Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Γιατί τόσο χαμηλά effective;

Επειδή έχω κόψει με  λιμιτς.*

35 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Ένα χριστουγεννιάτικο yc2.5b και από μένα με 14900k delidded 6.1/4.8, ddr5 8400c32 σφικτά

ycruncher6.1.jpg.77b9e87859b4bb064015e962d39f4d2c.jpg

424w omg!

Και 81c με τα μορα .κ ντελιντ

Φαντάσου με μια aio τι θα γινόταν.

Θα έλιωνε το cpu σαν τυράκι επάνω σε τοστερια

 

*Το έχω για daily αυτό το προφίλ .Οπότε δεν υπάρχει λόγος σε 4κ να τον σκίζω τον cpu με ανοικτά λιμιτς 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

424w omg!

Και 81c με τα μορα .κ ντελιντ

Το ycruncher δεν αστειεύεται, ειδικα σε all core και με τετοια clocks 😆

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μπορεις απλα να βαλεις pl limits οσο μπορει η ψυκτρα σου να κρατησει με το οποιο κοστος στις επιδοσεις. Αλλιως undervolt οσο μπορει να παρει ,απο οτι εχω δει καπου στο -0.04 παιρνουν πανω κατω οι 14700

 Θα δοκιμασω και τα δυο.

 

4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Ούτε με 15 ανεμιστήρες, mesh μούρη κτλ. δουλεύουν καλά οι αερόψυκτρες και δεν μιλάω για cpu only load που μπορεί φαινομενικά να είναι οκ και να βγάζουν σε runs μέχρι και 250w πριν χτυπήσουν thermal limit, αλλά σε games μόλις πάρει μπρος ακριβώς από κάτω η 400w gpu, με τα turbo boost 3.0 clocks και voltages που πουσάρουν οι intel, θα δεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κλείσεις το αυτόματο boost και να βάλεις fix MHz και τάση, θα χάσεις ξέρω γω 500MHz αλλά θα είναι πολύ καλύτερα οι θερμοκρασίες, απλό pl=150w, δεν θα σε βοηθήσει στα games, πάλι τα 150w είναι αρκετά για να ταίσει ρεύμα σε 3-4 cores και να βαρέσουν μέχρι και thermal limit.

Μετά ίσως σε βοηθήσει να έχεις πολύ υψηλά τους ανεμιστήρες να έχεις ροή τυφώνα και ίσως την παλέψει, με trade τον υπερβολικό θόρυβο.

Για εμένα πάρε ΑΙΟ ακόμα και 240αρι, είναι σαφώς καλύτερα, θα έχεις λιγότερο θόρυβο και θα μπορείς να δουλέψεις κανονικά τα stock ρολόγια του Turbo Boost Max Technology 3.0, χωρίς underclock/undervolt και fixed τάσεις που μπορεί να σκάσουν αναπάσα στιγμή.

 Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια. Προς το παρον θα βαλω και δευτερο ανεμιστηρα συν undervolt και θα δω πως θα παει. Δεν εχω προβλημα αν δεν πιανω φουλ επιδωσεις, οπως και να ακουγιεται καποιος θορυβος. Ισως και 2 ακομα ανεμιστηρες στο κουτι

gpu εχω 4070 ti.

PC2 (Small).jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Της tr έχεις πάρει? Εάν ναι μια χαρά μπαίνουν ρε συ οι στοκ βίδες.

Εάν έχεις το grizzly έχει τις έξτρα μαύρες που θα σου κάνουν δουλειά.

Τα έχω και τα δύο φρειμ και κάθονται μια χαρά με τις στοκ βίδες 

Το 12th gen Thermal Grizzly. Αλλά δε πρόλαβα να δω αν το σφίξιμο που έκανα με τις μαύρες τις δικές του ήταν οκ 

Λοιπόν έβαλα το BeQuiet Dark Power Pro 1300W στην πρίζα χτες και μου έκαψε την πρίζα (*με το PSU να είναι στη θέση 0).

Λέω θα φταίει η πρίζα. Το ανοίγω το βάζω σε άλλη, ξεκινάω το σύστημα γυμνό στο bench (AIO, cpu, ram μόνο πάνω). Βλέπω δίνει ρεύμα κανονικά  (η οθονούλα στην z790 Formula είναι πολύ ωραία!!), το ανοίγω ξεκινά κανονικά. Το κλείνω να βάλω nvme πάνω. Γυρνάω το διακόπτη στο PSU στο 0 tsaf και άλλη πρίζα kaput μου ρίξε και το ρολόι του σπιτιού. 

