Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Τούμπανο!

είναι braindead η επιλογή μου το ξέρω απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι όσο μεγάλη και να την έχει ο leatherman θα τη χωράει (την καινούργια κάρτα λέω) γενικά σαν το 500dx δεν έχει... το καλύτερο κουτί που είχα αλλα δε χώραγε πάνω το ψυγείο αλλιώς θα το παντρευόμουν...

25 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Αφήνω αυτό εδώ:

https://lian-li.com/product/uni-fan-tl-lcd/

έντιτ: όχι να πάρεις 12 τέτοια αλλά μερικά έτσι για το καλό 😛

δε μου αρέσουν γενικά τα πολλά λαμπάκια... ίσως κάποια στιγμή βάλω μια λεντοταινια να μην είναι σκέτη μαυρίλα τα t30 τα επέλεξα γιατί βλέπω δεν έχουν αντίπαλο γενικά...

25 λεπτά πριν, elpenor είπε

Είχα ακριβώς το ίδιο κόλλημα για πολλά χρόνια. Τώρα σκέφτομαι ως εξής, αν ανεβάσω το thermal limit άλλους 5 βαθμούς και φτιάξω τα profiles/curves ώστε σε κάθε workload να δουλεύει κοντά στο limit θα έχω ακόμα πιο αθόρυβο PC

δεν είναι άσχημες oi θερμοκρασίες μωρέ απλά εγώ θέλω το κάτι παραπάνω γαμώ το ξεροκέφαλο μου...

22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aν δεν εχει το κουτι να παρεις Hub για τα fans

για στείλε κανένα... που μπορώ να δω άμα έχει? δε λέει κάτι στο site της lian... αυτό είναι απλά για να τα συνδέσω όλα πάνω ? δε κάνει κάτι άλλο?

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

12 t30?

Oh My God Wow GIF

 

άμα τα ενώσω το κάνω και ανεμόπτερο :P 

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, Tambas91 said:

δε μου αρέσουν γενικά τα πολλά λαμπάκια... ίσως κάποια στιγμή βάλω μια λεντοταινια να μην είναι σκέτη μαυρίλα τα t30 τα επέλεξα γιατί βλέπω δεν έχουν αντίπαλο γενικά...

Ούτε εμένα μ'αρέσουν και θα τα'κλεινα τα λαμπάκια αλλά οθόνες στα fans για να βλέπεις CPU/GPU Temps ή κάνα hentai videάκι για τους μερακλήδες? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

είναι braindead η επιλογή μου το ξέρω απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι όσο μεγάλη και να την έχει ο leatherman θα τη χωράει (την καινούργια κάρτα λέω) γενικά σαν το 500dx δεν έχει... το καλύτερο κουτί που είχα αλλα δε χώραγε πάνω το ψυγείο αλλιώς θα το παντρευόμουν...

δε μου αρέσουν γενικά τα πολλά λαμπάκια... ίσως κάποια στιγμή βάλω μια λεντοταινια να μην είναι σκέτη μαυρίλα τα t30 τα επέλεξα γιατί βλέπω δεν έχουν αντίπαλο γενικά...

δεν είναι άσχημες oi θερμοκρασίες μωρέ απλά εγώ θέλω το κάτι παραπάνω γαμώ το ξεροκέφαλο μου...

για στείλε κανένα... που μπορώ να δω άμα έχει? δε λέει κάτι στο site της lian... αυτό είναι απλά για να τα συνδέσω όλα πάνω ? δε κάνει κάτι άλλο?

άμα τα ενώσω το κάνω και ανεμόπτερο :P 

https://www.bestprice.gr/cat/2619/tuning-parts.html?q=fan+hub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Ούτε εμένα μ'αρέσουν και θα τα'κλεινα τα λαμπάκια αλλά οθόνες στα fans για να βλέπεις CPU/GPU Temps ή κάνα hentai videάκι για τους μερακλήδες? 😛

είναι ψαρωτικη η οθονίτσα η αλήθεια είναι...

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αν πάρω 3 τέτοια Deepcool FH-04 Fan Hub Μαύρο | Skroutz.gr και βάλω στο κάθε ένα 4 t30 δε θα μου κάψει το pin της μητρικής? θα αντέξει τόσο ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Tambas91 said:

αν πάρω 3 τέτοια Deepcool FH-04 Fan Hub Μαύρο | Skroutz.gr και βάλω στο κάθε ένα 4 t30 δε θα μου κάψει το pin της μητρικής? θα αντέξει τόσο ρεύμα?

0,36A αν τα πας max rpm * 4 = 1,44A, πόσο αντέχει η μητρική σου; Χωρίς να ξέρω θα εκτιμούσα ότι η Tomahawk αντέχει 1.2Α στα απλά, ίσως 2Α στο CPU και παραπάνω στο pump pin header.

