Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο bios με νέα daily .....45.6ns latency by aida & 40ns από Intel Mlc...πολύ καλό bios από msi!

 

1.jpg

 

 

12 ώρες πριν, FORIS78 είπε

Ήρθε μητρική και  επεξεργαστής

ποιος περιμένει μια βδομάδα τωρα για τις ram😐

εκανα και update το bios με το flash button γύρω στα 7 λεπτά πηρε να ολοκληρωθεί .

Καλορίζικα!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσεξα ότι στον 14700k έχει έναν κωδικό X334N και μετά τρεις αριθμούς που δεν είναι ιδια σε άλλους είναι 892 σε άλλος 890 τι είναι αυτό;

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/11/2023 at 17:33, azazil1190 said:

...

Τελικά με την μητρική που είχες και δεν έβλεπε τους m2 τι έκανες? βρέθηκε λύση? ή επέστρεψες πίσω  την μητρική ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChaosAD είπε

Σαν χαμηλο δεν ειναι το σκορ? Με 5800 core έχεις effective 5400, στα 55/44/45 βγαζω 41+k

Έχω λιμιτς ιντελ και uv .Βρίσκει τοίχο από watts.

Έχω και σκορ 43ρι (360+ watts εάν θυμάμαι καλά) με ανοικτά λιμιτς αλλά δεν είναι οι θερμοκρασίες για aio.Το 95αρι+ το έχω πολύ άνετα και δεν θέλω να του κάνω κανά degradation .Oσο του αφηνω να τραβηξει ανεβαινει σε  σκορ .Στα 295W και 10c+ επανω

 

37 λεπτά πριν, Eloy είπε

Τελικά με την μητρική που είχες και δεν έβλεπε τους m2 τι έκανες? βρέθηκε λύση? ή επέστρεψες πίσω  την μητρική ?

Το τροφοδοτικό μου έκανε την ζημιά κατά 99%

Από την μέρα που άλλαξα δεν ξέρω πόσα gb έχω γράψει και μεταφέρει και δεν μου έχει ξανακάνει κάτι 

 

Screenshot (65).png

Και τα στοκ από reviews. Παρακάτω...

Αυτό θέλω για daily σενάρια .Να είμαι πάνω από στοκ χωρίς να τον ψήνω.

 

IMG_20231201_022302.jpg

IMG_20231201_022027.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, azazil1190 said:

... Το τροφοδοτικό μου έκανε την ζημιά κατά 99%

Από την μέρα που άλλαξα δεν ξέρω πόσα gb έχω γράψει και μεταφέρει και δεν μου έχει ξανακάνει κάτι 

Ακούω συχνά κόσμο να λέει "έφταιγε το τροφοδοτικό για το τάδε πρόβλημα" αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει το τροφοδοτικό να δυσλειτουργεί κάποιο υποσύστημα της μητρικής όταν όλα τα υπολοιπα πάνω στη μητρική δουλεύουν ρολόι...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Eloy είπε

Ακούω συχνά κόσμο να λέει "έφταιγε το τροφοδοτικό για το τάδε πρόβλημα" αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι δουλειά έχει το τροφοδοτικό να δυσλειτουργεί κάποιο υποσύστημα της μητρικής όταν όλα τα υπολοιπα πάνω στη μητρική δουλεύουν ρολόι...

Και μένα πρώτη φορά μου έτυχε.(Την πρώτη φορά που έγινε λέω η psu η μητρική και έκλεινα προς μητρική με μια μικρή επιφύλαξη psu αλλά τελικά ...)

Ίσως είχε θέματα στα ρεύματα που τράβαγε σε ήρεμα φορτία και έπεφτε παρακάτω από όσο πρέπει.Στις τσιτες ήταν μια χαρά. Βιτσιοζικο psu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωω τον άτιμο.. Και έχω g.skill 7200 CL34. Δεν είναι στο QVL της ASUS αλλά είναι οι Dark Hero / Formula στο QVL της G.skil .  Επίσης το QVL της ASUS είναι για όλα τα cpu 14th gen. Ενώ στα 13th gen τα χωρίζει σε 2 QVL. 

