Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν τρέχω Cinebench R23 για 60 λεπτά, αυτό φριζάρει παρόλο που ολα είναι στοκ και τα ρεύματα ξεκλείδωτα. Η θερμοκρασία φτάνει στιγμιαία τους 85 βαθμούς στον πιο ζεστό πυρήνα. Τι μπορεί να ευθύνεται για την αστάθεια αυτή; Επεξεργαστής 14600k, μητρική MSI B660m ddr4 σε xmp. Σε πραγματικές συνθήκες ο υπολογιστής είναι απόλυτα σταθερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/12/2023 at 21:13, akoinonitos said:

Δεν εχει να κανει η gpu. Με 125watt limit τον επνιξες σαν το κουνελι ρε :P Δωσε εστω 185 watt

μας ξενύχτισες με τα κουνέλια..

Δώσαμε..185 και τι είδαμε;

με 125w > 1651pts και απο τα 10 λεπτά, μονο τα πρωτα 30" ακουστηκε η noctua

με 185w > 1840pts και μας ζάλισε στην φασαρία.. αξίζει λες;

ισως μονο αν θελουμε να κανουμε CPU rendering.. υπαρχει κάτι να αλλάζεις/αυξάνεις.. power limit μεσα απο τα windows γιατι το restart > bios καταντάει κουραστικό.. στα mac εχει power profile που επιλέγεις ανάμεσα σε Low Power - Automatic - High Power

 

Screenshot2023-12-30042009.png.df3a37e691af361a8214e3e4b3116739.png

Screenshot2023-12-30040122.png.be21398a6059786051d5ebc744c03fb8.pngαν δεν τρέξω cinebench καμια ωρα δεν το εμπιστεύομαι.. 

το official site του ycruncher ειναι το παρακάτω;

γιατι δεν εχει certificate/λουκέτο και το βγαζει not secured..

http://numberworld.org/y-cruncher/

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, prefuse είπε

μας ξενύχτισες με τα κουνέλια..

Δώσαμε..185 και τι είδαμε;

με 125w > 1651pts και απο τα 10 λεπτά, μονο τα πρωτα 30" ακουστηκε η noctua

με 185w > 1840pts και μας ζάλισε στην φασαρία.. αξίζει λες;

ισως μονο αν θελουμε να κανουμε CPU rendering.. υπαρχει κάτι να αλλάζεις/αυξάνεις.. power limit μεσα απο τα windows γιατι το restart > bios καταντάει κουραστικό.. στα mac εχει power profile που επιλέγεις ανάμεσα σε Low Power - Automatic - High Power

 

Screenshot2023-12-30042009.png.df3a37e691af361a8214e3e4b3116739.png

Screenshot2023-12-30040122.png.be21398a6059786051d5ebc744c03fb8.pngαν δεν τρέξω cinebench καμια ωρα δεν το εμπιστεύομαι.. 

το official site του ycruncher ειναι το παρακάτω;

γιατι δεν εχει certificate/λουκέτο και το βγαζει not secured..

http://numberworld.org/y-cruncher/

 

Nαι αυτο, ειναι safe μην το φοβασαι. Aν βαλεις το bios enforce all limits και αφησεις τα pl στο auto τι limits σου βαζει στα pl? Eπισης αν θες δοκιμσε το svid behavior. Δοκιμασε κυριως τα typical senario και best case senario.

5 ώρες πριν, Psyber είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν τρέχω Cinebench R23 για 60 λεπτά, αυτό φριζάρει παρόλο που ολα είναι στοκ και τα ρεύματα ξεκλείδωτα. Η θερμοκρασία φτάνει στιγμιαία τους 85 βαθμούς στον πιο ζεστό πυρήνα. Τι μπορεί να ευθύνεται για την αστάθεια αυτή; Επεξεργαστής 14600k, μητρική MSI B660m ddr4 σε xmp. Σε πραγματικές συνθήκες ο υπολογιστής είναι απόλυτα σταθερός.

Το πιο πιθανο θεωρω η μητρικη ,ποσα watt σου δειχνει οτι τραβαει το hwinfo ,εχει ενδειξη για θερμοκρασια vrm και αν ναι ποσο παει?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, akoinonitos said:

Nαι αυτο, ειναι safe μην το φοβασαι. Aν βαλεις το bios enforce all limits και αφησεις τα pl στο auto τι limits σου βαζει στα pl? Eπισης αν θες δοκιμσε το svid behavior. Δοκιμασε κυριως τα typical senario και best case senario.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει auto στο pl, νούμερο βάζεις.. και 4095 είναι το unlimited. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

Θα δοκιμάσω και το svid behavior αλλά στo MCE τι να επιλέξω και στα PL1/PL2? Λογικά θα πρέπει να τα ρυθμίζει το svid αλλά δεν είμαι μπροστά στο bios τώρα για να δω.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, prefuse είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει auto στο pl, νούμερο βάζεις.. και 4095 είναι το unlimited. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

Θα δοκιμάσω και το svid behavior αλλά στo MCE τι να επιλέξω και στα PL1/PL2? Λογικά θα πρέπει να τα ρυθμίζει το svid αλλά δεν είμαι μπροστά στο bios τώρα για να δω.

