Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, prefuse said:

Άρα μια χαρά τα γράφει η Puget, δεν υπάρχουν διάφορες που να αξίζει να ασχοληθεί κάποιος, πόσο μάλλον με τόσο μικρές διαφορές που ανάλογα και με τη θερμοκρασία του χώρου που αλλάζει (δύσκολα οι παραπάνω μετρήσεις να έγιναν σε χώρο με ελεγχόμενη και σταθερή θερμοκρασία) θα είχαν και διαφορετικά αποτελέσματα.

ναι απλα ειμαι της λογικης οτι αφου το συστημα γινεται εκ νεου να μην παω σε ddr4 για 60 ευρω λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GeorgeVasil said:

ναι απλα ειμαι της λογικης οτι αφου το συστημα γινεται εκ νεου να μην παω σε ddr4 για 60 ευρω λιγοτερα.

Κανένας νομίζω δεν σου πρότεινε να πας σε ddr4, απλά επισημάναμε ότι δεν έχει νόημα η γρήγορη μνήμη σε workstation.  Σε αυτές τις περιπτώσεις σημαντικότερη είναι η ποσότητα, παρά η ταχύτητα.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω και εγώ στο club σιγά-σιγά. Παρέλαβα μητρική, επεξεργαστή και τους nvme. Για την μητρική ως πρώτη εντύπωση να πω ότι ήταν η πιό καλά συσκευασμένη και προσεγμένη από όσες έχω πιάσει στα χέρια μου. Μπράβο στην Asrock. Ανεβάζει το vfm και σε αυτόν τον τομέα. Περιμένω τα υπόλοιπα κομμάτια εντός των ημερών για να στήσω. Θα γράψω εντυπώσεις όταν με το καλό έρθουν. 

viber_image_2023-12-07_09-01-36-556.jpg

viber_image_2023-12-07_09-01-36-598.jpg

viber_image_2023-12-07_09-01-36-879.jpg

viber_image_2023-12-07_09-01-36-986.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

Καλημέρα αυτά εδώ τα περνάω?

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-12-07 103237.png

εννοειται

1 ώρα πριν, pnick είπε

Μπαίνω και εγώ στο club σιγά-σιγά. Παρέλαβα μητρική, επεξεργαστή και τους nvme. Για την μητρική ως πρώτη εντύπωση να πω ότι ήταν η πιό καλά συσκευασμένη και προσεγμένη από όσες έχω πιάσει στα χέρια μου. Μπράβο στην Asrock. Ανεβάζει το vfm και σε αυτόν τον τομέα. Περιμένω τα υπόλοιπα κομμάτια εντός των ημερών για να στήσω. Θα γράψω εντυπώσεις όταν με το καλό έρθουν. 

viber_image_2023-12-07_09-01-36-556.jpg

viber_image_2023-12-07_09-01-36-598.jpg

viber_image_2023-12-07_09-01-36-879.jpg

viber_image_2023-12-07_09-01-36-986.jpg

με γειες!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@prefuse το εχεις δοκιμασει εσυ το pugetbenchmark for creators?

Οτι και να κανω θα βγαλει ενα error σχετικα με save η open file 

Δοκιμασα σαν scrats ολους τους δισκους ,εβαλα τα παντα default  στο bios ,δοκιμασα να του αφησω περισσοτερη μνημη ,τπτ. Συνεχεια καποιο error σχετικα με αυτα που ειπα. Το προηγουμενο τους benchmark ωστοσο που ηταν extension τρεχει απροβληματιστα.

Εχεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Υπαρχει πιθανοτητα να ξεμενω απο vram μιας και εχω 16gb

edit: εβαλα να τρεξω το premiere benchmark

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=173307

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akoinonitos said:

@prefuse το εχεις δοκιμασει εσυ το pugetbenchmark for creators?

Οτι και να κανω θα βγαλει ενα error σχετικα με save η open file 

Δοκιμασα σαν scrats ολους τους δισκους ,εβαλα τα παντα default  στο bios ,δοκιμασα να του αφησω περισσοτερη μνημη ,τπτ. Συνεχεια καποιο error σχετικα με αυτα που ειπα. Το προηγουμενο τους benchmark ωστοσο που ηταν extension τρεχει απροβληματιστα.

Εχεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Υπαρχει πιθανοτητα να ξεμενω απο vram μιας και εχω 16gb

edit: εβαλα να τρεξω το premiere benchmark

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=173307

Screenshot 2023-12-06 at 4.24.48 PM.png

Screenshot 2023-12-06 at 4.23.53 PM.png

δεν μου αφηνει αλλα screenshot λογο 2mb..

ειναι τρομακτικο οτι δινουν τετοιες επιδοσεις με τοσο λιγα w.. 98w ηταν το peak με 98 βαθμους το μεγιστο.

δυστυχως το premiere ειναι με high power και το photoshop με low power, σε low οταν παω να τρεξω το premiere ξεκιναει και μετα απο λιγο κλεινει..οποτε μονο με high τρεχει.

ολα αυτα σε m1 max, 32gb ram

θα τα τρεξω και στον 13700Κ/13900Κ να δω και εκει τι σκορ βγαζουν.

το link με τα σκορ πως το βγαζει για να μην κανω screenshot..? μαλλον ετρεξες το standalone..τα σκορ παντως λενε οτι δεν μπορουν να συγκριθουν γιατι εχουν αλλη μεθοδολογια, ουσιαστικα τα standalone ηταν σε beta και το pugetbench for creators ειναι το τελικο.

Screenshot 2023-12-06 at 3.39.30 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, prefuse είπε

Screenshot 2023-12-06 at 4.24.48 PM.png

Screenshot 2023-12-06 at 4.23.53 PM.png

δεν μου αφηνει αλλα screenshot λογο 2mb..

ειναι τρομακτικο οτι δινουν τετοιες επιδοσεις με τοσο λιγα w.. 98w ηταν το peak με 98 βαθμους το μεγιστο.

δυστυχως το premiere ειναι με high power και το photoshop με low power, σε low οταν παω να τρεξω το premiere ξεκιναει και μετα απο λιγο κλεινει..οποτε μονο με high τρεχει.

ολα αυτα σε m1 max, 32gb ram

θα τα τρεξω και στον 13700Κ/13900Κ να δω και εκει τι σκορ βγαζουν.

το link με τα σκορ πως το βγαζει για να μην κανω screenshot..? μαλλον ετρεξες το standalone..τα σκορ παντως λενε οτι δεν μπορουν να συγκριθουν γιατι εχουν αλλη μεθοδολογια, ουσιαστικα τα standalone ηταν σε beta και το pugetbench for creators ειναι το τελικο.

Screenshot 2023-12-06 at 3.39.30 PM.png

οχι το creators ετρεξα ,μολις τελειωσε το τεστ μου ανοιξε μονο του το result στη σελιδα 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, star4 είπε

έφαγα 2 μέρες(για να ξαναμάθω το bios της asus  & 1ssd corruption (ξανα....) αλλα έστρωσε.

 

image.png.a8c8e837701960b8b882a39b4b3ca083.png

image.jpeg.f8febb143262e9e9d32881493d223cce.jpeg

image.jpeg.3650e23bb0fcb33a82d9146f5796d5f2.jpeg

φυσιολογικά κατεβαίνεις και άλλο σε vdimm.....ωραίος

για πλάκα πια τα 4200/16 με αστεία ρεύματα από όλες τις mobos....βγαλανε δυνατά bios για τις ddr4 πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...