Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

 

Πως ακριβώς προκύπτει οτι ο 12900k "φύτευει" τον 5950x;

12900k avg power consumption 128.3w

5950x avg power consumption 104.4w

22.9% ποιό ενεργοβόρος ο 12900k

Geometric mean of all results

12900k -> 52.27

5950x -> 44.1

19% ταχύτερος ο 12900k

οπότε για ποιό efficiency μιλάς;

12900k 52,27/128,3 ->0,408/watt

5950x 44.1/104.4 ->0.422/watt

 

Χάνω κάπου κάτι;

Μήπως σου διαφεύγει οτι μιλάμε για 2 cpu που κυκλοφόρησαν με 1 έτος διαφορά;

Δε θέλω να πάρω μέρος στις κόντρες σας, τουλάχιστον μην ποστάρετε ανακρίβειες και παράλληλα κρατήστε το νήμα καθαρό για αυτούς που ενδιαφέρονται να μάθουν τα τεχνολογικά νέα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πως ακριβώς προκύπτει οτι ο 12900k "φύτευει" τον 5950x;

12900k avg power consumption 128.3w

5950x avg power consumption 104.4w

22.9% ποιό ενεργοβόρος ο 12900k

Geometric mean of all results

12900k -> 52.27

5950x -> 44.1

19% ταχύτερος ο 12900k

οπότε για ποιό efficiency μιλάς;

12900k 52,27/128,3 ->0,408/watt

5950x 44.1/104.4 ->0.422/watt

 

Χάνω κάπου κάτι;

Μήπως σου διαφεύγει οτι μιλάμε για 2 cpu που κυκλοφόρησαν με 1 έτος διαφορά;

Δε θέλω να πάρω μέρος στις κόντρες σας, τουλάχιστον μην ποστάρετε ανακρίβειες και παράλληλα κρατήστε το νήμα καθαρό για αυτούς που ενδιαφέρονται να μάθουν τα τεχνολογικά νέα

Αν δεν το γνωρίζεις, το performance με το consumption δεν ανεβαίνουν γραμικά. Το να πετυχαίνεις 19% καλύτερες επιδόσεις με 22% παραπάνω ρεύμα είναι εξαιρετικό αποτέλεσμα, γιατί απλούστατα σε ISO performance θα έχεις πολύ καλύτερο efficiency.  Το είδαμε και με τον 7950x, που στα 65w έχει 3 φορές καλύτερο efficiency από ότι στα 240w. 

Για να καλύψει λοιπόν ο 5950x αυτό το 19% σε performance θα πρέπει να φτάσει στα 200w, αν κιόλας καταφέρει να καλύψει την διαφορά

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πότε παρουσιάσθηκε ο 5950x και πότε ο 12900K.

Google it. Τι σημασία έχει; 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν δεν το γνωρίζεις, το performance με το consumption δεν ανεβαίνουν γραμικά. Το να πετυχαίνεις 19% καλύτερες επιδόσεις με 22% παραπάνω ρεύμα είναι εξαιρετικό αποτέλεσμα, γιατί απλούστατα σε ISO performance θα έχεις πολύ καλύτερο efficiency.  Το είδαμε και με τον 7950x, που στα 65w έχει 3 φορές καλύτερο efficiency από ότι στα 240w. 

Για να καλύψει λοιπόν ο 5950x αυτό το 19% σε performance θα πρέπει να φτάσει στα 200w, αν κιόλας καταφέρει να καλύψει την διαφορά

Google it. Τι σημασία έχει; 

Ρε συ γιατί κάνεις σαν παιδί; Ο 12900k ήταν η νέα γενιά της Intel και παρουσιάσθηκε πολύ αργότερα. Λογικό να έχει προβάδισμα.

Εδώ από ότι διαβάζω είχες αγοράσει σειρά 11, την απόλυτη αποτυχία δηλαδή. Και θέλεις να περνιέσαι για αντικειμενικός. Έλεος.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ρε συ γιατί κάνεις σαν παιδί; Ο 12900k ήταν η νέα γενιά της Intel και παρουσιάσθηκε πολύ αργότερα. Λογικό να έχει προβάδισμα.

ΤΕΛΕΙΑ. Γιατί δεν το λές αυτον στον καπεταν νικολή που υποστηρίζει ότι ο 5950 είναι καλύτερος, και κάθεσαι και μιλάς σε μένα όταν συμφωνούμε;;;;; LOL 

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εδώ από ότι διαβάζω είχες αγοράσει σειρά 11, την απόλυτη αποτυχία δηλαδή. Και θέλεις να περνιέσαι για αντικειμενικός. Έλεος.

Δεν την αγόρασα. Δωρεάν, από RMA. Συμφωνώ ότι ήταν αποτυχία. Λίγο καλύτερο vfm από τον τραγικό 5600x είχε, γιαυτό  προτίμησα τον 11600 ;) 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Herald είπε

ΤΕΛΕΙΑ. Γιατί δεν το λές αυτον στον καπεταν νικολή που υποστηρίζει ότι ο 5950 είναι καλύτερος, και κάθεσαι και μιλάς σε μένα όταν συμφωνούμε;;;;; LOL 

Δεν την αγόρασα. Δωρεάν, από RMA. Συμφωνώ ότι ήταν αποτυχία. Λίγο καλύτερο vfm από τον τραγικό 5600x είχε, γιαυτό  προτίμησα τον 11600 ;) 

Δε  θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Τα ίδια επιχειρήματα που φέρνεις εσύ εδώ για απόδοση φέρνει και αυτός αλλού, μετά πάτε στα ρεύματα, μετά στην απόδοση και πάλι τα ίδια. Ξεκολλάτε.