Με enforce all limits pl1+2 είναι στα 253.με auto .Tα amps στην δική μου μητρική τα δείχνει 500 και έτσι για να είμαι σίγουρος το κόβω στα 307 η στα 360.

Ότι και να τρέξεις δεν θα σου περάσει τα 253w.

Επίσης βάλε αυτά που σου είπε ο Χρήστος.

Η best case scenario η typical.

Το best κόβει αρκετό ρεύμα και είναι ένας πολύ καλός τρόπος uv του cpu.Δοκιμασε το best και εάν είσαι σταθερός κόψε και ρεύμα εάν θες vrm -offset .

Εγώ έχω best case scenario k vrm -0.02000. Αντί για cbr23-24 τρέξε ρ15 είναι ότι πιο βαρυ από τα cb για να δεις σταθερότητα.Και φυσικά μόλις τρέξεις 3-4 απανωτά δες Ινφο για whea

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, azazil1190 said:

Με enforce all limits pl1+2 είναι στα 253.με auto .Tα amps στην δική μου μητρική τα δείχνει 500 και έτσι για να είμαι σίγουρος το κόβω στα 307 η στα 360.

Ότι και να τρέξεις δεν θα σου περάσει τα 253w.

Επίσης βάλε αυτά που σου είπε ο Χρήστος.

Η best case scenario η typical.

Το best κόβει αρκετό ρεύμα και είναι ένας πολύ καλός τρόπος uv του cpu.Δοκιμασε το best και εάν είσαι σταθερός κόψε και ρεύμα εάν θες vrm -offset .

Εγώ έχω best case scenario k vrm -0.02000. Αντί για cbr23-24 τρέξε ρ15 είναι ότι πιο βαρυ από τα cb για να δεις σταθερότητα.Και φυσικά μόλις τρέξεις 3-4 απανωτά δες Ινφο για whea

Enforce all limits

Best case scenario

P1 > 185

P2 > 253

Cine24 έχει μείνει στο preparing....κάνα δεκάλεπτο τώρα... Δεν κόλλησε, απλά προετοιμάζετε για να μου ρίξει μουτζα 😂

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Με enforce all limits pl1+2 είναι στα 253.με auto .Tα amps στην δική μου μητρική τα δείχνει 500 και έτσι για να είμαι σίγουρος το κόβω στα 307 η στα 360.

Ότι και να τρέξεις δεν θα σου περάσει τα 253w.

Επίσης βάλε αυτά που σου είπε ο Χρήστος.

Η best case scenario η typical.

Το best κόβει αρκετό ρεύμα και είναι ένας πολύ καλός τρόπος uv του cpu.Δοκιμασε το best και εάν είσαι σταθερός κόψε και ρεύμα εάν θες vrm -offset .

Εγώ έχω best case scenario k vrm -0.02000. Αντί για cbr23-24 τρέξε ρ15 είναι ότι πιο βαρυ από τα cb για να δεις σταθερότητα.Και φυσικά μόλις τρέξεις 3-4 απανωτά δες Ινφο για whea

Εχεις llc6 ομως με το 3 που ειναι default δεν θα ηταν σταθερο. @prefuse βαλε llc6 και best case και ξαναδοκιμασε, αλλα μην βαζεις Pl με το χερι αστα auto ,βαλε απλa το mce: disabled enforce all limits και θα βαλει μονη της τα stock limits (θεωρητικα γτ μερικες φορες μλκιζεται)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, prefuse said:

Enforce all limits

Best case scenario

P1 > 185

P2 > 253

Cine24 έχει μείνει στο preparing....κάνα δεκάλεπτο τώρα... Δεν κόλλησε, απλά προετοιμάζετε για να μου ρίξει μουτζα 😂

Ούτε το edit εδώ δεν δουλεύει...

Τελικά με τα παραπάνω (best case scenario) είτε με P1 > 185w είτε 125w πέφτει μουτζα blue screen.

 

7 minutes ago, akoinonitos said:

Εχεις llc6 ομως με το 3 που ειναι default δεν θα ηταν σταθερο. @prefuse βαλε llc6 και best case και ξαναδοκιμασε, αλλα μην βαζεις Pl με το χερι αστα auto ,βαλε απλa το mce: disabled enforce all limits και θα βαλει μονη της τα stock limits (θεωρητικα γτ μερικες φορες μλκιζεται)

Δεν βάζει τίποτα stock, έκανα restart και enter bios ξανά για να δω και έχει ότι του βάζεις...

