Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Και με ddr4 πάλι το 100% θα πάρεις τις κάρτας … τώρα αν πχ σκέφτεσαι να πας κάποια στιγμή σε 5070 πχ εκεί θα δεις διάφορες … για εμένα πάρε τα φθηνότερα πάντως , και βάλε στην άκρη για μελλοντική αναβάθμιση 

Μικρη η διαφορα να παρω μητρικη και μνημες DDR5 απο το να παρω DDR4

Παραδειγμα...

https://www.skroutz.gr/s/42743670/MSI-Pro-B760M-A-WIFI-Motherboard-Micro-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/40238485/MSI-Pro-B760M-A-WIFI-DDR4-Motherboard-Micro-ATX-me-Intel-1700-Socket.html

161 ευρω η DDR5 148 ευρω η DDR4

Για τις μνημες δεν ξερω αλλα αν ειναι να μου παει 30-40 ευρω επιπλεον καλυτερα να λεει ο γιος μου στους φιλους του εχω συστημα με DDR5 γιατι οι δικοι μου φιλοι ακομα παλευουν με DDR2 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Και με ddr4 πάλι το 100% θα πάρεις τις κάρτας …

Εννοείται και δεν υπολειτουργει το συστημα με ddr4...μια χαρα τερμα αποδίδει...απλά αν δεν έχει καβατζα ddr4 και στήνει rig από την αρχή, τοτε προτιμότερο να πάει σε ddr5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Εννοείται και δεν υπολειτουργει το συστημα με ddr4...μια χαρα τερμα αποδίδει...απλά αν δεν έχει καβατζα ddr4 και στήνει rig από την αρχή, τοτε προτιμότερο να πάει σε ddr5.

Έχω μόνο το τροφοδοτικό την κάρτα γραφικών το κουτί και έναν nvme 2tb

Που στην πορεία και το κουτί τροφοδοτικό θα αλλαχτούν με καλύτερα.

Είμαι ανάμεσα σε 13500 14600 θα πάρω ότι μου την βαρέσει την στιγμή της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, δεν είμαι γνώστης όπως εσείς απλά ήρθε ο καιρός μετά από 10 χρόνια fx8350 να πάρω ram μητρική επεξεργαστή και να skipάρω ddr3 και 4, σκέφτομαι για 14600k για μητρική δεν έχω ιδέα τι  να βάλω πάνω καθώς θα χρειαστεί αρκετά vrm ώστε να έχω και ποιο σωστές θερμοκρασίες.Επίσης μία ψύκτρα αλλά με αυτά που ακούω το undervolt είναι μονόδρομος, για τι μητρική και ram 32gb μαζί με ψύκτρα και τον επεξεργαστή με 600 ευρό budget που σκέφτομαι να διαθέσω υπάρχει κάτι που να είμαι safe; 1060 6gb κάρτα φοράω θα αλλαχτεί δεν ξέρω σε πόσο μαζί με monitor αλλά δεν με νοιάζει ακόμα.500άρι τροφοδοτικό 80+ silver ελπίζω να επαρκεί. θέλω απλά να μην έχω θέμα με άλλη κάρτα σίγουρα θα χρειαστώ τροφοδοτικό μετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.btw my first post στο insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, blackassos είπε

 σκέφτομαι για 14600k για μητρική δεν έχω ιδέα τι  να βάλω πάνω καθώς θα χρειαστεί αρκετά vrm ώστε να έχω και ποιο σωστές θερμοκρασίες.Επίσης μία ψύκτρα αλλά με αυτά που ακούω το undervolt είναι μονόδρομος

Με τον 14600Κ δεν έχεις τα θέματα θερμοκρασίας που έχουν οι i7 & i9 12ης 13ης & 14ης , τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, blackassos said:

