Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια έβαλα τον 14600k όλα καλά. Σε Cinebench τρόμαξα από το πόσο γρήγορα τρέχει! Σε αυτό ο πιο ζεστός πυρήνας έφτασε 85 με όλα default προς το παρόν. Στο device manager μου εμφανίζει τα παρακάτω. Τί πρέπει να κάνω;

Capture9.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psyber είπε

Παιδια έβαλα τον 14600k όλα καλά. Σε Cinebench τρόμαξα από το πόσο γρήγορα τρέχει! Σε αυτό ο πιο ζεστός πυρήνας έφτασε 85 με όλα default προς το παρόν. Στο device manager μου εμφανίζει τα παρακάτω. Τί πρέπει να κάνω;

Capture9.JPG

Δεξι κλικ πανω του Ιδιοτητες - Λεπτομεριες - Αναγνωριστικα υλικου και ψαξε με αυτο που θα σου βγαλει στο Google να δεις τι ειναι.

Με τι ψυγειο 85 βαθμους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

26 minutes ago, FORIS78 said:

δεν ξερω φιλέ τι μετρήσεις κανει ο τύπος στο βίντεο απλα δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι μπορούν να κρατήσουν καλυτέρα τον 13900κ οι NH-D12L και η NH-U14s απο την D15

και ομως..το εχουμε ξανασυζητήσει με αλλο μελος εδω που ειχε αυξημένες θερμοκρασίες με D15 και 13gen αλλα το εξηγεί και στο βιντεο, πηρε και 2 μετρήσεις γιατι και σε αυτον φαινοταν περίεργο..προς το τελος του βιντεο νομιζω το εξηγει..

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

το εχουμε ξανασυζητήσει με αλλο μελος εδω που ειχε αυξημένες θερμοκρασίες με D15 και 13gen αλλα το εξηγεί και στο βιντεο, πηρε και 2 μετρήσεις γιατι και σε αυτον φαινοταν περίεργο..προς το τελος του βιντεου νομιζω το εξηγει..

ok φιλε μπορει οντως να ειναι ετσι οποτε θα δω πως θα τα παει με της θερμοκρασιες οταν με το καλο στησω και αν δεν με καλυψει τοτε θα κοιταξω για αλλη, σε ευχαριστω για την βοηθεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, FORIS78 είπε

ok φιλε μπορει οντως να ειναι ετσι οποτε θα δω πως θα τα παει με της θερμοκρασιες οταν με το καλο στησω και αν δεν με καλυψει τοτε θα κοιταξω για αλλη, σε ευχαριστω για την βοηθεια

Το παιδί από πάνω έχει δίκιο, η D15 δεν μπορεί να καλύψει 13700Κ,13900Κ κτλ,και εγώ δεν το πίστευα επειδή την χρησ.με 5900Χ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος τότε μέχρι που την έβαλα από περιέργεια και την έβγαλα σε 1 ώρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FORIS78 είπε

με το θέμα του bending  τι γίνεται το βελτίωσαν στις Z790 η να παραγγείλω contact frame?

Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε 2 μητρικές και δεν είχα πρόβλημα, μάλλον είναι θέμα τυχαίο, δηλαδή σε όποιον κάτσει.

23 ώρες πριν, Psyber είπε

Παιδια έβαλα τον 14600k όλα καλά. Σε Cinebench τρόμαξα από το πόσο γρήγορα τρέχει! Σε αυτό ο πιο ζεστός πυρήνας έφτασε 85 με όλα default προς το παρόν. Στο device manager μου εμφανίζει τα παρακάτω. Τί πρέπει να κάνω;

Capture9.JPG

καλορίζικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε 2 μητρικές και δεν είχα πρόβλημα, μάλλον είναι θέμα τυχαίο, δηλαδή σε όποιον κάτσει.

καταλαβα, εγω για 14600κ με βλεπω  και λογικα δεν θα εχω θεμα με την d15  θα πεσει και το απαιτούμενο uv  αν χρειαστει

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, FORIS78 said:

με το θέμα του bending  τι γίνεται το βελτίωσαν στις Z790 η να παραγγείλω contact frame?

το θεμα με το contact frame είναι ότι δεν είναι απόλυτα ασφαλής η εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FORIS78 είπε

καταλαβα, εγω για 14600κ με βλεπω  και λογικα δεν θα εχω θεμα με την d15  θα πεσει και το απιτουμενο uv  αν χρειαστει

Light undervolt οι παίζεις με τα power limits.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πόσο undervolt εννοείς ως light;

Δοκίμασα να το ρίξω (14600k) 0.55 volt και είδα παπάδες! Δεν ξέρω βέβαια αν θα είναι σταθερό, αλλά έβγαλε δεκάλεπτο cinebench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psyber είπε

το θεμα με το contact frame είναι ότι δεν είναι απόλυτα ασφαλής η εγκατάσταση.

Εάν βάλεις της thermalright δεν θα έχεις θέμα .Λίγο προσοχή στο σφίξιμο θέλει .

Αντίθετα το grizzly που έχω εάν το σφίξεις λίγο παραπάνω έχεις θέματα .(Παθών προχτές)Ξανά έβαλα το tr και όλα κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...