Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Μεγειες!

Ελπίζω να σου κάτσει καλό κομμάτι.

Να ξέρεις τα καλά μπατς είναι τα 337R το οποίο είναι σε kf.

Μην σκαλωνεις τόσο με το sp αλλά δες το vf curve τάσεις που θέλει για 5.6-5.8 .

Στα 6 all core πολύ δύσκολο να παίξεις(bench) και με καλό κομμάτι εάν είσαι με απλή aio .

337R είναι μια βδομάδα πριν το δικό μου. Ας ελπίσουμε. 

Πάντως με τρώει το χέρι να δοκιμάσω την μητρική. Δε ξέρω τι να κάνω. Αν είναι καμμένο το πιν και μου κάνει ζημιά θα είναι αυτοκτονικό. Από την άλλη, 2 βδομάδες να πάει πίσω, 1 βδομάδα να το τσεκάρουν, 3 βδομάδες να μου επιστρέψουν χρήματα πίσω, άλλες 10 μέρες να παραλάβω επόμενη μητρική.. Ούτε την 4090 μου δε δοκίμασα να δω αν δουλεύει. Σε σύστημα που έχει φτάσει τα 5Κ + αυτό είναι απαράδεκτο. Και μου απάντησαν ότι δε στέλνουνε ανοιγμένα ή επιστροφές από άλλους. Ενώ κάνει μπαμ ότι το χε κάποιος άλλος συν το warranty site της Asus. 

43 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με γειες σε ολους παιδες

 οσο για τα corsair εγω θα τα εστελνα στην corsair για rma δεν θα τους την χαριζα, οχι στο μαγαζι ,στην corsair απευθειας

Ακριβώς αυτό, δε πρέπει να τους χαρίζουμε τίποτε πλέον. Οι τιμές έχουν ξεφύγει για λες ε άστο.

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

337R είναι μια βδομάδα πριν το δικό μου. Ας ελπίσουμε. 

Πάντως με τρώει το χέρι να δοκιμάσω την μητρική. Δε ξέρω τι να κάνω. Αν είναι καμμένο το πιν και μου κάνει ζημιά θα είναι αυτοκτονικό. Από την άλλη, 2 βδομάδες να πάει πίσω, 1 βδομάδα να το τσεκάρουν, 3 βδομάδες να μου επιστρέψουν χρήματα πίσω, άλλες 10 μέρες να παραλάβω επόμενη μητρική.. Ούτε την 4090 μου δε δοκίμασα να δω αν δουλεύει. Σε σύστημα που έχει φτάσει τα 5Κ + αυτό είναι απαράδεκτο. Και μου απάντησαν ότι δε στέλνουνε ανοιγμένα ή επιστροφές από άλλους. Ενώ κάνει μπαμ ότι το χε κάποιος άλλος συν το warranty site της Asus. 

Ακριβώς αυτό, δε πρέπει να τους χαρίζουμε τίποτε πλέον. Οι τιμές έχουν ξεφύγει για λες ε άστο.

Δεν του ρωτησες τοτε πως ειχε γινει register η μητρικη πριν την αγορασω? Απο που ειπαμε ειναι αγορασμενη?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.de/sp?language=en&ie=UTF8&seller=AVYEOB55JKUJU&asin=B08B9WQFTL&ref_=dp_merchant_link

Συνεργάζοναι με την ASUS και άλλους. Και νομίζω ότι και το store της ASUS το Γερμανικό ίσως χρησιμοποιεί αυτούς για να στέλνει παραγγελιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα τίναξε το Corsair ;

Δεν ξέρω, από κάποια στιγμή και έπειτα, όχι από την αρχή, είχα μπλε οθόνες στο άκυρο σε idle, πολύ χρονοβόρο post ή κόλλημα του PC στη διαδικασία της επανεκκίνησης με τη μητρική να μην ξεκινά απλά το λαμπάκι της να παραμένει στο κόκκινο, εφαρμογές που δεν ξεκινούσαν ή κράσαραν συνέχεια, όταν ξεκινούσα να κάνω επανεγκατάσταση Windows κολλούσε 30 φορές κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και φτου και από την αρχή μέχρι να μπει στα Windows.

Άστα ταλαιπωρία. Ίσως αυτά τα 1000άρια της Corsair που είχαν κατασκευαστεί πριν να βγει στην αγορά η 4090 να μη μπορούν να τη σηκώσουν μαζί με 13900, δίσκους, ssd, fans και τόσες συσκευές να παίρνουν από usb ή σε κανένα spike να την άκουσε γερά.

