Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Μια χαρα εισαι με την λευκη, ας εχουμε κ κατι που δεν εχεις εσυ!!! :)

Αυτο με το PSU παντως πολυ περιεργο...

Ε όχι ρε θα πάρω και εγω😆 (τώρα περιμένουμε τους νέους)

Και όμως φίλε μετά την αλλαγή psu δεν έχει ξανακάνει κάτι το μηχάνημα σχετικά με τους μ2 και το έχω λιώσει το pc στα κατέβαζε παιχνίδια και να τα αλλάζω τοποθεσίες τα παιχνίδια στους δίσκους 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, azazil1190 said:

Ε όχι ρε θα πάρω και εγω😆 (τώρα περιμένουμε τους νέους)

Και όμως φίλε μετά την αλλαγή psu δεν έχει ξανακάνει κάτι το μηχάνημα σχετικά με τους μ2 και το έχω λιώσει το pc στα κατέβαζε παιχνίδια και να τα αλλάζω τοποθεσίες τα παιχνίδια στους δίσκους 

Η Apex σου τι rev ειναι? Α03-04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Η Apex σου τι rev ειναι? Α03-04?

Δεν την έχω δει ποτέ αλλά σίγουρα είναι από τις πρώτες και δεν έχει και Μπεντ .

Μιας και το ανέφερες θα το δω.

Για πες τι διαφορές έχουν τα rev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται οτι το A04 ειναι το τελευταιο και πιο καλο bin. Clockαρει μνημες καλυτερα απο ολα τα υπολοιπα και ειναι ισαξιο αν οχι καλυτερο και απο Encore. Στο ocnet οσοι εχουν A04 δεν ειδαν διαφορες αξιολογες σε σχεση με Encore. Για ριξε μια ματια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Υποτιθεται οτι το A04 ειναι το τελευταιο και πιο καλο bin. Clockαρει μνημες καλυτερα απο ολα τα υπολοιπα και ειναι ισαξιο αν οχι καλυτερο και απο Encore. Στο ocnet οσοι εχουν A04 δεν ειδαν διαφορες αξιολογες σε σχεση με Encore. Για ριξε μια ματια...

Δεν νομίζω να είναι 4ρι .

Αλλά δεν έχω θέμα και με το oc των ραμς.

Τώρα εάν με την encore πήγαιναν καλύτερα μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ.Παντως πάνω από 8400 για daily stable θέλει αρκετά ρεύματα πολύ καλό imc και φυσικά σοβαρή ψύξη ,όχι φανακια και σκατακια που είμαστε εμείς .

Είχα κάνει πριν λίγο καιρό απόπειρα για 8533 c36 με σχετικά νορμαλ ρεύματα για daily .Στον 17-18ο κύκλο έσκασε ερορ .

Πιθανόν ήθελε ρεύματα αλλά δεν έκατσα να το ψάξω μιας και δεν μου άρεσαν και για daily.Εχω κάποια όρια ψυχολογικά στα ρεύματα .Από όσο θυμάμαι είχα φτάσει στα 1.55 vdd/q k 1.42 imc. Και 1.27sa.

Τώρα για τα 8400 έχω sa 1.20 και τα υπόλοιπα αρκετά πιο χαμηλά.Σε 4κ υπερβολή είναι θεωρώ και τα 8400

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2023 στις 3:41 ΜΜ, icenex είπε

Εμένα μου ήρθαν μόλις τώρα αυτά, περιμένω την υδροψυξη της arctic..

IMG_20231129_154104.jpg

Με γειες, καλορίζικο!

Αυτό με του KF τι τρέλα είναι πάντως; Τόσο μεγάλη διαφορά είχε από αυτόν με την ενσωματωμένη gpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με γειες, καλορίζικο!

