Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εχω καταληξει σε αυτα ισως η μητρικη να αλλαξει με Mini ITX

Screenshot 2023-11-29 at 09-39-29 Καλάθι – JMCtech.gr.png

Αν μπορείς να πας λίγο πάνω, νομίζω ο 13600 έχει καλύτερο value, ίσως έψαχνες και κάνα μεταχειρισμένο καθώς μερικοί αναβαθμίζουν λόγο 14gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αν μπορείς να πας λίγο πάνω, νομίζω ο 13600 έχει καλύτερο value, ίσως έψαχνες και κάνα μεταχειρισμένο καθώς μερικοί αναβαθμίζουν λόγο 14gen.

Μονο το 13600k βρηκα σε μεταχειρισμενο αλλα δεν θελω να παω σε k γιατι θα μπει σε μικρο κουτι μαλλον και δεν θα εχω χωρο για καλη ψυκτρα η AIO υδροψυξη.

Αν τελικα παω σε k θα παω στον 14600 και ισως να παω σε κανεναν F αφου εχω καρτα γραφικων.

Ασε που ο 14600k ειναι εστω 2 ευρω ποιο φθηνος απο τον 13600k

Και υστερα λεμε να βγει η νεα γενια να πεσει η τιμη της προηγουμενης να αγορασω την προηγουμενη. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαν κανει λαθος την τιμη  στα 412 απο το καταστημα που συνεργαζοταν με το σκρουτζ 

αλλα επειδη δεν  ηταν δικο μου το φταιξιμο καλυπτουν αυτοι την διαφορα και 

εγω δεν θα δωσω παραπανω χρηματα, 

1.jpg.992bc55b2425e1e464bbea8f8655a7ce.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, LLLEFTERIS said:

Μονο το 13600k βρηκα σε μεταχειρισμενο αλλα δεν θελω να παω σε k γιατι θα μπει σε μικρο κουτι μαλλον και δεν θα εχω χωρο για καλη ψυκτρα η AIO υδροψυξη.

Αν τελικα παω σε k θα παω στον 14600 και ισως να παω σε κανεναν F αφου εχω καρτα γραφικων.

Ασε που ο 14600k ειναι εστω 2 ευρω ποιο φθηνος απο τον 13600k

Και υστερα λεμε να βγει η νεα γενια να πεσει η τιμη της προηγουμενης να αγορασω την προηγουμενη. 😂

Αν υπάρχει μικρή διαφορά (που συνήθως είναι) δεν υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσουμε non K CPU.

Πέρα από το αν χαλάει η GPU θα έχετε έναν λειτουργικό υπολογιστή, οι K έχουν media engine όπου έχουν μεγάλη διαφορά αν θέλουμε πχ να κάνουμε ένα απλό editing, καθώς και σε άλλες εργασίες. Αν η διαφορά είναι 10-30€ δεν βρίσκω λογική την επιλογή non K.

Τώρα αν είναι παραπάνω αρχίζει καποιος και το σκέφτεται..

ΥΓ έχει και 13700 μτχ :)

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FORIS78 είπε

Ειχαν κανει λαθος την τιμη  στα 412 απο το καταστημα που συνεργαζοταν με το σκρουτζ 

αλλα επειδη δεν  ηταν δικο μου το φταιξιμο καλυπτουν αυτοι την διαφορα και 

εγω δεν θα δωσω παραπανω χρηματα, 

1.jpg.992bc55b2425e1e464bbea8f8655a7ce.jpg

 

παιξε και κανα τζοκερ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, azazil1190 said:

Έβαλα το tcke😆 α και το twrwr_sg έλα ρε και τα άλλα έβαλα twrrd_sg k twrrd_dg ,twrpre,twrpden

Οταν αλλάζεις timings τρέχεις κ ενα AIDA να δεις αν εχεις θετικά η αρνητικά αποτελέσματα

Τωρα αλλαξε και τα υπολοιπα, tRFCpb 472, tCWL34

Επισης μπορεις να κατεβαζεις το tRFC (και αναλογα τo tRFCpb) κατα 16 μεχρι να μην bootαρει, μετα το ανεβαζεις ενα κλικ πανω και τεσταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Οταν αλλάζεις timings τρέχεις κ ενα AIDA να δεις αν εχεις θετικά η αρνητικά αποτελέσματα

Τωρα αλλαξε και τα υπολοιπα, tRFCpb 472, tCWL34

Επισης μπορεις να κατεβαζεις το tRFC (και αναλογα τo tRFCpb) κατα 16 μεχρι να μην bootαρει, μετα το ανεβαζεις ενα κλικ πανω και τεσταρεις.