Επίσης στο QVL του DIMM FLEX έχει τις 7200 CL34 από g.skill

Δε ξέρω τι να πάρω πλέον από μητρική. (APEX, TACHYON κλπ δεν.. )

https://www.asus.com/microsite/motherboard/dimm-flex-qvl-list/#:~:text=DIMM Flex compatibility requires specific,get started with this feature.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 33Bird33 είπε

Πωωωωω τον άτιμο.. Και έχω g.skill 7200 CL34. Δεν είναι στο QVL της ASUS αλλά είναι οι Dark Hero / Formula στο QVL της G.skil .  Επίσης το QVL της ASUS είναι για όλα τα cpu 14th gen. Ενώ στα 13th gen τα χωρίζει σε 2 QVL. 

Επίσης στο QVL του DIMM FLEX έχει τις 7200 CL34 από g.skill

Δε ξέρω τι να πάρω πλέον από μητρική. (APEX, TACHYON κλπ δεν.. )

https://www.asus.com/microsite/motherboard/dimm-flex-qvl-list/#:~:text=DIMM Flex compatibility requires specific,get started with this feature.

 

Asrock Nova .

https://www.skroutz.gr/s/46841029/ASRock-Phantom-Gaming-Nova-Z790-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

Έχω δει ότι κλοκαρουν πολύ καλά τις μνήμες και δεν έχουν θέματα .Γενικά στην τιμή που παίζει η συγκεκριμένη δεν υπάρχει αντίπαλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πρόσεξα ότι στον 14700k έχει έναν κωδικό X334N και μετά τρεις αριθμούς που δεν είναι ιδια σε άλλους είναι 892 σε άλλος 890 τι είναι αυτό;

Batch number είναι 

https://www.reddit.com/r/intel/s/d7MxJlgeDl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πρεπει να προσεξω κατι σε αυτο η δεν εχει σημασια;

καμία σημασία

 Τα πρώτα 4 γράμματα/αριθμοί υποδεικνύουν την τοποθεσία και την ημερομηνία. Το V υποδηλώνει ότι κατασκευάστηκε σε εργοστάσιο στην Κίνα, και το Χ  δειχνει ότι κατασκευάστηκε στο Βιετνάμ και τα 3 ψηφία μετά από αυτό το γράμμα υποδεικνύουν το έτος και την εβδομάδα. 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, azazil1190 said:

Έχω λιμιτς ιντελ και uv .Βρίσκει τοίχο από watts.

Έχω και σκορ 43ρι (360+ watts εάν θυμάμαι καλά) με ανοικτά λιμιτς αλλά δεν είναι οι θερμοκρασίες για aio.Το 95αρι+ το έχω πολύ άνετα και δεν θέλω να του κάνω κανά degradation .Oσο του αφηνω να τραβηξει ανεβαινει σε  σκορ .Στα 295W και 10c+ επανω

Ετσι το καταλαβαινω οκ. Αν και με ενα oc 56/45/48 με uv δεν νομιζω θα εισαι καλα νομιζω.

2 hours ago, azazil1190 said:

Asrock Nova .

https://www.skroutz.gr/s/46841029/ASRock-Phantom-Gaming-Nova-Z790-Wi-Fi-Motherboard-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

Έχω δει ότι κλοκαρουν πολύ καλά τις μνήμες και δεν έχουν θέματα .Γενικά στην τιμή που παίζει η συγκεκριμένη δεν υπάρχει αντίπαλος

 

Θα συμφωνήσω, αν δεν θελεις 2 dimm mobo η Nova ειναι μονοδρομος. Οχι οτι θα παιξει στα 8000 χωρις binned cpu, αλλα για τα λεφτα της ειναι πολυ πιο vfm απο Hero/Master X κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...