Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, akoinonitos said:

χτυπα την b760 

Και εγω ετσι λεω, γιατι εχει 3 NVME, undervolt κανει (λογικα)... το κακο ειναι οτι το ροζ κουτι που πηρα για την γυναικα παιρνει μονο m-atx και δεν υπαρχουν πολλες επιλογές.

Μια αλλη σκεψη ειναι να παω σε DDR4 64GB στα ιδια λευτα με τα 32GB DDR5...μιας και το μηχανημα θα ειναι αποκλειστικά για Vray Rendering, αλλα απο την στιγμη που παμε σε νεα parts δεν ξερω αν πολυ εχει νοημα για μελλοντική αναβαθμιση. 

Εχω πει στον εαυτο μου να μην κανει OC ...γιατι δεν ειναι δικο μου το PC. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Και εγω ετσι λεω, γιατι εχει 3 NVME, undervolt κανει (λογικα)... το κακο ειναι οτι το ροζ κουτι που πηρα για την γυναικα παιρνει μονο m-atx και δεν υπαρχουν πολλες επιλογές.

Μια αλλη σκεψη ειναι να παω σε DDR4 64GB στα ιδια λευτα με τα 32GB DDR5...μιας και το μηχανημα θα ειναι αποκλειστικά για Vray Rendering, αλλα απο την στιγμη που παμε σε νεα parts δεν ξερω αν πολυ εχει νοημα για μελλοντική αναβαθμιση. 

Εχω πει στον εαυτο μου να μην κανει OC ...γιατι δεν ειναι δικο μου το PC. :P

τι κουτι ειναι ρε ,nr200?

τι overclock να κανεις μωρε ,λιγο undervolt θα κανεις για να ειναι κρυος και τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, GeorgeVasil said:

Και εγω ετσι λεω, γιατι εχει 3 NVME, undervolt κανει (λογικα)... το κακο ειναι οτι το ροζ κουτι που πηρα για την γυναικα παιρνει μονο m-atx και δεν υπαρχουν πολλες επιλογές.

Μια αλλη σκεψη ειναι να παω σε DDR4 64GB στα ιδια λευτα με τα 32GB DDR5...μιας και το μηχανημα θα ειναι αποκλειστικά για Vray Rendering, αλλα απο την στιγμη που παμε σε νεα parts δεν ξερω αν πολυ εχει νοημα για μελλοντική αναβαθμιση. 

Εχω πει στον εαυτο μου να μην κανει OC ...γιατι δεν ειναι δικο μου το PC. :P

OC σε workstation?

Ψάχνεις για μπελάδες;

Stock όλα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε rendering ίσως να μην έχει και νόημα και οι γρήγορες μνήμες, πρέπει να το ψάξεις για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, akoinonitos said:

τι κουτι ειναι ρε ,nr200?

τι overclock να κανεις μωρε ,λιγο undervolt θα κανεις για να ειναι κρυος και τελος

Darkflash DLM21. Το πηραμε με μοναδικό κριτήριο το ροζ χρωμα...και κοντεβει να μου χαλασει το build :P

6 minutes ago, prefuse said:

OC σε workstation?

Ψάχνεις για μπελάδες;

Stock όλα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε rendering ίσως να μην έχει και νόημα και οι γρήγορες μνήμες, πρέπει να το ψάξεις για το συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε

εχει ενα 10-15% επιπλεον το ddr4 vs ddr5. Οτι και στα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, GeorgeVasil said:

Darkflash DLM21. Το πηραμε με μοναδικό κριτήριο το ροζ χρωμα...και κοντεβει να μου χαλασει το build :P

εχει ενα 10-15% επιπλεον το ddr4 vs ddr5. Οτι και στα παιχνίδια.

Έχεις κάποιο λινκ για το vray;

Οταν το είχα ψάξει πριν λίγους μήνες, είχα δει ότι τα προγράμματα λειτουργούν διαφορετικά από ότι τα παιχνίδια, και κάθε πρόγραμμα διαφορετικά, σε κάποια δηλ μπορεί να δεις μια μικρή διαφορά σε άλλα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, GeorgeVasil said:

Darkflash DLM21. Το πηραμε με μοναδικό κριτήριο το ροζ χρωμα...και κοντεβει να μου χαλασει το build :P

εχει ενα 10-15% επιπλεον το ddr4 vs ddr5. Οτι και στα παιχνίδια.