Βγάζω το καλώδια από την πρίζα κατάμαυρο, και έσκασε. Κάνει επιστροφή μάλλον? Δεν έχω ιδέα από ηλέλτρολογικά. Ευτυχώς ήταν ο father τριγύρω και επανέφερε το ρεύμα αλλιώς θα κάναμε Xmas στα σκοτάδια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, 33Bird33 said:

Το 12th gen Thermal Grizzly. Αλλά δε πρόλαβα να δω αν το σφίξιμο που έκανα με τις μαύρες τις δικές του ήταν οκ 

Λοιπόν έβαλα το BeQuiet Dark Power Pro 1300W στην πρίζα χτες και μου έκαψε την πρίζα (*με το PSU να είναι στη θέση 0).

Λέω θα φταίει η πρίζα. Το ανοίγω το βάζω σε άλλη, ξεκινάω το σύστημα γυμνό στο bench (AIO, cpu, ram μόνο πάνω). Βλέπω δίνει ρεύμα κανονικά  (η οθονούλα στην z790 Formula είναι πολύ ωραία!!), το ανοίγω ξεκινά κανονικά. Το κλείνω να βάλω nvme πάνω. Γυρνάω το διακόπτη στο PSU στο 0 tsaf και άλλη πρίζα kaput μου ρίξε και το ρολόι του σπιτιού. 

Βγάζω το καλώδια από την πρίζα κατάμαυρο, και έσκασε. Κάνει επιστροφή μάλλον? Δεν έχω ιδέα από ηλέλτρολογικά. Ευτυχώς ήταν ο father τριγύρω και επανέφερε το ρεύμα αλλιώς θα κάναμε Xmas στα σκοτάδια. 

 

Μήπως έχεις κάναν μακρυνό εξάδελφο Κυριάκο και κανάν παππού/θείο Κωνσταντίνο, από περιέργεια ρωτάω 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω onine και βρίσκω αυτό

Το έχει πάθει πολύς κόσμος και το Serial number μου είναι ανάμεσα σε αυτά που αναφέρει το παλικάρι που του στείλανε 3 PSU.

To δικό μου το πήρα από caseking .de  και δε θέλω replacement, θέλω τα φράγκα μου πίσω ή να πληρώσω διαφορά και να μου στείλουνε ένα Seasonic TX-1300 W ATX3.0 και ας ελπίσουμε να είναι οκ.

Μετά από 2 Master X που ήρθαν κουτσές, μια Ζ790 Formula που ήρθε με dark pin, και τώρα το PSU που έχει πρόβλημα πραγματικά παιδιά δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουν πλέον οι εταιρείες. Ειλικρινά. 5Κ + μηχάνημα και να έχεις downtime 2.5 μήνες. Έλεος. Πριν μπούμε καν σε συζήτηση για το 12V connector με τις 4090.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ

 

1 λεπτό πριν, this.is.elia είπε

Μήπως έχεις κάναν μακρυνό εξάδελφο Κυριάκο και κανάν παππού/θείο Κωνσταντίνο, από περιέργεια ρωτάω 😜

Είναι η ζωή στην επαρχία στην Ελλάδα φίλε που δε βρίσκεις ούτε σώβρακο να αγοράσεις πλέον αν έισαι a big dude. 

Άστα... θέλω να δοκιμάσω αν έπαθαν κάτι αυτά που σύνδεσα (δε νομίζω αλλά λέμε) και δεν υπάρχει άτομο εδώ γύρω ή μαγαζί. Εκτός αν πάω σε κανα νετ καφε σε κάτι φιλαράκια και καννβαλίσουμε κανένα PSU από τα PC τους.. γμστ

τρομερό downtime.  Είμαι άτομο που ήμουν εξωτερικό σε τεράστιες πόλεις για 20+ χρόνιακαι είμαι σοκαρισμένος πλέον εδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Θα δοκιμασω και τα δυο.

 

 Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια. Προς το παρον θα βαλω και δευτερο ανεμιστηρα συν undervolt και θα δω πως θα παει. Δεν εχω προβλημα αν δεν πιανω φουλ επιδωσεις, οπως και να ακουγιεται καποιος θορυβος. Ισως και 2 ακομα ανεμιστηρες στο κουτι

gpu εχω 4070 ti.

