Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Στον 14900 δεν έχω τρέξει καθόλου άιντα η αλήθεια ειναι ώστε να δω που βρίσκομαι όταν αλλάζω ταιμιγκς.Αλλα πάνω κάτω ξέρω ότι θα είμαι καλύτερα από αυτά που είχα δει στον 13900

Trfc k tcwl 34 δεν νομίζω να μπορέσει να παίξει τόσο σφικτά στα 8400.Ισως εάν δώσω παραπάνω ρεύματα μνήμες και sa,imc ,tx κτλ αλλά δεν θέλω μιας και το προφίλ που θέλω να κλείσω ,το θέλω για daily καταστάσεις .

Επίσης στις μνήμες είμαι με αέρα ,οπότε οτιδήποτε πάνω από 1.55ν(και πολύ λέω) vdd/q είναι τοίχος για μένα .

Μέχρι 1.53ν πιστεύω είμαι οκ να δώσω.Απο χτες το έβαλα 1.51 από 1.50 στα παραπάνω ταιμινγκς για να είμαι οκ 

το καλυτερο για να δεις διαφορα στο performance ξερεις πιο ειναι περα απο aida κλπ , το cpu game στο sottr ,να τσεκαρεις με αυτο λεει παντα αληθεια ,το aida οχι τοσο

21 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Πραγματι το σωστο ειναι αυτο που λέει ο akoinonitos, αλλα ως συνηθως το χαμηλότερο tWR δίνει λίγο boost οποτε μπορεις να πας και 12/12

Εγω λεω για το tcwl που στο screenshot το εχεις στο 30, εσυ το μπερδεψες με το tCL που πραγματι θα χρειαστεις παραπανω VDD. Max τι θερμοκρασιες εχεις στα dimm σε stress?

Το tRCF/pb θα σου δωσει καλο boost, αξιζει να ασχοληθεις.

Στην θεωρια το twr και το trtp δεν προσφερουν κατι φοβερο στην αποδοση οσο στο smoothness ,προσωπικα δεν εχω δει καποια διαφορα κατεβαζοντας το twr  (παιζω με 8/16  σε ddr4) απλα πηγαινοντας με το γραμμα στα περισσοτερα timings και οχι απλα κατεβαζοντας οσο παει καταλαβα οτι τσαμπα ταση εδινα πιο παλια . Βεβαια με τις ddr5 δεν εχω επαφη καν .

Ενδιαφερουσα δοκιμη εκανε το παλικαρι

https://www.overclock.net/threads/ddr4-4400-c16-1t-gear1-vs-ddr5-8000-c36-performance-with-13900k-and-rtx-4090.1802973/#replies

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, akoinonitos said:

αμα εχει κανεις ορεξη ας τρεξει ενα mlc να δω αν στεκουν τα νουμερα του

2023-11-29211457.png.9ccfef0d7445d2ab1d34ff81f4b80007.png

Στο aida το latency θα είναι παραδοσιακά πιο φουσκωμένο σε σχέση με το mlc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε μητρική και  επεξεργαστής

ποιος περιμένει μια βδομάδα τωρα για τις ram😐

εκανα και update το bios με το flash button γύρω στα 7 λεπτά πηρε να ολοκληρωθεί .

 

1.jpg

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, star4 είπε

Στο y-chruncher όμως instant bsod.....

 

Εισαι χαμηλα σε sa ρε συ ,εχεις και dr kit ,εγω θελω 1.35 - 1.36v sa. Επισης απο 4200 σε 4400 στις μνημες ,θα θες περισσοτερη  ταση στο cpu.

Παντως δεν πολυ αξιζει το 4400 με βαση τις τασεις που ζηταει, στα 4200 που δοκιμαζα χθες περναει τα παντα με 1.2v sa/vddq και 1.48v ram.Για 24/7 εκει θα το αφησω.

2 ώρες πριν, FORIS78 είπε

Ήρθε μητρική και  επεξεργαστής

ποιος περιμένει μια βδομάδα τωρα για τις ram😐

εκανα και update το bios με το flash button γύρω στα 7 λεπτά πηρε να ολοκληρωθεί .

 

1.jpg

Με γειες 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν υπάρχει μικρή διαφορά (που συνήθως είναι) δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσουμε non K CPU.

Πέρα από το αν χαλάει η GPU θα έχετε έναν λειτουργικό υπολογιστή, οι K έχουν media engine όπου έχουν μεγάλη διαφορά αν θέλουμε πχ να κάνουμε ένα απλό editing, καθώς και σε άλλες εργασίες. Αν η διαφορά είναι 10-30€ δεν βρίσκω λογική την επιλογή non K.

Τώρα αν είναι παραπάνω αρχίζει καποιος και το σκέφτεται..

ΥΓ έχει και 13700 μτχ :)

Βρήκα 14700k με 330 ευρώ αλλά εκεί θέλω μεγάλο κουτί νερό η γαϊδούρι ψύκτρα. Οπότε η ιδέα του mini itx πάει περίπατο συν ότι δεν έχω χώρο για μεγάλο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι εσεις που ξερετε σημερα πιαστηκα και εβαλα τα πραγματα στο κουτι και περιμενω την υδροψυξη να ερθει για να βαλω τον επεξεργαστη και τελευταιες τις ραμ ωστε να μην με εμποδιζουν οσο προσπαθω να εγκαταστησω την υδροψυξη.

