Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μπαμπη εσυ εισαι με χαμηλη ταση ,εμας οι 14700 ειναι καβουρδιστηρια θελουν  0.1v παραπανω

Στα temps παίζει ρόλο και η συχνότητα όμως πέρα από την τάση Χρήστο....ναι μεν παίζω χαμηλότερα σε vcore αλλά οι συχνότητες είναι και πιο πάνω που συντελούν σε αυξημένα temps το τσίπ...ωστόσο με 1,2-1.25v αν βρεί που είναι σταθερός και με καλή ψύξη γίνεται αρνακι ....uv στο range 1.2-1.25v μαζί με Thermalright Contact Frame + μία καλη  thermal πάστα και είναι jet....από ψύξη είναι κομπλέ με την 360ρα + t30 που έχει βάλει πάνω της ο tampas.

Μετά είναι και το overall total airflow γενικά του κουτιού αλλά και καθώς το από που παίρνει ανάσα η aio του cpu είναι σημαντικής σημασίας.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λέει και ο Μπάμπης.

Εάν μέσα στο παιχνίδι το cpu καταφέρει να κλειδώσει 100-150w k τάση 1.23-1.25ν  με το uv.Δεν θα βλέπει θερμοκρασίες πάνω από 38-40c ανάλογα και τον τίτλο βέβαια .

Και εγώ εκεί παίζω μέχρι 38c με το uv εκτός του cod multiplayer που έχω δει 40-42c ,έβγαλα το contact και είμαι με στοκ ilm και είδα ότι η ΕΚ πατάει καλύτερα στο στοκ ilm

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από uv έχω βάλει το cpu lite στο 1 και το έχω αφήσει εκεί δεν έχω πειράξει κάτι άλλο 

@akoinonitos λοιπόν έβαλα kcd που είναι αρκετά βαρύ για το cpu και έχουμε και λέμε … σε 4κ όλα δεξιά δουλεύει περίπου στο 45% με 62c περίπου κάθετε … ρεύματα έχω αυτά :IMG_2082.jpeg.bd67efe10448e0236d87861cf2373c3b.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Από uv έχω βάλει το cpu lite στο 1 και το έχω αφήσει εκεί δεν έχω πειράξει κάτι άλλο 

@akoinonitos λοιπόν έβαλα kcd που είναι αρκετά βαρύ για το cpu και έχουμε και λέμε … σε 4κ όλα δεξιά δουλεύει περίπου στο 45% με 62c περίπου κάθετε … ρεύματα έχω αυτά :IMG_2082.jpeg.bd67efe10448e0236d87861cf2373c3b.jpeg

CPU Lite Load 1 είναι δύσκολο να είναι σταθερό για every day use,νομίζω μέχρι 6 παίζουν οι περισσότεροι και μερικοί λίγοι 2 με 3 , δοκίμασε μερικά cinebebch R15 και R24 και αν είσαι σταθερός άστο.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Από uv έχω βάλει το cpu lite στο 1 και το έχω αφήσει εκεί δεν έχω πειράξει κάτι άλλο 

@akoinonitos λοιπόν έβαλα kcd που είναι αρκετά βαρύ για το cpu και έχουμε και λέμε … σε 4κ όλα δεξιά δουλεύει περίπου στο 45% με 62c περίπου κάθετε … ρεύματα έχω αυτά :IMG_2082.jpeg.bd67efe10448e0236d87861cf2373c3b.jpeg

1.27v βλεπω οποτε δεν εχεις περιθωρια για πιο κατω ,βαλε contact frame και βλεπεις, θεωρω οτι ενα ποσοστο της θερμοκρασιας της cpu ειναι λογω του οτι τραβαει ολη τη ζεστη απο την καρτα. Σε cb 10λεπτο τι Temps εχει ,γραψε και watt και vcore που βλεπεις την ωρα του τεστ

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Αυτό που λέει και ο Μπάμπης.

Εάν μέσα στο παιχνίδι το cpu καταφέρει να κλειδώσει 100-150w k τάση 1.23-1.25ν  με το uv.Δεν θα βλέπει θερμοκρασίες πάνω από 38-40c ανάλογα και τον τίτλο βέβαια .

