Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Psyber said:

το θεμα με το contact frame είναι ότι δεν είναι απόλυτα ασφαλής η εγκατάσταση.

 

3 hours ago, azazil1190 said:

Εάν βάλεις της thermalright δεν θα έχεις θέμα .Λίγο προσοχή στο σφίξιμο θέλει .

Αντίθετα το grizzly που έχω εάν το σφίξεις λίγο παραπάνω έχεις θέματα .(Παθών προχτές)Ξανά έβαλα το tr και όλα κομπλέ 

Τι θεματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, azazil1190 said:

Δημιουργεί αστάθεια όταν κλοκαρεις υψηλά rams από την λάθος πίεση στο pcb 

Τοσο πολυ? Περιεργο...παλια φορτοναμε κανιστρα με ντιζες και LN2 και δεν ειχαμε τετοια θεματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

Τοσο πολυ? Περιεργο...παλια φορτοναμε κανιστρα με ντιζες και LN2 και δεν ειχαμε τετοια θεματα...

Είναι μαλακισμένη η κατασκευή του .(δεν συγχωρεί λάθη)Συγκεκριμένα το grizzly.

Το thermalright τελικά μακράν καλύτερο και πολύ πιο φθηνό.

Προχτές με το grizzly έβαλα να τρέξω tm5 xmp για να δοκιμάσω το σφίξιμο και σε δευτερόλεπτα είχα ερορς.

Έκανα τραμπα με το thermalright και 0 ερορς.

Το μόνο θετικό με το grizzly είναι ότι ίσως να είχα καλύτερες θερμοκρασίες.

Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο μπορεί να το ξαναβάλω και να το βιδωσω πιο σωστά γιατί το έκανα άρπα κόλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προβλήματα σε ram oc είχαν και κάτοχοι και με τα δύο contact frame (grizly & thermalright) από το πολύ σφίξιμο....προσωπικά έκανα ένα όχι ιδιαίτερα σφιχτό τσίτωμα ( σε στυλ πάντα χιαστί ) στις βίδες του thermalright και είναι κομπλέ.

 

12 ώρες πριν, FORIS78 είπε

καταλαβα, εγω για 14600κ με βλεπω  και λογικα δεν θα εχω θεμα με την d15  θα πεσει και το απαιτούμενο uv  αν χρειαστει

με 14600Κ δεν βλέπω να έχεις θέμα με την d15 και με νορμάλ πάντα ρεύματα

 

Bρίσκεις πρώτα σταθερότητα με unlimited watt & χωρίς temp limit με ένα undervolt στον stock cpu όσο παίρνει ......είτε πάλι αν είσαι fan του overclock παίζεις με unlimited watt & χωρίς temp limit και παίζεις με all core overclock σε ένα safe ρεύμα και βρίσκεις stability ....και στις δύο περιπτώσεις αφού κλειδώσεις σταθερότητα για daily ,το μόνο που έχεις να κάνεις στο bios είναι να βάλεις ένα temp limit για λόγους ασφαλείας και μόνο (εγώ παίζω με all core oc & unlimited watt , έβαλα το temp limit στους 85 να είμαστε ήσυχοι σε daily ρυθμούς, αν και σε gaming που κάνω μόνο εγώ εννοείται δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ αυτούς τους βαθμούς) . Σε games είμαι σε ~50ρια temps σε 4Κ.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα μερικα γρηγορα τεστακια χτες μιας και ειχα χρονο ωστε να παρω μια γευση

Αρκετα καλυτερος imc απο τον 13900 που ειχα.

Αρκετα χαμηλοτερα ρευματα και υψηλοτερους χρονισμους (θελω να δω το trefi καποια στιγμη)

Για το παρακατω 8400 θελω...

cpu uv "best case scenario" k -0.0200 offset

sa 1.24 (ισως να παιζει και με πιο χαμηλα δεν το δοκιμασα)

imc 1.38 

vdd k vddq 1.50  

 

 

 

Screenshot (5).jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εκανα μερικα γρηγορα τεστακια χτες μιας και ειχα χρονο ωστε να παρω μια γευση

Αρκετα καλυτερος imc απο τον 13900 που ειχα.

Αρκετα χαμηλοτερα ρευματα και υψηλοτερους χρονισμους (θελω να δω το trefi καποια στιγμη)

Για το παρακατω 8400 θελω...

cpu uv "best case scenario" k -0.0200 offset

sa 1.24 (ισως να παιζει και με πιο χαμηλα δεν το δοκιμασα)

imc 1.38 

vdd k vddq 1.50  

 

 

 

Screenshot (5).jpg

μπράβο φιλε Νίκο, έστρωσες επιτέλους! Τι mc sp σου λεει; (εγκυκλοπαιδικα, όχι ότι έχει νόημα)

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Είναι μαλακισμένη η κατασκευή του .(δεν συγχωρεί λάθη)Συγκεκριμένα το grizzly.

