Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε ίσως έχετε πειράξει ac/dc load line στο bios και δείχνει διαφορετικές τιμές. Δεν υπάρχει καμία ψύκτρα που να σηκώνει τέτοια watt , πόσο μάλλον με 75 βαθμούς max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Τότε ίσως έχετε πειράξει ac/dc load line στο bios και δείχνει διαφορετικές τιμές. Δεν υπάρχει καμία ψύκτρα που να σηκώνει τέτοια watt , πόσο μάλλον με 75 βαθμούς max.

Ενα  360αρι rad 45mm μπορει ανετα να σηκωσει τα watt αυτα. 

Ποσο μαλλον δε  ενα mora  με delided cpu. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλάξτε λίγο αυτό στο BIOS στο 100% :) 

image.png.0153889f4c2992c77174582c65ca5d4f.png

 

Με MO-RΑ και Delid ίσως τα έχει πιάσει . Με AIO που έχω ξαναδεί πάνω από 350 Watt πάντως σίγουρα είναι θέμα setting του BIOS.

Επεξ/σία από Dennisbest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dennisbest είπε

Αλλάξτε λίγο αυτό στο BIOS στο 100% :) 

image.png.0153889f4c2992c77174582c65ca5d4f.png

 

Με MO-RΑ και Delid ίσως τα έχει πιάσει . Με AIO που έχω ξαναδεί πάνω από 350 Watt πάντως σίγουρα είναι θέμα setting του BIOS.

δεν καταλαβαινω γτ θεωρεις απιθανο να τραβαει 420watt οταν μιλαμε για εναν oced 14900 σε avx2 workload

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους βρηκα λιγο χρονο και ειπα να δω τι ψαρια πιανει και το δικο μου.
Αν θυμαμαι καλα, οταν το εστησα ειχα βαλει μονο το ΧΜΡ και το instant 6ghz

Screenshot (28).png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/12/2023 at 10:31, azazil1190 said:

Και όμως πέτραν μετα την αλλαγή psu δεν έχω κανένα θέμα.

Να πεις ότι κανά καλώδιο από το προηγούμενο με του έκανε?

Τα είχα βγάλει όλα και τα είχα ξαναβάλει από την αρχή .

Ούτε εγώ σε αμφισβητώ - εσύ έχεις τα πράγματα μπροστά σου και βλέπεις τι γίνεται -  αλλά μου φαίνεται τρελό απο την στιγμή που η μητρική που δέχεται το ρεύμα δεν δείχνει κάποιο λάθος στα νούμερα των voltages... Σαν να λέμε οτι δεν ανάβει η λάμπα του δωματίου κι όταν αλλάζουμε καρέκλα, ανάβει... Αν φταίει το psu, πιό πιθανό θα θεωρούσα οτι το 24άρι βύσμα λόγω κατασκευής πιέζει κάποιο σημείο της μητρικής που περνάνε κάποια lanes και κάπου υπάρχει ελαττωματική κόλληση, κλπ...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Ούτε εγώ σε αμφισβητώ - εσύ έχεις τα πράγματα μπροστά σου και βλέπεις τι γίνεται -  αλλά μου φαίνεται τρελό απο την στιγμή που η μητρική που δέχεται το ρεύμα δεν δείχνει κάποιο λάθος στα νούμερα των voltages... Σαν να λέμε οτι δεν ανάβει η λάμπα του δωματίου κι όταν αλλάζουμε καρέκλα, ανάβει... Αν φταίει το psu, πιό πιθανό θα θεωρούσα οτι το 24άρι βύσμα λόγω κατασκευής πιέζει κάποιο σημείο της μητρικής που περνάνε κάποια lanes και κάπου υπάρχει ελαττωματική κόλληση, κλπ...