PC2 (Small).jpg

Από προσωπική εμπειρία, με αεροψυκτρα θα πήγαινα σε 5-5.2 all core με χαμηλή τάση, αυτό παίζει ανάλογα και με το bin του cpu, έτσι σε games δεν θα έχεις temp spikes και πολύ χαμηλότερη κατανάλωση.

Επιπλέον μπορείς να βάλεις και ένα pl στα 200w για να μην ξεφεύγει σε all core load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Το 12th gen Thermal Grizzly. Αλλά δε πρόλαβα να δω αν το σφίξιμο που έκανα με τις μαύρες τις δικές του ήταν οκ 

Λοιπόν έβαλα το BeQuiet Dark Power Pro 1300W στην πρίζα χτες και μου έκαψε την πρίζα (*με το PSU να είναι στη θέση 0).

Λέω θα φταίει η πρίζα. Το ανοίγω το βάζω σε άλλη, ξεκινάω το σύστημα γυμνό στο bench (AIO, cpu, ram μόνο πάνω). Βλέπω δίνει ρεύμα κανονικά  (η οθονούλα στην z790 Formula είναι πολύ ωραία!!), το ανοίγω ξεκινά κανονικά. Το κλείνω να βάλω nvme πάνω. Γυρνάω το διακόπτη στο PSU στο 0 tsaf και άλλη πρίζα kaput μου ρίξε και το ρολόι του σπιτιού. 

Βγάζω το καλώδια από την πρίζα κατάμαυρο, και έσκασε. Κάνει επιστροφή μάλλον? Δεν έχω ιδέα από ηλέλτρολογικά. Ευτυχώς ήταν ο father τριγύρω και επανέφερε το ρεύμα αλλιώς θα κάναμε Xmas στα σκοτάδια. 

 

Εγώ είχα το straight power 1200w της bequiet και κάποιες φορές όταν εκλεινα και ξαναάνοιγα το psu απο το διακόπτη του, μου έριχνε την σχετική ασφάλεια στον πίνακα.. αλλά θεώρησα οτι συνεβαινε λόγω του οτι έχω 10αρες ασφαλειες. Μετά που πήγα σε corsair hx1500i δεν ξαναείχα κάποιο θέμα (όπως δηλαδη και παλαιότερα με corsair rm1000 10ετίας).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα watt που αναφέρει το ycruncher δεν παίζει να είναι αληθινά πάντως . Με hwinfo32 μόνο μπορείς να είσαι κοντά στα πραγματικά .

 

ΥΓ: αναφέρομαι στα 420 watt που είδα  κάπου .

Επεξ/σία από Dennisbest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dennisbest είπε

Αυτά τα watt που αναφέρει το ycruncher δεν παίζει να είναι αληθινά πάντως . Με hwinfo32 μόνο μπορείς να είσαι κοντά στα πραγματικά .

 

 

Τα watt που αναφερει το Ycrucher οπως και ολες οι μετρησεις ,temps ρολογια κλπ γινονται report απο το hwinfo ,αν δεν ειναι καλιμπραρισμενο το vid με το vcore τοτε δειχνει λαθος watt ,το hwinfo και γενικα ο sensor του cpu κανει το calculation των watt με βαση το vid ,οποτε αν το vcore ειναι διαφορετικο απο το vid αυτοματως εχεις λαθος ενδειξη στα watt.

 

18 ώρες πριν, ICE-T είπε

ένα δικό μου με πείραγμα στα 307A από από auto.

IMG_20231225_151247.jpg

IMG_20231225_152241.jpg

ριχουν κατουρημα οι ddr5 στο ycruncher, αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορω να βγαλω

2023-12-25233739.png.fb8cf3e98771bb0b865aa4097f575c17.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dennisbest είπε

Αυτά τα watt που αναφέρει το ycruncher δεν παίζει να είναι αληθινά πάντως . Με hwinfo32 μόνο μπορείς να είσαι κοντά στα πραγματικά .

 

ΥΓ: αναφέρομαι στα 420 watt που είδα  κάπου .

Σωστά αναφέρει τα watts η καρτέλα του yc.Οσα δείχνει εκεί το ίδιο δείχνει και στο hwinfo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σωστά αναφέρει τα watts η καρτέλα του yc.Οσα δείχνει εκεί το ίδιο δείχνει και στο hwinfo.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αλλωστε μιλάμε για 6.1/4.8 all core με cache 5.2 και ram αρκετά σφικτά. Λογικό να τραβάει τα άντερά του.

ycryncherwatt.jpg.456d2b2d62c757d71a8a243452708506.jpg

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...