Edit: 3A στο pump το γράφει στο site.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

είναι ψαρωτικη η οθονίτσα η αλήθεια είναι...

αν πάρω 3 τέτοια Deepcool FH-04 Fan Hub Μαύρο | Skroutz.gr και βάλω στο κάθε ένα 4 t30 δε θα μου κάψει το pin της μητρικής? θα αντέξει τόσο ρεύμα?

μεχρι 3 θα σου ελεγα οκ ,στα 4 ειναι λιγο ρισκο , εγω θα προστιμουσα hub με ρευμα απο το τροφοδοτικο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

0,36A αν τα πας max rpm * 4 = 1,44A, πόσο αντέχει η μητρική σου; Χωρίς να ξέρω θα εκτιμούσα ότι η Tomahawk αντέχει 1.2Α στα απλά, ίσως 2Α στο CPU και παραπάνω στο pump pin header.

Edit: 3A στο pump το γράφει στο site.

γενικά βλέπω μέχρι 1 ampere λένε για τις περισσότερες... στη δικά μου msi mag z790 tomahawk wifi δε βλέπω να λέει κάπου...θα κοιτάξω να πάρω με ρεύμα που λέει ο Χρηστος...  

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Tambas91 said:

γενικά βλέπω μέχρι 1 ampere λένε για τις περισσότερες... στη δικά μου msi mag z790 tomahawk wifi δε βλέπω να λέει κάπου...θα κοιτάξω να πάρω με ρεύμα που λέει ο Χρηστος...  

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :) 

CPU_FAN1  2A 24W
PUMP_FAN1 3A 36W
SYS_FAN1~6  1A 12W

Ήταν στο manual τελικά.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γενικά βλέπω μέχρι 1 ampere λένε για τις περισσότερες... στη δικά μου msi mag z790 tomahawk wifi δε βλέπω να λέει κάπου...θα κοιτάξω να πάρω με ρεύμα που λέει ο Χρηστος...  

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :) 

30.png.37bc7169577c6a28b5192242bd8b39ce.png

Αν τα δουλευεις μεχρι τις 2000rpm θα εισαι οκ και με 4

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

στο advanced θα τα βάλω... θα πάρω αυτό Arctic Case Fan Hub - PWM Sharing Hub for PC fans - 10 outputs | Skroutz.gr τις arctic που έχει και ρεύμα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο 

 μια χαρα ειναι αυτο ,θες 3000 στροφες ? εισαι σιγουρος ? βαλτο στο διπλα δωματιο αν ειναι :P

 

https://hwbusters.com/cooling/phanteks-t30-120-cooling-fan-review-recheck/9/

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sjtak είπε

Τελικά μάλλον έρχεται APO και σε 12-13th gen.

https://www.techpowerup.com/317555/intel-apo-coming-to-12th-gen-and-13th-gen-core-processors-after-all

Δεν ξερω τι νοημα εχει το apo ,2 παιχνιδια ολα κιολα τοσο καιρο και στο ενα ειναι για να πας απο τα 500 στα 700fps , αχρειαστο εντελως 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω τι νοημα εχει το apo ,2 παιχνιδια ολα κιολα τοσο καιρο και στο ενα ειναι για να πας απο τα 500 στα 700fps , αχρειαστο εντελως 

Intel also announced a host of new titles that would get APO support during CES 2024. These include Marvel's Guardians of the Galaxy, F1 22, Strange Brigade (Vulkan), World War Z, Dirt 5 & World of Warcraft, these are among the list of 14 games.

Πρεπει να ειναι 10 παραπανω απο αυτα που εχουν FSR 3 :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροφοδοτικο θελει το παρακατω;

Κουτι Lian LI Air Mini
Μητρικη ASUS B760-i
Επεξεργαστης i7-14700k
Μνημη G-Skill 32GB 6400Mhz DDR5 A-RGB
Καρτα γραφικων MSI 4060 Ti 16GB Ventus 2X OC
Υδροψυξη Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB
Δισκος 1 καποιος NVME 250GB for OS
Δισκος 2 WD SN850X 2TB
Δισκος 3 Toshiba HDD 2TB
Ανεμιστηρες 5 συν 2 της υδροψυξης συνολο 7
Πληκτρολογιο Corsair K60 Pro TKL
Ποντικι Corsair M55 RGB Pro
 
Το 90% του υπολογιστη θα ειναι για να χαζευω στο ιντερνετ αντε καμια φορα κανα παιχνιδι ο μικρος και καμια επεξεργασια βιντεο εγω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...