνεις πειράματα με τα ρεύματα,γνωμη μου. Επίσης πάρε το καλώδιο της Corsair για την gpu.(type 4)

 

*Έλα να ετοιμαζόμαστε για το τελευταίο upgrade.

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/-alleged-intel-core-i9-14900ks-photo-leak

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μεγειες! Εάν το πήρες σε καλή τιμή και είναι σε καλή κατάσταση ,καλά έκανες.

Moνο type 4 καλώδια στο συγκεκριμένο μην κάνεις πειράματα με τα ρεύματα,γνωμη μου. Επίσης πάρε το καλώδιο της Corsair για την gpu.(type 4)

 

*Έλα να ετοιμαζόμαστε για το τελευταίο upgrade.

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/-alleged-intel-core-i9-14900ks-photo-leak

 

 

 

Πάντως στην σελίδα γράφει ότι κάνουν τα type3 αλλά τουλάχιστον της κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή θα τα αλλάξω σε 4

Για την κάρτα γραφικών θέλω να βρω single δηλαδή να τερματίζει σε ένα 8πινο όχι σε δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πάντως στην σελίδα γράφει ότι κάνουν τα type3 αλλά τουλάχιστον της κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή θα τα αλλάξω σε 4

Για την κάρτα γραφικών θέλω να βρω single δηλαδή να τερματίζει σε ένα 8πινο όχι σε δύο.

Κάτσε ρε 4060ti δεν έχεις?

Το corsair το καλώδιο είναι από 2 8πινα σε 1 .

Tο παρακάτω

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/ilektrologika-ergaleia/kalodia/corsair-psu-kalodio-eos-600w-gia-kartes-pcie-5-0_4080009?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAnfmsBhDfARIsAM7MKi3pEBnmAeIrwcoLLhQ-mNrTv15fLy65YcYmd49tT9lslSzw-GcjAswaAv_DEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ένα 8πινο παίρνει η 4060 το κλασσικό όχι αυτό το καινούριο.

Για αυτό δεν θέλω να βάλω της Corsair γιατί βγάζει δύο πάνω σε ένα καλώδιο και έτσι το άλλο θα κρεμάει σαν τσουτσουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ένα 8πινο παίρνει η 4060 το κλασσικό όχι αυτό το καινούριο.

Για αυτό δεν θέλω να βάλω της Corsair γιατί βγάζει δύο πάνω σε ένα καλώδιο και έτσι το άλλο θα κρεμάει σαν τσουτσουνα.

Γράψε λάθος τοτε.

Νόμιζα πως και η 4060 είχε το "καινούριο" βύσμα. Οπότε ναι πας σε ένα μονό 8πινο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Γράψε λάθος τοτε.

Νόμιζα πως και η 4060 είχε το "καινούριο" βύσμα. Οπότε ναι πας σε ένα μονό 8πινο

Τελικα θα κρατησω τα καλωδια που εχω type 3 και θα βαλω αγγελια το σετ με τα μπλε καλωδια.

Το παρακατω ειναι απο την Corsair που λεει οτι η μονη διαφορα στα καλωδια type 3 με τα καλωδια type 4 ειναι το 24πινο που αυτο το εχω σε type 4 αρα τα υπολοιπα που ειναι type 3 δεν εχουν προβλημα.

Αν πουληθει το σετ βλεπω για αλλα καλωδια sleeved σε μαυρο η κοκκινο χρωμα.

 

Screenshot 2024-01-11 at 17-09-06 LEGACY PSU CABLE COMPATIBILITY.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθαν τα Τ30 από βδομάδας θα έχω και το κουτί … μιας και έχω χρόνο άμα θέλει κανείς ας μου πει με πια διάταξη θέλει να τα βάλω στο κουτί και τι να τρέξω να δούμε θερμοκρασίες …IMG_2095.jpeg.d9d1cc3cee33d3afc353d3d53424bb11.jpeg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν ήρθαν τα Τ30 από βδομάδας θα έχω και το κουτί … μιας και έχω χρόνο άμα θέλει κανείς ας μου πει με πια διάταξη θέλει να τα βάλω στο κουτί και τι να τρέξω να δούμε θερμοκρασίες …


EK reveals their world’s first Direct-Die AIO CPU Liquid cooler

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Λοιπόν ήρθαν τα Τ30 από βδομάδας θα έχω και το κουτί … μιας και έχω χρόνο άμα θέλει κανείς ας μου πει με πια διάταξη θέλει να τα βάλω στο κουτί και τι να τρέξω να δούμε θερμοκρασίες …IMG_2095.jpeg.d9d1cc3cee33d3afc353d3d53424bb11.jpeg

Με γειες Κρις 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

εσύ θες να με καταστρέψεις :P 

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με γειες Κρις 

ευχαριστώ Χρηστο εκτος από αυτά στη υδρόψυξη (advanced) τα αλλα τα έβαλα στο performance, όταν τα βάλω στο καινούργιο κουτί θα κάτσω να φτιάξω και τα curves

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

εσύ θες να με καταστρέψεις :P 

ευχαριστώ Χρηστο εκτος από αυτά στη υδρόψυξη (advanced) τα αλλα τα έβαλα στο performance, όταν τα βάλω στο καινούργιο κουτί θα κάτσω να φτιάξω και τα curves

δεσε το κουτι για καλο και για κακο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...