Φαίνεται να ήταν αυτό το πρόβλημα, θα δείξει. Με το πρώτο post με το Bequiet μπήκε σε δευτερόλεπτα στα Windows. Στο Corsair καμιά φορά μου ζητούσε να πατήσω το F1 μετά από επανεκκινήσεις που έκανα από μπλε οθόνη ή κόλλημα των Windows. Με το BQ όλα κανονικά. Τι να πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για PSU, εάν κάποιος θέλει δυνατό 1000αρι μπορεί να κοιτάξει το ακόλουθο:

https://www.ebay.com/itm/125785459425?hash=item1d4965cae1:g:WO0AAOSwouRjeK4D&amdata=enc%3AAQAIAAAA8N93akavNo%2Bd2mmfv50rKy9BlMRXkRHD%2FZ3c9n%2F4xNklKwIM2xJNYncffpO8ZDHdB2PjH13H1I1Dpllvkp7JMe3pclJ9aH%2FP1I4rEskHwIdwRjE9dUp%2BfTFsTsWf9WjQYpCXPT3jx9E1et3iSeTnnk8ZaNsjjPs5QQPqDbCGieB2HS1%2Bo4aehW5DlI3f7aIVM1I2ecQvoo72v3HdRg8CJrwYR9CmMS3CymRRbmC%2FvQq96HG8GRmGR%2BQDnRMGaS7%2By%2FsLEm8p4S%2FPrlnilmY%2Fp4hkZLwVdmDjhXvjn%2BiVXbVp%2Bork1t4aSDg6E0UeKBmjpw%3D%3D|tkp%3ABFBMtJPRyZFj

Έχω παρει 3 από τον τύπο, εάν εξαιρέσεις τα κουλά modular καλώδια της Enermax, το τροφοδοτικό είναι μπόμπα και σχεδόν αχρησιμοποίητο. Για 60€ -του κάνεις offer και δέχεται- είναι πολύ καλό deal, μιας και για να πάρεις καλό επώνυμο από skroutz θες 130€ και βάλε (τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Μιας και μιλάμε για PSU, εάν κάποιος θέλει δυνατό 1000αρι μπορεί να κοιτάξει το ακόλουθο:

https://www.ebay.com/itm/125785459425?hash=item1d4965cae1:g:WO0AAOSwouRjeK4D&amdata=enc%3AAQAIAAAA8N93akavNo%2Bd2mmfv50rKy9BlMRXkRHD%2FZ3c9n%2F4xNklKwIM2xJNYncffpO8ZDHdB2PjH13H1I1Dpllvkp7JMe3pclJ9aH%2FP1I4rEskHwIdwRjE9dUp%2BfTFsTsWf9WjQYpCXPT3jx9E1et3iSeTnnk8ZaNsjjPs5QQPqDbCGieB2HS1%2Bo4aehW5DlI3f7aIVM1I2ecQvoo72v3HdRg8CJrwYR9CmMS3CymRRbmC%2FvQq96HG8GRmGR%2BQDnRMGaS7%2By%2FsLEm8p4S%2FPrlnilmY%2Fp4hkZLwVdmDjhXvjn%2BiVXbVp%2Bork1t4aSDg6E0UeKBmjpw%3D%3D|tkp%3ABFBMtJPRyZFj

Έχω παρει 3 από τον τύπο, εάν εξαιρέσεις τα κουλά modular καλώδια της Enermax, το τροφοδοτικό είναι μπόμπα και σχεδόν αχρησιμοποίητο. Για 60€ -του κάνεις offer και δέχεται- είναι πολύ καλό deal, μιας και για να πάρεις καλό επώνυμο από skroutz θες 130€ και βάλε (τουλάχιστον).

Used for 3 months το ξεχνάς.

Με Seasonic τόσα χρόνια πάντως δεν είχα κανένα παρόμοιο θέμα. Αναγκάστηκα να το αλλάξω γιατί ήταν 750 watt plat και δεν ήθελα να τρέχω 4090 - 13900k με αυτό.

Μπορεί και να έτυχε.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν ξέρω, από κάποια στιγμή και έπειτα, όχι από την αρχή, είχα μπλε οθόνες στο άκυρο σε idle, πολύ χρονοβόρο post ή κόλλημα του PC στη διαδικασία της επανεκκίνησης με τη μητρική να μην ξεκινά απλά το λαμπάκι της να παραμένει στο κόκκινο, εφαρμογές που δεν ξεκινούσαν ή κράσαραν συνέχεια, όταν ξεκινούσα να κάνω επανεγκατάσταση Windows κολλούσε 30 φορές κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και φτου και από την αρχή μέχρι να μπει στα Windows.

Άστα ταλαιπωρία. Ίσως αυτά τα 1000άρια της Corsair που είχαν κατασκευαστεί πριν να βγει στην αγορά η 4090 να μη μπορούν να τη σηκώσουν μαζί με 13900, δίσκους, ssd, fans και τόσες συσκευές να παίρνουν από usb ή σε κανένα spike να την άκουσε γερά.

Φαίνεται να ήταν αυτό το πρόβλημα, θα δείξει. Με το πρώτο post με το Bequiet μπήκε σε δευτερόλεπτα στα Windows. Στο Corsair καμιά φορά μου ζητούσε να πατήσω το F1 μετά από επανεκκινήσεις που έκανα από μπλε οθόνη ή κόλλημα των Windows. Με το BQ όλα κανονικά. Τι να πω.

