Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, vps είπε

Μετά  από  3  χρόνια  με  τον  αγαπημένο  9900Κ   ξεκινάει  η  μετάβαση 

Πιστεύω  να  πάνε  όλα  καλά  και  η  επιλογή  να  βγει  σωστή  ....

Τι  λέτε  ????

PC.png.f0f5af089e43b25448f4682594f4a833.png

Με  τις  μνήμες  ...έχω  ενδοιασμούς  ...Τι  είναι  αυτό  το  FOR  AMD  ...δε  μου  κάθεται  καλά  

Με γειες!!!

Να σου στείλω τις g.skill 7200 CL34 μου να τεστάρουμε το board?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 6:54 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Κουτι εχω ενα Silverstone που ο εξυπνος ο κατασκευαστης εβαλε το τροφοδοτικο πανω απο την μητρικη και ετσι μπορει να παρει μεχρι 82mm ψυκτρα.

Μητρικη δεν εχω παρει ακομα αλλα επειδη θα αλλαξω το κουτι με παλι μικρο λεω να παω σε Mini ITX MSi η ASUS B760 Z690 οτι βρω.

Λεω να παω αργοτερα στο Xigmatek Aqua M και φυσικα αργοτερα σε υδροψυξη AIO μαλλον διπλου ανεμιστηρα.

Απλα μεχρι να τα παρω ολα αυτα να μπορεσω να βαλω στο κουτι που εχω τα πραγματα.

Κατι σε τετοιο στυλ θα σου εκανε;

https://www.e-shop.gr/corsair-hydro-series-h5-sf-low-profile-liquid-cpu-cooler-p-PER.643291?gad_source=4&gclid=EAIaIQobChMI6sGSqonwggMVt4BQBh2REA7BEAQYAiABEgIkQvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NoDsl είπε

Θα παρω το Xigmatek Aqua M τελικα οποτε αυτο χωραει και ψυκτρα και 280 υδροψυξη.

Δεν εψαξα αν χωραει το EVGA G2 750W που εχω ελπιζω να χωραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2023 στις 9:51 ΠΜ, star4 είπε

 

image.jpeg.26c40cfd690db26e66aba9c1614bf63c.jpeg

Τελικα ycruncher σου βγαζει? αν οχι δοκιμασε να ανεβασεις vddq και sa και ανεβασε το memory controller pll voltage. Αν σου βγαζει tm5 τρεχε μονο το vst test του Ycruncher για να δεις με τι τασεις ειναι οκ.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

αναλογα αν θες να κλοκαρεις ή οχι. 

Εγω δεν θελω αλλα ισως να θελει ο επομενος που θα παρει το σετακι οταν κανω ξανα αναβαθμιση.

Επεξεργαστης ο 14700k θα μπει οποτε μπορει να γκαζωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Εγω δεν θελω αλλα ισως να θελει ο επομενος που θα παρει το σετακι οταν κανω ξανα αναβαθμιση.

Επεξεργαστης ο 14700k θα μπει οποτε μπορει να γκαζωσει.

Το προβλημα με το Ζ690 ειναι οτι δεν εχουν κανει update τα QVL για τις μνημες οποτε δεν ξερεις μεχρι ποσο μπορει να τις παιξει. Μπορει να παρεις ενα πχ 6400 κιτ και να μην παιξει. Εχεις ομως unlocked multy.

Με το B760 δεν εχεις τετοιο θεμα + οτι μπορει να βρεις και με 3 M2 slot. 

Απο την στιγμη που τα B760 κανουν Undervolt δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.

Εχω 1 μηνα που με βασανίζει το ιδιο θεμα..για m-atx build και εχω καταληξει σε 14600Κ + Β760 αφου ουτε απο εμενα θα γινει OC ...γιατι και να γινει θα με κοψουν οι Temps...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeVasil είπε

Το προβλημα με το Ζ690 ειναι οτι δεν εχουν κανει update τα QVL για τις μνημες οποτε δεν ξερεις μεχρι ποσο μπορει να τις παιξει. Μπορει να παρεις ενα πχ 6400 κιτ και να μην παιξει. Εχεις ομως unlocked multy.

Με το B760 δεν εχεις τετοιο θεμα + οτι μπορει να βρεις και με 3 M2 slot. 

Απο την στιγμη που τα B760 κανουν Undervolt δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.

Εχω 1 μηνα που με βασανίζει το ιδιο θεμα..για m-atx build και εχω καταληξει σε 14600Κ + Β760 αφου ουτε απο εμενα θα γινει OC ...γιατι και να γινει θα με κοψουν οι Temps...

Με bclk γινετε oc και στις 660 και 760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με bclk γινετε oc και στις 660 και 760.

bclk overclock? nononono 

overclock σε14xxx? nononono

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

bclk overclock? nononono

Νομιζω το θεμα που ειχαν με corrupted nvme δεν υπαρχει πια αλλα θελει προσοχη σιγουρα αλλα κανει μια χαρα τη δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Νομιζω το θεμα που ειχαν με corrupted nvme δεν υπαρχει πια αλλα θελει προσοχη σιγουρα αλλα κανει μια χαρα τη δουλεια του.

Ρε τι oc να κανεις σε raptor lake refresh? και σε b760 κιολας. Εδω προσπαθουμε να κανουμε undervolt για να γλυτωσουμε τη δεη και εσυ μιλας για oc? Στη δεη δουλευεις ρε? :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε τι oc να κανεις σε raptor lake refresh? και σε b760 κιολας. Εδω προσπαθουμε να κανουμε undervolt για να γλυτωσουμε τη δεη και εσυ μιλας για oc? Στη δεη δουλευεις ρε? :lol:

Κυριως πηγαινε στο παιδι που ειπε αν θελει να κλοκαρει η οχι. Εννοειται το oc ειναι κατι που δεν χρειαζεται στα συγχρονα cpu το αντιθετο χρειαζεται για να ερθουν στα ισια τους. Απλα υπαρχει η επιλογη για αυτο το εγραψα. Οποτε στο z690 vs 760 ξεκαθαρα πιστευω η επιλογη ειναι 760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...