Στην τροφοδοσια του επεξεργαστη πανω στην mb βαζουμε 2 4πινα ή 3? Γιατι μεσα στις οδηγιες με μπερδεψε ελεγε 2 4πινα ή 3...Τι ειναι προαιρετικο ή παιζει ρολο κατα ποσο ρευμα ρουφαει ο επεξεργαστης..Εγω εχω εναν 14600kf.

 

ASUS-ROG-Strix-B760-F-Gaming-Wi-Fi-6-1024x576.webp

401270124_366292099133821_382098194748214654_n.jpg

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η μικροτερη ψυκτρα που μπορω να βαλω σε 14700k δεν θα κανω OC δεν ασχολουμαι πλεον.

Πειραζει που θα τον βαλω σε Mini ITX μητρικη με B760 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ποια ειναι η μικροτερη ψυκτρα που μπορω να βαλω σε 14700k δεν θα κανω OC δεν ασχολουμαι πλεον.

Πειραζει που θα τον βαλω σε Mini ITX μητρικη με B760 ???

ποιο κουτι και  mobo εχεις φιλε ?

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

ποιο κουτι και  mobo εχεις φιλε ?

Κουτι εχω ενα Silverstone που ο εξυπνος ο κατασκευαστης εβαλε το τροφοδοτικο πανω απο την μητρικη και ετσι μπορει να παρει μεχρι 82mm ψυκτρα.

Μητρικη δεν εχω παρει ακομα αλλα επειδη θα αλλαξω το κουτι με παλι μικρο λεω να παω σε Mini ITX MSi η ASUS B760 Z690 οτι βρω.

Λεω να παω αργοτερα στο Xigmatek Aqua M και φυσικα αργοτερα σε υδροψυξη AIO μαλλον διπλου ανεμιστηρα.

Απλα μεχρι να τα παρω ολα αυτα να μπορεσω να βαλω στο κουτι που εχω τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Κουτι εχω ενα Silverstone που ο εξυπνος ο κατασκευαστης εβαλε το τροφοδοτικο πανω απο την μητρικη και ετσι μπορει να παρει μεχρι 82mm ψυκτρα.

Μητρικη δεν εχω παρει ακομα αλλα επειδη θα αλλαξω το κουτι με παλι μικρο λεω να παω σε Mini ITX MSi η ASUS B760 Z690 οτι βρω.

Λεω να παω αργοτερα στο Xigmatek Aqua M και φυσικα αργοτερα σε υδροψυξη AIO μαλλον διπλου ανεμιστηρα.

Απλα μεχρι να τα παρω ολα αυτα να μπορεσω να βαλω στο κουτι που εχω τα πραγματα.

δύσκολα τα πράγματα φιλέ δες εδώ τι μπορει να μπει  αλλα αμφιβάλω αν αυτές οι ψήκτρες θα μπορούν να κρατήσουν

το κτηνος κρύο.. το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να πεσει πολυ undervolt.  στην θεση σου θα κοιταγα για μικροτερο cpu

αλλα μιας και τον βρηκες φτηνο ισως θα πρεπει να αναθεωρησεις ολο το build.

 

https://pcpartpicker.com/products/cpu-cooler/?compatible_with=YLDzK8#page=1

 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

δύσκολα τα πράγματα φιλέ δες εδώ τι μπορει να μπει  αλλα αμφιβάλω αν αυτές οι ψήκτρες θα μπορούν να κρατήσουν

το κτηνος κρύο.. το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να πεσει πολυ undervolt.  στην θεση σου θα κοιταγα για μικροτερο cpu

αλλα μιας και τον βρηκες φτηνο ισως θα πρεπει να αναθεωρησεις ολο το build.

 

https://pcpartpicker.com/products/cpu-cooler/?compatible_with=YLDzK8#page=1

 

Εχω αναθεωρησει ολο το συστημα. Eπειδη εχω παρει καρτα PCIe 4 4060 Ti 16GB και δισκο WD 850X 2TB παλι PCIe 4 ηθελα να αναβαθμισω απο το υπαρχον σετακι που εχω 10ης γενιας (εχει πουληθει αυριο το δινω) σε σετακι 12ης και ανω για να εχω PCIe 4 και εψαχνα για μεταχειρισμενα αλλα και δεν εβρισκα σε τουλαχιστον Micro ATX ολοι Full εχουν και οι τιμες που εβλεπα ηταν σαν να μου ελεγαν παρε καινουρια.

Ελεγα να παρω 13500 αλλα ξερεις μου καθετε στραβα να παρω καινουριο συστημα και να ειναι προηγουμενης γενιας βρηκα και σε καλη τιμη τον 14700 οποτε εκει που ελεγα απλη αναβαθμιση του σετ μητρικη επεξεργαστης μνημες παω σε ολικη αναβαθμιση.

Μαλλον με βλεπω για βαρβατο undervolt δηλαδη να τον κανω σχεδον i3 μεχρι να παρω κουτι υδροψυξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...