Τα προβλήματα που περιγράφεις είναι κατά κύριο λόγο RAM instability πάντως..Τώρα τα PSUs μετά την 10ετία αρχίζουν να έχουν θεματάκια γενικά και θέλουν αλλαγή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Armoral said:

Used for 3 months το ξεχνάς.

Με Seasonic τόσα χρόνια πάντως δεν είχα κανένα παρόμοιο θέμα. Αναγκάστηκα να το αλλάξω γιατί ήταν 750 watt plat και δεν ήθελα να τρέχω 4090 - 13900k με αυτό.

Μπορεί και να έτυχε.

Ναι, έχει κάποιο ρίσκο, για 60€ λες φακ ιτ.

Και εγώ έτρεχα 7900x+3090ti σε 750αρι gold για κάποιο καιρό, θεωρητικά οριακό έως ανεπαρκές - ειλικρινά δεν μου έκανε κιχ. Έβαλα ένα 850αρι τελικά, γενικά νομίζω ότι οτιδήποτε πάνω από τα 850 είναι περισσότερο placebo. Για να νιώθουμε εμείς ασφαλείς, όχι ότι θα σκάσει το τροφοδοτικό ή κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα προβλήματα που περιγράφεις είναι κατά κύριο λόγο RAM instability πάντως..Τώρα τα PSUs μετά την 10ετία αρχίζουν να έχουν θεματάκια γενικά και θέλουν αλλαγή..

Είχα Corsair ddr5 5600, τις άλλαξα με Gskill 6400 stock όλα. Άλλαξα m2 δίσκο, έβαλα Firecuda Seagate. Μέχρι να αλλάξω το τροφοδοτικό είχα όλα αυτά τα θέματα. Και όλα τα παρουσίαζε κυρίως σε idle. 95% των θεμάτων και των μπλε οθονών.

Με το που το άλλαξα όλα οκ. Τυχαίο;

16 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Ναι, έχει κάποιο ρίσκο, για 60€ λες φακ ιτ.

Και εγώ έτρεχα 7900x+3090ti σε 750αρι gold για κάποιο καιρό, θεωρητικά οριακό έως ανεπαρκές - ειλικρινά δεν μου έκανε κιχ. Έβαλα ένα 850αρι τελικά, γενικά νομίζω ότι οτιδήποτε πάνω από τα 850 είναι περισσότερο placebo. Για να νιώθουμε εμείς ασφαλείς, όχι ότι θα σκάσει το τροφοδοτικό ή κάτι ανάλογο.

Ναι συμφωνώ αλλά είναι ρίσκο. Και σε εμένα πιθανότατα να μην έκανε κιχ το 750άρι της Seasonic αλλά είπα να είμαι πιο άνετος.

Ε τώρα επειδή το βρήκα σε καλή τιμή πήρα το 1500άρι από Foxstore.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από καμιά 10αριά άτομα σήμερα να μου λένε μια χαρά είναι το socket προχώρα.. 

Το πήρα απόφαση να αρχίσω το build σήμερα/αύριο!

Θέλω στον nvme που είναι στον cpu (2TB) που θα είναι και system drive, να κάνω 2 partitions, και να έχω 2 W11 installations. Και θέλω στο 2ο partition να χρησιμοποιεί την iGPU. Υπάρχει τρόπος να το σετάρω αυτό με κάποιο τρόπο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Λοιπόν μετά από καμιά 10αριά άτομα σήμερα να μου λένε μια χαρά είναι το socket προχώρα.. 

Το πήρα απόφαση να αρχίσω το build σήμερα/αύριο!

Θέλω στον nvme που είναι στον cpu (2TB) που θα είναι και system drive, να κάνω 2 partitions, και να έχω 2 W11 installations. Και θέλω στο 2ο partition να χρησιμοποιεί την iGPU. Υπάρχει τρόπος να το σετάρω αυτό με κάποιο τρόπο?

Γιατί να το κάνεις αυτό με την Igpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαμηλό DPC Latency για DAW use. 

Οι drivers της Nvidia δεν είναι πολύ φιλικοί. Είναι χρόνιο πρόβλημα 10 χρόνια και βάλε. Και για να μην τρέχω την 4090 σε max performance και καίει χωρίς λόγο, ψάχνω να δω πως μπορώ να ανοίγω W11 σε δεύτερο partition με iGpu. 

 

Ένα link από τα μύρια ίδια.. 

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-ready-drivers/13/506279/high-dpc-latency-nvidia-win-11/

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ήρθε το εργαλείο!

Άντε να δούμε τι πουλιά πιάνει με τον 14900. Και πόσο καλύτερη είναι από την arctic 360.

 

 

IMG_20231222_190405.jpg

Ενδιαφέρον χαλί.

Καλοδούλευτη. Η παλιά, στον μικρό ή σε κανένα βαφτιστηρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ήρθε το εργαλείο!

Άντε να δούμε τι πουλιά πιάνει με τον 14900. Και πόσο καλύτερη είναι από την arctic 360.

 

 

IMG_20231222_190405.jpg

με γειες  ρε Νικ,ριξε ενημερωση, η συσκευασια τουμπανο ε?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...