Μια χαρά επεξεργαστές είναι και οι δύο, ο καθένας για την περίπτωση χρήσης του καθενός. Αντί να λέμε δόξα τω Θεώ που από τα 300 μέχρι και τα 700 ευρώ έχουμε τρελές επιδόσεις ακόμη και για productivity, καθόμαστε και το ψιρίζουμε.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε  θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Τα ίδια επιχειρήματα που φέρνεις εσύ εδώ για απόδοση φέρνει και αυτός αλλού, μετά πάτε στα ρεύματα, μετά στην απόδοση και πάλι τα ίδια. Ξεκολλάτε.

Μια χαρά επεξεργαστές είναι και οι δύο, ο καθένας για την περίπτωση χρήσης του καθενός. Αντί να λέμε δόξα τω Θεώ που από τα 300 μέχρι και τα 700 ευρώ έχουμε τρελές επιδόσεις για productivity, καθόμαστε και το ψιρίζουμε.

Τέλεια, το γιατί κάθεσαι και απαντάς σε μένα αντί για εκείνον όμως δεν μου το εξηγείς αφου με εμένα συμφωνείς και με εκείνον διαφωνείς. :) Καλά ξέρουμε γιατί, μην μου απαντήσεις, απλά για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας περί αντικειμενικότητας το λέω. 
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τέλεια, το γιατί κάθεσαι και απαντάς σε μένα αντί για εκείνον όμως δεν μου το εξηγείς αφου με εμένα συμφωνείς και με εκείνον διαφωνείς. :) Καλά ξέρουμε γιατί, μην μου απαντήσεις, απλά για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας περί αντικειμενικότητας το λέω. 
 

Γιατί εσένα είδα σήμερα πάλι και επί το πλείστον να κράζεις. Τα λέω και στους δύο λοιπόν αν σε ικανοποιεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Γιατί εσένα είδα σήμερα πάλι και επί το πλείστον να κράζεις. Τα λέω και στους δύο λοιπόν αν σε ικανοποιεί αυτό.

Εκραξα τον 5950 και παρεξηγηθηκε ε? :D 

Nτάξει, κατάλαβα, ας μείνουμε στο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Herald είπε

Εκραξα τον 5950 και παρεξηγηθηκε ε? :D 

Nτάξει, κατάλαβα, ας μείνουμε στο θέμα

Όποιον θέλεις βάλε στη θέση του 5950. Κράζετε και δε συζητάτε, άσε που το πιάσαμε το νόημα. Ξεσκίζουμε όλα τα νήματα έτσι με τις ίδιες συζητήσεις και εντάξει κάποιες φορές έχει φάση, αλλά έχει καταντήσει αηδία. Προχθές πάλι μας έσβησαν ποστ, εσύ έγραψες σορρυ σε μήνυμά σου και ξανά τα ίδια και τα ίδια.

Δεν τα παίρνω ούτε από AMD ούτε από Intel ούτε από Nvidia. Αγοράζω ότι πιστεύω ότι μου κάνει και αν έχω επιχείρημα, πάντα στα πλαίσια μιας συζήτησης για να βοηθήσω αν ξέρω κάποιους που ενδιαφέρονται για το αν αξίζει ή όχι. Μέχρι εκεί.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση φτωχού που ψάχνεται για upgrade και δε βρίσκει κάτι σχετικό στο ίντερνετ: έχουμε ημερομηνία κυκλοφορίας των μικρότερων SKUs της νέας σειράς; Τύπου i5 13400 που θα χει και e cores πλέον 🤩 Καταλαβαίνω ότι δε θα κυκλοφορήσει η νέα γενιά εξ ολοκλήρου στις 20 Οκτώβρη, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gadg3takias είπε

Ερώτηση φτωχού που ψάχνεται για upgrade και δε βρίσκει κάτι σχετικό στο ίντερνετ: έχουμε ημερομηνία κυκλοφορίας των μικρότερων SKUs της νέας σειράς; Τύπου i5 13400 που θα χει και e cores πλέον 🤩 Καταλαβαίνω ότι δε θα κυκλοφορήσει η νέα γενιά εξ ολοκλήρου στις 20 Οκτώβρη, σωστά;

Μάλλον για Q1 23

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Πως ακριβώς προκύπτει οτι ο 12900k "φύτευει" τον 5950x;

Αυτό ακριβώς διερωτόμαστε, ο δικός μου και κάποιον φίλων εδώ στο cb23 πιάνει τα 29-30Κ και φτάνει τα 33K overclock. Στα διαφορά benchs των γνωστών σελίδων αυτών που τον έχουν κλειδωμένο στα 105w παρουσιάζεται 24-26Κ. Μια διαφορά υπάρχει. Δεν μας πείθει ο μη έχων τον 5950 και οπαδός της ιντελ πόσο αποδίδει από κακό στημένα σεταπ των σελίδων της ιντελ με τις ψεύτο φαντασιο-αναλύσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

καλα ειχα διαβασει ρε για ks με 350w τελικα 

Θα κάνει μπινιά κλασσικά η ιντελ για Ζ790 και 13900ΚS για να πάρεις το full potential......προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο ks όπως και ποτέ δεν τσίμπησα κανέναν......έναν μπέμπη 13900Κ ultra binning χωρίς το S περιμένω🤣.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...