Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, this.is.elia είπε

κατά κανόνα αμελητέες και περιστασιακές, όχι μόνο σε productivity αλλά και σε gaming. Είχε κάνει και ο μαλλιάς στο gamers nexus σχετικό βιντεάκι πρόσφατα. 

Ο μαλλιάς είχε δοκιμάσει λίγα παιχνίδια.

Κατά κανόνα μικρές διαφορές αλλά ενίοτε και μεγάλες.

Δεν έχει x8 και x16 αλλά έχει PCIe 3.0 x16 vs PCIe 4.0 x16 που είναι ουσιαστικά το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, NoDsl είπε

Τον έχω έτοιμο χειροπιαστό 😋 είπαμε αρκεί να το πάρω απόφαση.

 

Επέστρεψε το σύστημα στο σπίτι.

Έβαλα και καινούριo psu(bequiet straight power12 1500w έτσι για να έχουμε) μέχρι στιγμής μετέφερα φάκελο 141gb cod δεν έκανε τπτ.

Βέβαια δεν μου λέει κάτι αυτό γιατί και άλλες φορές δούλευε σωστά και μετά από δύο τρεις μέρες το έπιανε.

Θα δούμε στην πορεία και εάν μου το ξανακάνει  μου είπε το msystems φύγει σε asus έλεγχο η μητρική.Η μαλακία είναι ότι δεν υπάρχει η λευκή απεξ διαθέσιμη οπότε θα μου την κάνουν αντικατάσταση με την encore που δεν με ψήνει.Ας ελπίσουμε ότι έστρωσε με την αλλαγή psu 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τον έχω έτοιμο χειροπιαστό 😋 είπαμε αρκεί να το πάρω απόφαση.

 

Επέστρεψε το σύστημα στο σπίτι.

Έβαλα και καινούριo psu(bequiet straight power12 1500w έτσι για να έχουμε) μέχρι στιγμής μετέφερα φάκελο 141gb cod δεν έκανε τπτ.

Βέβαια δεν μου λέει κάτι αυτό γιατί και άλλες φορές δούλευε σωστά και μετά από δύο τρεις μέρες το έπιανε.

Θα δούμε στην πορεία και εάν μου το ξανακάνει  μου είπε το msystems φύγει σε asus έλεγχο η μητρική.Η μαλακία είναι ότι δεν υπάρχει η λευκή απεξ διαθέσιμη οπότε θα μου την κάνουν αντικατάσταση με την encore που δεν με ψήνει.Ας ελπίσουμε ότι έστρωσε με την αλλαγή psu 

Ας ελπίσουμε ότι ξεμπέρδεψες.

Εγώ τελικά είχα όντως θέμα με bad sectors κλπ, είναι πλέον στο 97% ο S11, αλλά από εκεί και μετά δεν έχω το παραμικρό θέμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ας ελπίσουμε ότι ξεμπέρδεψες.

Εγώ τελικά είχα όντως θέμα με bad sectors κλπ, είναι πλέον στο 97% ο S11, αλλά από εκεί και μετά δεν έχω το παραμικρό θέμα.

Από το στόμα σου και στου οποίου θεού το αυτί.

Ελπίζω να ηρεμήσω αλλά δεν θέλω να βιαστώ.

Οπότε εσένα ήταν θέμα δίσκου μόνο.Καλο αυτό τουλάχιστον ξέρεις τι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Τον έχω έτοιμο χειροπιαστό 😋 είπαμε αρκεί να το πάρω απόφαση.

 

Επέστρεψε το σύστημα στο σπίτι.

Έβαλα και καινούριo psu(bequiet straight power12 1500w έτσι για να έχουμε) μέχρι στιγμής μετέφερα φάκελο 141gb cod δεν έκανε τπτ.

Βέβαια δεν μου λέει κάτι αυτό γιατί και άλλες φορές δούλευε σωστά και μετά από δύο τρεις μέρες το έπιανε.

Θα δούμε στην πορεία και εάν μου το ξανακάνει  μου είπε το msystems φύγει σε asus έλεγχο η μητρική.Η μαλακία είναι ότι δεν υπάρχει η λευκή απεξ διαθέσιμη οπότε θα μου την κάνουν αντικατάσταση με την encore που δεν με ψήνει.Ας ελπίσουμε ότι έστρωσε με την αλλαγή psu 

δλδ εφταιγε το τροφοδοτικο για τους δισκους ? πολυ κουλο μου ακουγεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

δλδ εφταιγε το τροφοδοτικο για τους δισκους ? πολυ κουλο μου ακουγεται

Και όμως Χρήστο...όσο και να φαίνεται περίεργο αυτό ήταν μάλλον.