λοιπόν, δεν είμαι γνώστης όπως εσείς απλά ήρθε ο καιρός μετά από 10 χρόνια fx8350 να πάρω ram μητρική επεξεργαστή και να skipάρω ddr3 και 4, σκέφτομαι για 14600k για μητρική δεν έχω ιδέα τι  να βάλω πάνω καθώς θα χρειαστεί αρκετά vrm ώστε να έχω και ποιο σωστές θερμοκρασίες.Επίσης μία ψύκτρα αλλά με αυτά που ακούω το undervolt είναι μονόδρομος, για τι μητρική και ram 32gb μαζί με ψύκτρα και τον επεξεργαστή με 600 ευρό budget που σκέφτομαι να διαθέσω υπάρχει κάτι που να είμαι safe; 1060 6gb κάρτα φοράω θα αλλαχτεί δεν ξέρω σε πόσο μαζί με monitor αλλά δεν με νοιάζει ακόμα.500άρι τροφοδοτικό 80+ silver ελπίζω να επαρκεί. θέλω απλά να μην έχω θέμα με άλλη κάρτα σίγουρα θα χρειαστώ τροφοδοτικό μετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.btw my first post στο insomnia

 

14600k + board + 32gb ram  + υδρόψυξη  να βγάινουν όλα μαζί 600 ευρώ και να είσαι safe .... λίγο δύσκολο με τις σημερινές τιμές ... όχι αδύνατο ..... δύσκολο.... αλλά απομακρύνεσαι από το safe αν  ερμηνεύω σωστά όπως το εννοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, blackassos είπε

λοιπόν, δεν είμαι γνώστης όπως εσείς απλά ήρθε ο καιρός μετά από 10 χρόνια fx8350 να πάρω ram μητρική επεξεργαστή και να skipάρω ddr3 και 4, σκέφτομαι για 14600k για μητρική δεν έχω ιδέα τι  να βάλω πάνω καθώς θα χρειαστεί αρκετά vrm ώστε να έχω και ποιο σωστές θερμοκρασίες.Επίσης μία ψύκτρα αλλά με αυτά που ακούω το undervolt είναι μονόδρομος, για τι μητρική και ram 32gb μαζί με ψύκτρα και τον επεξεργαστή με 600 ευρό budget που σκέφτομαι να διαθέσω υπάρχει κάτι που να είμαι safe; 1060 6gb κάρτα φοράω θα αλλαχτεί δεν ξέρω σε πόσο μαζί με monitor αλλά δεν με νοιάζει ακόμα.500άρι τροφοδοτικό 80+ silver ελπίζω να επαρκεί. θέλω απλά να μην έχω θέμα με άλλη κάρτα σίγουρα θα χρειαστώ τροφοδοτικό μετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.btw my first post στο insomnia

2023-11-28104435.png.7ef8296a8f25d04c3a9dbc256cad25ca.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετά ευχαριστημένος με την apex encore.Μόνο με χmp tweaked και vdd,vddq 1.48v,8200 c36.Πιθανότητες σοβαρές για κάτι καλύτερο με 14900?            

Επεξ/σία από harrybani
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, harrybani είπε

Αρκετά ευχαριστημένος με την apex encore.Μόνο με χmp tweaked και vdd,vddq 1.48v,8200 c36.Πιθανότητες σοβαρές για κάτι καλύτερο με 14900?            

Ανάλογα εάν σου κάτσει καλύτερος imc να παίξει και πιο υψηλά μέ τα ανάλογα ρεύματα.(όπως στην δική μου περίπτωση)Υπαρχει όμως και μεγάλη πιθανότητα να είναι χειρότερος και να σου κάνει κόλπα να παίξει σταθερά και στα 8κ .Υπάρχουν αρκετές αρνητικές αναφορές από κατόχους σχετικά με μάπα imc στους 14.

