Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ακόμα είμαι σε φάση "το παρακολουθώ και βλέπουμε" άλλαξα psu και έστρωσε 

Μπα όχι δεν το είδα καθόλου βάζω από τον 13900 ίδιο voltage και στα δύο .

Θα δοκιμάσω και 1.45 να δω αλλά δεν νομίζω και έτσι να το αφήσω να έχω θέμα στις ραμς.Ετσι και αλλιώς το μαμά τους είναι 1.45 σε αυτές. Σε σχέση με το τι βάζουν οι τρελοί στο ocnet πιστεύω είναι καλα

Γράψε άκυρο....νόμιζα σε mc ότι έπαιζες πάνω από 1.45v.....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Γράψε άκυρο....νόμιζα σε mc ότι έπαιζες πάνω από 1.45v.....:lol:

Στον 13900 για τα 8266 ήθελα εκεί. Και με πιο χαλαρά timings εκτός του τρεφι που το είχα 131κ

2 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Περίεργα πράγματα, δε θέλει πολύ ροπή μόλις τερματίσει. Θυμάσαι πόσο είχαν οι εργοστασικές του ILM; σχεδόν τίποτα. Μου είχε κάνει εντύπωση όταν τις έβγαλα.

 

 

Σωστά στο στοκ ilm ήταν πολύ χαλαρές.Οταν λοιπόν είπα ότι θα το κάνω έτσι και εγώ βάζοντας το tg ,όταν χρειάστηκε να το βγάλω  που έκανα τις δοκιμές που είχα τα θέματα με τους μ2 .Οι βίδες είχαν χαλαρώσει και άλλο και θέλανε σφίξιμο.Ισως από τον κραδασμό που κάνει η αντλία της aio? Δεν ξέρω.

Οπότε την δεύτερη φορά προχτές δλδ.ειπα να σφίξω παραπάνω .Ε και εκεί έπαθε τα εγκεφαλικά.Θελει πολύ συγκεκριμένο σφίξιμο το tg. 

Το thermalright πιστεύω επειδή από κάτω έχει τα καουτσούκ όπως το στοκ ilm έχει άλλη ανοχή στο σφίξιμο και λογικά στους κραδασμούς .

Κάι τα δύο φρειμ τα σφίγγω με τον ίδιο τρόπο . Χιαστί και ίδιες στροφές στην κάθε βίδα αφού πρώτα στη κάθε βίδα κάνω μια βόλτα αριστερη φορά ώστε να πατήσει καλύτερα το φρειμ κάνει ένα κλικ (το είχα δει σε βίντεο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω οι καινουριες ψυκτρες της Intel πχ αυτη που εχει ο 13500 κανουν τιποτα η απλα εμφανιση αλλαξαν;

Ελεγα οταν τον παρω να την βαλω για προσωρινη λυση μεχρι να αλλαξω κουτι γιατι η βλακεια το Silverstone Sugo SG11B που εχω παιρνει το τροφοδοτικο πανω απο την μητρικη.

 

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μητρική ναι DDR5. Τώρα που έπεσαν οι τιμές.

Και τις μνήμες σχετικά φθηνές τις βλέπω.

Τώρα για μητρική έλεγα να πάω σε PCIE 5 η μήπως δεν χρειάζεται επειδή και η κάρτα γραφικών και ο nvme που έχω είναι PCIE 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Και σε μία Asus B660 Rog Strix να πας είσαι οκ.

Έλεγα σε 760 σε MSi mini itx η micro atx γιατί θα μπει σε μικρό κουτί.

Έχω βάλει στο μάτι το Xigmatek aqua m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Έλεγα σε 760 σε MSi mini itx η micro atx γιατί θα μπει σε μικρό κουτί.

Έχω βάλει στο μάτι το Xigmatek aqua m

Ε ναι ότι σου κάνει. Έχει σε προσφορά η Razer το Tomahawk στα 162 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Τελικα να παω σε DDR5 η οχι;

Εγώ πάντως με 13500 δε θα πήγαινα σε ddr5 τσάμπα τα extra λεφτά δε νομίζω να δεις καμία διαφορα ειδικά με τη χρήση που είπες ότι θα κάνεις … 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Εγώ πάντως με 13500 δε θα πήγαινα σε ddr5 τσάμπα τα extra λεφτά δε νομίζω να δεις καμία διαφορα ειδικά με τη χρήση που είπες ότι θα κάνεις … 

Καλά ίσως πάω σε 14600k για να μείνει στον μικρό ο υπολογιστής 50 ευρώ διαφορά έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Καλά ίσως πάω σε 14600k για να μείνει στον μικρό ο υπολογιστής 50 ευρώ διαφορά έχουν.

Εκεί κάπως αλλάζει το πράγμα … άμα έχεις σκοπό κιολας αργότερα να βάλεις και καλή κάρτα … αλλά για τη χρήση που είπες είναι το ίδιο πράγμα σε θέμα επιδόσεων … τώρα σε gaming να πάρεις ίσως 5-10%

Ρώτα και τον @akoinonitos με ddr4 είναι και 7800χτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εκεί κάπως αλλάζει το πράγμα … άμα έχεις σκοπό κιολας αργότερα να βάλεις και καλή κάρτα … αλλά για τη χρήση που είπες είναι το ίδιο πράγμα σε θέμα επιδόσεων … τώρα σε gaming να πάρεις ίσως 5-10%

Ρώτα και τον @akoinonitos με ddr4 είναι και 7800χτ 

Κάρτα έχω την MSi Ventus 2X 4060 Ti 16GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Κάρτα έχω την MSi Ventus 2X 4060 Ti 16GB

Και με ddr4 πάλι το 100% θα πάρεις τις κάρτας … τώρα αν πχ σκέφτεσαι να πας κάποια στιγμή σε 5070 πχ εκεί θα δεις διάφορες … για εμένα πάρε τα φθηνότερα πάντως , και βάλε στην άκρη για μελλοντική αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...