Ούτε καν.

Δες παρακάτω. Η διαφορά στο vray μεταξύ DDR5 -> 5400 και DDR5 -> 6600 (1.2GT/s διαφορά) είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

Ποτέ o/c σε production σύστημα, ειδικά όταν πρόκειται για πελάτη/άτομο που δεν γνωρίζει/ενδιαφέρεται για υπολογιστές. Όχι μόνο αποφεύγουμε τις στενοχώριες, αποφεύγουμε και τηλεφωνήματα τύπου 'ο υπολογιστής κόλλησε', 'ζεστάθηκε', 'τον άφησα νύχτα για render και το πρωί με είχε πετάξει στο desktop χωρίς μήνυμα', 'δεν φορτώνει textures', 'τί είναι η μπλε οθόνη', 'δεν προλαβαίνω την προθεσμία, κολλάει συνέχεια', 'έλα να τον φτιάξεις'. 

Θανάσιμο αμάρτημα το o/c εκτός εάν πρόκειται για παιχνιδάκια ή το εφήμερο benchmark του 10λεπτου.

5400.jpg

6600.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prefuse είπε

Ψάχνεις για μπελάδες;

Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που ψάχνουν μπελάδες και μπλεξίματα … τον έναν τον γνωστό τον ηρεμήσαμε πήγε διακοπές μόνιμα μέχρι να πάρει 3D και πάλι δε ξέρω αν θα τον δεχτούμε .. τώρα μένει ο ακοινώνητος που αλωνίζει εδώ μέσα …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, this.is.elia said:

Ούτε καν.

Δες παρακάτω. Η διαφορά στο vray μεταξύ DDR5 -> 5400 και DDR5 -> 6600 (1.2GT/s διαφορά) είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

Ποτέ o/c σε production σύστημα, ειδικά όταν πρόκειται για πελάτη/άτομο που δεν γνωρίζει/ενδιαφέρεται για υπολογιστές. Όχι μόνο αποφεύγουμε τις στενοχώριες, αποφεύγουμε και τηλεφωνήματα τύπου 'ο υπολογιστής κόλλησε', 'ζεστάθηκε', 'τον άφησα νύχτα για render και το πρωί με είχε πετάξει στο desktop χωρίς μήνυμα', 'δεν φορτώνει textures', 'τί είναι η μπλε οθόνη', 'δεν προλαβαίνω την προθεσμία, κολλάει συνέχεια', 'έλα να τον φτιάξεις'. 

Θανάσιμο αμάρτημα το o/c εκτός εάν πρόκειται για παιχνιδάκια ή το εφήμερο benchmark του 10λεπτου.

5400.jpg

6600.jpg

367 like!

😊

Meanwhile τρέχω το νέο Puget bench σε macbook pro να δω τι ψάρια πιάνει (αν και είναι γνωστά..αλλά ποτέ δεν βλάπτει ένα ακόμα check..)

Προς το παρόν είναι μόνο για Premiere και Photoshop, μέσα στο 2024 θα κυκλοφορήσει και για After Effects, Lightroom και Davinci.

Αν τύχει και τα τρέξει κανένας και δεν βαριέται ας ανεβάσει κάνα screenshot εδώ.

 

10 minutes ago, Tambas91 said:

Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που ψάχνουν μπελάδες και μπλεξίματα … τον έναν τον γνωστό τον ηρεμήσαμε πήγε διακοπές μόνιμα μέχρι να πάρει 3D και πάλι δε ξέρω αν θα τον δεχτούμε .. τώρα μένει ο ακοινώνητος που αλωνίζει εδώ μέσα …

Τι τον κάνατε τον herald ωρε;

Λέω και εγώ που εξαφανίστηκε..έχω χάσει επεισόδια, ας με διαφωτίσει κάποιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αν τύχει και τα τρέξει κανένας και δεν βαριέται ας ανεβάσει κάνα screenshot εδώ.