Έτρεξες κανά τμ5 για κανά μισάωρο μίνιμουμ να πάρεις γεύση?(στους 20 με 25  κύκλους εάν είσαι οκ κατά 99% θα είσαι σταθερός)

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ανάλογα εάν σου κάτσει καλύτερος imc να παίξει και πιο υψηλά μέ τα ανάλογα ρεύματα.(όπως στην δική μου περίπτωση)Υπαρχει όμως και μεγάλη πιθανότητα να είναι χειρότερος και να σου κάνει κόλπα να παίξει σταθερά και στα 8κ .Υπάρχουν αρκετές αρνητικές αναφορές από κατόχους σχετικά με μάπα imc στους 14.

Έτρεξες κανά τμ5 για κανά μισάωρο μίνιμουμ να πάρεις γεύση?(στους 20 με 25  κύκλους εάν είσαι οκ κατά 99% θα είσαι σταθερός)

Δεν έτρεξα τμ5,είναι απαραίτητο? Όλα οκ στα games και γενικά το pc πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, harrybani είπε

Δεν έτρεξα τμ5,είναι απαραίτητο? Όλα οκ στα games και γενικά το pc πετάει.

Καλό θα ήταν να τρέξεις ένα γιατί θα πάρεις μια καλή ιδέα για το εάν είσαι σταθερός η όχι.

Αν και πιστεύω 8000κ xmp θα είσαι οκ.Εαν δεν σε πετάει στο desktop μετά από πολύωρο gaming ,πιθανόν να είσαι οκ αλλά πολλές φορές μπορεί να έχεις ερορς και να σου σκάσει σε ανύποπτο χρόνο.

Εγώ πάντως πρώτη φορά που έβαλα τα πάντα επάνω στην μητρική ,έτρεξα xmp στα 7800 που είναι οι δικές μου για να είμαι σίγουρος και ύστερα σεταρα τις μνήμες εκεί που θέλω

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως είχες δίκιο,ευχαριστώ.Έσκασε,τσιμπάω λίγο ρεύμα και το βλέπω.Στα 8200 αυτό,xmp 7600 οι δικές μου.

Επεξ/σία από harrybani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, harrybani είπε

Και όμως είχες δίκιο,ευχαριστώ.Έσκασε,τσιμπάω λίγο ρεύμα και το βλέπω.Στα 8200 αυτό,xmp 7600 οι δικές μου.

Νόμιζα ότι ήταν 8κ xmp αλλά anyway.

Δες το ώστε να έχεις έναν μπουσουλα.

*Εάν θες πριν τρέξεις τμ5 και για να μην τρέχεις άδικα .

Κατέβασε το benchmate και τρέξε ένα yc2.5b σε realtime.είναι ένα πολύ γρήγορο τεστακι δευτερολέπτων ώστε να πάρεις μια γεύση εάν είσαι οκ εκεί που έχεις ορίσει τις μνήμες σου σε ρεύματα , συχνότητες κτλ.

Εάν δεν σκάσει και το βγάλει τότε προχωράς σε τμ5 και βλέπεις 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2023 στις 7:33 ΜΜ, ICE-T είπε

Το παιδί από πάνω έχει δίκιο, η D15 δεν μπορεί να καλύψει 13700Κ,13900Κ κτλ,και εγώ δεν το πίστευα επειδή την χρησ.με 5900Χ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος τότε μέχρι που την έβαλα από περιέργεια και την έβγαλα σε 1 ώρα..

Μια χαρά κρατάει η D15 τον 13700k με λίγο UV. Στον δικό μου με UV + OC (5.4ghz P, 4.1 E) σε idle μενει 35c αυτη την εποχη, και 85c σε cinebench R23.

Αν θες να τρεχει 24/7 στο 100% μονο τοτε ισως παιζει να εχει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, harrybani said:

Και όμως είχες δίκιο,ευχαριστώ.Έσκασε,τσιμπάω λίγο ρεύμα και το βλέπω.Στα 8200 αυτό,xmp 7600 οι δικές μου.

ycruncher VST 10 loop min, με power limit αν θελεις και εισαι OCed, για να τεσταρεις mem controller, ΤΜ5 Usmus as administrator 20-25 loops, Karhu 10k%

Αυτα ειναι τα βασικα για να τεσταρεις μνημες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...