Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μετά από πολύμηνη σκέψη σχετικά με το αν αξίζει να περιμένει κανείς ARM cpus, Arrow Lake κλπ

αποφάσισα να μη γίνω πειραματόζωο της 15th gen, και περιμένω από βδομάδα μια z790 Formula/+14900K. (ήταν ίδια τιμή με Dark Hero +100ευ έκπτωση από Asus Winter Deals).

Δε θα την βάλω σε loop, ας ελπίσουμε το VRM να μην ανεβάζει temps.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά γιατί κοντεύω να τρελαθώ?  Έχω μια msi Z790 edge+14700K και βάζω τον NVMe στο Μ2_1 αλλά δεν τον αναγνωρίζει καθόλου στο BIOS, σε όποιο άλλο slot τον βλέπει, επίσης έχω τρεις Μ2 και τα ίδια σε όλους. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο? Είναι καμιά ρύθμιση στο BIOS?

54 λεπτά πριν, toni31 είπε

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά γιατί κοντεύω να τρελαθώ?  Έχω μια msi Z790 edge+14700K και βάζω τον NVMe στο Μ2_1 αλλά δεν τον αναγνωρίζει καθόλου στο BIOS, σε όποιο άλλο slot τον βλέπει, επίσης έχω τρεις Μ2 και τα ίδια σε όλους. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο? Είναι καμιά ρύθμιση στο BIOS?

BIOS update fix it......

Επεξ/σία από toni31
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/12/2023 at 10:37, akoinonitos said:

εννοειται

με γειες!

Τι προσφέρει το Management Engine ως driver/firmware ? Προσωπικά δεν έχω περάσει τίποτα εξ αυτών κ τρέχει οκ το σύστημα, χωρίς να δω κάποια περίεργη δυσλειτουργια

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τι προσφέρει το Management Engine ως driver/firmware ? Προσωπικά δεν έχω περάσει τίποτα εξ αυτών κ τρέχει οκ το σύστημα, χωρίς να δω κάποια περίεργη δυσλειτουργια

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000008927/software/chipset-software.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, akoinonitos said:

Τίποτα το ιδιαίτερο αν εχεις το συστημα μόνο για power on - gaming - power off σκοπούς θεωρώ. 

  • Low-power, out-of-band (OOB) management services 
  • Capability Licensing Service (CLS)
  • Anti-Theft Protection
  • Protected Audio Video Path (PAVP)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Αντε να δηλώσω παρών και εγώ. @azazil1190

Ντάξει η μητρική δεν ειναι για πολλά, αλλά και εκεί που έφτασε μια χαρά.
Δυστυχώς ενώ στο A2 παίζει 7800 με vdd 1.38, στο B2 7600 με το ζόρι... Δεν βοηθάνε και τα fluctuations του vdimm που ειναι τραγικά... Πολύ πολύ picky οι ddr5... με φέρανε σε σημείο να πώ f**k it (error 6,2,12 galore και μετά random 0, 4,9,  you name it....) οπότε έκανα 3 επιλεκτικές αλλαγές στα subtimings και τέλος..

Screenshot 2023-12-10 190312.png

Screenshot 2023-12-10 192021.png

65535_2.png

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περιπτωση που καποιος κοιταει την ek nucleus cr360 ,την εβαλα πανω σημερα και ειναι πραγματι καλη.

Πριν ειχα το alphacool eisbaer lt solo μαζι με ek quantum p360

Δοκιμη σε Ycrucher stress test με max περιπου 300watt

alphacool Lt + ek p360 - 298watt 89c

alphacoolopentop100ycruncher.png.23531716c1c9107078d1d654abe64e6f.png

 

ek nucleus cr360- 298watt 83c

ek100opneycruncher.png.92ec398123a9f9e9821b383bcd23e325.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε περιπτωση που καποιος κοιταει την ek nucleus cr360 ,την εβαλα πανω σημερα και ειναι πραγματι καλη.

Πριν ειχα το alphacool eisbaer lt solo μαζι με ek quantum p360

Δοκιμη σε Ycrucher stress test με max περιπου 300watt

alphacool Lt + ek p360 - 298watt 89c

alphacoolopentop100ycruncher.png.23531716c1c9107078d1d654abe64e6f.png

 

ek nucleus cr360- 298watt 83c

ek100opneycruncher.png.92ec398123a9f9e9821b383bcd23e325.png

 

Μεγειες Χρήστο!