Και εγώ εκεί παίζω μέχρι 38c με το uv εκτός του cod multiplayer που έχω δει 40-42c ,έβγαλα το contact και είμαι με στοκ ilm και είδα ότι η ΕΚ πατάει καλύτερα στο στοκ ilm

δεν ειναι ιδια τσιπ ο 14900 με τον 14700 ρε ,οσο περισσοτερα cores τοσο καλυτερη απαγωγη στα ιδια watt ,αν εβαζα τον 13600 στα watt που εχει ο 14700 θα ειχε καρβουνιασει. Για 5.5ghz κατω απο 1.25v στους 14700 ειναι δυσκολο δεν ξερω αν υπαρχουν κομματια που τα πιανουν

@Tambas91 αυτα ειναι σε cp2077 ,εβαλα 1080P για να ειναι πανω κατω οσο το ζορι που θα τραβαγε με 4090 σε 4k ,εχει ενα average 53 βαθμους

1.png.48af58689733e8bf3e20f6763ba6032b.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

CPU Lite Load 1 είναι δύσκολο να είναι σταθερό για every day use,νομίζω μέχρι 6 παίζουν οι περισσότεροι και μερικοί λίγοι 2 με 3 , δοκίμασε μερικά cinebebch R15 και R24 και αν είσαι σταθερός άστο.

να διευκρινίσω ότι έχω κλειστό HT... στο lite 2 περνάει όλα τα test όση ώρα και να τα αφήσω.. απ την άλλη στο lite 1 τρώει σκάλωμα μονο στο R15 extreme περνάει κανονικά y-crucher και γενικά όταν παίζω (horizon zero αυτό τον καιρό) δε κάνει κάτι οποτε το έχω αφήσει στο 1...

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

1.27v βλεπω οποτε δεν εχεις περιθωρια για πιο κατω ,βαλε contact frame και βλεπεις, θεωρω οτι ενα ποσοστο της θερμοκρασιας της cpu ειναι λογω του οτι τραβαει ολη τη ζεστη απο την καρτα. Σε cb 10λεπτο τι Temps εχει ,γραψε και watt και vcore που βλεπεις την ωρα του τεστ

το airflow μου είναι κάκιστο... έβγαλα και μερικά fans τις noctua και τα έδωσα... νομίζω με το νέο κουτί που έχει fans μπροστά θα φτιάξει η κατάσταση αν όχι θα πηδηχτό απ το παράθυρο με τόσα λεφτά που θα δώσω... :P 

έτρεξα R23 με lite1 10 λεπτά: image.png.b1a94b729e62f6bfba8beccd1f185722.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

να διευκρινίσω ότι έχω κλειστό HT... στο lite 2 περνάει όλα τα test όση ώρα και να τα αφήσω.. απ την άλλη στο lite 1 τρώει σκάλωμα μονο στο R15 extreme περνάει κανονικά y-crucher και γενικά όταν παίζω (horizon zero αυτό τον καιρό) δε κάνει κάτι οποτε το έχω αφήσει στο 1...

το airflow μου είναι κάκιστο... έβγαλα και μερικά fans τις noctua και τα έδωσα... νομίζω με το νέο κουτί που έχει fans μπροστά θα φτιάξει η κατάσταση αν όχι θα πηδηχτό απ το παράθυρο με τόσα λεφτά που θα δώσω... :P 

έτρεξα R23 με lite1 10 λεπτά: image.png.b1a94b729e62f6bfba8beccd1f185722.png

Άστο προς το παρών και βλέπεις στην πορεία όταν αλλάξεις κουτί,πιο πήρες τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Άστο προς το παρών και βλέπεις στην πορεία όταν αλλάξεις κουτί,πιο πήρες τελικά?

δε το έχω πάρει ακόμα, θα πάω μέσα στη βδομάδα αν προλάβω..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

να διευκρινίσω ότι έχω κλειστό HT... στο lite 2 περνάει όλα τα test όση ώρα και να τα αφήσω.. απ την άλλη στο lite 1 τρώει σκάλωμα μονο στο R15 extreme περνάει κανονικά y-crucher και γενικά όταν παίζω (horizon zero αυτό τον καιρό) δε κάνει κάτι οποτε το έχω αφήσει στο 1...