Από τη στιγμή που άλλαξα psu και δεν έχω θέμα καταλήγω ότι είχε θέμα το psu στα ρεύματα ηρεμίας.Ιδια συμπεριφορά είχε το σύστημα μέλους και αλλάζοντας και εκείνος psu από όσο ξέρω σταμάτησε να του κάνει και εκείνου κουλά.Το psu που είχα ήταν το μοναδικό πάρτ που δεν είχα αλλάξει στο pc (ήταν 6χρονων+) Στις αρχές δεν μου έκανε κιχ .Τον τελευταίο μήνα είχε ξεκινήσει αυτή την συμπεριφορά και μόνο στους μ2.

Τρελό σενάριο το παραπάνω αλλά εκεί καταλήγω.Απο την μέρα που άλλαξα psu έχω κατεβάσει και μεταφέρει αρκετά gb από μ2 σε μ2 και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα.Εαν μια στο εκατομμύριο μου ξανά κάνει το παραμικρό η μητρική ,τότε έχει φύγει rma στο msystems και όπως μου είπαν στο σέρβις πάει για άμεση αντικατάσταση μιας και εκείνοι την ξεψαχνησαν 8 μέρες και δεν έβρισκαν κατι να φταίει εκτός του psu .Με το δικό τους η μητρική δούλευε μια χαρά.Ετσι μπήκα και εγώ σε διαδικασία αλλαγής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Από τη στιγμή που άλλαξα psu και δεν έχω θέμα καταλήγω ότι είχε θέμα το psu στα ρεύματα ηρεμίας.Ιδια συμπεριφορά είχε το σύστημα μέλους και αλλάζοντας και εκείνος psu από όσο ξέρω σταμάτησε να του κάνει και εκείνου κουλά.Το psu που είχα ήταν το μοναδικό πάρτ που δεν είχα αλλάξει στο pc (ήταν 6χρονων+) Στις αρχές δεν μου έκανε κιχ .Τον τελευταίο μήνα είχε ξεκινήσει αυτή την συμπεριφορά και μόνο στους μ2.

Τρελό σενάριο το παραπάνω αλλά εκεί καταλήγω.Απο την μέρα που άλλαξα psu έχω κατεβάσει και μεταφέρει αρκετά gb από μ2 σε μ2 και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα.Εαν μια στο εκατομμύριο μου ξανά κάνει το παραμικρό η μητρική ,τότε έχει φύγει rma στο msystems και όπως μου είπαν στο σέρβις πάει για άμεση αντικατάσταση μιας και εκείνοι την ξεψαχνησαν 8 μέρες και δεν έβρισκαν κατι να φταίει εκτός του psu .Με το δικό τους η μητρική δούλευε μια χαρά.Ετσι μπήκα και εγώ σε διαδικασία αλλαγής .

Aπλά να προσέχετε με το διακόπτη από πίσω γιατί είδα και σε άλλα άτομα να υπάρχει πρόβλημα με τον διακόπτη στο 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Aπλά να προσέχετε με το διακόπτη από πίσω γιατί είδα και σε άλλα άτομα να υπάρχει πρόβλημα με τον διακόπτη στο 0

Καλά με τον διακόπτη πίσω δεν προσωπικά δεν παίζω .Τον κλείνω μόνο εάν υπάρχει λόγος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Όρισα στη μητρική το χαμηλότερο pl για να έχω πιο δροσερό τον 14600k. Τώρα που έτρεξα ένα stress test με avx2 στο Intel XTU, παρόλο που το ολοκλήρωσε με επιτυχία έβγαλε με κίτρινα γράμματα το μήνυμα "CPU Current Throttle". Αυτό δε συμβαίνει όταν ανεβάζω το pl στο επόμενο επίπεδο (συνολικά έχει τρία). Η μητρική μου είναι η MSI B660m Mortar DDR4. Πως σας φαίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρισες χαμηλό PL για να είναι κρύος ο επεξεργαστής αλλά κάνει throttling όταν φτάνει στο power limit που όρισες;

Απροσδόκητο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...