Στον 14900 δεν έχω τρέξει καθόλου άιντα η αλήθεια ειναι ώστε να δω που βρίσκομαι όταν αλλάζω ταιμιγκς.Αλλα πάνω κάτω ξέρω ότι θα είμαι καλύτερα από αυτά που είχα δει στον 13900

Trfc k tcwl 34 δεν νομίζω να μπορέσει να παίξει τόσο σφικτά στα 8400.Ισως εάν δώσω παραπάνω ρεύματα μνήμες και sa,imc ,tx κτλ αλλά δεν θέλω μιας και το προφίλ που θέλω να κλείσω ,το θέλω για daily καταστάσεις .

Επίσης στις μνήμες είμαι με αέρα ,οπότε οτιδήποτε πάνω από 1.55ν(και πολύ λέω) vdd/q είναι τοίχος για μένα .

Μέχρι 1.53ν πιστεύω είμαι οκ να δώσω.Απο χτες το έβαλα 1.51 από 1.50 στα παραπάνω ταιμινγκς για να είμαι οκ 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, azazil1190 said:

Στον 14900 δεν έχω τρέξει καθόλου άιντα η αλήθεια ειναι ώστε να δω που βρίσκομαι όταν αλλάζω ταιμιγκς.Αλλα πάνω κάτω ξέρω ότι θα είμαι καλύτερα από αυτά που είχα δει στον 13900

Trfc k tcwl 34 δεν νομίζω να μπορέσει να παίξει τόσο σφικτά στα 8400.Ισως εάν δώσω παραπάνω ρεύματα μνήμες και sa,imc ,tx κτλ αλλά δεν θέλω μιας και το προφίλ που θέλω να κλείσω ,το θέλω για daily καταστάσεις .

Επίσης στις μνήμες είμαι με αέρα ,οπότε οτιδήποτε πάνω από 1.55ν(και πολύ λέω) vdd/q είναι τοίχος για μένα .

Μέχρι 1.53ν πιστεύω είμαι οκ να δώσω.Απο χτες το έβαλα 1.51 από 1.50 στα παραπάνω ταιμινγκς για να είμαι οκ 

καλοριζικος!

σε idle ή με απλο browsing τι καταναλώνει ο 14900;

παρατήρησες καμιά διαφορά απο τον 13900;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλοριζικος!

σε idle ή με απλο browsing τι καταναλώνει ο 14900;

παρατήρησες καμιά διαφορά απο τον 13900;

Ευχαριστώ φίλε!

Μια γενική και σύντομη εικόνα, σε όλα του είναι πάνω κάτω τα ίδια με τον 13900.Απλα στα του oc είναι λίγο πιο μπιναρισμενος (φυσικά ανάλογα το κομματι,εάν έχεις καλό 13900κ/κς δεν κάνεις κίνηση ,εκτός εάν σε τρώει και σε νοιάζει το oc)και λίγο πιο κρύος στα νορμάλ σενάρια gaming κτλ.

Κατανάλωση δεν έχω παρατηρήσει σε φάση idle κτλ αλλά δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά ουσιαστική από τον 13900.

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ιδιαίτερα με το cpu

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, icenex είπε

Εμένα μου ήρθαν μόλις τώρα αυτά, περιμένω την υδροψυξη της arctic..

IMG_20231129_154104.jpg

Ω ρε μεγειες!

Τι έγινε πάλι πολύ νωρίς ήρθε ο αγ.βασιλης ο μερακλής ο καραμπουζουκλης.

*Με το που βάλεις τον 990προ δες ποιο firmware φοράει .Εάν δεν φοράει το τελευταίο τοτε όπως και δηποτε πέρασε το για να μην έχεις θέμα.

Το καλύτερο είναι εάν υπάρχει δυνατότητα να τον βάλεις σε κάποιο άλλο pc.Να κατεβάσεις το magician να του το περάσεις το fw πριν περάσεις win η ότι άλλο έχεις σκοπό.

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, akoinonitos said:

αν θες trtp 12 θα βαλεις twr24  ειπαμε twr= 2 x trtp, ειναι χρονοι δεν ειναι σωστο να βαζουμε οτι να'ναι οταν υπαρχει συσχετισμος γτ γινονται πιο αργες απο οτι θα μπορουσαν λογω correction, η αναμονης λογω χρονων. Βασικα τπτ δεν εβαλες οπως ειπε το παιδι πιο πανω :lol:

 

Πραγματι το σωστο ειναι αυτο που λέει ο akoinonitos, αλλα ως συνηθως το χαμηλότερο tWR δίνει λίγο boost οποτε μπορεις να πας και 12/12

2 hours ago, azazil1190 said:

Στον 14900 δεν έχω τρέξει καθόλου άιντα η αλήθεια ειναι ώστε να δω που βρίσκομαι όταν αλλάζω ταιμιγκς.Αλλα πάνω κάτω ξέρω ότι θα είμαι καλύτερα από αυτά που είχα δει στον 13900

Trfc k tcwl 34 δεν νομίζω να μπορέσει να παίξει τόσο σφικτά στα 8400.Ισως εάν δώσω παραπάνω ρεύματα μνήμες και sa,imc ,tx κτλ αλλά δεν θέλω μιας και το προφίλ που θέλω να κλείσω ,το θέλω για daily καταστάσεις .