το airflow μου είναι κάκιστο... έβγαλα και μερικά fans τις noctua και τα έδωσα... νομίζω με το νέο κουτί που έχει fans μπροστά θα φτιάξει η κατάσταση αν όχι θα πηδηχτό απ το παράθυρο με τόσα λεφτά που θα δώσω... :P 

έτρεξα R23 με lite1 10 λεπτά: image.png.b1a94b729e62f6bfba8beccd1f185722.png

Τα temps ειναι οκ ,ισως θα μπορουσαν και λιγο καλυτερα λογω ht off αλλα απο οτι φαινεται η ζεστη που τραβαζει απο την gpu τον ζεσταινει αρκετα.

Πηγες all in σε κουτι  βλεπω :D

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα temps ειναι οκ ,ισως θα μπορουσαν και λιγο καλυτερα λογω ht off αλλα απο οτι φαινεται η ζεστη που τραβαζει απο την gpu τον ζεσταινει αρκετα.

Πηγες all in σε κουτι  βλεπω :D

έχω κάνει all in συνονόματε, παρήγγειλα και 12 t30 να βάλω πάνω... άμα δε κάνει διαφορα το πετάω απ το παράθυρο και να πάει να μαμηθεί δε θα κάτσω να σκάσω :P ζηλεύω τα temps του @BabisTs ok άλλη cpu αλλα έχει μεγάλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δε το έχω πάρει ακόμα, θα πάω μέσα στη βδομάδα αν προλάβω..

 

Τούμπανο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Tambas91 said:

έχω κάνει all in συνονόματε, παρήγγειλα και 12 t30 να βάλω πάνω... άμα δε κάνει διαφορα το πετάω απ το παράθυρο και να πάει να μαμηθεί δε θα κάτσω να σκάσω :P ζηλεύω τα temps του @BabisTs ok άλλη cpu αλλα έχει μεγάλη διαφορα

Αφήνω αυτό εδώ:

https://lian-li.com/product/uni-fan-tl-lcd/

έντιτ: όχι να πάρεις 12 τέτοια αλλά μερικά έτσι για το καλό 😛

Επεξ/σία από Teddy77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να φτιάξω ένα PC με 14600Κ που θα δουλεύει με την iGPU του, κάποια συμβουλή για κουτί και cpu cooler καλής ποιότητας και απόδοσης μέχρι 300-350 ευρώ (και τα δύο);

On 06/01/2024 at 17:58, Tambas91 said:

έχω τρελαθεί!!! δεν είναι ότι έχω κακές θερμοκρασίες 30-35 είναι idle 60-65 όταν παίζω...  αλλα θέλω να το ρίξω

Είχα ακριβώς το ίδιο κόλλημα για πολλά χρόνια. Τώρα σκέφτομαι ως εξής, αν ανεβάσω το thermal limit άλλους 5 βαθμούς και φτιάξω τα profiles/curves ώστε σε κάθε workload να δουλεύει κοντά στο limit θα έχω ακόμα πιο αθόρυβο PC.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχω κάνει all in συνονόματε, παρήγγειλα και 12 t30 να βάλω πάνω... άμα δε κάνει διαφορα το πετάω απ το παράθυρο και να πάει να μαμηθεί δε θα κάτσω να σκάσω :P ζηλεύω τα temps του @BabisTs ok άλλη cpu αλλα έχει μεγάλη διαφορα

Aν δεν εχει το κουτι να παρεις Hub για τα fans

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχω κάνει all in συνονόματε, παρήγγειλα και 12 t30 να βάλω πάνω... άμα δε κάνει διαφορα το πετάω απ το παράθυρο και να πάει να μαμηθεί δε θα κάτσω να σκάσω :P ζηλεύω τα temps του @BabisTs ok άλλη cpu αλλα έχει μεγάλη διαφορα

12 t30?

Oh My God Wow GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...