Αυτό με του KF τι τρέλα είναι πάντως; Τόσο μεγάλη διαφορά είχε από αυτόν με την ενσωματωμένη gpu;

Ευχαριστω πολυ!! Είχε ενα 30αρι περισσοτερο..Αλλα τι να την κανω την ενσωματωμενη καρτα γραφικων απο την στιγμη που δεν θα πορευτω ποτε με αυτην.Και περα απο αυτο και σε περιπτωση στραβης της καρτας εχω και μια 1030 σε ενα παλιοτερο συστημα για να μην μεινω χωρις Pc.Οποτε μιλαμε για πεταμενα λεφτα και ας ηταν μονο 30€.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, icenex είπε

Ευχαριστω πολυ!! Είχε ενα 30αρι περισσοτερο..Αλλα τι να την κανω την ενσωματωμενη καρτα γραφικων απο την στιγμη που δεν θα πορευτω ποτε με αυτην.Και περα απο αυτο και σε περιπτωση στραβης της καρτας εχω και μια 1030 σε ενα παλιοτερο συστημα για να μην μεινω χωρις Pc.Οποτε μιλαμε για πεταμενα λεφτα και ας ηταν μονο 30€.

Για τους codecs την αγοράζεις στην ουσία. Μπορεί να βάλεις κανα βιντεάκι για να κάνεις edit από κάμερα. Είναι μικρή η διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Για τους codecs την αγοράζεις στην ουσία. Μπορεί να βάλεις κανα βιντεάκι για να κάνεις edit από κάμερα. Είναι μικρή η διαφορά.

Για να μην το ξερω ουτε αυτο, παει να πει οτι ουτε με edit σε βιντεακια ασχολουμαι...Οποτε στην δικη μου περιπτωση θα εδινα 30€ τσαμπα μιας και θα αγνοουσα την υπαρξη και αυτης της δυνατοτητας.

Το pc το εχω καθαρα για παιχνιδια, σερφαρισμα, ταινιες και μουσικη, με αυτην την σειρα οποτε δεν ειναι οτι θα χασω καποια δυνατοτητα που θα μου χρειαστει.

Δεν ειναι οτι τσιγκουνευτηκα τα 30€ απλα ειχα ηδη βγει εκτος μπατζετ οποτε πηγαινα τελειως στοχευμενα και εκοβα περιττα λεφτα οπου μπορουσα.Οποτε για την ωρα βολευομαι με αυτον δεν ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω αυριο την αλλη σε κανεναν 14700k ή ακομη και εναν 14900k.

Τωρα μενει να βρω χρονο να τον χαρω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατι βελτιωσε η asus με το τελευταιο bios ,κομμενο στα 290Α ,καλυτερα σκορ γενικα απο το προηγουμενο bios

1262159384_.jpg.39f9321efd2e239f8743e9bc371d4978.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

κατι βελτιωσε η asus με το τελευταιο bios ,κομμενο στα 290Α ,καλυτερα σκορ γενικα απο το προηγουμενο bios

1262159384_.jpg.39f9321efd2e239f8743e9bc371d4978.jpg

Κάτσε ρε με το enforce all limits στα ποσα Αmp κόβει ?Στα στοκ της ιντελ δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Κάτσε ρε με το enforce all limits στα ποσα Αmp κόβει ?Στα στοκ της ιντελ δεν 

pl1-pl2 στα 253w σε amps δεν ξερω αν κοβει αλλα το στοκ νομιζω ειναι 307Α. Εχω κανει και undervolt εστι ,δεν ειναι στοκ η ταση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

pl1-pl2 στα 253w σε amps δεν ξερω αν κοβει αλλα το στοκ νομιζω ειναι 307Α. Εχω κανει και undervolt εστι ,δεν ειναι στοκ η ταση.

307A λίγα μου φαίνονται εμένα 507Α δείχνει στην Tomahawk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

307A λίγα μου φαίνονται εμένα 507Α δείχνει στην Tomahawk.

Μηπως 507 ειναι το max?  Εμενα 511Α ειναι το max που μπορω να βαλω. Συμφωνα με την intel 307A ειναι το default και 400A το extreme 

Screenshot_20231219_103329_SamsungInternet.jpg.8fe72598cdb1060c449ea1dbd5a7604e.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μηπως 507 ειναι το max?  Εμενα 511Α ειναι το max που μπορω να βαλω. Συμφωνα με την intel 307A ειναι το default και 400A το extreme 

Screenshot_20231219_103329_SamsungInternet.jpg.8fe72598cdb1060c449ea1dbd5a7604e.jpg

 

Τι να σου πω δεν ξέρω, μπορεί να βάζει διαφορετικές τιμές η MSI η το bio's να βάζει δικές του τιμές,307Α μου φαίνεται έδειχνε με τον 13700Κ αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...