Το thermalright τελικά μακράν καλύτερο και πολύ πιο φθηνό.

Προχτές με το grizzly έβαλα να τρέξω tm5 xmp για να δοκιμάσω το σφίξιμο και σε δευτερόλεπτα είχα ερορς.

Έκανα τραμπα με το thermalright και 0 ερορς.

Το μόνο θετικό με το grizzly είναι ότι ίσως να είχα καλύτερες θερμοκρασίες.

Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο μπορεί να το ξαναβάλω και να το βιδωσω πιο σωστά γιατί το έκανα άρπα κόλλα.

Υποτίθεται πως απλά βιδώνεις και δεν θέλει κάτι συγκεκριμένο. Τον είχα ρωτήσει τον γερμανό και μου το επιβεβαίωσε 100%...

Επιτέλους το έφτιαξες btw, δυνατό τσιπάκι φαίνεται. SP απο περιέργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

μπράβο φιλε Νίκο, έστρωσες επιτέλους! Τι mc sp σου λεει; (εγκυκλοπεδικα, όχι ότι έχει νόημα)

Σταύρο θα στα πω περίεργα όμως μου τα δείχνει το bios😆 Mε το 1501 και το φρειμ μου δίνει 86-88 mc sp με το 1601 που πέρασα παίζει 83-84 τεσπά κάπου 83 με 84 το κόβω 

5 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Υποτίθεται πως απλά βιδώνεις και δεν θέλει κάτι συγκεκριμένο. Τον είχα ρωτήσει τον γερμανό και μου το επιβεβαίωσε 100%...

Επιτέλους το έφτιαξες btw, δυνατό τσιπάκι φαίνεται. SP απο περιέργια;

Φίλε μπορεί να το έσφιξα πολύ εγώ μιας και με έπιασε στις 2 τα ξημερώματα να το βάλω.Βεβαια μόλις είδα ερορς σε xmp απευθείας το έβγαλα και έβαλα tr.

Sp p 107 k e 82 .Έιναι απλά μέτριο προς καλό το κομμάτι,όχι κάτι τρελό.Το μόνο καλό ότι για τα 5.8 all core θέλω χαμηλό ρεύμα. Από imc βλέπω πάει καλά αρκετά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σταύρο θα στα πω περίεργα όμως μου τα δείχνει το bios😆 Mε το 1501 και το φρειμ μου δίνει 86-88 mc sp με το 1601 που πέρασα παίζει 83-84 τεσπά κάπου 83 με 84 το κόβω 

Φίλε μπορεί να το έσφιξα πολύ εγώ μιας και με έπιασε στις 2 τα ξημερώματα να το βάλω.Βεβαια μόλις είδα ερορς σε xmp απευθείας το έβγαλα και έβαλα tr.

Sp p 107 k e 82 .Έιναι απλά μέτριο προς καλό το κομμάτι,όχι κάτι τρελό.Το μόνο καλό ότι για τα 5.8 all core θέλω χαμηλό ρεύμα. Από imc βλέπω πάει καλά αρκετά

 

Περίεργα πράγματα, δε θέλει πολύ ροπή μόλις τερματίσει. Θυμάσαι πόσο είχαν οι εργοστασικές του ILM; σχεδόν τίποτα. Μου είχε κάνει εντύπωση όταν τις έβγαλα.

Εδώ για all core P57/E44/R45 θέλει 1.31v (socket sense) σε load ycruncher. Για όλα τα άλλα πιο κάτω αλλά το άφησα εκεί.

Αν ήξερα με σιγουριά πως αυτό μεταφράζεται 30-40mv κάτω σε die sense θα του έριχνα κι' άλλο για P58, αλλά δεν το έχει επιβεβαιώσει κάποιος αυτό με αλλαγή στο monitoring οπότε θα μείνω με την απορία και p57.

Τα e cores ξέχασα τώρα αλλά νομίζω κάπου sp76 ή 78 και ούτε μπήκα στον κόπο να τα ανεβάσω. Επίσης ring δε μπορώ 48 στην τάση που είμαι, σκάει cinebench. Βασικά είτε 48 είτε 50 ίδια συμπεριφορά. Πιο κάτω κανένα θέμα... Δε με απασχολεί τόσο αυτό αλλά περίεργο νομίζω γιατί βλέπω να το έχουν το 50ρι χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Ίσως το ξαναδώ κάποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εκανα μερικα γρηγορα τεστακια χτες μιας και ειχα χρονο ωστε να παρω μια γευση

Αρκετα καλυτερος imc απο τον 13900 που ειχα.