Επίσης στις μνήμες είμαι με αέρα ,οπότε οτιδήποτε πάνω από 1.55ν(και πολύ λέω) vdd/q είναι τοίχος για μένα .

Μέχρι 1.53ν πιστεύω είμαι οκ να δώσω.Απο χτες το έβαλα 1.51 από 1.50 στα παραπάνω ταιμινγκς για να είμαι οκ 

Εγω λεω για το tcwl που στο screenshot το εχεις στο 30, εσυ το μπερδεψες με το tCL που πραγματι θα χρειαστεις παραπανω VDD. Max τι θερμοκρασιες εχεις στα dimm σε stress?

Το tRCF/pb θα σου δωσει καλο boost, αξιζει να ασχοληθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Πραγματι το σωστο ειναι αυτο που λέει ο akoinonitos, αλλα ως συνηθως το χαμηλότερο tWR δίνει λίγο boost οποτε μπορεις να πας και 12/12

Εγω λεω για το tcwl που στο screenshot το εχεις στο 30, εσυ το μπερδεψες με το tCL που πραγματι θα χρειαστεις παραπανω VDD. Max τι θερμοκρασιες εχεις στα dimm σε stress?

Το tRCF/pb θα σου δωσει καλο boost, αξιζει να ασχοληθεις.

Οπότε το 30ρι το πάω 34? Tcwl.

Θα δω το απόγευμα με το trfc πόσο μπορώ να σφίξω, όσο για Χρήστο που μου είπε για το twr δεν είπα ότι έχει άδικο αλλά βλέπω στο ocnet οι περισσότεροι το έχουν όπως εγώ πάνω κάτω.Δεν είδα κανέναν να παίζει 12/24. 

A θερμοκρασίες στα ντιμς τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία κάπως ,μετά από τμ5 20κυκλων εάν θυμάμαι καλά Μαξ 42-43c θα τσεκαρω και σήμερα.

Παρακάτω παράδειγμα από ocnet.

 

IMG_20231129_173213.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Ω ρε μεγειες!

Τι έγινε πάλι πολύ νωρίς ήρθε ο αγ.βασιλης ο μερακλής ο καραμπουζουκλης.

*Με το που βάλεις τον 990προ δες ποιο firmware φοράει .Εάν δεν φοράει το τελευταίο τοτε όπως και δηποτε πέρασε το για να μην έχεις θέμα.

Το καλύτερο είναι εάν υπάρχει δυνατότητα να τον βάλεις σε κάποιο άλλο pc.Να κατεβάσεις το magician να του το περάσεις το fw πριν περάσεις win η ότι άλλο έχεις σκοπό.

 

Σιγα μην επαιρνα τετοιο δωρο εγω απο τον Αγ. Βασιλη..Μας καηκε το παλιο το συστημα νωριτερα :P βασικα ή ο επεξεργαστης (παλι) ή μητρικη και επειδη ειχα κανει ηδη προσπαθεια να αναστησω το συστημα πριν ενα χρονο καθως ειχα αγορασει απο μελος αλλον επεξεργαστη και τελικα καηκε και αυτος(μαλλον) λεω δεν γινεται τωρα αυτο θα εχουμε κατι θα καιγεται ή θα χαλαει και θα δινω λεφτα για να φτιαξω ενα παλιο συστημα..Ενταξει 7 χρονια περασαμε καλα ας παρει σειρα το νεουδι :P

Και ευτυχως δεν φαγαμε και πολυ παντοφλα απο την γυναικα γιατι ειδε πως εκατσε το πραγμα εγω προσπαθησα να το αναστησω μια φορα με λιγοτερα χρηματα αλλα δεν θα το εκανα και δευτερη φορα δεν αξιζε τον κοπο οποτε και το εστειλα ολο μαζι το παλιο σετ και ξεμπερδεψα.

Επισης δεν το ηξερα οτι υπαρχει καποιο θεμα με firmware του 990 οποτε να δω ποιο εχει και να βαλω το τελευταιο να ειμαι σιγουρος.Παντως για την ωρα λογικα θα δοκιμασω να bootarw απο τον παλιο ssd το συστημα γιατι δεν του εκανα φορματ αφου ειχα σκοπο να τα κανω backup πρωτα, οποτε κανω και το firmware update και μετα αν ειναι κανω clean install τα windows..Να φανταστω να παω κατευθειαν στα 11 γιατι τωρα ειμαι με τα 10αρια.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...