Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω δεν μπορω να συμβιβαστω με την ιδεα να τραβαει αερα απο μεσα και να ζεσταινεται χωρις λογο γιαυτο τα εχω οπως τα εχω ,μπορει να εχω 2 βαθμους παραπανω ας πουμε στους Nvme αλλα δεν συγκρινεται με τους κοντα 10 που εχω στην cpu

κοίτα σε gaming 50 average  παίζει,τα σενάρια και θερμοκρασία που τα δοκιμάσαμε σε 10λεπτο run δεν πρόκειται να τα δούμε πότε, ένα άλλο αν θυμάμαι το ψυγείο το έχεις πάνω με fan να τραβάνε όχι να διώχνουν φαντάζομαι, γιατί μου φαίνεται στο χωράει και στο πίσω θάλαμο εσένα αν θυμάμαι καλά,το έχεις τεσταρει έτσι?

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ICE-T είπε

κοίτα σε gaming 50 average  παίζει,τα σενάρια και θερμοκρασία που τα δοκιμάσαμε σε 10λεπτο run δεν πρόκειται να τα δούμε πότε, ένα άλλο αν θυμάμαι το ψυγείο το έχεις πάνω με fan να τραβάνε όχι να διώχνουν φαντάζομαι, γιατί μου φαίνεται στο χωράει και στο πίσω θάλαμο εσένα αν θυμάμαι καλά,το έχεις τεσταρει έτσι?

δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογω καλωδιων πισω θα ειναι πολυ μπελαδικο ρε συ ,και δεν ξερω κατα ποσο θα καθονται ωραια οι σωληνες της υδροψυξης

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογω καλωδιων πισω θα ειναι πολυ μπελαδικο ρε συ ,και δεν ξερω κατα ποσο θα καθονται ωραια οι σωληνες της υδροψυξης

ειναι λιγο μπελας η εγκατασταση και πρεπει να φυγει ο ενας πλαινος fan .Δεν νομιζω να εχει διαφορα και οπτικα θα ειναι καπως .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παλιο contact frame δε θέλει με τίποτε να μπει

έχει τον ίδιο δρόμο η κάθε βίδα που έχει και με το stock ILM και όμως δε καρφώνει μέσα με τίποτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

αυτό το παλιο contact frame δε θέλει με τίποτε να μπει

έχει τον ίδιο δρόμο η κάθε βίδα που έχει και με το stock ILM και όμως δε καρφώνει μέσα με τίποτε

 

Της tr έχεις πάρει? Εάν ναι μια χαρά μπαίνουν ρε συ οι στοκ βίδες.

Εάν έχεις το grizzly έχει τις έξτρα μαύρες που θα σου κάνουν δουλειά.

Τα έχω και τα δύο φρειμ και κάθονται μια χαρά με τις στοκ βίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

δεν το εχω δοκιμασει αλλα λογω καλωδιων πισω θα ειναι πολυ μπελαδικο ρε συ ,και δεν ξερω κατα ποσο θα καθονται ωραια οι σωληνες της υδροψυξης

Έβαλα την Galahad ii τελικά και δεν τρελάθηκα κιόλας, είχε μια διαφορά 4 βαθμών σε 10 λεπτό cinebench, αλλά χειρότερα idle 2c , περισσότερη φασαρία, και πολύ καλώδιο+ η βάση της για να κουμπώσει στον επεξεργαστή δεν την λες και εύκολη είναι σαν να μην ακουμπάει μέχρι να την σφίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Έβαλα την Galahad ii τελικά και δεν τρελάθηκα κιόλας, είχε μια διαφορά 4 βαθμών σε 10 λεπτό cinebench, αλλά χειρότερα idle 2c , περισσότερη φασαρία, και πολύ καλώδιο+ η βάση της για να κουμπώσει στον επεξεργαστή δεν την λες και εύκολη είναι σαν να μην ακουμπάει μέχρι να την σφίξεις.

Νταξει ,η φασαρια διορθωνεται νομιζω ,ειναι και πιο ομορφη η galahad οσο να'ναι ρε συ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

Έβαλα την Galahad ii τελικά και δεν τρελάθηκα κιόλας, είχε μια διαφορά 4 βαθμών σε 10 λεπτό cinebench, αλλά χειρότερα idle 2c , περισσότερη φασαρία, και πολύ καλώδιο+ η βάση της για να κουμπώσει στον επεξεργαστή δεν την λες και εύκολη είναι σαν να μην ακουμπάει μέχρι να την σφίξεις.

Performance , lcd ή την απλή έβαλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dennisbest είπε

Performance , lcd ή την απλή έβαλες ;

την απλή.