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εχεις llc6 ομως με το 3 που ειναι default δεν θα ηταν σταθερο. @prefuse βαλε llc6 και best case και ξαναδοκιμασε, αλλα μην βαζεις Pl με το χερι αστα auto ,βαλε απλa το mce: disabled enforce all limits και θα βαλει μονη της τα stock limits (θεωρητικα γτ μερικες φορες μλκιζεται)

Ναι ξέχασα το πιο βασικό llc6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ούτε το edit εδώ δεν δουλεύει...

Τελικά με τα παραπάνω (best case scenario) είτε με P1 > 185w είτε 125w πέφτει μουτζα blue screen.

 

Δεν βάζει τίποτα stock, έκανα restart και enter bios ξανά για να δω και έχει ότι του βάζεις...

Τι εννοεις οτι του βαζεις?,ειπαμε δεν θα βαλεις εσυ με το χερι τα pl ,θα τα βαλεις auto. Προφανως αν βαλεις εσυ τιμες θα κρατησει οτι βαζεις

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, akoinonitos said:

Τι εννοεις οτι του βαζεις?,ειπαμε δεν θα βαλεις εσυ με το χερι τα pl ,θα τα βαλεις auto. Προφανως αν βαλεις εσυ τιμες θα κρατησει οτι βαζεις

30 λεπτο με disable all limits, 

p1 > 185

p2 > 253 

δειχνει να ειναι σταθερος και δεν ακουγεται περα απο τα πρωτα λεπτα.. θα τρεξω και το ρ15 (οταν μαθω ποιο ειναι) που ειπε ο φιλος azazil.

θα δω και αυτο που λες για το llc6,  με best case scenario.

εννοω οτι στα PL δεν εχει επιλογες να βαλεις πχ auto.. ενα νουμερο βαζεις, δεν ξερω αν βαλω 0 αν το παιρνει ως auto...

 

image_2023-12-30_173016802.png

4 hours ago, azazil1190 said:

Με enforce all limits pl1+2 είναι στα 253.με auto .Tα amps στην δική μου μητρική τα δείχνει 500 και έτσι για να είμαι σίγουρος το κόβω στα 307 η στα 360.

Ότι και να τρέξεις δεν θα σου περάσει τα 253w.

Επίσης βάλε αυτά που σου είπε ο Χρήστος.

Η best case scenario η typical.

Το best κόβει αρκετό ρεύμα και είναι ένας πολύ καλός τρόπος uv του cpu.Δοκιμασε το best και εάν είσαι σταθερός κόψε και ρεύμα εάν θες vrm -offset .

Εγώ έχω best case scenario k vrm -0.02000. Αντί για cbr23-24 τρέξε ρ15 είναι ότι πιο βαρυ από τα cb για να δεις σταθερότητα.Και φυσικά μόλις τρέξεις 3-4 απανωτά δες Ινφο για whea

ρ15?

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

30 λεπτο με disable all limits, 

p1 > 185

p2 > 253 

δειχνει να ειναι σταθερος και δεν ακουγεται περα απο τα πρωτα λεπτα.. θα τρεξω και το passmark που ειπε ο φιλος azazil.

θα δω και αυτο που λες για το llc6,  με best case scenario.

εννοω οτι στα PL δεν εχει επιλογες να βαλεις πχ auto.. ενα νουμερο βαζεις, δεν ξερω αν βαλω 0 αν το παιρνει ως auto...

 

image_2023-12-30_173016802.png

ε δεν γινεται ρε ,κατι θα εχει για auto η μηδεν η κενο και enter ,asus δεν εχεις ? Πατα A και enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, akoinonitos said:

ε δεν γινεται ρε ,κατι θα εχει για auto η μηδεν η κενο και enter ,asus δεν εχεις ? Πατα A και enter

Αλφα.. Αλφα.. Αλφα ρε γαβ γαβ
😛

Spoiler

 

 

ναι asus εχω. A ηθελε.. οποτε τρεχω ξανα best case scenario..

llc6 ειναι το CPU Load-line Calibration ?

ηταν στο LEVEL 3 και εχει επιλογες 1 εως 7 με το Level 4 recommended for OC..

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αλφα.. Αλφα.. Αλφα ρε γαβ γαβ
😛

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

ναι asus εχω. A ηθελε.. οποτε τρεχω ξανα best case scenario..

llc6 ειναι το CPU Load-line Calibration ?

ηταν στο LEVEL 3 και εχει επιλογες 1 εως 7 με το Level 4 recommended for OC..

 

Ναι ,βαλε 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psyber είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Όταν τρέχω Cinebench R23 για 60 λεπτά, αυτό φριζάρει παρόλο που ολα είναι στοκ και τα ρεύματα ξεκλείδωτα. Η θερμοκρασία φτάνει στιγμιαία τους 85 βαθμούς στον πιο ζεστό πυρήνα. Τι μπορεί να ευθύνεται για την αστάθεια αυτή; Επεξεργαστής 14600k, μητρική MSI B660m ddr4 σε xmp. Σε πραγματικές συνθήκες ο υπολογιστής είναι απόλυτα σταθερός.

μήπως ξέχασες καμία ρύθμιση στο bio's? Παράξενο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...