Από χτες έχω κάνει μεταφορά πάνω από 2ΤΒ και δεν έχει κάνει το παραμικρό.(νωρίς ακόμα) 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η ταχύτητα των δίσκων κατά την μεταφορά δεδομένων μένει σταθερή ενώ πριν έπαιζε και μετά κάποια στιγμή εσκαγε.

Βέβαια όπως είπα με μισή μέρα χρήσης πόρισμα δεν μπορώ να βγάλω σίγουρο.

Ελπίζω να είναι αυτό 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Και όμως Χρήστο...όσο και να φαίνεται περίεργο αυτό ήταν μάλλον.

Από χτες έχω κάνει μεταφορά πάνω από 2ΤΒ και δεν έχει κάνει το παραμικρό.(νωρίς ακόμα) 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η ταχύτητα των δίσκων κατά την μεταφορά δεδομένων μένει σταθερή ενώ πριν έπαιζε και μετά κάποια στιγμή εσκαγε.

Βέβαια όπως είπα με μισή μέρα χρήσης πόρισμα δεν μπορώ να βγάλω σίγουρο.

Ελπίζω να είναι αυτό 

μακαρι να ηταν αυτο να ησυχασεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μακαρι να ηταν αυτο να ησυχασεις

Ακόμη δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά εννοείται.

Μπορεί να το κάνει σε μια βδομάδα πχ. Πάντως αυτό μου είπαν και στο msystems ότι σε περίπτωση που σας το κάνει και με το καινούργιο psu (το οποίο αγόρασα από εκεί) Τότε φέρτε την μητρική να κάνουμε απευθείας αντικατάσταση 

Σκέφτομαι τώρα να κάνω κίνηση για αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/44005768/Ekwb-EK-Nucleus-AIO-CR360-Dark-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x.html

Πολύ ζεστός με ανοικτά λιμιτς ο 14900 ,μιλάω για yc ,cb κτλ και έχω και best case scenario επιλεγμένο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, azazil1190 said:

Σκέφτομαι τώρα να κάνω κίνηση για αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/44005768/Ekwb-EK-Nucleus-AIO-CR360-Dark-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x.html

Πολύ ζεστός με ανοικτά λιμιτς ο 14900 ,μιλάω για yc ,cb κτλ και έχω και best case scenario επιλεγμένο 

Αυτη μαζι με την Lian Li Galahad II Trinity ειναι top

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Αυτη μαζι με την Lian Li Galahad II Trinity ειναι top

Καλά το cpu εάν θες να είναι κρύο θέλει καστομια ,ντελιτ και νταιρεκτ  δεν τα κάνουν άδικα οι τρελοί στο ocnet.

Με καλύτερη aio απλά κάτι κάνεις σε στοκ και αυτό με uv

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Ακόμη δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά εννοείται.

Μπορεί να το κάνει σε μια βδομάδα πχ. Πάντως αυτό μου είπαν και στο msystems ότι σε περίπτωση που σας το κάνει και με το καινούργιο psu (το οποίο αγόρασα από εκεί) Τότε φέρτε την μητρική να κάνουμε απευθείας αντικατάσταση 

Σκέφτομαι τώρα να κάνω κίνηση για αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/44005768/Ekwb-EK-Nucleus-AIO-CR360-Dark-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-1200-115x.html

Πολύ ζεστός με ανοικτά λιμιτς ο 14900 ,μιλάω για yc ,cb κτλ και έχω και best case scenario επιλεγμένο 

Έχω το μικρό της αδερφάκι (θα εγκατασταθεί next week). Ο συναχωμένος ΑΚΑ OC3D έλεγε ότι έριχνε ξύλο σε 360s. 

https://overclock3d.net/reviews/cases_cooling/the_best_aio_of_2023_already_ek_nucleus_cr360_lux_aio_liquid_cooler_review/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grisos είπε

Έχω το μικρό της αδερφάκι (θα εγκατασταθεί next week). Ο συναχωμένος ΑΚΑ OC3D έλεγε ότι έριχνε ξύλο σε 360s. 

https://overclock3d.net/reviews/cases_cooling/the_best_aio_of_2023_already_ek_nucleus_cr360_lux_aio_liquid_cooler_review/

Μέχρι στιγμής είναι η καλύτερη aio από όσο έχω ψάξει.

Θα μου πεις σε σχέση με την lf 360 που έχω πόσο καλύτερες θερμοκρασίες θα δω.

Ε και 5c κάτω μου κάνουν.

Στα παιχνίδια οκ δεν έχω κανένα θέμα ίσα ίσα είναι πολύ κρύος αλλά σε μπεντς τύπου yc το 95αρι το έχω άνετα .Με στοκ ρεύματα και ανοικτά λιμιτς βαράμε 98-100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...