Αρκετα χαμηλοτερα ρευματα και υψηλοτερους χρονισμους (θελω να δω το trefi καποια στιγμη)

Για το παρακατω 8400 θελω...

cpu uv "best case scenario" k -0.0200 offset

sa 1.24 (ισως να παιζει και με πιο χαμηλα δεν το δοκιμασα)

imc 1.38 

vdd k vddq 1.50  

 

 

 

Screenshot (5).jpg

ωραίος!

για daily ωστόσο το vddq είναι αρκετά ψηλά στο 1,5v....προσπάθησες στα 1,4-1,45 Νικ?

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Με τους m2 τι έγινε τελικά Azazil;

Ακόμα είμαι σε φάση "το παρακολουθώ και βλέπουμε" άλλαξα psu και έστρωσε 

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

ωραίος!

για daily ωστόσο το vddq είναι αρκετά ψηλά στο 1,5v....προσπάθησες στα 1,4-1,45 Νικ?

Μπα όχι δεν το είδα καθόλου βάζω από τον 13900 ίδιο voltage και στα δύο .

Θα δοκιμάσω και 1.45 να δω αλλά δεν νομίζω και έτσι να το αφήσω να έχω θέμα στις ραμς.Ετσι και αλλιώς το μαμά τους είναι 1.45 σε αυτές. Σε σχέση με το τι βάζουν οι τρελοί στο ocnet πιστεύω είναι καλα

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εκανα μερικα γρηγορα τεστακια χτες μιας και ειχα χρονο ωστε να παρω μια γευση

Αρκετα καλυτερος imc απο τον 13900 που ειχα.

Αρκετα χαμηλοτερα ρευματα και υψηλοτερους χρονισμους (θελω να δω το trefi καποια στιγμη)

Για το παρακατω 8400 θελω...

cpu uv "best case scenario" k -0.0200 offset

sa 1.24 (ισως να παιζει και με πιο χαμηλα δεν το δοκιμασα)

imc 1.38 

vdd k vddq 1.50  

 

 

 

Screenshot (5).jpg

τουμπανος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Περίεργα πράγματα, δε θέλει πολύ ροπή μόλις τερματίσει. Θυμάσαι πόσο είχαν οι εργοστασικές του ILM; σχεδόν τίποτα. Μου είχε κάνει εντύπωση όταν τις έβγαλα.

Εδώ για all core P57/E44/R45 θέλει 1.31v (socket sense) σε load ycruncher. Για όλα τα άλλα πιο κάτω αλλά το άφησα εκεί.

Αν ήξερα με σιγουριά πως αυτό μεταφράζεται 30-40mv κάτω σε die sense θα του έριχνα κι' άλλο για P58, αλλά δεν το έχει επιβεβαιώσει κάποιος αυτό με αλλαγή στο monitoring οπότε θα μείνω με την απορία και p57.

Τα e cores ξέχασα τώρα αλλά νομίζω κάπου sp76 ή 78 και ούτε μπήκα στον κόπο να τα ανεβάσω. Επίσης ring δε μπορώ 48 στην τάση που είμαι, σκάει cinebench. Βασικά είτε 48 είτε 50 ίδια συμπεριφορά. Πιο κάτω κανένα θέμα... Δε με απασχολεί τόσο αυτό αλλά περίεργο νομίζω γιατί βλέπω να το έχουν το 50ρι χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Ίσως το ξαναδώ κάποτε.

 

Δεν ξέρω αλλά γενικά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με oc profile στο τσιπ αφού από την μέρα που το πήρα έτρεχα με την μητρική, κάποια στιγμή θα το κάνω αλλά με aio και ανοικτά λιμιτς δεν είναι για πολλά ο 14900κ ,αρκετά ζεστός να μπεντσαρεις.Πιο πολύ είμαι του uv stock μιας και παίζω σε 4κ και νούμερα δεν κυνηγάω.Καποια στιγμή θα ασχοληθώ να έχω ένα καλό oc profile.Διαβαζω πολλά παλαβά στο ocnet με το ring και τα ρεύματα που ζητάει το κάθε τσιπ ασχετα από το sp του και γενικά πολλές μπανάνες 14900.

Μου αρέσει να βλέπω in game cpu temps μέχρι 45αρι.Πχ alan wake όπως είμαι με uv παίζω στοκ με 1.23ν από 38c έως 45c

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...