 

 

μονο Photoshop εχω

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=172962

βγαζω πολυ χαμηλοτερο σκορ απο οτι στο review τους ,μαλλον λογω ddr4 η παλαιοτερης εκδοσης Photoshop

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, akoinonitos said:

μονο Photoshop εχω

https://benchmarks.pugetsystems.com/benchmarks/view.php?id=172962

βγαζω πολυ χαμηλοτερο σκορ απο οτι στο review τους ,μαλλον λογω ddr4 η παλαιοτερης εκδοσης Photoshop

Ναι όλα παίζουν ρόλο.

Ίσως με το καινούργιο που δεν είναι σε beta και είναι ενοποιημένο ολα σε ένα να είναι πιο κοντά. Τα παλιά standalone apps με το καινούργιο δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους.

https://www.pugetsystems.com/pugetbench/creators/

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ναι όλα παίζουν ρόλο.

Ίσως με το καινούργιο που δεν είναι σε beta και είναι ενοποιημένο ολα σε ένα να είναι πιο κοντά. Τα παλιά standalone apps με το καινούργιο δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους.

https://www.pugetsystems.com/pugetbench/creators/

Πρεπει να περασω νεοτερο Photoshop δεν τρεχει με το 21 που εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, this.is.elia said:

Ούτε καν.

Δες παρακάτω. Η διαφορά στο vray μεταξύ DDR5 -> 5400 και DDR5 -> 6600 (1.2GT/s διαφορά) είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

Ποτέ o/c σε production σύστημα, ειδικά όταν πρόκειται για πελάτη/άτομο που δεν γνωρίζει/ενδιαφέρεται για υπολογιστές. Όχι μόνο αποφεύγουμε τις στενοχώριες, αποφεύγουμε και τηλεφωνήματα τύπου 'ο υπολογιστής κόλλησε', 'ζεστάθηκε', 'τον άφησα νύχτα για render και το πρωί με είχε πετάξει στο desktop χωρίς μήνυμα', 'δεν φορτώνει textures', 'τί είναι η μπλε οθόνη', 'δεν προλαβαίνω την προθεσμία, κολλάει συνέχεια', 'έλα να τον φτιάξεις'. 

Θανάσιμο αμάρτημα το o/c εκτός εάν πρόκειται για παιχνιδάκια ή το εφήμερο benchmark του 10λεπτου.

5400.jpg

6600.jpg

 

4 hours ago, prefuse said:

Έχεις κάποιο λινκ για το vray;

Οταν το είχα ψάξει πριν λίγους μήνες, είχα δει ότι τα προγράμματα λειτουργούν διαφορετικά από ότι τα παιχνίδια, και κάθε πρόγραμμα διαφορετικά, σε κάποια δηλ μπορεί να δεις μια μικρή διαφορά σε άλλα τίποτα.

https://www.guru3d.com/review/g-skill-tridentz5-6400-cl32-ddr5-scaling-review/page-14/#performance-vray-next-and-indigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα εχω το κουτι Xigmatek Aqua M που μπορει να παρει μονο 240 υδροψυξη.

Τι να παρω για τον 14700k θελει ARGB ο μικρος ειδε και αυτη που δινει η Xigmatek Neon AQUA 240 και με εχει πρηξει δεν του φτανει το PS5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, GeorgeVasil said:

Άρα μια χαρά τα γράφει η Puget, δεν υπάρχουν διάφορες που να αξίζει να ασχοληθεί κάποιος, πόσο μάλλον με τόσο μικρές διαφορές που ανάλογα και με τη θερμοκρασία του χώρου που αλλάζει (δύσκολα οι παραπάνω μετρήσεις να έγιναν σε χώρο με ελεγχόμενη και σταθερή θερμοκρασία) θα είχαν και διαφορετικά αποτελέσματα.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Ναι όλα παίζουν ρόλο.

Ίσως με το καινούργιο που δεν είναι σε beta και είναι ενοποιημένο ολα σε ένα να είναι πιο κοντά. Τα παλιά standalone apps με το καινούργιο δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους.

https://www.pugetsystems.com/pugetbench/creators/

μου βγαζει συνεχεια αυτο το error

295317095_.png.c6ea980f60e781a2eb905fde3acd6c3f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...