Τελικά άξιζε η μετάβαση !

Στροφές φανς και στις δύο το ίδιο?

Τρομερή για aio απόδοση καλά έλεγαν στο ocnet .Βέβαια το μέλος που το έλεγε ανέφερε για -10c σε σχέση με την προηγούμενη που είχε που εάν δεν κάνω λάθος ήταν αρκτικ360

 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Μεγειες Χρήστο!

Τελικά άξιζε η μετάβαση !

Στροφές φανς και στις δύο το ίδιο?

 

Θενκς Νικο, ναι ,ιδιες στροφες και ιδια φανς εχω και στις δυο περιπτωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Μεγειες Χρήστο!

Τελικά άξιζε η μετάβαση !

Στροφές φανς και στις δύο το ίδιο?

Τρομερή για aio απόδοση καλά έλεγαν στο ocnet .Βέβαια το μέλος που το έλεγε ανέφερε για -10c σε σχέση με την προηγούμενη που είχε που εάν δεν κάνω λάθος ήταν αρκτικ360

 

πολύ δύσκολο τόσο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέχρι 6 με 8 βαθμούς διαφορά νομίζω δίνει στην Galahad ii performance που είναι η καλύτερη υδροψυξη αυτή την στιγμή στην αγορά 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Θενκς Νικο, ναι ,ιδιες στροφες και ιδια φανς εχω και στις δυο περιπτωσεις

Μεγειες .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ICE-T είπε

πολύ δύσκολο τόσο μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μέχρι 6 με 8 βαθμούς διαφορά νομίζω δίνει στην Galahad ii performance που είναι η καλύτερη υδροψυξη αυτή την στιγμή στην αγορά 

Μεγειες .

Στα review κανουν ενα βασικο λαθος ,για να δεις το performace της aio πρεπει να εχεις πανω τους ιδιους ανεμιστηρες ,πιο πολυ review ανεμιστηρων ειναι παρα aio. Δεν βγαζεις ακρη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στα review κανουν ενα βασικο λαθος ,για να δεις το performace της aio πρεπει να εχεις πανω τους ιδιους ανεμιστηρες ,πιο πολυ review ανεμιστηρων ειναι παρα aio. Δεν βγαζεις ακρη

νομίζω μόνο στο kit guru στο YouTube κανάλι δείχνει σωστά γραφήματα που τις δοκιμάζει και με τίς ίδιες στροφές και με full rpm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ICE-T είπε

νομίζω μόνο στο kit guru στο YouTube κανάλι δείχνει σωστά γραφήματα που τις δοκιμάζει και με τίς ίδιες στροφές και με full rpm .

Σιγουρα καλυτερο αλλα και  παλι για εμενα για να ειναι σωστα η μετρηση θα πρεπει να εχουν ιδια φανς πανω ,θα μου πεις αγοραζεις ολο το πακετο και το συγκρινεις ,απο την μια ειναι σωστο και αυτο αλλα δεν εχεις σωστη εικονα για την αποδοση του μπλοκ-αντλιας.

Και το normalized db που κανουν λογικο ειναι ,αλλα παλι εχεις τα φανς να παιζουν και αυτα το ρολο τους στην αποδοση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Galahad perf.k ek nucleus είναι οι δυο πιο δυνατές aio αυτή την στιγμή.

Με απόσταση αναπνοής.(galahad perf .δεν βρίσκω ούτε για ζήτω,πουθενά .Συν ότι πρέπει να βρεις την v2 γιατί η ν1 είχε θέματα σε κάποιες με την αντλία της)

Παραπάνω που είπα ότι μέλος έδειχνε -10c δεν είπα ότι τον πιστεύω απόλυτα αλλά κανά 7αρι εάν είχε κάνει χαζή τοποθέτηση πριν και τώρα με καλύτερη aio ,τοτε ναι σαν σενάριο μπορώ να πω ότι παίζει .Είδαμε και του Χρήστου σήμερα τα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...