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Νταξει ,η φασαρια διορθωνεται νομιζω ,ειναι και πιο ομορφη η galahad οσο να'ναι ρε σ

όμορφη ναι αλλά δεν θα έβγαζα την Artic,την έβγαλα μόνο και μόνο γιατί το χοντρό backplate 1700 έβρισκε στο κουτί στην μια μεριά και πίεζε την μητρική μονοπαντα,δεν κάθονταν ίσια με λίγα λόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η απλή trinity και η nucleus είναι γύρω στους 4-5 βαθμούς καλύτερες από την arctic και η Performance ή η lcd είναι άλλους τόσους βαθμούς χαμηλότερα από αυτές τότε μια διαφορά των 8-10 βαθμών αξίζει την αλλαγή. Συν την εμφάνιση που είναι σίγουρα πιο όμορφες από την arctic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dennisbest είπε

Αν η απλή trinity και η nucleus είναι γύρω στους 4-5 βαθμούς καλύτερες από την arctic και η Performance ή η lcd είναι άλλους τόσους βαθμούς χαμηλότερα από αυτές τότε μια διαφορά των 8-10 βαθμών αξίζει την αλλαγή. Συν την εμφάνιση που είναι σίγουρα πιο όμορφες από την arctic.

Η ομορφιά είναι υποκειμενική, γιατί ακόμα και στις απλές αλλαγές στην ταχύτητα για 300rpm μιλάω ακούγεται αισθητά σε σχέση με την Artic , τέλος πάντων έχω στείλει support request στην Artic να μου στείλει το revision 7 1700 LGA mounting kit και θα την βγάλω με την πρώτη ευκαιρία.Μια ώρα παλεβα να με ρυθμίσεις step up , step down στο fan control να την κάνω να είναι μην είναι τόσο ενοχλητική αλλά δεν πέτυχα αυτό που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Η ομορφιά είναι υποκειμενική, γιατί ακόμα και στις απλές αλλαγές στην ταχύτητα για 300rpm μιλάω ακούγεται αισθητά σε σχέση με την Artic , τέλος πάντων έχω στείλει support request στην Artic να μου στείλει το revision 7 1700 LGA mounting kit και θα την βγάλω με την πρώτη ευκαιρία.Μια ώρα παλεβα να με ρυθμίσεις step up , step down στο fan control να την κάνω να είναι μην είναι τόσο ενοχλητική αλλά δεν πέτυχα αυτό που ήθελα.

Γτ δεν της βαζεις τα φανς της arctic ρε?   Ποσων στροφων ειναι τα φανς της ? Εμενα που ειναι 2300 τα εχω βαλει να ανεβαινουν max μεχρι το 50% με λιγο step up και ειναι μια χαρα απο θορυβο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γτ δεν της βαζεις τα φανς της arctic ρε?   Ποσων στροφων ειναι τα φανς της ? Εμενα που ειναι 2300 τα εχω βαλει να ανεβαινουν max μεχρι το 50% με λιγο step up και ειναι μια χαρα απο θορυβο.

step up τους δοκιμασα αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος.DC τους εβαλα και ακουνε καλυτερα τωρα μεχρι της 1600 στροφες βελτιωθηκαν καπως,και εμενα μεχρι  2300 πανε .Εχω την εντυπωση τωρα που πατησε η παστα που ειχε μεσα δουλευει καλυτερα και εχει καλυτερα temps,ειχα και την pump χαμηλα να δουλευει στις 2.200 και δεν ειχε σωστη αποδοση,της εφτιαξα μια καμπυλη και ειναι κομπλε,επρεπε να εβαζα Artic MX6 εξαρχης,αλλα ειπα να την δοκιμασω με την δικια της την πρωτη φορα .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ICE-T είπε

step up τους δοκιμασα αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος.DC τους εβαλα και ακουνε καλυτερα τωρα μεχρι της 1600 στροφες βελτιωθηκαν καπως,και εμενα μεχρι  2300 πανε .Εχω την εντυπωση τωρα που πατησε η παστα που ειχε μεσα δουλευει καλυτερα και εχει καλυτερα temps,ειχα και την pump χαμηλα να δουλευει στις 2.200 και δεν ειχε σωστη αποδοση,της εφτιαξα μια καμπυλη και ειναι κομπλε,επρεπε να εβαζα Artic MX6 εξαρχης,αλλα ειπα να την δοκιμασω με την δικια της την πρωτη φορα .

εγω την αντλια την εχω μονιμα 100%  μου την δινει λιγο το ανεβοκατεβασμα των στροφων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...